16. kolo

BK ARMEX Děčín vs SK Slavia Praha 81 : 69

1. čtvrtina
25 : 19
2. čtvrtina
20 : 14
3. čtvrtina
18 : 18
4. čtvrtina
18 : 18
16. 12. 2023, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Macháč
Slavia: Pumprla, Agravanis, Varner, Thompson, Shelton

Už třetí výhru v řadě slaví Válečníci, kteří na domácí palubovce porazili poslední Slavii Praha. Tím jí vrátili porážku ze začátku října, ale především posílili svoji pozici pro postup do nadstavbové skupiny A1. Zápasy s týmy z chvostu tabulky letos Děčínu příliš nejdou, ale tentokrát roli favorita zvládl s přehledem, byť druhá půle už nebyla tak divácky atraktivní.
To první naopak ano. Hosté sice po trefách Agravanise a Varnera vedli 0:4, ale pak přišla bodová smršť Válečníků, kteří trojkami Waltona a Pomikálka otočili na 9:4, po koši Svobody to bylo dokonce 11:4. Děčín navíc dobře bránil, nedovoloval Pražanům snadné body a naopak sám byl v útoku produktivní. Po šesti minutách hry zvýšili Šturanovič a Štěrba na 21:8, po trojce Kroutila narostl náskok na 25:10. Bohužel, v závěru se domácí obrana příliš nevyznamenala a dvě trojky Thompsona a jedna Mareše vrátily Slavii do hry - 25:19. Do druhé čtvrtky nastoupili Válečníci opět velmi koncentrováni, a hned v úvodu Šturanoviš s Pomikálkem zvedli náskok zpět na dvojciferný - 29:19. Děčínská obrana nedovolovala soupeři skórovat, naopak Svoboda zapsal další dva body a následně zvedl celou halu ze sedaček, když po obranném doskoku prohodil míč mezi nohami Pumprly a brejk zakončil přihrávkou na smečujícího Pomikálka - 33:19. To bylo pro hostujícího trenéra už moc a vzal si raději oddechový čas. Ten na chvilku pomohl a Shelton konečně smazal nulu na kontě Slavie v této čtvrtce, ale náskok Děčína pak opět začal narůstat. Nejvyšší hodnotu měl tři minuty před poločasem, kdy Kroutil trojkou upravil stav na 43:26. Konec půle ale vyšel znovu lépe Slavii, která snížila na 45:33.
Druhý poločas bodově otevřel Svoboda, ale Pražané se postavili v obraně do zóny, povedlo se jim zpomalit děčínskou hru a díky nepřesné střelbě Válečníků a naopak vlastní produktivitou začali manko snižovat. Po dvou minutách a koši s faulem Thompsona to bylo už jen 47:41. Domácí ale nezpanikařili a čtyři body Waltona jim vrátily klid - 51:41. Pak trefil Kroutil důležitou trojku, Pomikálek přidal dva body a Slavia si vzala oddechový čas - 56:44. Po něm ale Kroutil pěkným nájezdem zvýšil na 58:44, soupeř sice trojkami snížil na 60:50, ovšem Šturanovič a Walton upravili na 63:51. Poslední periodu zahájil Slowiak drzým nájezdem a ziskem faulu, šestku však proměnil jen jednu. Naopak Svoboda po útočném doskoku Pomikálka trefil dvojku a náskok Děčína byl 66:51. Hosté se ale dál sympaticky snažili, bojovali a ještě třikrát v průběhu čtvrtiny stlačili manko pod deset bodů - necelé tři minuty před koncem to bylo 74:66. Pak ale Varner nesportovně fauloval Pomikálka při trojkové střele, kapitán Děčína byl na čáře trestných hodů stoprocentní a navíc další útok Děčína zakončil Walton trojkou - 80:66. Tím bylo rozhodnuto, hosté v závěru sice presovali a snažili se, ale přesto neodvrátili prohru 81:69.
Zápas přinesl dva rozdílné poločasy. V tom prvním hrál Děčín svůj typický rychlý basketbal, trestal chyby soupeře a vybodoval si slušný náskok, který ale v koncovkách čtvrtin trochu promrhal. Ve druhé půli se Slavii povedlo zastavit děčínskou hru, Válečníci po vzoru Pražanů začali bránit rovněž zónově a tempo se zpomalilo. Přesto domácí kontrolovali vývoj a získali cennou výhru. Děčín byl lepší v dvojkách (21/39:17/39), v  trojkách proměnil o jednu střelu více a byl přesnější v šestkách. Zde naopak Slavie hořela a proměnila jen 14 z 28 střel. V dalších statistikách to byla takřka remíza. Na doskoku vyhrál Děčín 40:39, na body z druhých šancí 11:9. V asistencích to bylo 16:16, ve ztrátách 17:16, a v ziscích 8:9. Jediné trochu větší rozdíly byly v bodech z brejků (18:12) a bodech laviček (16:8).
Lídrem Děčína byl opět Matěj Svoboda, autor 21 bodů. Za ním byl AJ Walton s 19 body a 10 doskoky, dařilo se také Kroutilovi (13) a Pomikálkovi (12). V obraně se dařilo Šturanovičovi, který navíc přidal 7 bodů v útoku. Štěrba pomohl 5 body, Carter zapsal 3 a Slowiak 1.
Slavisté se spoléhali na základní pětku, která byla komplet dvojciferná - Shelton 13, Thompson 13, Varner 13, Pumprla 11 a Agravanis 11. Lavička však přidala jen 8 bodů.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Věděli jsme, že Slavie prohrála minulý zápas o hodně bodů v Opavě, kde se jí to vůbec nepovedlo, a že bude hrát dnes o hodně lepší part. A to se jednoznačně potvrdilo. Do zápasu jsme vstoupili velice dobře, a byli jsme v laufu. Bohužel v závěru první čtvrtky jsme nechali soupeři tři volné pozice za tři body a všechny skončily trojkou. Tam se nám rozpadla obrana a nechali jsme Slavii vrátit na přijatelný rozdíl. Nicméně odbojovali jsme celé utkání naplno, po takřka celou dobu jsme vedli a výhru jsme si zasloužili o trochu více. Ale náš výkon rozhodně nebyl dobrý. proto jsme za vítězství moc rádi.”
Hugo Miguel da Silva Salgado, trenér SK Slavia Praha: „My jsme dnes nezačali s dobrou intenzitou a domácím jsme dali sebedůvěru. Začali trefovat trojky, protože byli volní. Snažili jsme se vrátit do zápasu, ale s padesáti procenty z trestných hodů je těžké vyhrát. Musíme se soustředit na nás, na detaily, které můžeme udělat lépe. Jakmile se pak dostaneme třeba na pět, šest bodů, pak musíme být chytřejší. Několikrát jsme nevydrželi být soustředění po celý útok, protože třeba bráníme chvíli dobře, ale pak to skončí otevřenou střelou nebo šoupákem.”
                                 
