12 : 17
20. 12. 2023, 18:00 HOD. SH Folimanka

USK: Vyroubal, Johnson, Samoura, Vlk, Petružela
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč

Skvělý předčasný vánoční dárek nadělili Válečníci svým fanouškům, když v utkání 17. kola zvítězili po velikém obratu v posledních dvou minutách na palubovce třetího týmu tabulky. Vysokoškoláky tak porazili i podruhé v sezóně, navíc se čtvrtou výhrou v řadě posunuli už na 4. příčku. Tabulka se tak po tomto kole krásně vyrovnala, protože celky na třetím až šestém místě mají shodný počet výher i porážek.
První body utkání obstaral Macháč, který následně odpověděl na vyrovnaní Petružely - 2:4. Po další trefě Macháče to bylo už 3:8, po jedné šestce Šterby 3:9. V polovině úvodní čtvrtky zvýšil Walton na 5:11, poté navýšili Šturanovič a Carter na 6:15. Domácí samozřejmě nebyli s průběhem vůbec spokojeni a díky bodům Samoury, Švece a trojce Vyroubala se přitáhli na 16:20. Ve druhé desetiminutovce se jako první prosadil Švec trojkou, a protože Děčínu se chvilku střelecky nedařilo, domácí otočili na 21:20. Pak ale Kroutil dvěma body vrátil Válečníkům vedení a začala vyrovnaná bitva. Po čtyřech trestných hodech Svobody a koši s faulem Pomikálka to bylo sice 23:29, ovšem Pražané se drželi na dostřel a tři minuty před poločasem snížil Samoura další trojkou na 31:33. Děčín si vzal time-out, ale ten nepomohl a Samora vyrovnal na 33:33. Naštěstí Walton si vynutil faul při úspěšné dvoubodové střele a znovu poslal svůj tým do vedení. To pak pojistil Šturanovič jednou šestkou a následně Walton trojkou - 35:40.
V úvodu druhé půle se blýskl Walton další trojkou, Svoboda přihodil čtyři body a bylo to 39:47. Jenže na straně USK se střelecky chytil Johnson, který za čtyři minuty zapsal devět bodů a téměř vymazal bodové manko - 46:47. Poté přišla pasáž, v níž to byl souboj USK se Šturanovičem, který odpovídal na trefy domácích a držel Válečníky ve hře - 52:53. Bohužel, děčínský pivot pak inkasoval technickou chybu a Johnson dvojkou a trojkou otočil na 57:53. Pak se do role spasitele hostů pasoval Pomikálek, který minutu před poslední přestávkou snížil na 61:60. Domácí ale stihli ve zbylém čase ještě dva koše, Děčín zásluhou Štěrby jen jeden, a tak před poslední periodou platil stav 65:62. V ní se jako první radovali Válečníci, když Kroutil proměnil oba trestné hody, Štěrba přidal trojku a Slowiak dvě šestky - 65:69. Děčínu se pak dařilo zastavovat domácí útoky, takže první body zapsali Pražané až po čtyřech minutách, kdy Faulkner  dal jediné své dva body v utkání - 67:69. Pak se pro změnu přestalo dařit Děčínu (už bez vyfaulovaného Šturanoviče) a USK díky šesti trestným hodům otočil na 73:69. To už do konce zbývalo jen 90 vteřin a trenér Grepl sáhl k