BK Opava vs BK Děčín 111 : 93

09. 09. 2023, 19:30 HOD. Športová hala Levice

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Opava: Šiřina, Jurečka, Slavík, Mokráň, Puršl
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Šturanovič

Válečníci bez lehce zraněného a preventivně šetřeného Michaela Cubbage nestačili ve finále Federálního poháru na Opavu, která ukázala, že bude opět patřit k tomu nejlepšímu v české lize, obzvlášť, když dostane prostor pro své ofenzivní rejdy. A ten na Slovensku dostala veliký. V semifinále Slezané nastříleli Komárnu 114 bodů, Děčínu pak 111 bodů a suverénně si dokráčeli pro první trofej nové sezóny.
Úvodní body finále dal opavský kapitán Šiřina z trojky, na druhé straně odpověděl kapitán Děčína, Pomikálek, stejnou mincí a vzápětí přihodil Walton druhou trojku - 3:6. První čtvrtka byla hodně ofenzivně laděná, Děčín si pomáhal trojkami, ale v polovině této periody se dopustil několika ztrát a Opava otočila na 21:20. Obrany obou týmů nebyly příliš důsledné, skóre rychle narůstalo a první desetiminutovka skončila výsledkem 34:39. Walton dal v této části 17 bodů, když se pětkrát trefil za tři body! Ve druhé čtvrtině to bylo po trojce Kroutila 36:42, po šesté trojce Waltona 36:45, ale svěřenci trenéra Czudka vždy odpověděli stejnou  mincí a postupně přebírali otěže zápasu. Byli totiž stále velmi efektivní v útoku, naopak Děčín trochu uvadal. Navíc v závěru poločasu udělali šňůru 10:0 a odskočili na 68:54. Své sehrály i dvě situace, kdy museli s bolestivými grimasami střídat Pomikálek s Waltonem a šanci tak dostali mladí hráči.
Ve druhém poločase se rivalita mezi oběma celky rozjela naplno, což se projevilo na konci třetí čtvrtky, kdy Kvapil tvrdě atakoval Šturanoviče, povalil ho na zem a Walton ihned přispěchal na pomoc jako jeho bodyguard. Do toho se pak vložil ještě Gniadek a rozhodčí nakonec diskvalifikovali Waltona a Gniadkovi dali druhou technickou chybu, takže byl rovněž vyloučen. Opava si během třetí desetiminutovky vybudovala více než dvacetibodové vedení a před poslední periodou vedla 99:76. V ní dostali na straně Děčína šanci mladí hráči, kteří sbírali velmi cenné zkušenosti proti ostříleným opavským borcům. Válečníci vyhráli tuto čtvrtku 12:17 a korigovali na konečných 111:93.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme odehráli velmi slušných šestnáct, sedmnáct minut v prvním poločase. Drželi jsme se na dostřel Opavy, dokonce jsme část první půle vedli. Potom Opava udělala na konci prvního poločasu úsek 15:1, to jí dalo klid do zbytku střetnutí a náskok si více méně udržovala. My jsme nebyli schopní se dotáhnout, abychom střetnutí trochu zdramatizovali. Pro nás je to trochu hořké, ale mým hráčům patří poděkování za to, jak Federální pohár zvládli. Na ostatním musíme pracovat."
Petr Czudek, trenér BK Opava: „Střetly se týmy, které si zahrály finále. Byly tam trochu větší emoce, než zdrávo, prostě nějaké staré křivdy. První poločas to byl dobrý basketbal, útočný. Děčín střílel s obrovskou úspěšností, především Walton střílel úžasně. My jsme měli v pátek a sobotu dobré poločasy, skórovali jsme přibližně po sedmdesáti bodech. Samozřejmě, byl tam potom ten incident, co to trochu pokazil, ale možná je to lepší teď v přípravném zápase a má to náboj. Chci poděkovat Levicím a Lacovi Garajovi za to, jak úžasně zorganizoval tento turnaj."
                                 
