1. kolo

Basket Brno vs BK ARMEX ENERGY Děčín 98 : 82

1. čtvrtina
17 : 22
2. čtvrtina
33 : 14
3. čtvrtina
23 : 32
4. čtvrtina
25 : 14
02. 05. 2025, 17:30 HOD. STAREZ ARÉNA VODOVA (Velká hala)

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Brno: Půlpán, Musil, Bálint, Chargois, Brown
Děčín: Slowiak, Edwards, Kroutil, Pomikálek, Štěrba  

Válečníci nezvládli úvodní utkání semifinálové série s Brnem, když nedokázali zastavit domácí vozbu, která je drtila především střelbou za dva body. Děčín sice vyhrál liché čtvrtiny, domácí ve dvou sudých ale byli výrazně lepší a ujali se vedení 1:0 na zápasy.
Děčín se musí minimálně v prvních dvou zápasech obejít bez svého nejlepšího skórera, Jordana Ogundirana, přesto duel nezačal vůbec zle, a v polovině první čtvrtky vedl 6:12. Brno však po trojce Svobody vyrovnalo na 13:13, jenže následoval koš Edwardse, Pomikálek trefil trojku a bylo to 13:18. Po jedné šestce Davidsona ze tří pokusů a trojce Kroutila vedli hosté 16:22, ale Půlpán trestným hodem upravil na 17:22. Druhá desetiminutovky byla bodově daleko vydatnější, žel jen na straně domácích. Děčín sice po šestkách Slowiaka a trojce Edwardse vedl 22:27, ovšem Brno začalo ztékat koš Válečníků a trefovalo jednu střelu za dva body za druhou. A když to nevyšlo, došlo si pro faul a házelo trestné hody. Nepomohly ani dva děčínské oddechové časy a poločas skončil vedením domácích 50:36.
Po přestávce narostlo vedení Brna už na hrozivých 63:44, avšak kapitán Děčína, Pomikálek, pozvedl prapor svého týmu a slepenými trojkami snížil na 63:50. Po trojkách Davidsona a Feštra, které proložily přesné šestky Štěrby to bylo už jen 68:60, následně trefil trojku i Šturanovič a Válečníci se přitáhli na 70:65. Následně Slowiak dal jeden trestný hod, Šturanovič se prosadil zpod koše a bylo to 71:68. Bohužel, poslední slovo měl domácí Dáňa - 73:68. V poslední periodě odskočilo Brno na zpět na dvojciferné vedení, Děčín se sice snažil, bojoval a čtyři minuty před koncem snížil Štěrba šestkami na 86:79. V závěru ale domácí Frye trefil dvě trojky, Bálint přidal dva body a Brno odskočilo na 95:80. V posledních dvou minutách už padaly body jen z trestných hodů a domácí navýšili na konečných 98:82.
Brno v prvním semifinále Děčín přestřílelo a bylo také přesnější (33/62:21/53). Domácí dominovali v pokusech za dva body (27/43:9/27), Válečníci naopak byli lepší v trojkách (6/18:12/26) a trestných hodech (26/42:28/37). Na doskoku vyhráli domácí 38:33, také dali více bodů z druhých šancí (12:5) a měli více asistencí (26:22) i méně ztrát (10:15). Děčín naopak trestal z brejků (8:17), ale jeho lavička zle zaostala za tou domácí (42:17). V utkání se odpískalo celkem 60 faulů, což je vysoké číslo.     
Děčín táhl jeho kapitán Tomáš Pomikálek, který zapsal 22 bodů (trojky 5/8), Edwards přidal 14 bodů a 10 doskoků, Kroutil pomohl 12 body, Štěrba a Šturanovič dali po 10 bodech. Slowiak dal všech svých sedm bodů z trestných hodů, také měl 9 asistencí a získal 8 faulů. Davidson dal 4 body a Feštr 3.
Brno mělo svého lídra v jistě skórujícím Brownovi, který proměnil 9 z 11 dvojkových střel, k tomu přidal 7 šestek z 10, 9 doskoků a 6 získaných faulů. Dáňa dal 15 bodů , Frye 12 a Bálint 11. Kejval pomohl 10 body, Půlpán zapsal 7 bodů a 7 asistencí, Musil nastřílel také 7 bodů, Chargois dal 6 bodů a Svoboda pět.

