20. kolo

BK ARMEX Děčín vs ERA Basketball Nymburk 83 : 66

1. čtvrtina
20 : 19
2. čtvrtina
23 : 13
3. čtvrtina
16 : 26
4. čtvrtina
24 : 8
06. 01. 2024, 19:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč
Nymburk: Gordon, Rylich, Bohačík, Kříž, Mathon 

Ani Nymburk nedokázal zastavit rozjeté Válečníky, kteří si připsali už sedmou výhru v řadě. Aktuální lídr tabulky se sice ve třetí čtvrtině dokázal vrátit zpět do zápasu, ale v poslední desetiminutovce zkolaboval, dal jen 8 bodů a Děčín slaví vysoké vítězství, když udržel soupeře na pouhých 66 bodech. Utkání se hrálo před vyprodanou Maroldovkou, která vytvořila opravdu parádní kulisu a pomohla Válečníkům k velmi cenné výhře. V hledišti byli i dva bývalí exděčínští hráči, Nichols a Autrey, kteří po zápase gratulovali především AJ Waltonovi, jenž byl hlavním hrdinou Děčína.
Po úvodním rozskoku to byl právě Walton, který prvním košem rychle posadil děčínské publikum, po něm zvýšil na 4:0 Macháč po perfektní přihrávce Kroutila. Hosté se v úvodu střelecky trápili a po třech minutách vedli Válečníci 6:1. Další minuty přinesly rychlý a agresivní basketbal, ve kterém domácí byli stále o kousek před soupeřem. Po trojce Štěrby to bylo 12:8, vzápětí ale Svejcar jednou šestkou a Collins trojkou vyrovnali, a poté Kříž dalším trestným hodem otočil na 12:13. Walton však rychle vrátil Děčínu vedení, poté získal na půlce míč Slowiak a dal na 16:13. V závěru se dvakrát střelecky prosadil i Šturanovič a domácí tak vyhráli první desetiminutovku 20:19. Tu druhou bodově zahájil opět Walton, na jeho dva body sice odpověděl Gordon trojkou, ale Svoboda a Kroutil přispěchali rovněž s trojkami a Děčín po dalším koši Waltona vedl 30:22. Čtyři minuty před poločasem to bylo stále o osm bodů, když se střelecky prosadili znovu Kroutil se Svobodou, po faulu na Šturanoviče a jeho úspěšných šestkách se rozdíl dokonce vyšplhal na dvojciferný - 38:28. Následně Walton zvýšil na 42:30, po jedné šestce Macháče to bylo 43:30. Poslední slovo v první půli měl ale Kříž - 43:32.
Poločasový výsledek dával tušit, že ve třetí čtvrtce Nymburk určitě zabere, což se také stalo. Jeho obrana dělal Válečníkům veliké problémy a jen stěží se prosazovali. Ale ani hostům to v útoku příliš nepadalo, takže po odehraných čtyřech minutách to bylo 47:39. Pak se ovšem děčínská ofenzíva zasekla úplně a soupeř si došel pro vyrovnaní - 47:47. Následovala rozmíška mezi Svobodou a Gordonem, ze které vyšel Svoboda s nesportovní a Gordon s technickou chybou. Po následných trestných hodech to bylo 48:48, ale domácím se tímto přerušením povedlo otupit nymburský tlak. V dalších minutách skórovali sice jen z trestných hodů, soupeř však musel stále dotahovat. To se mu povedlo necelé dvě minuty před přestávkou (55:55), po koši Rylicha s faulem už šel Nymburk do vedení - 55:58. Po faulu Bohačíka však Štěrba z šestek snížil a následně Walton střelou v poslední vteřině otočil na 59:58. A stejný hráč pak hned v úvodu poslední periody "nakopnul" svůj tým k vítěznému šturmu. Nejprve zapsal