SLUNETA Ústí nad Labem vs BK ARMEX Děčín 86 : 75

24 : 21
11. 05. 2024, 18:00 HOD. Sportcentrum SLUNETA

Ústí: Autrey, Nichols, Martin, Pecka, Johnson
Děčín: Walton, Ogundiran, Kroutil, Svoboda, Pomikálek

Po pěti semifinálových bitvách je blíže postupu do finále ústecká Sluneta, která v utkání číslo pět využila domácího prostředí a v duelu plném emocí i krve získala třetí výhru a výhodu mečbolu.
Válečníci začali na palubovce ústeckého soka velmi dobře, a po trojce Pomikálka a koše stejného hráče brzy vedli 0:5. Domácí ale bleskově vyrovnali. V dalších minutách byli o kousek vpředu hráči Děčína, kteří si pomáhali trojkami (celkem jich dali pět - Walton dal dvě a Kroutil také dvě), čtyřmi body pomohl i Štěrba a první čtvrtka skončila nadějně 18:26. V úvodu druhé zazářil domácí Nichols, který proměnil trojku, po nesportovním faulu Pomikálka dal dvě šestky a následně trefil dva body, takže během půl minuty zapsal 7 bodů a takřka vyrovnal - 25:26. Na toto ještě odpověděl Walton čtyřmi body, pak sice Ústí otočilo na 34:30, ale o vyrovnání se postarali Ogundiran s Pomikálkem - 34:34. Bohužel, v posledních čtyřech minutách se na straně Děčína povedlo skórovat již jen Macháčovi a Sluneta tak vyhrála poločas 43:36.
V úvodu druhé půle skóroval za domácí opět jen Nichols, naopak za hosty zapsal pět bodů Svoboda a Šturanovič dva - 46:43. V dalších minutách těžila Sluneta z děčínských faulů, které trestala přesnými šestkami a pomalu navyšovala své vedení. Když se pak za tři body trefil Nábělek, vyskočil náskok na 58:43 a trenér Tomáš Grepl sáhl k oddechovému času. Ten pomohl, protože ned po něm zapsal Štěrba koš s faulem, Ogundiran pak získal míč a snížil na 58:48, ale tento úspěch byl vykoupen nevybíravým faulem Rowana loktem do obličeje, po kterém se děčínský rozehrávač skácel  na zem a začala z něj crčet krev. S ošetřováním pomohla i ústecká lavička, Ogundiran pak musel do nemocnice a do zápasu už nezasáhl. Emoce po tomto faulu samozřejmě vybuchly, Rowan sice inkasoval nesportovní chybu, ale trenér Grepl dostal technickou chybu, a protože už byla druhá (první přišla ve druhé čtvrtce), musel opustit lavičku. Koučování se tak chopil Lukáš Bobek, pod jehož taktovkou dal Kroutil dvě šestky, Walton koš a Svoboda další dva trestné hody, takže Válečníci se přitáhli na 59:54. Poslední slovo měl ovšem Autrey a jeho trojka - 62:54. Hned v prvních vteřinách poslední periody dostal domácí Pecka osobní chybu a vzápětí technickou chybu, Kroutil proměnil jednu šestku a Pomikálek pak trefil trojku. Po koši s faulem v podání Svobody to bylo už jen 62:61, a když stejný hráč proměnil další střelu za dva, Děčín šel do vedení 62:63. Sluneta byla zcela rozhozena, navíc Svoboda přidal trojku a bylo to 62:66. Toto vzepětí ale jakoby hosty stálo hodně sil a v dalších minutách už jen faulovali a Haiblík s trojkobijcem Autreym otočili na 69:66. V závěru vykřesal šanci ještě Slowiak, ale Nichols kontroval trojkou, na dva body Štěrby pak odpověděl Haiblík další trojkou a 90 vteřin před koncem byl stav 75:70. Ústí si už výhru vzít nenechalo a díky šestkám i trojce Martina, na kterou ještě odpověděl stejnou mincí Svoboda, zvítězilo 86:75. Stav série je 3:2 na zápasy.
Zápas přinesl vyšší střeleckou aktivitu Děčína, ale domácí to kompenzovali přesnější muškou (24/59:27/67). Ve dvojkách byli znovu lepší Válečníci (13/32:18/39), v trojkách vyhrálo Ústí (11/27:9/28), které ovládlo i trestné hody, a to drtivě (27/39:12/16). Na doskoku zvítězil Děčín 39:41, jenž také ovládl body z druhých šancí (4:9). V asistencích byli o kousek lepší domácí (15:13), měli méně ztrát (9:16) a dali více bodů z brejků (12:8). Výrazné vítězství zapsala Sluneta v bodech laviček, kde vyhrála 27:16.
Děčín táhl opět Matěj Svoboda s 18 body, Walton, který nedohrál pro pět faulů, dal 14 bodů, Pomikálek zapsal 12 bodů. Těsně pod dvojcifernou hranicí zůstali Kroutil a Štěrba s 9 body, zraněný Ogundiran dal 6 bodů.
Ústí táhl famózní Ty Nichols, autor 30 bodů, 9 získaných faulů (TH 10/14), 8 doskoků, 6 asistencí a 8 zisků! Za ním byl Autrey s 20 body a 9 doskoky, Rowan dal 11 bodů stejně jako Haiblík. Zbytek týmu paběrkoval, Pecka nedohrál pro pět faulů.