Trenéři po utkání 
Jakub Důra, sportovní manažer BK ARMEX ENERGY Děčín: „Brno je velmi kvalitní tým, takže rozhodně nebereme jako ostudu, že jsme od něj dostali devadesát osm bodů. V play-off ale rozhodují obrany, a tu jsme dnes neměli dostatečně pevnou. Největší problém jsme měli ve vymezeném území, kde jsme inkasovali spoustu jednoduchých bodů. Tím jsme Brnu výhru zbytečně usnadnili. Na jejich výkonu to ale nic nemění – hráli opravdu dobře. Musíme se lépe připravit na zítřek. Chyběl nám Jordan Ogundiran, což je samozřejmě citelná ztráta, ale myslím, že jsme se s tím dokázali slušně vypořádat. V útoku jsme obstáli, ale musíme zlepšit obranu a vyrovnat se Brnu v agresivitě a fyzičnosti.”
Martin Vaněk, trenér Basket Brno: „Dnešní skóre není až tak důležité – je to jen výsledek, byť samozřejmě pozitivní, protože jsme vyhráli. Zítra už se nikdo nebude dívat na to, o kolik to skončilo. Důležitý je i samotný výkon, který byl podle mě ve druhé a čtvrté čtvrtině velmi dobrý. Musíme se připravit na zítřejší zápas, protože ve třetí čtvrtině nám Děčín dokázal částečně zastavit útok.”
                                 
Hráči po utkání
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX ENERGY Děčín: „Zlom nastal ve druhé a čtvrté čtvrtině. Začátek zápasu jsme měli výborný – ukázali jsme Brnu, jakým stylem chceme hrát. Pak jsme ale začali inkasovat jednoduché koše zpod koše a nedokázali jsme ubránit volné pozice. Zítra si musíme daleko víc pohlídat obranu pod košem a vyvarovat se zbytečných chyb při pick and rollu. Pokud chceme uspět, musíme Brnu umožnit o patnáct bodů méně.”
Richard Bálint, guard Basket Brno: „Je to pro nás nesmírně důležité vítězství. První krok máme za sebou a zítra do toho můžeme jít s větším klidem. Dát devadesát osm bodů je skvělé. Naší největší silou je jednoduchost – Děčín nás chtěl zpomalit, ale my chceme hrát rychle.” 
 
Basket Brno - BK ARMEX ENERGY Děčín 98:82
Body Brna: Brown 25 (za 2 body 9/11, TH 7/10, 9 doskoků, 6 získaných faulů), Dáňa 15 (2x 3), Frye 12 (2x 3), Bálint 11 (1x 3), Kejval 10, Půlpán 7 (7 asistencí), Musil 7, Chargois 6, Svoboda 5 (1x 3), Rychtecký 0, Stráněl 0. 
Body Děčína: Pomikálek 22 (5x 3), Edwards 14 (1x 3, 10 doskoků), Kroutil 12 (3x 3), Šturanovič 10 (1x 3), Štěrba 10 (TH 8/12), Slowiak 7 (TH 7/8, 9 asistencí, 8 získaných faulů), Davidson 4 (1x 3), Feštr 3 (1), Macháč 0, Žižka 0.
Střelba za 2 body 27/43:9/27, za 3 body 6/18:12/26, TH 26/42:28/37. Doskoky 38:33 (útočné 10:7), asistence 26:22, ztráty 10:15, fauly 29:32.

Čtvrtiny: 17:22, 33:14, 23:32, 25:14                                               

Rozhodčí: Vošahlík Marek, Pokorný Štěpán, Hruša Petr 

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 930

PŘED UTKÁNÍM

Play-off Kooperativa NBL se valí dál, nyní je na programu už semifinále a mezi čtveřicí těch nejlepších jsou i Válečníci, kteří v napínavém čtvrtfinále vyřadili 4:2 na zápasy skvělý Písek. 

Letošní ročník Kooperativa NBL je opravdu velmi vyrovnaný a zajímavý, což dokládá i složení semifinále (hraje se opět na čtyři vítězství). Ze hry je totiž druhá Opava, která ve čtvrtfinále nestačila na sedmé Olomoucko, třetí Písek pak prohrál se šestým Děčín, a obhájce stříbra, ústecká Sluneta, vypadla jako pátým tým se čtvrtým Brnem. Semifinálové dvojice tak tvoří mistrovský Nymburk, který vyzve Olomoucko, jež sice hraje v úzké rotaci, ale přesto vyřadilo v předkole play-off Pardubice a poté silnou Opavu, a mladé Brno, které si to rozdá s Válečníky.

Celky Brna a Děčína se v této sezóně Kooperativa NBL potkaly už čtyřikrát a výhry si rozdělily spravedlivě. V základní části vyhrálo dvakrát Brno, v nadstavbové skupině byli naopak dvakrát lepší Válečníci. Zatím rozdílový duel se pak odehrál v ARMEX Sportcentru v rámci čtvrtfinále Českého poháru mužů, kde Děčín rozdrtil Brno jasně 88:64.

Brno začalo letošní ročník prohrou na palubovce Písku, pak ale čtyřikrát vyhrálo a vyhouplo se na bronzovou příčky tabulky, kde také bylo s bilancí 16 výher a 6 porážek i po základní části. V nadstavbové skupině se už tolik nedařilo, Brňané získali jen pět výher a inkasovali devět porážek. I to však v nesmírně vyrovnané tabulce (třetí Písek i pátá Sluneta měli shodnou bilanci 21 výher a 15 porážek, druhá Opava o výhru více a šestý Děčín o výhru méně) stačilo na 4. pozici a uhájení výhody domácího prostředí do bojů play-off. 