Hráči po utkání
Jan Štěrba, pivot BK ARMEX Děčín: „Slavie je velmi nevyzpytatelný soupeř, kterému když se chytnou zahraniční hráči, jsou zápasy s ní velmi těžké. A to bylo i dnes. První čtvrtinu jsme měli dobře rozehranou, ale Thompson trefil v závěru dvě trojky. Poločas byl o patnáct, ale Slavie se nás pořád držela a dokonce několikrát stáhla manko pod deset bodů. Ukázali jsme dnes týmový charakter, nenechali jsme se zlomit a dotáhli jsme to do klidného konce. Druhý poločas byl kvůli zónám takový pomalejší a asi ne tolik divácky zajímavý, ale pro nás je důležitá výhra. Chceme se dostat do skupiny A1 a každý úspěch je hodně důležitý."   
Othniel Akeem Shelton, pivot SK Slavia Praha: „Chtěli jsme sem přijet se správnou energií, věděli jsme, že se tady nehraje dobře. Velký respekt k domácím, nutili nás hrát naplno a tvrdě. Dělali jsme mnoho chyb, jsem rád, že jsme to nevzdali, vydrželi jsme bojovat a snažili se přitáhnout. Nebránili jsme pořádně vymezené území, tam stačí být o vteřinu pozdě a už je to ztracené.”

