BK ARMEX Děčín vs SLUNETA Ústí nad Labem 69 : 83

19 : 17
07. 05. 2024, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Walton, Ogundiran, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič
Ústí: Autrey, Nichols, Rowan, Pecka, Johnson

Válečníkům se první domácí semifinále proti ústecké Slunetě příliš nevyvedlo. Po dobrém úvodu se propadli do vlažného výkonu, který na soupeře nestačil. A čím víc pak chtěli zvrátit nepříznivý vývoj, tím více se jim nedařilo.
Úvod třetího semifinále byl velmi nervózní, ani jeden ze soupeřů se nemohl dlouho střelecky prosadit a první body z trojky zaznamenal až Walton po více než dvou minutách hry. Na druhé straně ale trojkou odpověděl Rowan a vyrovnal na 3:3. Pak domácí odskočili na 8:3 díky trefám Šturanoviče a Ogundirana, ale Ústí stačilo do poloviny úvodní části otočit na 8:11. Naštěstí Štěrba pěti body a Macháč dvěma otočili na 15:12, Macháč pak dalším jednoduchým košem a Walton dvěma body upravili na 19:14. Do začátku první přestávky zbývaly ještě dvě minuty, ale ani jeden tým už se neprosadil. Ve druhé desetiminutovce ústečtí Autrey a Nichols snížili na 19:18, po trefách Šturanoviče a trojce Boškoviče ale Děčín znovu trochu odskočil, a po šestkách Šturanoviče vedl 26:22. Jenže pak se cosi v děčínské hře zadrhlo, pomalé útoky končily většinou nepřesnou střelbou a naopak Ústí dokázalo své akce zakončovat přesně - 27:34. V této chvíli se povedlo Pomikálkovi trefit trojku s faulem, následně Walton proměnil trestné hody a zdálo se, že Válečníci se vrací zpět do zápasu - 33:34. Jenže opak byl pravdou. Do konce poločasu už nedali ani bod, naopak Nichols zapsal šest, Martin dva a poločas skončil 33:42
Kdo čekal ve druhém poločasu děčínské povstání, hrubě se spletl. Válečníci se stále trápili, jejich hra byla pomalá, střely nepřesné a Ústí pomalu navyšovalo své vedení, které po trojce Martina narostlo až na 44:62 a před poslední periodou byl stav 50:66. V ní začal Děčín nepovedenou trojkou Štěrby, když mu vyklouzl míč z ruky, následně pak Svoboda udělal na polovině hřiště kroky. A toto vlastně charakterizovalo celý zápas. Domácí se snažili, ale vlastními chybami pohřbívali své šance. Naopak Ústí stačilo hrát trpělivě a pomalu v útoku, sem tam proměnit dvojku či trojku a rázem to bylo 51:73. Válečníci se pak v závěru snažili něco s výsledkem udělat, po trojce Kroutila se přiblížili na 68:79, ale hosté si už výhru vzít nenechali a po vítězství 69:83 se ujali v sérii vedení 1:2 na zápasy.
Děčínu se v utkání nedařilo střelecky, navíc měl výrazně menší nástřel, než soupeř (18/56:31/73). Ve dvojkách vyhrála Sluneta (10/26:24/48), v trojkách sice byli o jednu lepší Válečníci (8/30:7/25), kteří vyhráli také v trestných hodech (25/36:14/23), ale to vítězství nestačilo. Dalším důležitým faktorem byly ztráty, kterých měli Děčané 20, kdežto hosté jen šest, A na body po ztrátách vyhrála Sluneta 7:3! Na doskoku sice zvítězili domácí 47:41, jenže na body z druhých šancí padli 5:14. Asistence byly takřka vyrovnané (16:14), Děčín dal více bodů z brejků (19:9), také měl produktivnější lavičku (29:17), jenže nic z toho mu nepomohlo.
Válečníci měli jediného dvojciferného střelce, a to AJ Waltona, který se protrápil k 11 bodům (střelba z pole 2/10, TH 6/15). Šturanovič zapsal 9 bodů, Svoboda, Pomikálek a Slowiak, který ukázal několik hezkých akcí, nastříleli shodně po 8 bodech. Boškovič s Kroutilem dali po dvou trojkách, Štěrba pomohl 5 body a Macháš s Ogundiranem po čtyřech.
Ústí se opět spoléhalo na Nicholse (24 bodů, 12 doskoků, 5 zisků, 8 získaných faulů) a Autreyho (21). K nim se tentokrát přidal Pecka (14), své si odehrál Martin (9) i Karlovský (5).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme začali relativně dobře a první čtvrtka skončila 19:14. Jenže jsme hráli tak, jako že se nám nemůže nic stát, a samozřejmě, že se nám to vymstilo. Ve druhé čtvrtině to byl z naší strany stále stejný přístup, Ústí se rozstřílelo a my jsme nebyli schopni ani faulovat. V poločase to bylo minus devět, ale ani tohle varování nám nestačilo. Druhý poločas už byl plichtový, nedokázali jsme  z toho nic vyždímat. Prohra jde jednoznačně za námi a zítra musíme být lepší. Hráli jsme semifinále play-off v tempu druhé ligy, v tom je celý zakopaný pes. A jestli budeme hrát zítra opět takhle, nevyhraje znovu. Když nemáme dobrý pohyb, nepadá nám střelba. Po dobrém výkonu v Ústí jsme si mysleli, že jsme dobří, ale tohle si myslet nemůžem, protože se nám to ihned vrátilo. Chyběla nám dnes pokora.”

