2. kolo

NH Ostrava vs BK ARMEX Děčín 71 : 86

1. čtvrtina
17 : 12
2. čtvrtina
16 : 20
3. čtvrtina
17 : 25
4. čtvrtina
21 : 29
23. 05. 2024, 17:30 HOD. SH Ostrava-Tatran

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Ostrava: Majerčák, Š. Svoboda, M. Svoboda, Williams, Heinzl 
Děčín: Walton, Ogundiran, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič

Válečníci se rozloučili s aktuální sezónou Kooperativa NBL bronzem! Ve druhém duelu dokázali po vyrovnaném prvním poločasu přetlačit domácí Novou huť, a po druhé výhře v této sérii si pověsili na krk bronzové medaile. Domácí stále postrádali zahraniční trio Madden, Stevens a Rhodes, naopak Děčín nastoupil v plné síle a hnán rozehrávačskou dvojicí Ogundiran - Walton ovládl poslední zápas sezóny a získal desátou medaili v historii klubu. 
Utkání zahájily dvě trojky domácího M. Svobody, na ně odpověděl rovněž trojkou kapitán děčína, Pomikálek - 6:3. V polovině této čtvrtiny to bylo po třetí trojce M. Svobody 11:5, pak ale Válečníci začali pomalu manko stahovat, a po třech bodech Ogundirana to bylo 11:10. Pak se ovšem děčínský útok zasekl úplně, naopak Ostrava dokázala odskočit na 17:10, a teprve z posledního útoku zlomil Boškovič děčínské trápení - 17:12. V úvodu druhé desetiminutovky skóroval jako první Walton, ale domácí odpověděli pěti body v řadě a utekli na 22:14. Po děčínském oddechovém čase zapsal Walton koš s faulem, jenže Majerčák trefil trojku a Williams košem zvedl náskok svého týmu na dvojciferný - 27:17. Děčín pak především zásluhou Svobody snížil na 29:23, ovšem Ostravané znovu trochu odskočili - 32:23. To do konce první půle zbývaly ještě čtyři minuty, avšak Nová huť už v nich přidala jen jediný bod, naopak Walton trefil dvě trojky, k nim přidal jednu šestku, Kroutil zapsal dva body a poločas skončil vyrovnaně 33:32.
Druhý poločas odstartoval koš Kroutila, M. Svoboda sice kontroval další trojkou, jenže Kroutil vyrovnal na 36:36. Domácí byli ve vedení ještě 40:38, jenže Ogundiran proměnil trojku s faulem, vzápětí získal další faul a dal jednu šestku - 40:43. Válečníci si začali s velikou jistou chodit pro fauly a Pomikálek i Ogundiran byli bezchybní - 40:47. Ostravský mladík Janů trojkou snížil, ale Macháč přidal dva body a Kroutil proměnil oba trestné hody - 43:51. Stejný hráč na koš s faulem Majerčáka odpověděl úplně stejnou mincí, navíc po protestech domácího trenéra proměnil jeden trestný hod a bylo to 46:55. Ostravským se však před poslední periodou povedlo snížit na 50:57. V jejím úvodu přišlo poslední vzepětí Nové huti, která se přitáhla na 55:57. Jenže další drama odmítla trojka Ogundirana, tentýž hráč pak přidal dvě šestky a bylo to 55:62. Následovala trojková přestřelka, po které byl stav 63:70. Následně Ogundiran třemi trestnými hody za technický faul Heinzla, který se vyfauloval, a technickou chybu domácí lavičky zvýšil na 63:73. Ostrava  ještě trojkou M. Svobody vykřesala malinkou naději, kterou ale zhasly domácí nepřesnosti a fauly, po kterých Štěrba a Ogundiran zvedli náskok na 66:77. V závěru se pěti body rozloučil s domácím fandy pivot Williams, na druhé straně ale odpověděli Svoboda a Ogundiran, a tečku za sezónou udělal koš a trojka Waltona - 71:86
Utkání přineslo pomalejší rozjezd Děčína, vyrovnaný první poločas a herní převahu Válečníků po poločasové přestávce. Domácí se snažili, dokonce soupeře přestříleli (26/65:24/58), když byli lepší především v trojkách (12/38:8/25). Ve dvojkách zvítězil o kousek Děčín (14/27:16/33), jenž ale dominoval v trestných hodech (7/19:30/34), a to rozhodlo. Válečníci byli také lepší na doskoku (32:45), na body z druhých šancí vyhráli 2:6. V asistencích zvítězila Ostrava (19:11), ve ztrátách to byla skoro remíza 20:21, v bodech laviček se zrodila úplná plichta (20:20). Válečníci ale drtili domácí v bodech z brejků (16:26) a měli více zisků (10:14).
Děčín táhl nejmenší hráč na hřišti, Jordan Ogundiran, který nastřílel 24 bodů (TH 14/16), k tomu přidal 9 doskoků, 5 asistencí, 5 zisků a 9 získaných faulů. Parádní výkon na závěr! Walton si v závěru polepšil na 17 bodů, k tomu měl 6 zisků, Pomikálek a Kroutil přidali shodně po 12 bodech. Unavený Matěj Svoboda zapsal 9 bodů.
Ostrava se spoléhala na Michala Svobodu, který trefil 6 trojek a celkem dal 20 bodů. Williams přidal 18 bodů, 9 doskoků a 8 asistencí, ale nešli mu šestky (1/7). Majerčák a Škranc dali po 11 bodech, Janů nastřílel 7 bodů. 

