BC GEOSAN Kolín vs BK ARMEX Děčín 83 : 109

22 : 23
16. 03. 2024, 17:45 HOD. SOU Spojů Kolín

Kolín: Číž, Goga, Novotný, Stegbauer, Boškovič
Děčín: Walton, Ogundiran, Kroutil, Pomikálek, Šturanovič

Válečníci i bez svého nejlepšího střelce Matěje Svobody zvládli utkání v Kolíně, kde neprohráli ani jednu čtvrtinu a domů si přivezli pohodové a vysoké vítězství.
Skóre zápasu otevřel kapitán Děčína, Tomáš Pomikálek, po něm se blýskl šesti body v řadě Šturanovič a bylo to 2:8. Domácí marně zkoušeli střelbu za tři body, naopak Válečníci chodili do koše, a po dalších dvou bodech Šturanoviče se rozdíl ve skóre poprvé přehoupl na dvojciferný - 4:15. Po trojce Pomikálka a koši Waltona narostl náskok na 8:22 a Kolínu začalo být těžko. O něco lépe bylo domácím o chvilku později, kdy Halada košem a Bistrovič trojkou snížili na 13:22, jenže pak dal Macháč koš s faulem, vzápětí přidal další dva body, Štěrba proměnil obě šestky a rázem to bylo 13:29. Tečku za první čtvrtkou udělala trojka Nováka - 16:29. Druhou desetiminutovku začalo děčínské trojkobití, kdy se z perimetru prosadili dvakrát Ogundiran a jednou Štěrba - 21:38. Po oddechovém času Kolína se trefil i Mach a Děčín vedl 21:40. Pak se oba celky na dvě minuty bodově odmlčely, následně opět začalo skóre růst, ale výrazněji znovu na straně Děčína. Kroutil zapsal trojku, Macháč dal tři body a když Pomikálek proměnil další přihrávku Slowiaka, Válečníci vedli 30:52. Poločas pak skončil pro hostující tým velmi příjemným výsledkem 35:55.
Druhý poločas opět otevřely trojky. První dal Pomikálek, za domácí odpověděl Novotný, poté se trefil Kroutil a kontroval Halada - 41:61. Na koš Ogundirana pak odpověděl obrovitý Veljkovič, ovšem následoval další trhák Válečníků, kdy Ogundiran dal jeden trestný hod, Pomikálek proměnil trojku a zasmečoval si, Walton přihodil další trojku a po trefě Kroutila byl rozdíl ve skóre už přes třicet - 43:74. Kolín odpověděl třemi trojkami v řadě, ale nápor zastavil Walton košem s faulem, po šestkách Macháče se prosadil i Rozsypal a další dva body Macháče posunuly stav na 55:83. Domácí sice znovu ukázali skvělou mušku, když dali dvě trojky, jenže i Válečníkům to padalo a Slowiak trojkou upravil stav po ofenzivně laděné čtvrtině na 61:86. V poslední periodě se Kolínu povedlo v úvodu srazit manko pod dvacet bodů (71:90), jenže po čtyřech bodech Pomikálka a koši Ogundirana to bylo 71:96. Stejný hráč pak necelé čtyři minuty před koncem upravil na 77:99, magickou hranici sta bodů překonal Pomikálek a to už bylo jasné, že Děčín získá důležitou výhru. V závěru se pak prosadili za tři body znovu Kroutil a také Bobek, poslední body Děčína pak trefil Štěrba - 80:109. Tečku za utkáním udělal koš Veljkoviče a šestka Halady - 83:109
Válečníci svoji dominanci získali vysokým nástřelem i vysokou úspěšností v celkovém počtu střel (27/59:41/71). Děčín kraloval ve dvojkách (12/24:29/43), udržel s Kolínem krok v trojkách (15/35:12/28) a byl o kousek lepší v šestkách (14/21:15/20). Válečníci, kteří v duelu ani jednou neprohrávali, rozdrtili Kolín na doskoku 26:41, na body z druhých šancí to bylo 13:20. Obrovský rozdíl byl v bodech z brejků, kde hosté zvítězili 9:31. V asistencích zvítězili Válečníci 25:29, oba celky měly málo ztrát (9:5), na zisky vyhrál Děčín 1:5, na body laviček naopak zvítězili domácí 52:34.
Lídry Děčína byli kapitán Pomikálek, který dal 23 bodů (střelba za 2 body 6/6, za 3 body 3/4, TH 2/2), k tomu přidal 6 doskoků, těsně za ním byl štírek Jordan Ogundiran, jenž zapsal double-double za 20 bodů a 11 doskoků. Důležitých bylo i 6 asistencí. Kariérní výkon 14 bodů zapsal Petr Macháč (střelba za 2 body 5/6, TH 4/5), stejně bodů dal i Kroutil. Dvojciferným střelcem byl ještě Šturanovič (10), do listiny střelců se ale zapsali nakonec všichni. Za pozornost stojí 8 asistencí Tadeáše Slowiaka.
Kolín vlastně neodehrál úplně špatný zápas, protože dal 83 bodů a měl pět dvojciferných střelců, ale selhal v obraně. Nejlepší střelcem byl Bistrovič se 17 body, Halada přidal 13, Novák 12 a Boškovič 11 bodů. Veljkovič zapsal 10 bodů, jindy velmi nebezpečný Číž zůstal na 9 bodech, ale měl 10 asistencí.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Pro nás velmi těžká výhra, protože minule jsme v Kolíně prohráli, takže jsme chtěli se pokusit předvést lepší výkon. To se nám hlavně v prvním poločase povedlo. Domácí tým nás pak ve třetí a čtvrté čtvrtině trápil trojkovou střelbu, protože dal patnáct trojek z pětatřiceti pokusů, a to je skvělá úspěšnost. Ale ten náskok byl na naší straně tak veliký, že nakonec jsme zápas dotáhli do relativně poklidného konce na naše poměry. Samozřejmě jsme za to rádi a vážíme si toho.”
Predrag Benáček, trenér BC GEOSAN Kolín: „Gratuluju Děčínu, byl dneska lepší. My jsme neměli nárok, hráli jsme špatně obranu čtyřicet minut a dostali jsme sto bodů.”

