1. kolo

BK ARMEX Děčín vs BK KVIS Pardubice 76 : 79

1. čtvrtina
21 : 29
2. čtvrtina
19 : 15
3. čtvrtina
17 : 13
4. čtvrtina
19 : 22
27. 01. 2024, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Štěrba
Pardubice: Vyoral, Šafarčík, Chatman, Škifič, Marshall

Válečníci vstoupili do nadstavbové skupiny A1 smolnou domácí prohrou s Pardubicemi, když tvrdou a vypjatou bitvu rozhodlo trojka Chatmana v poslední vteřině. Děčín se musel vyrovnat s virózou, jež se prohnala jeho kabinou a podepsala se například na zdravotním stavu Šturanoviče či Macha. Hosté postrádali zase Burdu a Svojanovského.
První body zápasu obstaral domácí Svoboda, který pak odpovídal na trefy Chatmana a Marshalla, takže třech minutách byl stav 6:6. Hosté se ale postupně rozehráli k velmi dobrému výkonu, byli produktivní v útoku, pomáhali si trojkami a Děčín neustále jen dotahoval. Po trojce Ogundirana to bylo 13:17, minutu před první přestávkou po koši Waltona 21:26 a úvodní desetiminutovka skončila výsledkem 21:29. V té druhé zlepšili Válečníci obranu a na palubovce se rozhořela tuhá bitva, v níž nebyla nouze o emoce. Hostům se však stále dařilo držet si náskok, který necelé dvě minuty před poločasem byl už dokonce dvojciferný - 34:44. Poslední vteřiny ale vyšly lépe Děčínu, když Ogundiran, který inkasoval v této části nesportovní faul po rozmíšce s Vyoralem, proměnil obě šestky, poté dal jeden trestný hod také Macháč a nakonec vše uzavřela trojka Waltona - 40:44.
Druhý poločas bodově odšpuntoval Chatman, pak hrály prim především obrany , které nedovolovaly změnu skóre. Děčín se prosadil až po třech minutách zásluhou Waltona, v polovině této čtvrtky to bylo po koši s faulem Svobody 45:47. Pardubičtí pak díky trefám Škifiče a trojce Šafarčíka utekli na 46:53, ovšem Svoboda ihned kontroval trojkou a košem a vzápětí po zisku míče vybídl ke skórování Ogundirana. Tím bylo srovnáno na 53:53 a hosté si vzali oddechový čas. Po něm se vedení překlopilo zpět na stranu soupeře, jenže koše Macháče a Ogundirana poslaly po dlouhé době do vedení Válečníky - 57:56. Pak ovšem přišel jeden z klíčových okamžiků, kdy Ogundiran upadl po dalším souboji s Vyoralem, rozhodčí se rozhodli, že filmoval, dali mu technickou chybu a americký rozehrávač tak musel opustit palubovku. A navíc Vyoral jednou šestkou vyrovnal na 57:57. V závěrečné periodě vyburcovala domácí fanoušky trojka Waltona, Vyoral však ihned snížil na 60:59. Pak se dvě minuty skóre neměnilo, protože obrany obou týmů byly bezchybné. Následně Svoboda zvýšil na 62:59, jenže Šafarčík s Pekárkem trojkami otočili - 62:65. Po koši Pomikálka a trojce Kroutila to bylo opět veselejší (67:65), jenže Chatman trefil trojku - 67:68. Pak Svoboda proměnil jen jednu šestku ze dvou, naopak Vyoral dal všechny tři - 68:71. Svoboda ovšem odpověděl trojkou, Vyoral se trefil rovněž za tři, ale Pomikálek dvěma body a Kroutil košem s faulem otočili na 76:74. Bohužel, Chatman další útok Pardubic přetavil ve dvě šestky, další trojka Svobody už cíl nenašla a Chatman v poslední vteřině vypálil těžkou trojku, která propadla děčínskou obroučkou - 76:79.
