1. kolo

BK ARMEX Děčín vs BK Opava 76 : 80

1. čtvrtina
21 : 24
2. čtvrtina
14 : 17
3. čtvrtina
23 : 13
4. čtvrtina
18 : 26
26. 05. 2023, 18:30 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner
Opava: Šiřina, Slavík, Švandrlík, Mokráň, Gniadek

Válečníci poprvé v letošním play-off nevyužili domácího prostředí k vítězství, když ve vyrovnané úvodní bitvě finálové série nestačili v koncovce na Opavu. Ta se ujala vedení 0:1, a v neděli bude mít výhodu domácího prostředí.
Skóre utkání, které od úvodních vteřin provázela bouřlivá atmosféra do posledního místečka napěchovaného ARMEX Sportcentra, otevřel stylově kapitán domácím, Tomáš Pomikálek, trojkou. Na druhé straně ale stejnou mincí kontroval Gniadek, ovšem vzápětí zapsal první dva body Walton a Nichols přidal trojku - 8:3. Hosté ale bleskově otočili na 8:9 a začala tuhá bitva, v níž Opava držela ještě dvě minuty před koncem první čtvrtky mírný náskok, když Farský zvyšoval na 14:19. Jenže pak Nichols dal koš, vzápětí trefil trojku a bylo srovnáno na 19:19. Po dalších bodech Nicholse Děčín dokonce poskočil do vedení 21:20, ovšem konec čtvrtky patřil Kouřilovi, který upravil na 21:24. Bodový účet druhé desetiminutovky otevřel po pěkné smeči opavský Carl, na děčínské straně se ale rozjel Walton, který dal koš s faulem, poté proměnil trojku, a po smeči Pomikálka to bylo 29:26. Soupeř ovšem rychle manko vymazal a oba týmy se střídaly ve vedení. Po dalším koši Waltona to bylo 33:32, pak ale Opava odskočila na 33:38. Nichols sice snížil na 35:38, avšak děčínská obrana nechala v posledních vteřinách příliš prostoru Kouřilovi, který takřka z poloviny střelou s klaksonem upravil na 35:41
Druhý poločas zahájila trojka Pomikálka, hosté sice ještě po čtyřech minutách vedli 40:47, ale pak začala úřadovat děčínská obrana, v útoku si Válečníci chodili pro fauly a trestnými hody dorovnali na 47:47, když tři minuty nedovolili Opavě skórovat. V posledních minutách našli Slezané cestu do děčínského koše, ovšem rozjeté americké duo Walton a Nichols dokázalo vždy odpovědět na trefy soupeře, navíc v posledních vteřinách dal Nichols trojku a upravil na 58:54. Na startu poslední periody navýšili Nichols s Waltonem náskok na 63:55, ale Opava ukázala své kvality. Nijak nezpanikařila, opět sáhla k zónové obraně, kterou zastavovala jeden útok domácích za druhým a sama trpělivě snižoval, takže po koši Šiřiny to bylo 63:62. Pak sice Kouřil trefil trojku a proměnil dvě šestky, čímž znovu zvedl děčínské akcie, jenže opavští trojkaři ukázali pevné nervy a třemi zásahy z perimetru otočili na 68:71. Trojka Waltona ještě vyrovnala, americký rozehrávač pak minutu před koncem znovu vyrovnal na 73:73, jenže koncovku zvládli lépe Opavští a šestkami utekli na 73:79. Trojka Pomikálka sice vykřesala jistou naději, ale tu pohřbila jedna šestka Šiřiny - 76:80.
Úvodní finále přineslo skvělou podívanou, v níž se oba celky střídaly ve vedení, předváděly divákům hezké akce a bojovaly až do posledních vteřin o první bod série. Zápas byl velmi vyrovnaný, což dokládá, že Děčín i Opava dali po 15 dvojkových střelách, a v trojkách vyhrál Děčín o jedinou 10:9. A tak klíčové byly trestné hody, ve nichž byli lepší Opavští (16/23:23/29). Na doskoku to byla plichta 37:37, v bodech z druhých šancí vyhráli Slezané 7:12. Ti byli lepší také v asistencích (9:15), ziscích (6:9) i ztrátách (15:14). Děčín dal více bodů z brejků (19:16), ale citelně prohrál v souboji laviček (9:30).
Válečníky táhli Američané AJ Walton a Ty Nichols. Prvně jmenovaný nastřílel 28 bodů, k tomu měl 8 doskoků a 11 získaných faulů. Na druhou stranu měl jen jedinou asistenci. Druhý nasázel 21 bodů a měl 4 asistence. Kapitán Pomikálek přidal 13 bodů. Nedařilo se Svobodovi s 5 body (nedohrál pro pět faulů), Kroutil dal rovněž 5 bodů (a také nedohrál pro pět faulů) a Josipovič 4. Zbytek týmu zůstal na nule.
Opava měla lídra v Šiřinovi, jenž dal 20 bodů (TH 11/13), Kouřil přidal 13 bodů a Gniadek 10. Naopak v opavském dresu se bodově prosadili všichni nastoupivší hráči. Pro pět chyb nedohráli Zbránek a Mokráň. 

