BA LYNX Liberec vs BK Děčín 63 : 100

10. 01. 2024, 19:00 HOD. Hala Kort

Liberec: V. Kořínek, Příhonský, Stibor, Olejník, Bím
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč

Válečníci bez větších problémů zvládli svůj vstup do Českého poháru mužů, když v osmifinále vyřadili prvoligový LYNX Liberec.
Děčín (bez rozehrávače Ogundirana) však nezačal příliš dobře, přestože nastoupil v základní sestavě, s níž porazil i Nymburk. Naopak domácí začali s chutí a brzy vedli 4:0. Pak ale Macháč košem a Walton trojkou otočili na 4:5, Liberec ještě jednou vedl, a to po trojce V. Kořínka, jenže Válečníci zabrali a utekli na 7:12. Domácí však zbraně nesložili,naopak v koncovce první čtvrtiny díky trojce Bíma a koši V. Kořínka vyrovnali na 20:20. Ani vstup do druhé desetiminutovky nebyl podle děčínských představ. První body sice zapsal Kroutil, ale Liberec udělal šňůru 6:0 a vedl 26:22. To už bylo na Válečníky přece jen příliš, následně zrychlili svou hru, začali být přesnější při střelbě a získali rozhodující náskok. Vše začal koš Svobody, následně proměnil Kroutil dvě a Walton jednu trojku, za dva body skórovali Mach, Svoboda i Walton a rázem to bylo 26:39. Teprve za tohoto stavu dali domácí další body a necelou minutu před přestávkou se jim povedlo snížit na 33:43. Konec poločasu po oddechovém čase trenéra Grepla zvládli ale Válečníci dobře, když Carter zapsal koš a Slowiak proměnil obě šestky - 33:47.
Druhý poločas zahájil Liberec čtyřmi body, ale pak se rozjel děčínský válec a začal soupeře drtit. Po čtyřech minutách zvyšoval Svoboda na 37:59, a po trojce Štěrby to bylo tři minuty před poslední přestávkou už 41:71. Zbytek čtvrtiny byl na straně Děčína v režii Štěrby, který zapsal v rychlém sledu další tři trojky a před poslední periodou bylo tak již vlastně rozhodnuto - 45:80. V jejím úvodu dal domácí Příhonský trojku, Štěrba ale ihned kontroval rovněž trojkou, svojí už pátou - 48:83. V dalších minutách se o děčínské body starali především hráči z lavičky: Mach jich dal šest a Rozsypal sedm - 52:96. To zbývalo do konce utkání ještě pět minut, ale Děčín se pak trochu v útoku zasekl a Liberec snížil na 63:98. Minutu před koncem ale Mach přece jen prolomil magickou hranici sta bodů a upravil na konečných 63:100. Tečku za zápasem pak udělaly bloky Macha a Rozsypala.
Děčín domácí jednoznačně přestřílel, navíc měl velmi dobrou úspěšnost. Ve dvojkách to bylo 11/32:27/46 (58%), v trojkách 7/25:13/30 (43%). Jediný střelecký ukazatel, který vyhrál Liberec, byly trestné hody - 20/29:7/14. Válečníci kralovali také na doskoku (34:49), na body z druhých šancí vyhráli 3:15. Byli rovněž lepší v asistencích (5:18), ziscích (6:14), bodech z brejků (7:16) a měli výrazně lepší lavičku (7:49).
Trenér Grepl rozložil minuty spravedlivě na všechny hráče, nejméně času strávil na palubovce Šturanovič (10 minut), nejvíce naopak Slowiak (20 minut). Bodovým lídrem byl Jan Štěrba, který zapsal pět trojek, jednu dvojku a celkem tak dal 17 bodů. Walton nastřílel 16 bodů, Mach 12 (dvojky 6/7), Kroutil přidal 11 a Svoboda 10 bodů. Bodově se nakonec prosadili všichni až na Lukáše Bobka.
Liberec táhla dvojice Olejník a V. Kořínek, která dala shodně po 18 bodech. Olejník k tomu navíc doskočil 11 míčů a zapsal double-double. Dvojciferným střelcem byl ještě Příhonský s 11 body.