Děčín byl sice v utkání střelecky aktivnější a měl přesnější dvojky (20/32:17/31), ale hosté dali o čtyři trojky více (7/29:11/26). V trestných hodech byl znovu aktivnější Děčín, škoda že nebyl přesnější (15/21:15/17). Na doskoku to byla takřka remíza (33:34), na body z druhých šancí ale vyhráli hosté 3:7. V asistencích byli lepší Válečníci (22:16), měli také více zisků (10:2) a drtili soupeře body z brejků (27:5). Oba týmy si vážily míče a na ztráty to bylo 12:16. Souboj laviček vyhrála ta domácí 20:16, ale přesto se z výhry radovali hosté.
Děčín opět táhl Matěj Svoboda s 24 body a 4 zisky. Ogundiran do svého vyloučení stihl dát 15 bodů a jeho absence v závěru byla citelná. Walton dal 15 bodů a měl 9 asistencí. V závěru dávali důležité body Kroutil s Pomikálkem, Šterba bojoval na doskoku, Bohužel, nemocný Šturanovič odehrál jen minutu, Mach sice více, ale zůstal na nule stejně jako Slowiak.
Pardubice, které už poněkolikáté v sezóně ukázaly, že umí vyhrávat vyrovnané koncovky a věří si do nich, se opíraly o Vyorala (19 bodů + 10 doskoků), hrdinou byl Chatman s 18 body. Šafarčík pomohl 13 body, Švrdlík 9 a Škifič 7. Marshall se vyfauloval už ve třetí čtvrtině.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Prohráli jsme střelou v poslední vteřině. Na to, že jsme nehráli vůbec dobře, jsme svojí bojovností dostali zápas až do koncovky. Tam jsme několikrát vedli o dva nebo tři body, ale nedokázali jsme výhru urvat. Je to obrovská škoda, protože domácí zápasy ztrácet nechceme. Pardubicím dnes vyšlo, to že postavily zónovou obranu a my jsme nebyli schopni se dostat do trochu volnějších střeleckých pozic. A když už jsme je měli, nedali jsme je. To je náš celosezónní problém a body z trojek nám chybí.”
Vanja Miljković, trenér BK KVIS Pardubice: „"Chci pogratulovat svému týmu, Děčín je těžký soupeř, nikdy se nevzdává, hrají do poslední minuty a to předvedl i dnes. Taky bych chtěl pogratulovat trenérovi, který odvádí výbornou práci, je velmi emotivní. Plná hala a atmosféra byla opět výborná. Jsem velmi šťastný, že jsme hráli dobrou obranu, to je hodně podstatné. Prošli jsme si těžkým obdobím, teď vše vypadá naopak výborně. Ukázali jsme, že můžeme hrát s každým, nemusíme se nikoho obávat, jsme zpátky na cestě a pozici, kde jsme chtěli být a chceme mířit co nejvýše."
                                 