Jakub Důra, sportovní manažer BK ARMEX Děčín: „Gratuluji Ústí k zisku třetího bodu v sérii. Myslím, že šlo o pěknou basketbalovou bitvu do okamžiku nepříjemného zranění Ogundirana, což se potom řešilo a vyústilo to ve vyloučení našeho trenéra. My jsme se poté vrátili do zápasu, šli jsme dokonce ještě krátce do vedení díky obrovskému úsilí. Ve chvíli, kdy se ale vyfauloval i AJ Walton, a ztratili jsme dalšího klíčového hráče, už jsme tahali za kratší konec a Sluneta zvládla dovést zápas do vítězného konce. My jsme tu nechali všechno, co jsme mohli, bojovali jsme, odmakali jsme to. Myslím, že v rámci možností a složení, ve kterém jsme hráli posledních dvanáct minut, můžeme být docela hrdí na pěkný výkon.”
Jan Šotnar, trenér Slunety Ústí: „Vybojované vítězství, dvakrát jsme se dostali do propasti, věděli jsme, že s Děčínem to nebude jednoduché. Ukázali své zkušenosti a dostali nás dvakrát do úzkých, my se z toho však dostali. Začíná to kulminovat, ale myslím, že to začíná být i za hranicemi sportu. Věřím tomu, že šestý a případně sedmý zápas se bude hrát trochu víc basketbal.”

Johan Haiblík, křídlo Slunety Ústí: „Nemůžeme být jinak než spokojení, jelikož jsme vyhráli. Mě osobně trochu mrzí, jak se Děčín zachoval, protože si myslím, že není fair-play odcházet bez podání ruky. Neřekl bych, že někdo z hráčů hrál nepřátelsky s úmyslem někoho zranit. Měli bychom to všichni držet v rámci fair-play, ale to neznamená, že se nebude hrát tvrdě. Nicméně jedeme dál, jedeme do Děčína, chceme tam vyhrát a uděláme pro to maximum.”

Sluneta Ústí nad Labem - BK ARMEX Děčín 86:75
Body Ústí: Nichols 30 (2x 3, TH 10/14, 6 asistencí, 8 doskoků, 8 zisků, 9 získaných faulů), Autrey 20 (5x 3), Rowan 11, Haiblík 11 (2), Nábělek 5 (1), Pecka 4, Martin 3 (1), Johnson 2, Karlovský 0, Krupka 0, Gabriel 0.
Body Děčína: Svoboda 18 (3x 3, 6 doskoků, 5 asistencí), Walton 14 (2x 3, 5 asistencí), Pomikálek 12 (2x 3), Kroutil 9 (2x 3, 6 doskoků), Štěrba 9 , Ogundiran 6 (3 zisky), Slowiak 3, Macháč 2, Šturanovič 2 (7 doskoků), Boškovič 0.
Střelba za 2 body 13/32:18/39, za 3 body 11/27:9/28, TH 27/39:12/16. Doskoky 39:41 (útočné 6:9), asistence 15:13, ztráty 9:16, fauly 23:30.

