21 : 27
28. 05. 2023, 17:10 HOD. Víceúčelová hala Opava

Opava: Šiřina, Slavík, Švandrlík, Mokráň, Gniadek
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner

Válečníci ani ve druhém finále nestačili na Opavu. V opět velmi vyrovnané bitvě padli o tři body, když domácí Zbránek trefil v posledních vteřinách trojkovou střelu. Děčín, který vzdoroval obrovské domácí návštěvě a faktu, že se mu hned v úvodu zranili Tomáš Pomikálek a AJ Walton, tak prohrává 0:2 na zápasy, a v úterý 30. května bude bojovat proti konci finálové série.

Druhé finále bodově otevřel Svoboda, Šiřina sice otočil na 2:4, ale Válečníci ukazovali, že přijeli dobře připraveni, a po dvou trojkách Waltona vedli 6:8. Pak ovšem přišel smolný okamžik, kdy po útočné akci Děčína zůstali na palubovce ležet zranění Walton a Pomikálek. Oba museli střídat, s velikým sebezapřením se však vrátili na palubovku, ale jejich výkon zdaleka nebyl stoprocentní. Přes tuto ztrátu hosté dokázali nasadit k trháku, když si pomohli trojkami Svobody a Kroutila, takže čtyři minuty před první přestávkou vedli 10:19. Po koši Josipoviče to bylo 17:24, ale ve zbylých necelých třech minutách už skórovali jen domácí a otočili na 25:24. Ve druhé čtvrtce Válečníci znovu ukázali přesnou mušku za tři body, a po trefách Nicholse a Pomikálka vedli 27:30. Následovala trojková přestřelka, po které vedla Opava 38:35. Minutu před poločase si Slezané stále drželi náskok 44:39, naštěstí Svoboda do přestávky dvakrát skóroval a do kabin se odcházelo za takřka vyrovnaného stavu - 44:43.

Ve třetí čtvrtce byli lepší domácí a Válečníci se prosazovali po většinu času jen z trestných hodů. I to však stačilo, aby Opavě dýchali na záda. První děčínský koš ze hry zapsal necelé čtyři minuty před třetí přestávkou Svoboda, který snížil na 56:52. Pak ovšem Slezané utekli na 64:54 a Josipovič už jen upravil na 64:55. V poslední periodě nejprve Josipovič snížil na 64:57, poté sice Opava utekla na 67:57, ovšem dvě šestky Josipoviče a trojka Kroutila snížily na 67:62. Následovaly trojky Slavíka a Zbránka, které zvedly náskok na 73:62. Jenže do konce zbývalo ještě pět minut, a v tuto chvíli se pod prášky hrající Pomikálek rozehrál ke skvělému vystoupení. Trefil jednu trojku, poté druhou, na jednu šestku Slavíka odpověděl košem s faulem a následně přidal třetí trojku. Tímto galapředstavením vyrovnal na 74:74, dalšími trojkami pak odrazil opavský pokus o trhák a znovu vyrovnal - 80:80. A když byl vzápětí faulován, proměnil obě šestky a poslal Válečníky do vedení 80:82! Domácí Kouřil pak svými jedinými body v zápase vyrovnal, Děčín bohužel svůj další útok nevyužil a naopak opavský Zbránek trefil devět vteřin před koncem trojku - 85:82. Trenéři Děčína i Opavy si následně vzali oddechové časy, avšak další útok Děčína už vyrovnání nepřinesl.

Zápas byl skvělou reklamou na basketbal a ukázal Válečníky ve skvělém světle, když přes citelné oslabení dokázali vzdorovat Opavě a dokonce sahali po vítězství. Takhle se bojuje ve finále!