Hráči po utkání
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Od začátku to byl na obou stranách velmi útočný basketbal, moc se nebránilo, což je škoda, protože my i Opava umíme hrát lepší obranu. Občas to tak bývá, že se to zvrhne do útoku. Později byly na obou stranách zbytečné emoce, netřeba se ale k tomu víc vyjadřovat. Možná tam byly nějaké nevyřízené účty z finále. Je to ale za námi, nemůžeme se takto nechat vyprovokovat. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Opava potvrdila svojí sílu, v druhém poločase nás předčili a zaslouženě vyhráli."
Ladislav Jurečka, hráč Opavy a MVP Final Four: „Potěšilo to. Nejsem nejmladší, každou takovou trofej si musím užívat, možná bude poslední. Říkal jsem si, že by jsem jí mohl získat, ale když jsem minul tři nebo čtyři trojky, byl jsem na pochybách. Naštěstí už bylo rozhodnuto po prvním poločase, takže jsem za to rád."                                                                

BK Opava – BK ARMEX Děčín 111:93
Body Opavy: Puršl 16, Zbránek 15 (2x 3), Jurečka 14 (4), Slavík 14 (1), Kouřil 13 (2), Kvapil 10 (2), Mokráň 10 (1x 3, 8 doskoků), Farský 8 (2x 3), šiřina 8 (2x 3, 9 asistencí), Gniadek 3 (1).
Body Děčína: Walton 23 (7x 3, 6 asistencí), Svoboda 18 (1x 3, TH 9/11), Šturanovič 17, Pomikálek 10 (2x 3), Kroutil 8 (1), Mach 6, Slowiak 6, Rozsypal 3 (1), Macháč 2, Bobek 0, Randýsek 0.
Střelba za 2 body 19/23:17/31, za 3 body 15/43:13/28, TH 28/37:20/33. Doskoky 44:34 (útočné 21:12), asistence 27:19, ztráty 13:21, fauly 29:26.

Čtvrtiny: 34:39, 34:15, 31:22, 12:17

Konečné pořadí Federálního poháru: 1. BK Opava, 2. BK ARMEX Děčín, 3. Patrioti Levice, 4. BC Komárno.

PŘED UTKÁNÍM

Federální pohár je projektem, jenž si získal zajímavé renomé v mediálním předsezónním prostředí a jeho uplynulá utkání byla vítána nejen slovenskými i českými kluby, ale také jejich příznivci. Pro ročník 2023/24 byl formát změněn na účast finalistů z obou zemí, a tak se Final Four v Levicích účastní také BK ARMEX Děčín. Ten v pátečním semifinále porazil slovenského mistra z Levic 74:78 v prodloužení a postoupil do finále.

V něm Válečníci vyzvou Opavu, se kterou v minulé sezóně bojovali ve finále Kooperativa NBL o zlaté medaile. Ty nakonec získali Slezané, jenž v sérii zvítězili 3:1 na zápasy. Děčín tak má ještě před startem nového ročníku KNBL šanci vrátit svému soupeři porážku. Nebude to mít ale lehké.
Tým Opavy vedený Petrem Czudkem, který se stal nejlepším trenérem ročníku 2022/23, se totiž příliš nezměnil a sehranost tak bude opět jednou z největších zbraní Slezanů. Kádr opustilo jen minimum hráčů, novou posilou je pak pivot Šimon Puršl, jenž dorazil z celku Basket Brno.
Opava zatím v přípravě odehrála tři zápasy, vždy s polskými soupeři - dvakrát porazila Gliwice, jednou podlehla polskému vicemistrovi, WKS Wroclaw.
V semifinále Federálního poháru narazili Opavští na BC Komárno, kterému nedali žádnou šanci, když druhou čtvrtku vyhráli 41:18 a celkově zvítězili 114:74! 
"Výsledek vypadá jasně, ale zase to tak jednoduché nebylo. Soupeř měl ovšem kvůli zdravotním problémům malý kádr, kdežto my jsme točili deset hráčů. V závěru už z naší strany přišlo uspokojení, výsledkem byla prohraná poslední čtvrtina. Jsme rádi, že se nikdo nezranil a těšíme se na finále," řekl k utkání Petr Czudek.
Nejlepším střelcem byl Jakub Slavík s 26 body, Luděk Jurečka přidal bodů 15 (trojky 5/6) stejně jako Jakub Mokráň. Double-double za 12 bodů a 11 doskoků si připsal čerstvý třicátník Mirek Kvapil.

Zápasy o celkové pořadí jsou v plánu v sobotu 9. září znovu od 17:00, kdy páteční poražení (Levice a Komárno) zabojují o třetí místo, a od 19:30, kdy se bude hrát o vítěze poháru.

 

Nahoru