Čtvrtiny: 18:26, 25:10, 19:18, 24:21

Rozhodčí: Hruša Petr, Pokorný Štěpán, Vošahlík Marek

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 2 021

Semifinálová bitva El Nordico se přesouvá zpět do Ústí a jen těžko odhadnout, jak dopadne. Po čtyřech zápasech jej totiž stav série vyrovnaný 2:2 na zápasy, když ani jeden z týmů naplno nevyužil výhodu domácího prostředí. Takže zatím jedinou jistotou je, že hrát se bude ještě minimálně dvakrát.

První zápasy na palubovce Slunety přinesly málo vídanou remízu v nastřílených bodech. V prvním utkání totiž domácí vyhráli 88:78, ve druhém Válečníci vrátili domácím prohru úplně stejným poměrem, tedy 78:88. Pak se hrálo dvakrát v ARMEX Sportcentru a první duel se domácím vůbec nepovedl, když po pomalé hře a vlažném výkonu padli 69:83. Ve druhém střetnutí se Válečníci ovšem zvedli, ukázali svoji sílu a rozdrtili, i díky 33 bodům Matěje Svobody, ústeckého rivala 102:73.

Sluneta se v dosavadních zápasech spoléhá především na americkou skvadru, kterou vedou Ty Nichols a Lamb Autrey. Prvně jmenovaný nastřílel celkem 85 bodů, což činí průměr 21,2 bodu na utkání, druhý zapsal 65 bodů (průměr 16,2). Kristopher Tramaine Martin zatížil konto Děčína 42 body (v utkání č. 2 nedal ani bod), jeho krajan Maverick Rowan dal zatím 30 bodů. Zkušený Ladislav Pecka v domácích zápasech dal pouhé 3 body, v Děčíně se mu dařilo daleko více a celkem má na svém kontě 29 bodů. Český mladý pivot Jan Karlovský nastřílel 28 bodů, když si pomohl především 16 body v utkání č. 4, kde předvedl svůj kariérní výkon.

A jak si stojí oba týmy v úspěšnosti střelby? Válečníci jsou lepší ve dvojkové střelbě, kde vyprodukovali 136 střel a proměnili jich 74 (úspěšnost 54,4%). Ústí dalo 66 dvojek ze 146 pokusů (45,2%). V trojkách je naopak lepší Sluneta 41/119 (34,5%), Děčín to má 32/108 (29,6%). Na čáru trestných hodů chodí častěji svěřenci trenéra Tomáše Grepla, kteří zatím házeli 126 šestek a dali jich 93 (73,8%). Sluneta měla 95 šestek a proměnila jich 67 (70,5%). Na doskoku vede Děčín 175:143, který je také lepší v asistencích (66:57), ale má více ztrát (61:42).

Stejně jako při prvních zápasech v Ústí budou moct děčínští fanoušci, kteří se nedostanou do hlediště Slunety, opět sledovat utkání v ARMEX Sportcentru na velkém nafukovacím plátně. Vstup do haly bude umožněn od 17:30, utkání začíná v 18:00. Cena vstupenky činí 50 Kč, kapacita je 400 míst.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „V sérii je stav 2:2 na zápasy a víme, co nás v Ústi čeká. Po posledním zápase pořádná regenerace a před utkáním lehká střelba. A půjdeme na to. Budeme bojovat celý zápas a na konci uvidíme jak jsme si v utkání číslo pět vedli.“
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: "Do pátého zápasu série s Ústím se chceme vrhnout tak, jak jsme ukončili zejména poslední čtvrtinu čtvrtého zápasu. S odhodláním, disciplínou, bojovností a týmovou hrou, která nás v tomto zápase zdobila. Věřím, že si do Ústí najde cestu co nejvíce fanoušků, kteří nás budou hnát za dalším vítězstvím."