Hráči po utkání
Tadeáš Slowiak, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Přišlo mi, že celý zápas jsme neplnili pokyny, které jsme si řekli, že plnit budeme. Bohužel, soupeři padla poslední těžká střela. Nechci říct, že jsme si nezasloužili vyhrát, ale celý zápas jsme tahali za kratší konec provazu. Něco nám tam dnes chybělo, teď nedokáži říct přesně co, ale musíme se z toho poučit do dalších zápasů.”
Karel Švrdlík, pivot BK KVIS Pardubice: „Byl to zajímavý zápas. Byly tam sice hluché úseky, kdy to nebylo o útočné kráse, ale o bojovnosti, které jsme se dnes Děčín uvyrovnali. A díky tomu jsme byli na konci šťastnější, protože nemohu říct, že bychom byli lepší. Dali jsme o jednu střelu více, jsme za to moc rádi, protože jsme tím natáhli naši šňůru výher.”

BK ARMEX Děčín - BK KVIS Pardubice 76:79
Body Děčína: Svoboda 24 (2x 3, 4 zisky), Walton 15 (2x 3, 8 doskoků, 9 asistencí), Ogundiran 15 (1x 3, TH 6/6), Kroutil 8 (1x 3), Pomikálek 6 (8 doskoků), Macháč 5, Štěrba 3 (1x 3, 8 doskoků), Šturanovič 0, Mach 0, Slowiak 0.
Body Pardubic: Vyoral 19 (3x 3, 10 asistencí, 6 získaných faulů), Chatman 18 (3x 3), Šafarčík 13 (3x 3, 7 doskoků), Švrdlík 9 (7 doskoků), Škifič 7 (1x 3), Marshall 6, Pekárek 5 (1), Potoček 2.  
Střelba za 2 body 20/32:17/31, za 3 body 7/29:11/26, TH 15/21:12/17. Doskoky 33:34 (útočné 8:6), asistence 22:16, ztráty 12:16, fauly 19:21.

Čtvrtiny: 21:29, 19:15, 17:13, 19:22                                                        

Rozhodčí: Vyklický Robert, Scholze Michal, Pazourek Jaroslav 

Komisař: Andrle Petr 

Diváci: 1 053 

PŘED UTKÁNÍM

Do nadstavbové skupiny A1 vstoupí Válečníci zápasem s Pardubicemi, tedy stejným soupeřem, se kterým začali i základní část. Utkání tehdy rozhodla až trojka Burdy, po níž Pardubice slavily výhru v 2. prodloužení 111:112.  Odveta v základní části měla  daleko jednoznačnější průběh a Válečníci zvítězili na palubovce soupeře drtivě 64:99. A jak to dopadne tentokrát?

Vždy ambiciózní Pardubice začaly sezónu skvěle a vyhrály první tři zápasy (v Děčíně, doma s Brnem a doma s Ostravou). Jenže pak absolvovaly neúspěšně kvalifikaci o FIBA Europe Cup a následovaly tři porážky v Kooperativa NBL, kdy především prohra v Olomoucku 87:86 zabolela. Na konci října Pardubice prohrály doma znovu, tentokrát s Pískem 100:104 a trenéra Dino Repeša složil na vlastní žádost funkci. Novým koučem se stal jeho asistent Vanja Miljkovič (jeho asistentem se později stal litevský trenér Karolis Abramavičius), který sice hned zapsal výhru nad Slavií Praha, ale pak musel spolu s týmem zkousnout smutnou sérii šesti proher v řadě, která skončila v prosinci druhou porážkou s Pískem. Pak Pardubičtí porazili v druhém prodloužení domácí Slunetu, jenže následně doma nestačili na Nymburk. Tím se sen o skupině A1 začal rozplývat, ovšem Pardubice ukázaly velikou vnitřní sílu. Následně totiž porazily Olomoucko, Kolín, Slavii Praha a pak dokonce i Opavu, čímž si už kolo před koncem základní části zajistily účast v "ájedničce". Tečku za základní částí udělali Pardubičtí vítěznou, když v prodloužení zdolali USK Praha 79:75 (nejlepší střelci Pardubic: Švrdlík 18, Šafarčík 18, Vyoral 14), čímž natáhli aktuální šňůru na pět výher v řadě.

V listopadu, kdy se týmu nedařilo, došlo k velikému hráčskému zemětřesení. Kádr opustili výrazní Američané Alford a Brunk, odešel také křídelník Martin Kheil a spolu s ním i Jan Štěrba, který zamířil do Děčína. Klub jako náhradu přivedl amerického hráče Kamerona Chatmana, jenž působil v minulé sezóně v Brně. Do týmu se také vrátil Michal Svojanovský. V lednu dorazil další Američan, a to pivot Tyere Marshall.

V osmifinále Českém poháru vyřadili Pardubičtí tým Královských sokolů 59:85, ve čtvrtfinále se poměří s Olomouckem.

Tým bodově táhne Kameron Chatman (17,9 bodu + 6 doskoků), za ním jsou Petr Šafarčík (16,3 + 3 asistence), Jure Škifič (12,8 + 7 doskoků) a Tomáš Vyoral (11,8 + 5 asistencí). 

Děčín povede v sobotním duelu Tomáš Grepl, jehož skolila na zápas s Opavou nemoc. 