oddechovému času. Po něm se protáhl podél koncové lajny Carter a snížil, další útok domácích skončil nezdarem a Svoboda vyrovnal na 73:73. Ani další akce Pražanů body nepřinesla, naopak Carter svůj nájezd proměnil a navíc byl faulován. K tomu ještě trenér vysokoškoláků dostal technickou chybu, kterou Kroutil potrestal jednou šestkou a následně přihodil Carter další šestku - 73:77. Ovšem na druhé straně trefil Samoura trojku a Děčín bral necelých 5 vteřin před koncem další time-out. Po rozehrání faulovali domácí Kroutila, a ten byl z čáry trestných hodů přesný - 76:79. Na druhé straně faulovaný Johnson proměnil první šestku, druhou jen nahodil, ale Samoura už neměl čas a prostor na řádné zamíření a Válečníci mohli slavit výhru 77:79
Dramatický duel přinesl velmi vyrovnané statistiky. Oba celky vyprodukovaly takřka shodné množství střel, v němž měl Děčín více z dvojek (17/37:22/36), domácí naopak byli lepší v trojkách (7/18:5/18) a trestných hodech, které se Děčínu nedařily (22/27:20/33). Na doskoku to bylo 31:32, na body z druhých šancí 9:4. Asistence byly rovněž vyrovnané (24:22), úplná plichta se zrodila ve ztrátách (12:12), což dokládá, že si oba týmy vážily míče. Domácí neměli ani jeden zisk, Děčín čtyři. Největší rozdíl byl tak v bodech z brejků (13:28) a bodech laviček (17:28).
Bodovým lídrem Děčín byl tentokrát Walton, který k 15 bodům přidal 8 asistencí a tři zisky. Na druhou stranu šestky měl 3/7. Šturanovič zapsal  13 bodů (šestky měl 1/5), po deseti bodech pak měli Svoboda, POmikálek i Kroutil. Trochu ze stínu vystoupil Carter, který dával v koncovce důležité body a nakonec jich nasbíral 7. Štěrba a Macháč přihodili 6 bodů, Slowiak 2.
V dresu domácích byl nejlepší Samoura s 20 body, Johnson a Švec pomohli 15 body, Vyroubal dal 12 a Petružela 10.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Dnes jsme odehráli velmi těžký zápas. Byl bojovný od začátku až do konce, žádný tým se neutrhl do žádného většího bodového vedení a rozhodovalo se až v koncovce. V ní jsme byli šťastnější. Zápas rozhodly drobnosti. Jsem rád, že jsem zde viděl na hřišti hrát hráče, které jsem tu naposledy viděl v mládežnickém programu USK. Strávil jsem v klubu krásných sedm let a dělá mi radost sledovat pokrok, který v basketbalu udělali, a přeji jim všechno dobré v jejich basketbalové kariéře.”
Frank Kuhn, trenér USK Praha: „Dnešní zápas zanechal nepříjemný pocit, hlavně kvůli tomu, že jsme měli výhru na dosah. Po velmi obtížném vstupu jsme ukázali velmi dobrý výkon hlavně ve třetí čtvrtině, kdy jsme skórovali třicet bodů. V závěru jsme udělali několik nesprávných rozhodnutí a Děčín si s tím následně poradil. Musíme si tento zápas pořádně zanalyzovat a pokusit se zlepšit náš výkon v příštím kole.”