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Nám se v zápasech nedařilo, hráči už byli z poloviny vypnutí a uhráli jsme obě utkání spíš silou vůle. Za bronzovou medaili jsme ale hrozně moc rádi. Nechci vyzvedávat jednotlivce, chci vyzvednout náš tým. Zahráli jsme pasáže na velmi dobré úrovni, a byť jsme měli i špatné zápasy, teď máme bronz, což je pro nás skvělý výsledek. My jsme v této sezóně necílili nikam, protože po té loňské sezóně, která byla nejúspěšnější v historii BK Děčín, jsme tuto nezačali vůbec dobře a musel jsem hráče vracet zpět na zem. Liga byla nesmírně vyrovnaná, což třeba potvrdila i série mezi Opavou a Ostravou, kdy Ostrava zvládla play-in a vyřadila loňského mistra z Opavy. Pro nás bylo velmi důležité, že jsme se dostali do první osmičky, pak jsme se posunuli do první čtyřky a čtvrtfinále jsme začínali doma. V semifinále jsme to chtěli urvat, ale bohužel jsme prohráli 4:3 na zápasy, což nás bude ještě dlouho mrzet. Ale bronzová medaile toto všechno maže a sezónu musíme brát jako úspěšnou, protože nejlepší věc je, končit sezónu vítězným zápasem.”
Adam Choleva, trenér NH Ostrava: „Nejsem zklamaný, ale mrzí mě konec sezóny, kdy jsme se zdravotně rozsypali. V plné sestavě by to vypadalo jinak. Na druhou stranu, vše zlé je k něčemu dobré a někteří kluci dostali veliké a důležité minuty. A ukázali, že tu šanci si zaslouží pokud budou makat. Jsem na kluky hrdý a z mého pohledu jsme byli v obou zápasech lepší, než Děčín, který si ale za celou sezónu placku zaslouží. Podali jsme bojovný výkon, v té sestavě, ve které jsme byli, jsme se toho nebáli a byli jsme nebezpeční a dokázali si vytvořit dobré situace. Také jsme hráli obranu, která nás dostala přes Opavu, takže jsem hrdý na celý mančaft.”
                                 
Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Když se na bronzové medaile podíváme s nějakým odstupem, určitě je oceníme. Tím nechci říct, že bych teď nebyl rád, protože s Ostravou to byly dva těžké zápasy a všechen kredit pro ostravský tým, který se z outsidera dostal až do role velmi nepříjemného soupeře. Naše cesta letošním play-off je trochu hořká, protože jsme vypadli v semifinále s Ústím nad Labem, naším velikým rivalem, a to 4:3 na zápasy. Stále to v nás je a mrzí nás to, protože jsme chtěli do finále a bojovat o titul, což byl náš hlavní cíl na začátku play-off. Na jednu stranu jsme tedy zklamaní, ale na druhou víme, že třetí místo se počítá a je to úspěch. Oba zápasy začaly z naší strany ospale, šli jsme do nich zklamaní a vyčerpaní ze semifinále. Trošku jsme se museli přemlouvat a bylo jen otázkou času, než se dostaneme do tempa a potvrdíme roli favorita, obzvlášť poté, když Ostrava přišla o tři klíčové hráče. Pro ostravské kluky to byla ale motivace, hecli se a předvedli super výkon. Pro nás to byla veliká zkouška, jsme rádi, že jsme tuto sérii zvládli a máme bronz.”
Štěpán Svoboda, křídlo NH Ostrava: „Teď jsme zklamaní, protože vidina medaile tam byla. Ale ve finále o je pro nás skvělá sezóna. Byli jsme na posledním místě, ale pomalu jsme se dostávali vzhůru, nakonec jsme vyhráli "ádvojku" a měli historickou sérii s Opavou. Po jedenácti letech jsme byli zase v semifinále. Takže super sezóna, i když ten konec nám nevyšel. Oba zápasy s Děčínem se tak nějak překulily ve druhých poločasech. Začali jsme super, chtěli jsme a šli jsme si pro medaili. Jenže měli jsme zranění, neměli jsme rotaci, na kterou jsme zvyklí. Byli jsme možná unavení a Děčín měl více zkušeností. Všechno se to dalo do kupy a soupeř nás přejel."

NH Ostrava - BK ARMEX Děčín 71:86
Body Ostravy: M. Svoboda 20 (6x 3, 7 doskoků), Williams 18 (1x 3, 9 doskoků, 8 asistencí, 5 získaných faulů), Majerčák 11 (1x 3, 9 asistencí), Škranc 11 (3x 3, 4 zisky), Janů 7 (1x 3), I. Svoboda 2, Heinzl 1, Š. Svoboda 1, Snopek 0, Čank 0.
Body Děčína: Ogundiran 24 (2x 3, TH 14/16, 9 doskoků, 5 asistencí , 5 zisků, 9 získaných faulů), Walton 17 (3x 3, 7 doskoků, 6 zisků, 6 získaných faulů), Pomikálek 12 (2x 3, TH 6/6), Kroutil 12, Svoboda 9 (1x 3), Šturanovič 4, Štěrba 2, Macháč 2, Slowiak 2, Boškovič 2, Mach 0. 
Střelba za 2 body 14/27:16/33, za 3 body 12/38:8/25, TH 7/19:30/34. Doskoky 32:45 (útočné 7:10), asistence 19:11, ztráty 20:21, fauly 30:17.

Čtvrtiny: 17:12, 16:20, 17:25, 21:29                                                     

Rozhodčí: Matějek Ivor, Pokorný Štěpán, Vávrová Veronika

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 1 115

PŘED UTKÁNÍM

Druhé utkání v boji o bronz se uskuteční v hale Tatranu, kde se hostujícím týmům hraje vždy velmi těžce. Ostrava navíc v posledních sezónách doma na Válečníky umí, takže svěřence trenéra Tomáše Grepla čeká těžká bitva. 

Jeden náročný zápas s Ostravou už Válečníci mají za sebou, když v úvodním střetnutí na domácí palubovce dlouho tahali za kratší provaz, a teprve v koncovce překlopili výhru na svou stranu. Na Děčínu byla patrná únava z dlouhé série s ústeckou Slunetou a hosté, byť hráli bez Maddena, Rhodese a Stevense, toho dokonale využili. V průběhu druhé čtvrtiny vedli už v ARMEX Sportcentru o 16 bodů, ale nakonec padli 78:74. Série o bronu se hraje na dvě vítězství, stav série je 1:0 pro Děčín.

Podobný výkon Válečníků by ale na výhru v Ostravě jistě nestačil, tým se musí zkoncentrovat a připravit na bouřlivé prostředí, které na ně v hale Tatranu bezpochyby čeká.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „V Ostravě nás čeká bouřlivé prostředí a domácí nám nedají nic zadarmo, o čemž jsme se přesvědčili už v prvním utkání o třetí místo. Musíme se připravit daleko lépe, než jak jsme se připravili na zápas v Děčíně. Musíme také předvést daleko lepší výkon, protože s tím, co jsme předvedli doma, nemáme v Ostravě šanci. Ostravě zahrály v prvním utkání její opory, Majerčák, Williams a Michal Svoboda, kterým když necháme prostor, budeme mít veliký problém a série půjde do zápasu číslo tři.“
Petr Macháč, pivot BK ARMEX Děčín: "Rozhodně nesmíme v tomto utkání nic podcenit. Musíme se soustředit na svůj výkon v obraně, protože tam to bylo v prvním utkání špatné. Náš výkon musí být koncentrovaný celých čtyřicet minut, protože když ne, dopadne to jako v utkání číslo jedna. Když ale budeme hrát to, co si řekneme, a nebudou tam žádné výkyvy, věřím, že jsme schopni ukončit sérii už v Ostravě. Bude to těžké, mají výhodu domácího prostředí, ale myslím si, že není nereálné tam vyhrát."