Domácí byli lepší v dvojkách (16/30:11/27), naopak Válečníci byli přesnější v trojkách (10/35:14/36). Klíčové tak byly znovu šestky, kde domácí házeli 33 trestných hodů (dali 23), kdežto Děčín jen 24 (dali 18). Na doskoku byla lepší Opava (44:38), v bodech z druhých šancí to ovšem byla téměř plichta (13:10). Slezané měli více zisků (7:2), dali více bodů z brejků (14:8), měli méně ztrát (7:11) a jejich lavička porazila tu děčínskou 46:23. Děčín zvítězil v asistencích 14:21.
Lídrem Válečníků byl jejich kapitán Tomáš Pomikálek , který přes zranění nasázel 26 bodů (trojky 7/10!), doskočil 8 míčů a měl 2 asistence. Svoboda, byť inkasoval technickou chybu, zapsal 14 bodů, Kroutil pomohl 12 body. Nichols i Josipovič nastříleli po 9 bodech, trápící se Walton měl 6 bodů z úvodu zápasu. Bruner dal 4 a Mach 2 body.
Opavu posunul blíž ke zlatu Zbránek, autor 24 bodů, Mokráň zapsal 18 bodl a 14 doskoků, Šiřina dal 15 a Jurečka 14 bodů.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Jsem zklamaný, protože dnes jsme měli vyhrát. Série ještě není u konce a my budeme bojovat.”
Petr Czudek, trenér BK Opava: „Dnes nevyhrál lepší tým, ale šťastnější. Jsem za to rád, protože vedeme ve finále 2:0. V tomto autobusovém finále bude rozhodovat mentální síla týmů. Dnes na straně Děčína exceloval Tomáš Pomikálek, který nebyl fyzicky úplně fit, ale trefil sedm trojek a utkání hodně zdramatizoval. Na naší straně mu konkuroval Filip Zbránek, jehož poslední trojková střela rozhodla o vítězi.”

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Bylo to pro nás dnes nešťastné utkání. Ani mých sedm trojek nám nepomohlo k vítězství. Zranil se nám rozehrávač Walton, ale dokázali jsme Opavě vzdorovat až do závěru. V Děčíně čeká na Opavu bílé peklo.”
Filip Zbránek, křídlo BK Opava: „Dnes zase vyšla poslední střela na mne, nebylo to plánované, ale dopadlo to dobře a trefil jsem se.”

BK Opava - BK ARMEX Děčín 85:82
Body Opavy: Zbránek 24 (4x 3, TH 6/6), Mokráň 18 (1x 3, 14 doskoků), Šiřina 15 (5 asistencí, 7 získaných faulů), Jurečka 14 (4x 3), Slavík 4 (1), Farský 3, Carl 3, Kouřil 2, Gniadek 2, Švandrlík 0.
Body Děčína: Pomikálek 26 (7x 3, 8 doskoků), Svoboda 14 (1x 3), Kroutil 12 (3), Nichols 9 (1x 3, 7 asistencí), Josipovič 9, Walton 6 (2x 3, 5 asistencí), Bruner 4, Mach 2, Jansa 0, Macháč 0.
Střelba za 2 body 16/30:11/27, za 3 body 10/35:14/36, TH 23/33:18/24. Doskoky 44:38 (útočné 15:11), asistence 14:21, ztráty 7:11, fauly 23:27.

Čtvrtiny: 25:24, 19:19, 20:12, 21:27

Rozhodčí: Vyklický Robert, Baloun Jan, Blahout Petr

Komisař: Kapl Antonín

Diváci: 3 218

V pátečním úvodním duelu finálové série play-off Válečníci poprvé v sezóně doma nestačili na Opavu a poprvé v letošním play-off nevyužili výhody domácí palubovky. Proto musí v neděli zabojovat na hřišti Slezanů a pokusit se vyrovnat stav série, která se hraje na tři vítězství.
Budou to mít ale opět velmi těžké, protože zkušená a sehraná Opava prohrává doma jen velmi nerada. V základní části ztratila na své palubovce jen tři zápasy z jedenácti, v nadstavbové části pak další dva ze sedmi. V play-off doma prohrála doma jednou ve čtvrtfinále a jednou v semifinále díky čemuž vyřadila Brno i Nymburk a toto sebevědomí si přenesla do finále.
Děčín ale rozhodně není bez šance, domácí zápas měl dobře rozjetý a ve vyrovnané bitvě rozhodovaly maličkosti. Co však nezbytné bude, je zapojení většího počtu hráčů do skórování.
Druhé finále bude opět přenášet Česká televize, začátek je naplánován na 17:10.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V pátek jsme hráli třicet minut do zóny, a k tomu si potřebujeme míč lépe podat. Vůbec jsme nehráli ve spodním postavení, takže naši podkošoví hráči, kteří by měli mít více prostoru, se k míči vůbec nedostali. Tohle musíme změnit."