Tadeáš Slowiak, rozehrávač ARMEX Děčín: „Byl to dnes vlažný výkon. Ve druhé a třetí čtvrtině se to lámalo. Nedrželi jsme se pokynů, které jsme si dali. Vyhrál bojovnější tým, který byl hladovější. Nicméně jede se dál a zítra nás čeká další zápas. Musíme se z toho oklepat, zlepšit svůj přístup a být bojovnější.”
Ty Nichols, rozehrávač Slunety Ústí: „Dnes rozhodlo naše nasazení, které jsme měli lepší. Hodně jsme trénoval a dokázali jsme se lépe zkoncentrovat na dnešní zápas, než basketbalisté Děčína.”

BK ARMEX Děčín - Sluneta Ústí nad Labem 69:83
Body Děčína: Walton 11 (1x 3, TH 6/15, 8 doskoků, 4 asistence, 3 zisky, 8 získaných faulů), Šturanovič 9, Svoboda 8 (1x 3, 9 doskoků), Pomikálek 8 (1x 3), Slowiak 8, Boškovič 6 (2x 3), Kroutil 6 (2), Štěrba 5 (1), Ogundiran 4, Macháč 4, Mach 0.
Body Ústí: Nichols 24 (4x 3, 12 doskoků, 5 asistencí, 8 získaných faulů), Autrey 21 (1x 3, 8 doskoků), Pecka 14, Martin 9 (1x 3), Karlovský 5, Johnson 4, Rowan 3 (1), Haiblík 2, Žikla 1, Nábělek 0.
Střelba za 2 body 10/26:24/48, za 3 body 8/30:7/25, TH 25/36:14/23. Doskoky 47:41 (útočné 10:10), asistence 16:14, ztráty 20:6, fauly 25:26.

Čtvrtiny: 19:14, 14:28, 17:24, 19:17

Rozhodčí: Vyklický Robert, Blahout Petr, Pokorný Štěpán

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 1 200

Po dvou zápasech v Ústí je semifinálová série mezi Válečníky a Slunetou vyrovnaná nejen na zápasy 1:1, ale také na skóre, protože v prvním duelu zvítězili domácí 88:78, ve druhém naopak hosté 78:88. A to dokazuje, že tato bitva může být ještě dlouhá.

Oba zápasy byly velice vyrovnané. Ústí si pomáhalo trojkami, kterých zatím dalo 25, tedy stejně jako střel za dva body. Děčín jakoby opisoval sám od sebe, protože v prvním utkání dal 20 dvojek a 7 trojek, a zcela stejný výkon předvedl v zápase číslo 2. Důležité jsou i trestné hody, jichž Sluneta házela zatím 54 a proměnila jich 41 (úspěšnost 76 %), Válečníci měli k dispozici 59 šestek a dali jich 44 (úspěšnost 75 %). Na doskoku vede Děčín 72:88, na body z druhých šancí ovšem vítězí Ústí 28:24. Bodů z brejků dali více hráči Děčína (17:29), zisky je to zatím plichta 16:16

Ústí dalo ve dvou zápasech celkem 166 bodů, z toho Američané Nichols a Autrey 46 a 43, tedy více než polovinu. Za nimi jsou s 21 body Martin a 19 body Rowan. Nejlepším českým střelcem Slunety je zatím Martin Nábělek s 11 body.

Úterní zápas bude přenášet ČT Sport, ale Válečníci budou potřebovat každé hlasivky a ruce v hledišti, takže neváhejte a dorazte do hlediště. El Nordico slibuje vždy skvělou podívanou a ani tentokrát tomu nebude jinak.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Čekají nás domácí zápasy, ve kterých bychom chtěli navázat na výkony z venkovní palubovky a pokusit se vylepšit herní situace, jak na obranné, tak i útočné polovině. Proti takhle dobře střílejícímu týmu ze střední a dlouhé vzdálenosti potřebujeme hrát naplno celý zápas a potom můžeme pomýšlet na dobrý výsledek.“
Jan Štěrba, pivot BK ARMEX Děčín: "Série se za stavu 1:1 přesouvá do děčínského svatostánku, kde budou mít převahu naši tifosi. Musíme si vzít ponaučení z poslední čtvrtiny druhého zápasu, kde Ústí trochu zdramatizovalo utkání, díky našim naivním chybám. Když se budeme soustředit na náš herní plán, a udržíme koncentraci celých čtyřicet minut, můžeme pomýšlet na vítězství."