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „První bod ve finále jsme ztratili v koncovce. Měli jsme šance a je obrovská škoda, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Vedli jsme už o osm bodů. Bohužel, naše chyby umožnily Opavě volné střely, a ta to umí potrestat. My teď musíme co nejrychleji zregenerovat, zvednout hlavu a připravit se na druhý zápas.”
Petr Czudek, trenér BK Opava: „Díky čemu jsme dnes vyhráli? Přinesli jsme si euforii a sebevědomí se série s Nymburkem. První poločas byl z naší strany dobrý a vedli jsme o šest bodů. Ale ve třetí čtvrtce to zatuhlo a klobouk dolů před Děčínem, protože utáhl šrouby a bránil výborně. Naštěstí, když domácí v poslední čtvrtině utekli na osm bodů, stihli jsme to stáhnout a ušestkovali jsme to. Jsem za výhru rád, protože první krok je hrozně důležitý i kvůli regeneraci. Bude to takové autobusové finále, budeme jezdit sem a tam, takže potřebujeme zregenerovat.”
                                        
Hráči po utkání 
Jakub Šiřina, rozehrávač BK Opavy: „Dnes rozhodla týmovost Opavy, tím se prezentujeme celé play-off. Naše hra není o jednom hráči, body dokáže dávat každý. Na začátku nám pomohl Radek Farský svými vniky, Švandrlík přidal trojky a skórovali i další. Zatím nám to funguje, takže není důvod to měnit. Jsme střelecký tým a když nějaké trojky dáme, hrajeme se nám líp. Ale i když se nedaří, trenér nás furt nabádá - máš pozici, střílej. V závěru jsme dali nějaké těžké trojky, když jsme dotahovali a Děčín možná trochu znervózněl. V závěru jsme si to pak pohlídali.”  

BK ARMEX Děčín - BK Opava 76:80
Body Děčína: Walton 28 (3x 3, 8 doskoků, 11 získaných faulů), Nichols 21 (3x 3, 4 asistence), Pomikálek 13 (3x 3), Svoboda 5 (8 doskoků), Kroutil 5 (1x 3), Josipovič 4, Bruner 0, Jansa 0, Macháč 0, Žikla 0, Mach 0.
Body Opavy: Šiřina 20 (1x 3, TH 11/13, 4 asistence, 8 získaných faulů), Kouřil 13 (1x 3, 4 zisky), Gniadek 10 (1x 3, 8 doskoků), Švandrlík 8 (2x 3), Mokráň 7 (1), Farský 7, Slavík 5 (1x 3, 10 doskoků), Carl 4, Zbránek 3 (1x 3), Jurečka 3 (1). 
Střelba za 2 body 15/33:15/23, za 3 body 10/30:9/34, TH 16/23:23/29. Doskoky 37:37 (útočné 14:11), asistence 9:15, ztráty 15:14, fauly 25:24.

Čtvrtiny: 21:24, 14:17, 23:13, 18:26 

Rozhodčí: Vyklický Robert, Hruša Petr, Vošahlík Marek

Komisař: Hlaváček Pavel     

Diváci: 1 200 

PŘED UTKÁNÍM

Letošní play-off Kooperativa NBL se hraje pod sloganem "Předem nevíš". A ten se naplnil absolutně. Po cestě, jejíž cílem je finále, se postupně ztratilo Brno, které dlouhou část sezóny vedlo tabulku a do play-off vyrazilo z 2. místa, poté zabloudil i český multišampión z Nymburku, jenž tak letos zůstane bez trofeje z Českého poháru i ligy. A kdo tedy bude novým českým mistrem? Buďto děčínští Válečníci, které už hřeje premiérový zlatý triumf z Českého poháru, nebo po dlouhodobé části šestý tým tabulky, zkušená Opava. 

