BK Děčín vs Patrioti Levice 81 : 96

15. 02. 2024, 21:00 HOD. Hala Královka

Děčín: Walton, Ogundiran, Kroutil, Svoboda, Pomikálek
Levice: Vrbica, Adaway, Kováč, Wheeler, Howard

Válečníci neobhájí loňský triumf v Českém poháru mužů. V letošním ročníku hraném jako Česko-Slovenský pohár totiž v semifinále nestačili na trojkovou smršť přesně střílejícího slovenského mistra z Levic a zahrají si tak s USK Praha o bronz.
První body zapsal děčínský Ogundiran, pak měl Děčín dvě šance navýšit své vedení, ale nevyužil je a Levice to potrestaly dvěma trojkami a trestnými hody - 2:8. Slovenský tým se tím dostal do pohody, kterou přetavil Adaway v dalších pět bodů - 4:13. Pak ale Válečníci zabrali, Kroutil pomohl pět body a rázem to bylo 13:15. Hosté sice znovu navýšili své vedení (13:19), jenže Šturanovič dal koš, Ogundiran zapsal koš s faulem a bylo to 18:19. Na trojku Vrbici odpověděl Kroutil šestkami, Šturanovič přidal další dva body a tečku za první částí udělal slalom Ogundirana mezi obránci Levic a jeho přesná střela za dva body - 24:23. Dobře rozehraný zápas se ve druhé čtvrtce pomalu měnil ve frustraci, protože Děčínu se vůbec nedařilo střelecky, nedával ani ty největší šance a naopak soupeř trefoval těžké trojky a získával stále větší náskok. Válečníci nakonec v této čtvrtině zaznamenali jen 12 bodů, z toho osm jich dal Šturanovič - 36:49. O efektivitě střelby svědčí poločasový stav v trojkách - 1/12:8/17.
Válečníci přesto vstoupili do druhé půle s odhodláním zlomit nepříznivý vývoj, jenže první dva útoky Levic skončily trojkami. Děčín ale byl v útoku o něco lepší a po čtyřech minutách snižoval Šturanovič na 47:58. Bohužel, v dalších minutách se vrátilo střelecké trápení Děčína a přestože Svoboda a Walton trefili trojky, levičtí Wheeler, Adaway a Kněževič drtili Válečníky dvoubodovými trefami, trojkami či šestkami a jejich tým tak vedl před poslední periodou 55:77. V ní se náskok Levic vyšplhal v úvodu dokonce dvakrát na 25 bodů - 58:83 a 60:85. Pak ale Pomikálek trefil trojku, Svoboda přidal sedm bodů a když Šturanovič obral na polovině hřiště o míč Adawaye a zasmečoval si, bylo to 72:85. Bohužel, o chvíli později se Šturanovič vyfauloval, pak museli pro pět faulů ze hřiště ještě Pomikálek i Svoboda a následně i Walton. Děčín se sice snažil, bojoval, ovšem hosté si pohlídali pohodový postup do finále po výhře 81:96.
Děčín vyprodukoval v utkání 81 střel a soupeře tak jasně přestřílel, protože Levice měly jen 60 střel. Jenže byly daleko přesnější (25/81:29/60), a to rozhodlo. Ve dvojkách to bylo 20/46:15/30, největší rozdíl a ten hlavní byl pak v trojkách (5/35:14/30), v trestných hodech o fous zvítězili Válečníci (26/35:24/36). Ti také vyhráli na doskoku, kde doskočili 50 míčů, z toho 24 v útoku a zapsali z nich 22 bodů z druhých šancí. Levice doskočily 44 míčů a daly 9 bodů z druhých šancí. Slovenský tým byl lepší v asistencích (10:17), Děčína měl naopak více zisků (10:3), méně ztrát (8:14) a dal více bodů z brejků (25:11). Souboj laviček skončil takřka nerozhodně 22:24.
Děčín opět táhl Matěj Svoboda, který nastřílel 22 bodů, ale také měl 4 ztráty. Výborně se ukázal Maksim Šturanovič, autor 18 bodů a 9 doskoků. Ogundiran dal 13 bodů a Kroutil 10. Walton zapsal 9 bodů, když proměnil jedinou střelu z 15 pokusů. K tom uměl ale 7 asistencí a 3 zisky. Pomikálek měl 5 a Štěrba 4 body.
Levice se opíraly o svoji cizineckou legii. Američan Wheeler dal 28 bodů (dvojky 4/5, trojky 4/6, TH 8/10), jeho krajan Adaway pomohl 24 body, 10 doskoky a 9 získanými fauly. Hráč z Bosny a Hercegoviny, Kneževič, nastřílel 14 bodů, Černohorec Vrbica dal 11 bodů.

