BK ARMEX Děčín vs SLUNETA Ústí nad Labem 79 : 66

21 : 15
14. 05. 2024, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič
Ústí: Autrey, Nichols, Martin, Pecka, Johnson

A jedeme dál... Válečníci bez zraněného Ogundirana v šestém semifinále dokázali na domácí palubovce zadusit v horkém prostředí ústeckou Slunetu na 66 bodech, odvrátili tak vyřazení a vynutili si rozhodující sedmý duel na hřišti Ústí.
Úvod zápasu ukázal, že nervozita rozhodně na hráče působí. Sluneta se ujala v úvodu vedení 0:4, diváky posadil až po 90 vteřinách útočný dopich Šturanoviče vlastní nepřesné střely - 2:4. Po další ztrátě Waltona skóroval Pecka, což bylo na dlouhé minuty vše, protože oba celky neměly vůbec přesnou mušku. Teprve po čtyřech minutách pohnul stavem Walton z trestných hodů, následně stejný hráč vyrovnal, a poté Štěrba jednou šestkou otočil skóre ve prospěch domácích - 7:6. Pak se opět dlouho neměnilo skóre, naopak se množily ztráty. Domácí fanoušci si tak mohli zařvat až po trojce Svobody, kterou ale ihned na druhé straně vykompenzoval stejnou trefou po celý zápas vypískávaný Rowan - 10:9. Zbytek úvodní čtvrtky byl bodově přece jen bohatější, a do první přestávky se šlo za vyrovnaného stavu 16:16. Druhou desetiminutovku zahájila trojka Rowana, na ní ale odpověděli Pomikálek a Boškovič rovněž trefami za tři - 22:19. Boškovič pak obstaral také další tři domácí body, takže Válečníci vedli po necelých třech minutách 25:21. To ovšem ihned změnily dvě trojky Autreyho, po nichž si děčínská lavička vzala oddechový čas - 25:27. Ten nabudil především Matěje Svobodu, který zapsal v rychlém sledu čtyři body a následně přihodil trojku - 32:27. Po čtyřech bodech Pomikálka to bylo ještě veselejší (36:28), ale Sluneta po zbytečných děčínských ztrátách rychle otočila na 36:38. Pak ovšem fauloval Johnson, neodpustil si komentář a dostal technickou chybu. Tu potrestal Svoboda trestným hodem a Boškovič získaný faul přetavil ve dvě šestky - 39:38. Tečku za poločasem pak udělal Svoboda, který po zisku přeběhl celé hřiště a v poslední vteřině skóroval - 41:38.
Druhá půle byla byla opět o nervozitě, promarněných obrovských šancích, ale i bojovnosti a zarputilosti. Na první body se čekalo přes dvě minuty a přišly z rukou Rowana, který trefil trojku - 41:41. Na druhé straně odpověděl Walton jednou šestkou, Pomikálek přidal dva body a bylo to 44:41. Walton pak proměnil i trojku a Šturanovič zapsal další dva body - 49:44. Na palubovce zuřila tuhá bitva, skóre se však měnilo jen velmi pomalu a každý koš měl cenu zlata. Dva v rychlém sledu vsítil domácí Štěrba, na druhé straně ale kontroval Nichols s Peckou - 53:49. V poslední minutě si pak první body připsal i Slowiak a Walton na dva body Pecky odpověděl trojkou - 58:51. Závěrečnou periodu zahájil Pomikálek košem s faulem a rozzuřený manažer ústecké Slunety, Tomáš Hrubý, byl vykázán z haly - 61:51. Hosté ale rychle odpověděli a Rowan s Nicholsem snížili na 61:56. Po další trojce Rowana se Sluneta přitáhla na 65:61, ale to bylo z její strany vlastně vše. Naopak domácí pivoti Šturanovič a Štěrba zvýšili na 69:61, Walton zapsal koš s faulem, ale šestku neproměnil - 71:61. Ústí už stihlo jen korigovat trestnými hody Nicholse, na něž odpověděl stejnou mincí Svoboda - 73:63. Navíc Slowiak po útočném doskoku zvýšil na 75:63 a diváci si začali zamlouvat vstupenky na sedmý duel. Děčín totiž hrál chytře dlouhé útoky, a po šestkách Slowiaka to bylo 77:63. Až minutu před koncem trefil Nábělek trojku, ale Štěrba odpověděl přesnými trestnými hody a pečetil na 79:66.
Zápas, kde každý koš měl cenu zlata, přinesl upracovaný a nervózní basketbal, v němž se střelcům příliš nedařilo a diváci jen marně vzdychali při promarněných tutovkách. Každopádně rozhodně větší úspěšnost měli domácí hráči, kteří byli procentuálně lepší ve všech střeleckých statistikách. V celkovém nástřelu vyhráli 26/65:22/71 (40%:30%), ve dvojkách 20/43:15/34 (46%:44%), v trojkách 6/22:7/37 (27%:18%), a v trestných hodech 21/27:15/21 (77%:71%). Na doskoku zvítězili Válečníci 50:42, na body z druhých šancí 18:9. Na asistence zvítězila Sluneta 14:16, která měla opět méně ztrát (17:11) a dal více bodů z brejků (13:15). Naopak souboj laviček těsně ovládla ta domácí (25:24).
Děčín opět táhl Matěj Svoboda, autor 19 bodů a 10 doskoků, Walton přihodil 13 bodů, 8 doskoků a 6 asistencí, Pomikálek dal 12 bodů. Výborné okamžiky měl Štěrba s 11 body, Šturanovič dal 10 bodů, Boškovič pomohl 8 body a Slowiak v závěru 6 body. Kus dobré práce v obraně odvedl Kroutil, který sice nedal ani bod, ale strávil na palubovce 36 minut!
Sluneta měla nejlepšího střelce v Rowanovi (15), Nichols (trojky 0/7) dal "jen" 14 bodů, stejně jako Pecka. Autrey se zastavil na 8 bodech. Martin vstřelil 4 body, Karlovský rovněž.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnes jsme stáli zády ke zdi, neměli jsme kam uhnout a museli jsme jít na krev. A myslím, že to bylo vidět. Byli jsme také nervózní, kdy jsme neproměnili spoustu šancí z pod koše nebo částečně také z trestných hodů. V těchto zápasech totiž rozhoduje každá šestka. Dnes rozhodlo to, že jsme prostě celých čtyřicet minut dřeli. Kdybychom prohráli, nemohl bych hráčům nic vytknout, protože přesně takhle by to mělo vypadat. V zápasech, které jsme nezvládli, jsme celých čtyřicet minut nebojovali a to rozhodlo. Takže stejný přístup jako dnes, musíme zopakovat také ve čtvrtek.”