Výsledek 1. zápasu o bronz:
BK ARMEX Děčín - NH Ostrava 78:74
Pomikálek 21,  Walton 14,  Ogundiran 12 - Majerčák 21, Heinzl 14, Williams 12, M. Svoboda 12.
Vzájemné zápasy v zákl. části:
BK ARMEX Děčín - NH Ostrava 99:63
Pomikálek 16,  Walton 14,  Šturanovič 14, Svoboda 13 - Williams 13, Jeter 10, Majerčák 9.
NH Ostrava - BK ARMEX Děčín 80:71
Williams 17, Madden 15, Majerčák 13 - Svoboda 30, Šturanovič 22, Walton 11. 

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Komisař: Večeřa Pavel

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Jordan Ogundiran 24:16 7/2 3/2 16/14 3 6 9 0 5 5 3 9 3 38 24
5 - Tomáš Pomikálek 25:30 1/0 5/2 6/6 0 4 4 0 0 0 0 3 2 13 12
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 - Tadeáš Slowiak 6:57 1/1 1/0 0/0 0 1 1 0 0 0 2 0 1 -1 2
8 - Zdravko Bošković 3:46 1/1 0/0 0/0 0 1 1 0 0 0 1 0 1 1 2
8 - Zdravko Bošković 3:46 1/1 0/0 0/0 0 1 1 0 0 0 1 0 1 1 2
11 - Matěj Svoboda 29:57 4/2 4/1 3/2 1 1 2 0 0 2 3 2 0 6 9
13 - Filip Kroutil 29:34 5/4 4/0 4/4 1 2 3 0 1 0 4 2 2 7 12
14 - Petr Macháč 7:25 2/1 0/0 0/0 3 1 4 0 1 0 0 1 1 6 2
16 - Jan Štěrba 19:48 1/0 2/0 2/2 0 4 4 0 0 0 0 2 1 4 2
16 - Jan Štěrba 19:48 1/0 2/0 2/2 0 4 4 0 0 0 0 2 1 4 2
21 - Martin Mach 1:46 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 -1 0
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 34:55 8/3 6/3 3/2 1 6 7 0 4 6 6 6 3 22 17
47 - Maksim Šturanović 16:3 3/2 0/0 0/0 0 6 6 0 0 1 1 2 2 9 4
47 - Maksim Šturanović 16:3 3/2 0/0 0/0 0 6 6 0 0 1 1 2 2 9 4
40:00 38/19 27/8 36/32 9 43 52 0 11 15 22 31 21 118 94

NH Ostrava

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
5 - Matej Majerčák 30:58 5/2 4/1 5/4 0 1 1 0 9 1 3 3 3 12 11
10 - Matěj Snopek 9:12 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 1 1 2 0 4 -4 0
11 - David Škranc 25:12 3/1 8/3 0/0 0 1 1 1 0 4 4 0 2 4 11
16 - Igor Patrik Svoboda 7:37 1/1 0/0 0/0 0 4 4 1 1 0 1 0 3 4 2
18 - Štěpán Svoboda 17:15 1/0 3/0 2/1 0 1 1 0 0 1 2 1 1 -4 1
19 - Mikuláš Čank 12:41 0/0 1/0 0/0 0 2 2 0 0 0 0 3 1 3 0
21 - Dominik Heinzl 17:16 1/0 0/0 2/1 1 2 3 0 0 2 2 2 5 -1 1
21 - Elyjah David Williams 35:1 11/7 1/1 7/1 2 7 9 0 8 0 2 5 4 24 18
23 - Matyáš Janů 11:34 2/2 6/1 3/0 2 1 3 0 0 0 1 1 3 -1 7
35 - Michal Svoboda 33:8 3/1 15/6 0/0 1 6 7 0 0 1 1 1 2 15 20
40:00 27/14 38/12 19/7 6 25 31 2 19 10 18 16 28 52 71
Nahoru