BK ARMEX Děčín - SK Slavia Praha 81:69
Body Děčína: Svoboda 21 (1x 3), Walton 19 (3x 3, 10 doskoků, 6 asistencí), Kroutil 13 (3x 3), Pomikálek 12 (1), Šturanovič 7, Štěrba 5, Carter 3, Slowiak 1, Bobek 0, Mach 0.
Body Slavie: Shelton 13 (8 získaných faulů, TH 5/11), Varner 13 (1x 3), Thompson 13 (2), Agranavis 11 (1x 3, 10 doskoků, 5 asistencí), Pumprla 11 (1x 3, 7 doskoků), Okereafor 5 (1x 3), Mareš 3 (1), Jelínek 0, Šťovíček 0.  
Střelba za 2 body 21/39:17/39, za 3 body 8/23:7/19, TH 15/21:14/28. Doskoky 40:39 (útočné 11:13), asistence 16:16, ztráty 17:16, fauly 21:19.

Čtvrtiny: 25:19, 20:14, 18:18, 18:18
                                                                  
Rozhodčí: Kučírek Martin, Vávrová Veronika, Bohata Pavel

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 1 020 

 

PŘED UTKÁNÍM

Také v 16. kole budou mít Válečníci co napravovat. Do ARMEX Sportcentra totiž přijede pražská Slavie, na jejíž palubovce inkasovali nepříjemnou těsnou prohru.

Slavisté začali sezónu vydřenou výhrou v prodloužení nad nováčkem soutěže z Písku 115:112, poté přišly tři prohry s Nymburkem, Kolínem a Opavou. Následně se v Praze představil Děčín, kde byli úspěšnější sešívaní. Minutu a půl před koncem sice Děčín vedl po trojce Kroutila 71:74, ovšem střelecky rozjeté americké křídlo Lesley Cortez Varner II nakonec otočilo na 80:76. Třetí výhru urvali Pražané v Olomoucku, kde opět v prodloužení zvítězili 100:102. To bylo v druhé polovině října, od té doby Slavie prohrála sedmkrát v řadě. Naposledy dostala tvrdý direkt v Opavě, kde padla 110:67 (nejlepší střelci Slavie: Varner 15, Agravanis 14, Shelton 12). 

Další výhru v prodloužení získali hráči Slavie ve 3. kole Českého poháru mužů, když na palubovce Jindřichova Hradce remizovali v základní době 83:83, o čemž rozhodla trojka Thompsona v poslední vteřině. V nastavení už ale dovolili domácím jen čtyři body a zvítězili 87:94 (nejlepší střelci Slavie: Thompson 23, Agravanis 16, Shelton 14). 

Pražané udělali v sestavě několik změn. Nejprve se jí zranil americký pivot Pearson, poté odešel americký rozehrávač Newkirk, jehož nahradil, ale hned následně opustil účastník mistrovství světa v dresu ostrovních Kapverd Tavares (jmenovec slavnějšího spoluhráče z Realu Madrid), jenž dostal nabídku z 2. francouzské ligy. Tyto ztráty zacelily příchody zkušeného anglického reprezentanta Teddyho Okereafora, který se chopil rozehrávky. Pátým cizincem na soupisce se stalo řecké křídlo Ioannis Agravanis.

Pražský tým vede portugalský trenér Hugo Miguel da Silva Salgado a jeho hlavními tahouny jsou podle očekávání cizinci. Bodovým lídrem je Varner s průměrem 20,2 bodu na utkání, k tomu přidává přes šest doskoků a šest získaných faulů. Další Američan Shelton střílí 10,8 bodu (+ 7 doskoků), jeho krajan Thompson přidává 8,1 bodu. Novic Okereafor má průměr po třech zápasech 8,7 bodu a 5 asistencí, Agravanis stihl ve dvou utkáních dát 15 bodů. Nejlepším z českých borců je Michal Mareš s průmerem 8,2 bodu.   