Ve čtvrtfinále vyzvali svěřenci trenéra Martina Vaňka páté Ústí nad Labem, a v prvních dvou zápasech ukázali, že obrana je jejich silnou stránkou. Ofenzivní Slunetě totiž dovolili celkem jen 108 bodů a zvítězili 76:50 a 69:58. Odvetné duely v Ústí byly naopak ofenzivně laděné a domácí vyrovnali po výhrách 99:82 a 94:84. V pátém střetnutí Brno se štěstím zvítězilo 81:78, v šestém pak domácí Ústečané vedli valnou část zápasu, dokonce ve čtvrté čtvrtině měli náskok deseti bodů, ale v závěru se jejich hra rozsypala a Brno otočilo na 76:80.

Brněnský tým nemá žádné extra veliké hráčské individuality, ale je kompaktní a umí hrát rychle a tvrdě. Po dlouhodobé části měl druhou nejlepší obranu v lize (průměr 79,1 obdržených bodů), druhý nejlepší doskok (41,2), a byl třetím nejlepším celkem ve střelbě za dva body (úspěšnost 54,9%). Bodovým lídrem je Richard Bálint s průměrem 15,3 bodu na utkání, dvojcifernými střelci jsou ještě Američané Jordan Isaiah Brown (13,8) a Ethan Maxwell Chargois (12,3). Těsně pod hranicí deseti bodů je rozehrávač Viktor Půlpán (9,7) a americký trojkař Dylan James Frye (9,2).  Radno ale není dávat prostor Křivánkovi (nyní je zraněný), Kejvalovi, Dáňovi či Stránělovi. Děčín zkrátka čekají další tvrdé boje, ve kterých se bude hrát hodně fyzicky a rozhodovat budou obrany.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX ENERGY Děčín: "Brno je rychlý a agresivní tým plný mladých hráčů. Hrají výborně v obraně a z toho vyráží do bleskurychlých protiútoků. Po našem posledním zápase máme dva dny na odpočinek a na přípravu, takže nejdůležitější je nyní co nejrychleji zregenerovat a hned jít do zápasu."
Tadeáš Slowiak, rozehrávač BK ARMEX ENERGY Děčín: "V pátek nás čeká první zápas semifinálové série. Naším úkolem bude během krátké doby posbírat co nejvíce sil a připravit se na mladý tým z Brna, jak nejlépe to půjde. Klíčem bude vyrovnat se fyzické hře a opět jako proti Písku hrát po celých čtyřicet minut." 

Výsledky čtvrtfinále: ERA Basketball Nymburk - NH Ostrava 107:80, 105:82, 95:91, 105:69 (výsledek série 4:0 na zápasy), BK Opava - BK Olomoucko 74:77, 91:81, 81:90, 100:110, 86:67, 76:91 (výsledek série 2:4 na zápasy), Sršni Photomate Písek - BK ARMEX ENERGY Děčín 93:80, 62:72, 80:82, 77:91, 92:86, 81:88 (výsledek série 2:4 na zápasy), Basket Brno - SLUNETA Ústí nad Labem 76:50, 69:58, 82:99, 84:94, 81:78, 80:76 (výsledek série 4:2 na zápasy).

Semifinálové dvojice: Basket Brno - BK ARMEX ENERGY Děčín, ERA Basketball Nymburk - BK Olomoucko.   

Vzájemné zápasy v zákl. části Kooperativa NBL:
Basket Brno - BK ARMEX ENERGY Děčín 85:72
Půlpán 16, Bálint 15, Brown 14 - Ogundiran 19, Pomikálek 15, Davidson 10, Štěrba 10.
BK ARMEX ENERGY Děčín - Basket Brno 78:80
Davidson 20, Pomikálek 15, Walton 12 - Brown 17, Chargois 15, Svoboda 12.
Čtvrtfinále Českého poháru mužů:
BK ARMEX ENERGY Děčín - Basket Brno 88:64
Pomikálek 23, Ogundiran 21, Kroutil 15 - Půlpán 13, Bálint 13, Svoboda 12.
Vzájemné zápasy v nadstavbové sk. A1 Kooperativa NBL:
Basket Brno - BK ARMEX ENERGY Děčín 71:75
Nálint 26, Brown 11, Půlpán 10 - Pomikálek 19, Walton 13, Ogundiran 13, Slowiak 9.
BK ARMEX ENERGY Děčín - Basket Brno 74:70
Ogundiran 22, Edwards 14, Pomikálek 11 - Brown 16, Chargois 14, Půlpán 12.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Nahoru