BC GEOSAN Kolín vs BK ARMEX Děčín 83 : 75

31 : 14
13. 01. 2024, 17:45 HOD. SOU Spojů Kolín

Kolín: Goga, Novotný, Halada, Boškovič, Veljkovič
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč

Sedmizápasová vítězná série Válečníků skončila na palubovce Kolína, který rozhodl o své výhře v poslední čtvrtině. V utkání, kde se házelo téměř 70 trestných hodů, domácí sice postrádali Adama Číže i Američany Smithe a Redpartha, ale už představili novou posilu, amerického rozehrávače Glena Burnse.
Děčín nezačal utkání vůbec zle a vedl po trojce Pomikálka a nájezdu Svobody 0:5, ale tento náskok se bleskově ztratil po trojkách Novotného - 6:5. Na druhé straně však Svoboda zapsal rovněž dvě trojky a bylo to 6:11. Avšak domácí se  ihned dotáhli, a po koši Boškoviče vedli 12:11. Děčínští rozehrávači Walton a Ogundiran ale znovu poslali svůj tým do vedení - 12:15. Bohužel, ve zbylých čtyřech minutách už Děčín nezapsal ani bod a prohrál první čtvrtku 23:15. V té druhé zvedl Burns náskok Kolína na dvojciferný (25:15), ovšem Válečníci pak nedovolili soupeři dlouhých pět minut skórovat a pomalu mazali manko. Po šestkách Svobody to bylo 25:24 a zdálo se, že Děčín našel recept na domácí ofenzívu. To se ale nepotvrdilo a Boškovič třemi body a Novák trojkou poslali svůj tým do vedení 31:24. V koncovce první půle ale byli o něco úspěšnější hosté a Walton přesnými trestnými hody upravil na 38:35.
Přestávka Děčínu evidentně pomohla, protože po návratu na palubovku se Válečníci rychle dostali dovedení 38:41, o což se postarali Kroutil, Svoboda a Walton. Kolín nebyl schopný dát koš tři minuty a Svoboda se Šturanovičem navýšili na 38:45. Pak se domácí probrali a začala tvrdá bitva, v níž byl Děčín byl o kousek lepší, ale nedařilo se mu bodově utrhnout a soupeř se stále držel na dostřel. Po třech trestných hodech Merty to bylo dvě minuty před poslední přestávkou 52:54. V závěru však Ogundiran proměnil oba trestné hody, poté dvakrát vybídl ke skórování Šturanoviče a sám pak udělal tečku za touto desetiminutovkou jednou šestkou - 52:61. V úvodu poslední periody pak Štěrba jedním trestným hodem dostal náskok Válečníku na deset bodů (52:62), jenže Kolín velice rychle ztrátu vymazal - 61:62. Po koši Svobody a pěti bodech Waltona sice děčínské naděje stále žily (66:69), jenže přišel další střelecký výpadek Válečníků, který trval přes pět minut, a Kolín i za pomoci dvou trojek a děčínské nedisciplinovanosti otočil na 77:69. Po oddechovém čase trenéra Grepla sice Walton z trestných hodů snížil, domácí pak nedali, jenže hosté přes dva útočné doskoky rovněž nepřetavili své snažení v body. V posledních vteřinách se oboustranně faulovalo, což Kolínu vyhovovalo a dokráčel si pro výhru 83:75.
Válečníci byli v utkání sice střelecky aktivnější, ale domácí byli přesnější. Ve dvojkách měli úspěšnost 53%, kdežto Děčín 44% (16/30:19/43), v trojkách hosté pohořeli (8/28:4/21). Celou dobu se hrálo tvrdě a trestných hodů se nakonec házelo 69. Zde byl Děčín přesnější, ale pro změnu jich neházel tolik jako domácí (27/39:25/30). Na doskoku vyhráli Kolínští 41:37, na body z druhých šancí 15:4. Děčín měl sice více asistencí (12:16), méně ztrát (16:11), více zisků (7:11), dal více bodů z brejků (17:20) a měl produktivnější lavičku (19:29), ale na výhru to zkrátka nestačilo.
Děčín bodově táhl Matěj Svoboda, autor 19 bodů, AJ Walton se střelecky trápil a proměnil jen dvě střely 12 pokusů, toto však částečně kompenzoval dokonalými šestkami (10/10), 8 asistencemi a 6 doskoky. Šturanovič přidal 13 bodů a Pomikálek 10. Ogundiran pomohl 9 body, 5 doskoky a 4 asistencemi. A to bylo vlastně vše. Štěrba zapsal jen 3 body,  Kroutil s Machem a Slowiakem po 2, na nule zůstal Macháč.
Kolín měl naopak velmi střelecky plodné Boškoviče (26) a Novotného (19), Burns při své premiéře dal 11 bodů a měl 9 doskoků, ale také 6 ztrát, Veljkovič zapsal 10 bodů a 8 doskoků. Halada pomohl 9 body.