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Slavia se opírá o kvalitní zahraniční hráče, které doplňují velmi dobří čeští hráči Mareš, Pumprla a Jelínek. Máme v živé paměti náš vzájemný zápas na Slavii, kde jsme ho měli slušně rozehraný, ale přesto jsme jej nezvládli dotáhnout do vítězného konce. Potřebujeme předvést dobrou týmovou obranu, abychom mohli urvat cennou výhru."
Petr Macháč, pivot BK ARMEX Děčín: "V sobotu nás čeká domácí zápas proti Slavii, která má momentálně několik porážek v řadě, a proto je jasné, že to nebude chtít nechat jen tak. Musíme se připravit na jejich střelce a hrát na sto procent na obou stranách hřiště. Věřím, že pokud toto splníme, budeme si moct v sobotu připsat další výhru."

Vzájemný zápas v zákl. části KNBL:
SK Slavia Praha - BK ARMEX Děčín 80:76
Varner 32, Shelton 16, Mareš 9, Thompson 9 - Svoboda 16, Walton 16, Pomikálek 14, Kroutil 12.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Komisař: Šikner Roman

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
5 - Tomáš Pomikálek 27:2 7/3 3/1 3/3 3 1 4 0 1 1 1 2 2 11 12
6 - Lukáš Bobek 3:40 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
7 - Tadeáš Slowiak 10:29 1/0 0/0 2/1 0 1 1 0 2 0 1 3 0 4 1
11 - Matěj Svoboda 31:17 12/9 6/1 0/0 2 3 5 0 3 1 4 2 0 20 21
13 - Filip Kroutil 36:33 2/2 4/3 0/0 0 0 0 0 2 0 2 0 4 8 13
14 - Petr Macháč 6:10 1/0 0/0 0/0 0 1 1 0 0 1 1 0 4 -4 0
16 - Jan Štěrba 23:9 3/2 2/0 2/1 2 5 7 0 0 0 2 1 1 6 5
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 4:37 1/0 1/0 0/0 0 3 3 0 0 0 0 0 0 1 0
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 25:45 3/1 7/3 10/8 2 8 10 0 6 2 1 5 4 29 19
23 - Myles Carter 11:19 4/1 0/0 3/1 0 0 0 0 2 2 0 2 2 2 3
47 - Maksim Šturanović 19:54 5/3 0/0 1/1 1 4 5 0 0 1 1 4 4 10 7
47 - Maksim Šturanović 19:54 5/3 0/0 1/1 1 4 5 0 0 1 1 4 4 10 7
40:00 44/24 23/8 22/16 11 30 41 0 16 9 14 23 25 97 88

SK Slavia Praha

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
2 - Teddy Okereafor 21:1 3/1 1/1 0/0 0 0 0 0 2 2 1 1 4 3 5
3 - Ioannis Agravanis 35:58 6/4 3/1 0/0 2 8 10 0 5 3 1 1 2 23 11
9 - Radek Pumprla 26:16 8/3 3/1 4/2 2 5 7 0 3 0 2 3 4 9 11
11 - Lesley Cortez Varner II 28:46 12/4 2/1 4/2 1 1 2 0 2 1 4 3 2 4 13
11 - Michal Mareš 22:54 1/0 5/1 0/0 0 5 5 0 1 1 1 0 1 3 3
17 - Petr Šťovíček 0:24 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
18 - David Jelínek 14:36 0/0 0/0 0/0 3 1 4 2 0 2 1 0 1 6 0
20 - Alexander Jacob Thompson 30:49 2/1 5/2 9/5 0 1 1 0 2 0 1 5 1 11 13
22 - Radovan Mrázek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
23 - Daniel Olejník 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
75 - Othniel Akeem Shelton 19:10 7/4 0/0 11/5 4 1 5 2 1 0 3 8 4 13 13
40:00 39/17 19/7 28/14 12 22 34 4 16 9 14 21 19 72 69
Nahoru