BA LYNX Liberec - BK ARMEX Děčín 63:100
Body Liberce: Olejník 18 (1x 3, TH 7/10, 11 doskoků, 7 získaných faulů), V. Kořínek 18 (3x 3, 4 asistence), Příhonský 11 (1x 3), Bím 8 (1), Vejvar 5 (1), Š. Kořínek 2, Stibor 1, Obešlo 0, Bujdoš 0, Teimer 0.
Body Děčína: Štěrba 17 (5x 3), Walton 16 (3x 3, 4 asistence), Mach 12 (6 doskoků), Kroutil 11 (3x 3), Svoboda 10 (4 zisky), Pomikálek 8 (1x 3), Rozsypal 7 (1), Macháč 6, Slowiak 6 (4 asistence), Šturanovič 4, Carter 3, Bobek 0.
Střelba za 2 body 11/32:27/46, za 3 body 7/25:13/30, TH 20/29:7/14. Doskoky 34:49 (útočné 11:17), asistence 5:18, ztráty 19:12, fauly 19:20.

Čtvrtiny: 20:20, 13:27, 12:33, 18:20

Rozhodčí: Petr Blahout, Veronika Vávrová

BK ARMEX Děčín tak čeká ve středu 31.1.2024 další kolo - čtvrtfinále, kde už se budou soupeři i pořadatelství losovat, a to v pátek 12.1. ve 13 hodin a bude možné ho sledovat na federačním youtube kanálu. Vítězové tohoto čtvrtfinále si vybojují účast na závěrečném turnaji, jímž je pro letošek Final8 Česko-Slovenského poháru, jenž se u příležitosti 100 let československého basketbalu odehraje v Praze na Královce a utkají se tam 4 české a 4 slovenské týmy, v termínu od 14. do 16. února 2024.

O slovenských účastnících Final 8 už je rozhodnuto, kdy se kvalifikovaly čtyři nejlepší týmy po 18.kole základní části Niké SBL, tedy Patrioti Levice, MBK Baník Handlová, BC Komárno a Iskra Svit. Na české straně zbývá dohrát ještě dvě kola z postupového pavouka. Sedm z osmifinálových dvojic dopadlo takto:

Geosan Kolín - Basket Brno

BK ARMEX Děčín se v probíhajícím ročníku zapojí do Českého poháru do čtvrtého kola nazývaného osmifinále. Ve středu 10. ledna 2024 tak Válečníci zajíždí do Liberce na halu KORT, kde svá domácí střetnutí pořádá Basketbalová akademie LYNX. Liberečtí se aktuálně usadili na třetím místě v tabulce západní skupiny 1.ligy zajišťující účast v horní skupině nadstavby, když naposledy porazili ambiciózního lídra GBA z Jindřichova Hradce. V ČP vyřadili ve druhém kole na Královce našlapaný tým mladíků CZ Academy 70:79, aby pak v domácím prostředí zvládli 66:58 i dalšího soupeře - Sokol Pražský.

Jádro libereckých je pohromadě již několik let. Velká část hráčů sbírala zkušenosti v mládežnických extraligách v barvách tehdejších Kondorů. Střeleckými lídry v 1.lize jsou pivot Bím, rozehrávač Kořínek a křídelník Příhonský se zkušenostmi z NBL. Největší síla je však vyrovnanost kádru, pevnost v obraně a útočné nebezpečí od vícero hráčů. Tým do letošní sezóny přebral od zakladatele klubu a bývalého ligového pivota Jana Pastýříka slovenský kouč Richard Leško, jehož si mohou fanoušci NBL pamatovat v roli hráče Prostějova.

Zápas se odehraje v původním termínu 10. ledna 2024 od 18 hodin. Vítěze duelu čeká pak 31.1.2024 další kolo - čtvrtfinále, kde už se budou soupeři (i pořadatelství) losovat. Vítězové čtvrtfinále si vybojují účast na závěrečném turnaji, jímž je pro letošek Final8 Česko-Slovenského poháru. Tento turnaj se u příležitosti 100 let československého basketbalu odehraje v Praze na Královce a utkají se tam 4 české a 4 slovenské týmy, v termínu od 14. do 16. února 2024.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Liberec hraje velmi dobře v první lize a bojuje o postup do nejlepší skupiny. Liberečtí hráči sází na týmový výkon a sehranost. My musíme vstoupit koncentrovaně s jasným signálem, že chceme tohle utkání vyhrát."
Lukáš Bobek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Ve středu nás čeká pohárové utkání v Liberci, ve kterém jsme favoritem, ale v žádném případě nesmíme soupeře podcenit, jelikož patří mezi nejlepší celky v první lize. Aktuálně se nachází na třetím místě první ligy s bilancí deseti výher a pěti porážek. Důležitý tedy bude dobrý a koncentrovaný vstup do utkání."

Odkaz na stream tvcom
ZDE a twitch ZDE.
Rozhodčí: Blahout Petr - Vávrová Veronika

Vstupné na místě je 100 Kč, zlevněné 50, děti do 110 cm zdarma, dále držitelé permanentek a členové klubu zdarma... Hala má omezenou kapacitu cca 80 míst.