Jakub Důra, sportovní manažer BK ARMEX Děčín: „My jsme dokázali zvládnout jenom druhou a třetí čtvrtinu tak, jak bychom měli hrát. Bohužel v poslední čtvrtině jsme se trochu rozpadli, a to i přesto, že domácí přišli vlastně ještě o Adama Gogu a byli s novým rozehrávačem Burnsem, který se teda rozehrál. My jsme vůbec nedokázali odolat fyzicky jejich tvrdé hře, kdy nás zatlačili pod koš a chodili si pro fauly, dávali i body. My jsme nebyli schopni je zastavit a dostali jsme jednatřicet bodů v poslední čtvrtině. To je hrozně moc a dost nás to mrzí. Celou dobu jsme se nedostali do tempa, celý zápas byl takový zvláštní, nedokázali jsme vnutit domácím naši hru, a to myslím, byl základ.”
Predrag Benáček, trenér BC GEOSAN Kolín: „Velmi bojovný zápas, Děčín sem rozhodně nepřijel prohrát, hlavně po výborném výsledku s Nymburkem. Věřil si a chtěl nás porazit. Já mám naše kluky opravdu rád, oni si odehráli své. Víme, s jakými problémy se potýkáme. Chybí nám čtyři hráči z první pětky. V posledním měsíci jsme vyměnili všechno možné a pořád dokážeme bojovat a hrát a na konci porazit tým, jako je Děčín. Dostali jsme se do A1, já klukům fakt gratuluju.”

Jan Štěrba, pivot BK ARMEX Děčín: „Mně se to dneska hodnotí těžko. Myslím, že rozhodlo to, že my jsme se přizpůsobili kolínskému stylu hry. My nemůžeme hrát celý zápas pět na pět a musíme to rozběhat. Takže pro nás z toho plyne ponaučení, že do dalších zápasů musíme vnutit náš styl hry soupeři.”
Tomáš Merta, křídlo BC GEOSAN Kolín: „My jsme hrozně šťastní, že jsme vyhráli, že jsme konečně v A1, že to máme jisté a nemusíme se na nikoho ohlížet. Hrozně děkujeme fanouškům, kteří byli skvělí a v posledních minutách nás tahali dopředu.”

BC GEOSAN Kolín - BK ARMEX Děčín 83:75
Body Kolína: Boškovič 26 (3x3, TH 7/10, 3 asistence), Novotný 19 (4x 3, 3 zisky), Burns 11 (TH 7/8, 9 doskoků, 7 získaných faulů), Veljkovič 10 (7 získaných faulů), Halada 9, Merta 3, Novák 3 (1x 3), Štěpán 2, Stegbauer 0, Goga 0.
Body Děčína: Svoboda 19 (2x 3), Walton 15 (1x 3, TH 10/10, 6 doskoků, 8 asistencí, 6 získaných faulů), Šturanovič 13 (6 doskoků), Pomikálek 10 (1x 3), Ogundiran 9, Štěrba 3, Mach 2, Kroutil 12, Slowiak 2, Macháč 0.
Střelba za 2 body 16/30:19/43, za 3 body 8/28:4/21, TH 27/39:25/30. Doskoky 41:37 (útočné 12:11), asistence 12:16, ztráty 16:11, fauly 21:27.