Myles Carter, křídlo BK ARMEX Děčín: „Přijeli jsme do Prahy, kde jsme dosáhli těžce vydřené výhry v těsné koncovce. Jsme za výhru velmi rádi.”
Ondřej Švec, rozehrávač USK Praha: „Do zápasu jsme nevstoupili dobře, ale v prvním poločase jsme nakonec dostali čtyřicet bodů, což nebylo tak hrozné. Ve druhé čtvrtině jsme svůj výkon zlepšili, ale Děčín proměnil těžké koše a nakonec jsme utkání prohráli. Trochu nám to zkomplikovalo pozici v tabulce, ale sezóna je ještě dlouhá a my v ní musíme určitě zaznamenat další výhry.”

USK Praha - BK ARMEX Děčín 77:79
Body USK: Samoura 20 (3x 3, 9 doskoků), Johnson 15 (2x 3), Švec 15 (1x 3, 7 asistencí, 5 získaných faulů), Vyroubal 12 (1x 3, 6 asistencí), Petružela 10, Vlk 3, Faulkner 2.
Body Děčína: Walton 15 (2x 3, 8 asistencí, 3 zisky, 5 získaných faulů), Šturanovič 13 (5 získaných faulů), Pomikálek 10 (1x 3), Svoboda 10 (7 doskoků), Kroutil 10 (1x 3), Carter 7, Štěrba 6 (1x 3), Macháč 6, Slowiak 2, Mach 0.
Střelba za 2 body 17/37:22/36, za 3 body 7/18:5/18, TH 22/27:20/33. Doskoky 31:32 (útočné 11:11), asistence 24:22, ztráty 12:12, fauly 26:21.

Čtvrtiny: 16:20, 19:20, 30:22, 12:17

Rozhodčí: Pokorný Štěpán, Hartig Lukáš, Pazourek Jaroslav

Komisař: Andrle Petr

Diváci: 763

V předposledním utkání roku 2023 zajíždějí Válečníci na Folimanku, kde je čeká zápas s domácím USK Praha. Tomu se zatím velmi daří a momentálně drží 3. místo v tabulce.

Vysokoškoláci začali sezónu těsnou výhrou nad Brnem, poté doma skolili i Nymburk a následně vyhráli na palubovce Kolína. Pak sice přišly dvě prohry, a to doma s Opavou a následně v Děčíně, ale ty Pražané rychle hodili za hlavu a znovu začali vítězit. Mimo jiné porazili Pardubice, podruhé Kolín a urvali i cennou výhru na palubovce nováčka z Písku, kterého udrželi na 59 bodech! V dohrávce 2. kola. která se konala 13. prosince to dlouho vypadalo, že Písek vrátí USK porážku, ale vysokoškoláci nakonec otočili na 87:83. Z týmu USK je zkrátka cítit veliké odhodlání i sebevědomí. Je to druhý nejlépe bránící celkem soutěže, 2. příčku drží také v trojkové střelbě. Naopak je poslední ve statistice trestných hodů.

V zatím posledním utkání ale USK pohořel na palubovce mistrovské Opavy, kde proměnil jen jedinou trojku a padl vysoko 85:54 (nejlepší střelci USK: Švec 10, Johnson 10, Petružela 10, Vyroubal 10).

Koučem vysokoškoláků je Francouz Frank Kuhn, jenž dorazil ze Štrasburku a má zkušenosti také z francouzské reprezentace. Tým zůstal po minulé sezóně takřka beze změny, kádr sice opustili Američané Pipes a Okauru, ale ty nahradili jejich krajané rozehrávač Matt Johnson a křídelník Riley Grigsby. Ten se však zranil hned v prvním duelu a nahradil jej další americký borec, 205 cm vysoký Kevin Baker. Ani ten ovšem nevydržel, a po osmi odehraných utkáních v polovině listopadu tým USK opustil. Jeho náhradu našli Pražané v dalším americkém basketbalistovi, Trevonu Faulknerovi. Dres USK už také neobléká David Böhm, který odešel do druholigového španělského Burgosu za reprezentačním trenérem Ocampem.

Bodově táhne pražský celek Matt Johnson, který má průměr 14,7 bodu na utkání. Dvojcifernými střelci jsou pak ještě Patrik Samoura (12,1 + 6 doskoků), Dalibor Vlk (10,1) a Ondřej Švec (10,2).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "USK hraje v letošní sezóně extrémně dobře. Tento mladý tým zdobí skvělá obrana s velmi rychlou přechodovou fází a velká trpělivost v postupném útoku. Na Folimance nemáme co ztratit a chceme se pokusit dovést zápas do vyrovnané koncovky."
Anthony Walton, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Myslím, že to bude další velice těžké utkání. USK Praha hraje tuto sezónu opravdu dobrý basketbal. Jsou sice hodně mladí, ale hrají s velkou sebedůvěrou, a i zkušeností na svůj věk. Pro nás to bude zajímavý test toho, jak na tom aktuálně jsme, a kam se můžeme posunout v tabulce."