koš, po nesportovním faulu Svejcara proměnil oba trestné hody a vzápětí dal těžkou trojku - 66:58. Vyprodaná hala samozřejmě řvala nadšením, navíc Walton byl k nezastavení a na jednu šestku Kříže odpověděl dalším košem. Nymburský prapor se pak pokusil pozvednout Gordon, jenž zapsal trojku, ale jeho spoluhráči se k němu nepřidali. Naopak v polovině této části přišly hvězdné okamžiky Ogundirana, který se nejprve trefil za dva body, poté proměnil svoji první trojku v děčínském dresu a vzápětí druhou, čímž definitivně zlomil odpor hostů - 77:62. Nymburk pak neproměnil čtyři šestky v řadě a Děčín si pohodlně dokráčel pro vítězství, které minutu před koncem stvrdila nádherná akce, kdy Ogundiran skvělou přihrávkou vybídl ke skórování Svobodu - 83:66.
Utkání přineslo výborný basketbal hraný ve velikém tempu a soupeři si nedarovali ani trochu. Nymburk sice vyprodukoval o 11 střel více než Děčín, ale ten byl daleko přesnější. Ve dvojkách to bylo ještě vyrovnané 17/30:16/30, v trojkách zapsaly oby týmy po šesti úspěšných střelách, ale Děčín na ně potřeboval o 11 pokusů méně (6/21:6/32). Obrovský rozdíl byl pak v trestných hodech, kde Děčín měl úspěšnost 79%, naopak hosté jen 51% (31/39:16/31). Válečníci vyhráli na doskoku 38:35, v bodech z druhých šancí byli lepší Nymburští (10:13). Ti také těsně vyhráli statistiku asistencí (12:14) a zisků (8:9), na ztráty to byla remíza 17:17, ale na body po ztrátách vyhrál jasně Děčín (26:12). Domácí byli lepší také v bodech z brejků (21:15) a jejich lavička přehrála tu nymburskou 31:24.
Lídrem děčína byl AJ Walton, který nastřílel své dosavadní sezónní maximum 27 bodů, k tomu přidal 10 doskoků, 5 asistencí a 8 získaných faulů. Druhý rozehrávač, Jordan Ogundiran, přidal 15 bodů + 5 doskoků a 6 získaných faulů. Dvojciferným střelcem byl také Matěj Svoboda, která dal 12 bodů, ale měl 7 ztrát. Kroutil pomohl 9 body, Šturanovič, který měl už v poločase čtyři fauly, dal 8 bodů, Štěrba 6, Macháč 3, Slowiak 2 a Pomikálek 1. Celý tým zaslouží pochvalu za dobrou obranu, kdy nenechávali soupeři mnoho prostoru pro ofenzivní rejdy.
Nymburk měl nejlepšího střelce v Gordonovi (15), Mathon přidal 13 bodů, zbytek týmu zůstal pod hranicí 10 bodů. Svejcar, který nedohrál pro pět faulů, zapsal 8 bodů, Sehnal 7, Rylich 6, Collins 5, Tůma 4 a Bohačík 3.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnes jsme hráli výborně sudé čtvrtiny. Ve třetí čtvrtce se Nymburk vrátil zpět do zápasu, protože v ní předvedl, kdo je to Nymburk. Ale nedostal se tolik přes nás, nedokázal ten zápas utrhnout. Ve čtvrté čtvrtce jsme předvedli asi náš nejlepší výkon, protože jsme Nymburk udrželi na osmi bodech. Dnes jsme porazili Nymburk s dvanácti asistencemi, takže je vidět, že dnes rozhodovaly individuální výkony hráčů. My jsme proti tak agresivní hře nebyli schopni tolik sdílet míč. Já bych si představoval, že si víc půjčíme míč a bude víc rotovat, ale nemohu nic hráčům vyčítat, když jsme porazili Nymburk. Byl to z naší strany velmi dobrý výkon.”
                                 
Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Dnes jsme měli dobrý vstup do zápasu, také jsme měli správně nastavené hlavy a věřili jsme, že dokážeme Nymburk porazit. Chtěli jsme vyhrát a šli jsme za tím celý zápas. Nezalekli jsme se ničeho a nenechali jsme se ušlapat jejich agresivní hrou. Naopak jsme se jejich hře velmi dobře přizpůsobili a byli jsme také agresivní. To byl základ úspěchu. Ve třetí čtvrtce přišel můj incident s Gordonem, v momentě, kdy Nymburk měl nějaké momentum na své straně. Tímhle incidentem došlo k zastavení času na delší dobu a tlak soupeře polevil. Mě to sice stálo úmyslný faul, ale nyní to vnímám vlastně vcelku pozitivně. Celou sezónu se snažíme hrát tvrdou a dobrou obranu, protože víme, že toto nám pak přináší ovoce. Takže dnes nám naše obrana hodně pomohla, nenechali jsme nikoho ze soupeřova týmu extrémně rozehrát a vcelku se nám dařilo pohlídat si ty hráče, které jsme chtěli hlídat. Dnes rozhodla naše agresivita a obrana.”   

BK ARMEX Děčín - ERA Basketball Nymburk 83:66
Body Děčína: Walton 27 (1x 3, 10 doskoků, 5 asistencí, 8 získaných faulů), Ogundiran 15 (2x 3, 6 získaných faulů), Svoboda 12 (1x 3), Kroutil 9 (1x 3, TH 6/6), Šturanovič 8, Štěrba 6 (1x 3), Macháč 3, Slowiak 2, Pomikálek 1, Mach 0.
Body Nymburk: Gordon 15 (2x 3), Mathon 13 (10 doskoků), Svejcar 8 (1x 3),  Sehnal 7 (1x 3, 6 asistencí), Rylich 6 (1x 3), Kříž 5, Collins 5 (1), Tůma 4, Bohačík 3 (1), Kovář 0.
Střelba za 2 body 17/30:16/30, za 3 body 6/21:6/32, TH 31/39:16/31. Doskoky 38:35 (útočné 6:14), asistence 12:14, ztráty 17:17, fauly 27:29.

Čtvrtiny: 20:19, 23:13, 16:26, 24:8                                                        

Rozhodčí: Matějek Ivor, Vošahlík Marek, Hartig Lukáš

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 1 200

PŘED UTKÁNÍM

Základní část Kooperativa NBL se pomalu blíží ke svému konci, a na Válečníky čekají tři těžké závěrečné duely. V tom prvním vyzvou na své palubovce Nymburk, kterému se sice minulá sezóna nevydařila, ale v té současné už opět patří k tomu nejlepšímu. Nyní mu patří už 1. příčka, když má vyrovnanou bilanci výher s druhou Opavou. Zápas se odehraje před TV kamerami v přímém přenosu na ČT Sport, po kterém bude v televizním vysílání následovat dokument BK ARMEX Děčín PLAY-OFF 22/23 se začátkem ve 21:05.

Nymburk po minulé nepovedené sezóně, která skončila "jen" bronzem udělal řadu změn. Z týmu odešli američtí hráči Lockett, Watson, Boeheim, Autrey (nyní hraje v Ústí) a Gilyard, z českých borců skončili Benda, Palyza a Váňa (rovněž posílil Ústí), trenérské kormidlo převzal italský kouč Francesco Tabellini, jenž dorazil z USK Praha. Na soupisce tak zůstali Sehnal, Kříž, Kovář, Rylich, Tůma a Dávid Novák, ty pak doplnili američtí pivoti Sukhmail Mathon (přišel z Ostravy) a Thomas Bell, na rozehrávku dorazil další Američan, Jitaurious Gordon. Ze Slunety přišel křídelník Spencer Svejcar, z Německa se vrátil Jaromír Bohačík. Na konci října angažoval Nymburk dalšího Američana, a to rozehrávače Davida Collinse.

Nymburk začal sezónu drtivými výhrami nad Olomouckem a Slavií Praha, hned v prvním utkání se silnějším soupeřem ale klopýtl, když nestačil na domácí USK Praha 75:73. A v následujícím kole podlehl doma Brnu 69:72. Pak ovšem naskočili Nymburští na vítěznou vlnu a vyhráli sedmkrát v řadě. Tuto sérii jim přerušila ústecká Sluneta, jež je doma porazila 85:78. V dalších šesti duelech už prohrál Nymburk jen jednou, a to znovu s Brnem, a znovu těsně 81:79. V zatím posledním střetnutí doma přivítal v té době první Opavu (bez Šiřiny) a zdolal ji jasně 93:72 (nejlepší střelci Nymburku: Gordon 21, Svejcar 19, Rylich 13).

Svěřenci trenéra Tabelliniho se prezentují také ve FIBA Europe Cupu, kde zvládli šest zápasů v základní skupině G s jedinou porážkou a postoupili do osmifinálové skupiny M. Zde podlehli španělské Zaragoze 82:79, ale poté porazili turecký celek Manisa BBSK 84:62 (nejlepší střelci Nymburku: Gordon 20, Svejcar 18, Bohačík 11).

Nymburští mají za sebou už také zápas osmifinále Českého poháru mužů, kde porazili prvoligový SP Basket 80:98 (nejlepší střelci Nymburku: Bohačík 21, Mathon 13, Svejcar 11).

Nejlepším střelcem nymburského týmu je Gordon s průměrem 13,8 bodu na zápas, k tomu přidává 4 asistence a 2 zisky. Za ním jsou Svejcar (13,4) a Bohačík (13,1). Těsně pod hranicí deseti bodů jsou Mathon (9,9 + 7 doskoků) a Bell (9,5 + 6 doskoků). Ondřej Sehnal pomáhá téměř 9 body a má 5 asistencí na utkání.