Petr Macháč, pivot BK ARMEX Děčín: „Podali jsme po skoro celý zápas koncentrovaný výkon, jak jsme si řekli před zápasem. Měli jsme docela slušné procento trojek a od začátku jsme tahali za delší konec provazu. Zakončili jsme zápas i bez nějakých výkyvů ve čtvrté čtvrtině, což nás občas trošku trápí.”
Dino Bistrovič, rozehrávač BC GEOSAN Kolín: „Byli jsme špatní na obranném doskoku, na tom musíme zapracovat. Soupeř hrál lépe v útoku a dostal nás tím. Klíčové také bylo, že jsme neměli dost doskoků. Prohráli jsme zápas, ale doufám, že vyhrajeme další.”

BC GEOSAN Kolín - BK ARMEX Děčín 83:109
Body Kolína: Bistrovič 17 (4x 3), Halada 13 (2x 3), Novák 12 (4x 4), Boškovič 11 (6 doskoků), Veljkovič 10, Číž 9 (2x 3, 10 asistencí), Novotný 9 (3x 3), Stegbauer 2, Goga 0, Merta 0.
Body Děčína: Pomikálek 23 (3x 3, 6 doskoků), Ogundiran 20 (2x 3, 11 doskoků, 6 asistencí), Macháč 14, Kroutil 14 (3x 3), Šturanovič 10, Walton 8 (1x 3, 6 8 asistencí), Štěrba 7 (1x 3), Mach 4, Slowiak 4 (8 asistencí), Bobek 3 (1x 3), Rozsypal 2.
Střelba za 2 body 12/24:29/43, za 3 body 15/35:12/28, TH 14/21:15/20. Doskoky 26:41 (útočné 7:14), asistence 25:29, ztráty 9:5, fauly 20:20.

Čtvrtiny: 16:29, 19:26, 26:31, 22:23

Rozhodčí: Kučírek Martin, Kec Jakub, Bohata Pavel

Komisař: Macela Miroslav

Diváci: 418

Soupeřem Válečníků v 10. kole nadstavbové skupiny A1 bude Kolín, který se v minulých zápasech potýkal s absencemi svých hráčů a prohrál osm zápasů v řadě. V minulých dnech se ale začala jeho soupiska opět plnit a výkony Medvědů šly ihned nahoru.

Kolín skončil po základní části na 8. místě, když měl stejně jako sedmé Pardubice a šestý USK Praha vyrovnanou bilanci 11 výher a 11 porážek. Jedenáctou prohru inkasoval v posledním kole základní části, kdy nestačil na domácí Ostravu, následovalo dalších sedm porážek v "ájedničce", což se Kolínským podařilo zastavit až v 8. kole, kdy jasně přehráli oslabený USK Praha 87:60. Už předchozí zápas ale naznačil, že Kolín jde nahoru, protože s Ústím padl až po prodloužení, a to 90:96.

Kolínští se zúčastnili také evropského poháru Alpe Adria Cup, kde v základní skupině B odehráli deset duelů, z nichž vyhráli jen tři a skončili na poslední příčce.

V Českém poháru mužů přehrál Kolín ve 3. kole prvoligový Zlín 78:102, v osmifinále však doma nestačil na Brno a podlehl mu 73:93.

Tým trenéra Predraga Benačka prošel několika těžkými zkouškami. Nejprve z rodinných důvodů odešel slovenský pivot Jakub Petráš, poté po dohodě skončil americký rozehrávač Redparth a následně se zranil americký tahoun Smith. Tyto ztráty zacelil srbský pivot Milenko Veljkovič, černohorský křídelník Zdravko Boškovič a americký rozehrávač Glen Burns. Posledně jmenovaný však po své výborném výkonu proti Děčínu odcestoval do USA a do Kolína se už nevrátil. Dalším novým hráčem je tak Chorvat Dino Bistrovič.

Kolínský tým táhne bodově Boškovič s průměrem 15,6 bodu, za ním je obrovitý Veljkovič (13,6 + 10 doskoků), následuje rozehrávač Adam Číž (12,9 + 6 asistencí) a dvojcifernými střelci jsou také Filip Halada (10,5)) a Filip Novotný (10,1).

Zranění: Nejistý je start Jordana Ogundirana (nachlazení) a Matěje Svobody (zranění nohy).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Kolín je zkušený tým. V posledních zápasech hrál opět v nejsilnější sestavě, takže víme, že nás čeká velká bitva. Potřebujeme přibrzdit kolínskou trojkovou střelbu a najít recept na pivota Veljkoviče.“
Jordan Ogundiran, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Myslím, že sobotní zápas je pro nás velmi důležitý, a bude to hodně o nás a naší soustředěnosti. Nadstavba se blíží ke konci a je důležité být konsistentní a pokračovat v budování naší připravenosti na to, co nás čeká. Naposled, když jsme hráli v Kolíně, prohráli jsme, což si pamatujeme a věřím, že náš tým bude na utkání připraven.“