Čtvrtiny: 23:15, 15:20, 14:26, 31:14

Rozhodčí: Baloun Jan, Pokorný Štěpán, Linhart Tomáš

Komisař: Hošek Jan

Diváci: 698

V předposledním utkání základní části Kooperativa NBL se Válečníci představí na palubovce Kolína, který je velmi nebezpečným soupeřem. Medvědi se dlouho drželi v popředí tabulky, a až prohry v posledních zápasech, kdy tým sužují různá zranění a nemoci, je srazily na hranici postupu do skupiny A1.

Kolín měl vstup do sezóny velmi povedený, když porazil domácí Slunetu, poté přehrál doma Olomoucko i Slavii Praha. Pak se začaly objevovat také prohry, z nichž ta nejpřekvapivější přišla doma, kde Medvědi podlehli nováčkovi z Písku 91:94. Na druhou stranu Kolín dokázal porazit Brno i Opavu, ve druhém prodloužení pak doma udolal ústeckou Slunetu 112:108. Ještě na začátku prosince slavil Kolín výhru nad domácí Slavií Praha, v dalších šesti zápasech však Kolínští vyhráli jen jednou (v Písku 97:103) a propadli se na 7. příčku s vyrovnanou bilancí 10 výher i porážek. V zatím posledním duelu nestačili na domácí Opavu 89:82 (nejlepší střelci Kolína: Goga 31, Novotný 14, Boškovič 11).

Kolín hraje také evropský pohár Alpe Adria Cup, kde mu v šestičlenné skupině B zatím patří 4. příčka s bilancí 3 výher a 4 porážek.

Medvědi mají za sebou už rovněž zápas 3. kola Českého poháru mužů, kde porazili prvoligový FASTAV Zlín 78:102, čímž postoupili do osmifinále. To budou hrát doma 22. ledna a poměří se s Basketem Brno.

Jak už bylo napsáno, tým trenéra Predraga Benačka se na přelomu listopadu a prosince potýkal s odchody a zraněními. Nejprve 22. listopadu opustil z rodinných důvodů tým slovenský pivot Jakub Petráš, poté po dohodě s klubem skončil americký rozehrávač Redparth a následně se zranil tahoun Smith, který se dokonce musel na operativní zákrok vrátit opět do USA. A v posledních dvou zápasech chyběl také rozehrávač Adam Číž. Tyto ztráty zacelil kolínský klub angažováním obřího srbského pivota Milenka Veljkoviče (217 cm) a dvoumetrového černohorského křídelníka Zdravka Boškoviče. Klub také oznámil, že vyřizuje příchod amerického rozehrávače Glena Burnse.

Medvědy nyní bodově táhne Boškovič (průměr 16,7 bodu za 6 zápasů), za ním jsou Veljkovič (12,4 za 7 zápasů + 9 doskoků) a Číž (12,4 + 6 asistencí). Dvojciferným střelcem je ještě Filip Halada (10,5).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Kolín předvedl v minulém kole fantastický výkon na palubovce mistra ligy. Čeká nás těžký zápas na hřišti Kolína, kde vyhrát není vůbec jednoduché. My máme nějaké zdravotní problémy, tak jen doufám, že budeme hrát v co nejsilnější sestavě."
Jordan Ogundiran, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Pro nás je sobotní zápas v Kolíně velmi důležitý. Potřebujeme pokračovat v budování toho, co jsme zvládali v posledních sedmi ligových zápasech. Je důležité zůstat hladoví, dodržovat naše obranná schémata a celkový herní plán. V NBL je každý zápas boj a my musíme být připravení vydat ze sebe to nejlepší po celých čtyřicet minut."