Zápas BK ARMEX Děčín - USK Praha o turnajový bronz se hraje zítra, tj. 16. února, od 16:00

Tadeáš Slowiak, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Klíčů k zápasu tam bylo víc. Velkou roli hrála veliká úspěšnost Levic, které skoro neminuly trojku, obzvlášť na začátku třetí čtvrtiny, kdy se zápas možná lámal. To byl rozdíl oproti jejich minulému utkání, kdy se Olomoucko dokázalo přitáhnout. Nám to Levice dlouho nedovolily. A celkově působily hladovějším dojmem, což rozhodovalo. Když jsme se ve čtvrté čtvrtině dotáhli na dvanáct bodů, věřili jsme ještě, že to půjde, ale je to velmi zkušený tým a proti našemu presu si to dokázal pohlídat. Získali fauly, proměnili šestky, my naopak ne a potom už jsme byli v křeči. Poslední zápasy nemáme úplně útočnou formu, v čemž nám Královka nepomohla, ale nebyl to hlavní faktor naší porážky.”
Jalen Adaway, rozehrávač Patrioti Levice: „Udrželi jsme se v laufu. Hodně běháme, věříme si navzájem, jsme sebevědomí a dáváme tomu každý den všechno. A totéž jsme chtěli předvést i tady. Pokud jde o naše výborné procento trojek, máme dost natrénováno, včetně střelby, a je nám jedno, v jaké hale hrajeme. O Nymburku jsme už slyšeli hodně pochvalných věcí a jsme nadšení, že budeme hrát finále s takto špičkovým týmem.”

BK ARMEX Děčín - Patrioti Levice 81:96
Body Děčína: Svoboda 22 (2x 3, 8 získaných faulů), Šturanovič 18 (9 doskoků, 6 získaných faulů), Ogundiran 13, Kroutil 10 (1x 3), Walton 9 (1x 3, TH 6/6, 7 asistencí, 3 zisky, 6 získaných faulů), Pomikálek 5 (1x 3, 6 doskoků), Štěrba 4, Macháč 0, Mach 0, Slowiak 0, Randýsek 0.
Body Levic: Wheeler 28 (4x 3, TH 8/10, 9 doskoků), Adaway 24 (3x 3, TH 7/11, 10 doskoků, 9 získaných faulů), Kněževič 14 (3x 3, 4 asistence), Vrbica 11 (1x 3, 4 asistence), Solčanský 7, Howard 6 (1x 3), Kováč 3 (1), Pažický 3 (1), Bojanovský 0, Krajčovič 0.
Střelba za 2 body 20/46:15/30, za 3 body 5/35:14/30, TH 26/35:24/36. Doskoky 50:44 (útočné 24:9), asistence 10:17, ztráty 8:14, fauly 33:31.

Čtvrtiny: 24:23, 12:26, 19:28, 26:19

Rozhodčí: R. Vyklický, Z. Tomašovič, J. Baloun

Komisař: P. Sudek

Diváci: 632

Válečníci postoupili do semifinále turnaje Louda Auto Final 8 Česko-Slovenského poháru, když ve čtvrtfinále díky povedenému finiši porazili BC Komárno 78:67. Dalším jejich soupeřem bude slovenský mistr z Levic, který ve čtvrtfinále zdolal po tuhém boji Olomoucko 68:76. Levice jsou tak jediným slovenským týmem, který bude hrát v bojích o medaile. Zbylé tři týmy jsou z Kooperativa NBL - Nymburk, Děčín a USK Praha.

Patrioti začali sezónu právě soubojem s Děčínem v rámci Federálního poháru a Válečníkům podlehli v prodloužení 74:78 (nejlepší střelci: Adaway 20, Kněževič 19, Howard 10 - Svoboda 17, Šturanovič 17, Cubbage 13). V boji o bronz pak porazili Komárno 83:71. Levice se pokusily také proniknout do Ligy mistrů, ale stopku jim vystavil kyperský celek Larnaka. Slovenský mistr si tak zahrál alespoň FIBA Cup (stejně jako Nymburk), ovšem v základní skupině J dosáhl jen na dvě výhry, a to na postup nestačilo.Ve slovenské lize Niké SBL se ovšem levickému týmu daří, když z dosavadních 25 zápasů prohrál jen šest a hřeje se na prvním místě tabulky.

Levice v lize bodově táhne trojice Američanů - rozehrávač Jalen Adaway dává v průměru 18,1 bodu na zápas, pivot Aaron Wheeler 16,2 a druhý pivot Rob Howard 12,2. Na konci ledna angažovali Patrioti černohorského rozehrávače Mašana Vrbicu, dalším cizincem je hráč z Bosny a Hercegoviny, Draško Kneževič. Válečníci si budou muset dát pozor také na slovenského pivota Borise Bojanovského, který měří 217 cm.

Výsledky čtvrtfinále louda Final 8 Česko-Slovenského poháru: ERA Basketball Nymburk - Iskra Svit 85:61, BK ARMEX Děčín - BC Komárno 78:67, USK Praha - MBK Baník Handlová 66:57, BK REDSTONE Olomoucko - Patrioti Levice 68:76.

Semifinálové dvojice (15. 2.): ERA Basketball Nymburk - USK Praha (17:00), BK ARMEX Děčín - Patrioti Levice (20:00).
Zápasy o 5. - 8. místo (15. 2.): Iskra Svit - MBK Baník Handlová (11:00), BC Komárno - BK REDSTONE Olomoucko (14:00).

Přenosy všech dnešních zápasů najdete ZDE.