Během první čtvrtiny bude vylosován zájemce soutěže HOĎ SI O KILO, který o přestávce po třetím hracím období bude zabojovat o sto tisíc korun, více ZDE.

Kromě nemocného Tomáše Randýska jsou všichni hráči k dispozici.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Nymburk se po výhře nad Opavou vrátil do čela ligové tabulky, takže to hovoří za vše. Budeme se pasovat s vynikající perimetrovou sestavou, kde hrají prim Gordon, Svejcar a Bohačík. Čeká nás velmi, velmi těžký zápas a my musíme být připraveni ve všech aspektech hry, abychom se mohli nymburského týmu držet.“  
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Po novoroční výhře v Písku přijede na naší domácí palubovku Nymburk, který v posledním kole i přes absence dvou stěžejních hráčů porazil Opavu. Jak víme, Nymburk jezdí, obzvlášť do Děčína, velice dobře takticky připravený. Nicméně my máme za sebou úspěšnou sérii a uděláme vše pro to, aby stále pokračovala.. a samozřejmě nemůžu nezmínit i to, ze věřím, že opět vyprodáme Maroldovku a zvítězíme společně.“         

Vzájemný zápas v zákl. části KNBL:
ERA Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín 94:75
Svejcar 14, Gordon 14, Mathon 14 - Šturanovič 19, Svoboda 18, Carter 11.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Přenos na ČT Sport ZDE.

Komisař: Hlaváček Pavel

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Jordan Ogundiran 17:43 3/2 4/2 6/5 0 5 5 0 2 0 0 6 2 22 15
5 - Tomáš Pomikálek 22:24 2/0 1/0 2/1 0 3 3 0 1 2 0 3 3 3 1
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 - Tadeáš Slowiak 6:28 3/1 0/0 0/0 0 1 1 0 0 1 0 0 5 -3 2
11 - Matěj Svoboda 33:21 5/4 5/1 1/1 0 3 3 0 0 2 7 1 3 3 12
13 - Filip Kroutil 34:57 3/0 2/1 6/6 1 2 3 0 2 0 3 4 3 8 9
14 - Petr Macháč 16:36 2/1 0/0 2/1 0 4 4 1 0 0 1 1 3 3 3
16 - Jan Štěrba 13:34 0/0 3/1 4/3 1 2 3 0 1 0 1 2 1 7 6
21 - Martin Mach 8:6 0/0 0/0 0/0 1 1 2 0 0 0 0 0 2 0 0
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 32:19 9/7 6/1 14/10 0 10 10 0 5 2 3 8 0 38 27
23 - Myles Carter 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
47 - Maksim Šturanović 14:28 3/2 0/0 4/4 2 1 3 0 1 1 2 3 4 9 8
47 - Maksim Šturanović 14:28 3/2 0/0 4/4 2 1 3 0 1 1 2 3 4 9 8
40:00 33/19 21/6 43/35 7 33 40 1 13 9 19 31 30 99 91

ERA Basketball Nymburk

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Jitaurious Gordon 21:59 6/3 8/2 4/3 2 3 5 0 2 1 1 4 3 13 15
3 - David Collins 10:16 2/1 1/1 0/0 0 1 1 0 0 2 3 3 4 3 5
8 - Ondřej Sehnal 23:19 2/2 3/1 1/0 1 2 3 0 6 2 4 3 3 11 7
10 - Dávid Novák 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
17 - Jaromír Bohačík 27:59 4/1 4/0 4/1 0 2 2 0 2 2 1 2 3 -3 3
20 - Spencer Svejcar 20:40 3/2 4/1 3/1 1 1 2 0 1 1 1 1 5 1 8
21 - Luboš Kovář 14:21 1/0 0/0 2/0 1 1 2 1 1 0 0 1 3 -1 0
31 - Martin Kříž 26:23 2/1 2/0 6/3 2 2 4 0 1 1 3 4 2 4 5
41 - Sukhmail Mathon 24:11 8/5 0/0 6/3 5 5 10 0 0 0 2 5 2 18 13
73 - František Rylich 20:3 2/1 7/1 1/1 1 0 1 0 0 0 1 1 3 -3 6
98 - Jakub Tůma 10:44 0/0 3/0 4/4 0 0 0 0 1 0 1 2 1 2 4
40:00 30/16 32/6 31/16 13 17 30 1 14 9 17 26 29 45 66
Nahoru