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Pardubice hrají v poslední době velmi dobrý basketbal. Pomohl tomu příchod Kamerona Chatmana, který ihned po svém příchodu začal předvádět výborné výkony. My potřebujeme předvést mnohem lepší hru na obranné polovině, hlavně proti Vyoralovi se Šafarčíkem, abychom mohli pomýšlet na výhru."
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: "V prvním zápase nadstavbové skupiny A1 se utkáme se stále lépe hrajícími Pardubicemi, vedenými staronovým Kameronem Chatmanem. Po smolném posledním zápase si budeme chtít spravit chuť a vkročit do A1 pravou nohou. Utkání bude mít play-off atmosféru a rozhodovat budou i ty nejmenší detaily."

Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - BK KVIS Pardubice 111:112 po 2. prodl.
Pomikálek 23, Walton 21, Šturanovič 20, Svoboda 20 - Alford 29, Šafarčík 23, Brunk 21.
BK KVIS Pardubice - BK ARMEX Děčín 64:99
Škifič 16, Pekárek 11, Alford 11 - Walton 33, Svoboda 20, Carter 13.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Komisař: Andrle Petr

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Jordan Ogundiran 16:39 5/3 2/1 6/6 1 1 2 0 3 2 1 4 3 19 15
5 - Tomáš Pomikálek 28:9 3/3 4/0 0/0 3 5 8 1 0 0 1 2 2 10 6
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 - Tadeáš Slowiak 5:22 0/0 2/0 0/0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 -1 0
11 - Matěj Svoboda 29:25 10/7 6/2 6/4 0 1 1 0 2 4 2 3 2 21 24
13 - Filip Kroutil 30:48 2/2 5/1 1/1 1 1 2 0 2 2 2 1 2 7 8
14 - Petr Macháč 11:58 2/2 0/0 2/1 0 1 1 0 0 0 1 2 1 5 5
16 - Jan Štěrba 29:43 3/0 4/1 0/0 1 7 8 1 1 1 0 4 2 10 3
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 8:49 0/0 0/0 0/0 0 1 1 0 2 1 1 0 3 0 0
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 37:43 7/3 6/2 6/3 0 8 8 0 9 0 4 4 3 18 15
47 - Maksim Šturanović 1:19 0/0 0/0 0/0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 2 0
47 - Maksim Šturanović 1:19 0/0 0/0 0/0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 2 0
40:00 32/20 29/7 21/15 8 25 33 2 23 10 12 20 19 93 76

BK KVIS Pardubice

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
3 - Kameron Jamal Chatman 28:42 6/3 5/3 4/3 0 3 3 0 0 0 0 2 2 15 18
4 - Tomáš Vyoral 36:3 3/2 9/3 6/6 0 1 1 0 10 0 3 6 3 23 19
4 - David Pekárek 21:22 4/1 2/1 0/0 1 2 3 1 1 1 1 2 2 6 5
9 - Kamil Švrdlík 24:8 6/4 0/0 3/1 2 5 7 0 0 0 3 4 2 11 9
12 - Marek Simonides 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 - Josef Potoček 16:19 1/1 1/0 0/0 0 1 1 0 0 0 0 0 3 -1 2
14 - Jure Škifić 23:25 3/1 1/1 4/2 0 4 4 0 2 1 2 3 1 10 7
15 - Jan Štěrba 29:43 3/0 4/1 0/0 1 7 8 1 1 1 0 4 2 10 3
16 - Jan Štěrba 29:43 3/0 4/1 0/0 1 7 8 1 1 1 0 4 2 10 3
18 - Matyáš Vrábel 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
42 - Tyere Dashaun Marshall 12:39 4/3 0/0 0/0 2 2 4 1 1 0 3 1 5 4 6
94 - Petr Šafarčík 37:19 4/2 8/3 0/0 0 7 7 0 2 0 4 0 3 8 13
40:00 37/17 34/13 17/12 7 39 46 4 18 4 16 26 25 96 85
Nahoru