Tadeáš Slowiak, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Ze začátku to bylo určitě nervózní, protože jsme věděli, o co hrajeme. Ale to se dalo čekat. Dlouho nám trvalo, než nám padl první koš, netrefovali jsme otevřené střely z pod koše. Pak jsme to trošku zlomili, pomohli jsme si zónovou obranou a soupeř mi také přišel trošku nervózní. Myslím si ale, že jsme to nakonec zvládli docela dobře. V koncovce to bylo z mé strany docela dobré, ale pokazily mi to ty šestky a trojka, takže to mohlo samozřejmě být ještě lepší. Ale jsem moc vděčný, že mi trenér Tomáš Grepl dává tyhle šance a je to už několikátý zápas v play-off, kdy jsem si zahrál koncovku. Dnes to bylo poctivě odmakané utkání a většinu času jsme tahali za delší konec provazu. Přišlo mi, že jsme dnes chtěli víc než soupeř, byli jsme bojovnější, a to rozhodlo.”
Ladislav Pecka, pivot Slunety Ústí: „Z dnešního zápasu se rozhodně musíme poučit, protože jsme nedali ani sedmdesát bodů. Musíme se na to podívat, říct si, kde byla chyba a připravit se na sedmý zápas. Věděl jsem, že když dnes budeme chtít vyhrát, musíme předvést nadprůměrný výkon, což se bohužel nestalo. Ale poslední zápas hrajeme doma, před vlastními diváky, takže tam to urveme.”

BK ARMEX Děčín - Sluneta Ústí nad Labem 79:66
Body Děčína: Svoboda 19 (2x 3, 10 doskoků, 5 asistencí), Walton 13 (2x 3, 8 doskoků, 6 asistencí, 7 získaných faulů), Pomikálek 12 (1x 3), Štěrba 11 (8 doskoků), Šturanovič 10 (7 doskoků), Boškovič 8 (1x 3), Slowiak 6, Kroutil 0, Macháč 0.
Body Ústí: Rowan 15 (4x 3, 10 doskoků), Nichols 14 (TH 8/9, 7 asistencí, 6 získaných faulů), Pecka 14, Autrey 8 (2x 3), Martin 4, Karlovský 4, Nábělek 3 (1), Haiblík 2, Johnson 2, Krupka 0, Gabriel 0.
Střelba za 2 body 20/43:15/34, za 3 body 6/22:7/37, TH 21/27:15/21. Doskoky 50:42 (útočné 13:13), asistence 14:16, ztráty 17:11, fauly 20:24.

Čtvrtiny: 16:16, 25:22, 17:13, 21:15

Rozhodčí: Vyklický Robert, Matějek Ivor, Salvetr Rudolf

Komisař: Macela Miroslav

Diváci: 1 200

Po pěti bitvách vede v semifinále ústecká Sluneta 3:2 na zápasy a série, která začala poměrně nevinně, dostala v posledním utkání pořádný náboj. Vše odstartoval faul ústeckého Rowana na děčínského Ogundirana, po kterém musel děčínský rozehrávač, z jehož obličeje se valila krev, k lékařskému ošetření. Následovalo vyloučení trenéra Tomáše Grepla, vzepětí Válečníků, kteří ale nakonec padli a při odchodu ze hřiště nepodali ruce domácím hráčům.

Dá se tedy očekávat, že šestý zápas bude emocemi opět nabitý, ale Válečníci se musí koncentrovat na svůj výkon a ukázat Slunetě, stejně jako v duelu číslo 4, že v Děčíně se nevyhrává snadno.
Ústí stejně jako v předchozích střetnutích táhla v pátém semifinále dvojice Nichols - Autrey, která dala 50 bodů z 86 ústeckých. Na body ze hry sice vyhrál Děčín, ale Sluneta házela 39 trestných hodů (27 proměnila), kdežto Děčín jen 16 (proměnil jich 12), a to rozhodlo.

Přijďte povzbudit Válečníky do ARMEX Sportcentra, být jejich šestým hráčem na palubovce a pomoci jim srovnat stav série na 3:3 na zápasy.

Zranění Jordana Ogundirana ze sobotního utkání semifinálové série jej podle předpokladů do úterního utkání nepustí. O jeho zapojení v dalších utkáních letošního ročníku Kooperativa NBL se rozhodne až podle aktuální situace.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Za stavu 2:3 potřebujeme předvést dobrý výkon, jak na obranné, tak na útočné polovině , abychom mohli sérii vyrovnat.“
Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: "V úterý se vrací série opět k nám a my uděláme vše pro to, aby se ve čtvrtek pokračovalo v Ústí. Na poslední zápas, který byl emočně velmi vypjatý, musíme rychle zapomenout a soustředit se jen a jen na náš výkon. Pokud si pohlídáme lépe nájezdy Nicholse a doskok, věřím v naši výhru."