Ta musela nejprve do předkola play-off, kde vyzvala pražskou Slavii, která Slezany sice patřičně prověřila, dokonce je doma porazila 92:87, ale nakonec padla 2:1 na zápasy. Ve čtvrtfinále tým trenéra Petra Czudka narazil na Brno, jež bylo pasováno na jednoho z favoritů na titul, ale Opava vyhrála oba úvodní zápasy na brněnské palubovce, čímž založila pevné základy svého postupu. Brno pak ještě snížilo na 2:3, ovšem v šestém střetnutí podlehlo Opavě 97:65 a bylo vyřazeno. V semifinále opavská ekipa vyzvala Nymburk, který vyhrál první zápas 94:81, jenže ve druhém neudržel výhodu domácího prostředí a prohrál 75:94. Tím Opava srovnala na 1:1, doma pak porazila obhájce titulu 84:77, následně ho zdemolovala 90:58 a získala tři mečboly. Nymburk sice dva odvrátil po výhrách 90:70 a 77:89, ale v rozhodující sedmé bitvě doma padl 66:81 a Opavští postoupili do finále, které si zahrají potřetí v řadě a počtvrté z posledních pěti play-off. Pro Děčín to bude páté finále, v předchozích čtyřech však nikdy nestačil na Nymburk, proti kterému neurval ani jedno vítězství.

Válečníky čeká velmi silný soupeř, sehraný a složený z ostřílených borců, kteří mají zkušeností na rozdávání. Opavu táhne rozehrávač Jakub Šiřina, který má v zápasech play-off průměr 15,8 bodu, téměř 5 doskoků a 5 asistencí na zápas, k čemuž přidává přes 6 získaných faulů. Slezané mají velmi vyrovnaný kádr, což dokazují čísla dalších hráčů - křídelník Jakub Slavík má průměr v play-off 9,9, Filip Zbránek 9,2, Jakub Mokráň 9,0, Radovan Kouřil 8,8, Martina Gniadek 7,7, Jan Švandrlík 7,4, Radek Farský 7,2 a Luděk Jurečka 6,2 bodu na utkání.  

Finále se hraje na tři vítězná utkání systémem 1-1-1-1-1 a Děčín jako lépe postavený tým bude mít výhodu domácího prostředí. To pomohlo Válečníkům zdolat ve čtvrtfinále Ostravu 4:1, a poté vyřadit i ambiciózní Pardubice 4:3 na zápasy. Týmy Děčína a Opavy se v této sezóně potkaly už čtyřikrát a vždy platilo, že vyhráli domácí. Přijďte tedy opět do ARMEX Sportcentra a pomožte svým fanděním Válečníkům, protože "Předem nevíš".

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Opava je zkušený a vyzrálý tým, který je ošlehaný, jak ze zápasů play-off, tak z evropských pohárů. Široká rotace hráčů, zkušenosti, osobnosti na pozici rozehrávačů dělají z Opavy velmi silného a těžkého soupeře, který se dostal ve vrcholící části sezóny do vynikající formy. Víme, že budeme čelit skvělé trojkové střelbě, trpělivosti v útoku, různým zónovým obranám s defenzivními pastmi a výbornému útočnému doskoku. Tohle všechno jsou atributy, které zdobí opavský tým a my jim budeme čelit. Potřebujeme ještě doléčit drobné šrámy, lehce potrénovat a co nejsvědomitěji se připravit na první finálový zápas."
Anthony Lamont Walton, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Jsem super nadšený, že jsme finále. Tohle je fakt plnění snu. Tyto zápasy budou nejtvrdší v play-off. Čeká nás těžká Opava - hodně zkušený tým, který ví jak hrát basketbal. Jsou sehraní a dlouho spolu. Pro takový vrchol sezóny každý hráč či sportovec trénuje, tvrdě pracuje a těší se na něj. Jsem šťastný i za klub, že můžeme tohle zažívat."
                                                     
Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - BK Opava 65:63
Pomikálek 15, Svoboda 12, Nichols 11 - Slavík 18, Kvapil 11, Farský 10.
BK Opava - BK ARMEX Děčín 97:80
Slavík 15, Mokráň 15, Šiřina 14 - Walton 18, Nichols 18, Svoboda 15.
Vzájemné zápasy ve sk. A1:
BK ARMEX Děčín - BK Opava 95:90
Svoboda 19, Pomikálek 19, Bruner 16 - Šiřina 23, Mokráň 17, Kvapil 15.
BK Opava - BK ARMEX Děčín 93:76
Kouřil 23, Švandrlík 14, Mokráň 11 - Svoboda 22, Pomikálek 16, Nichols 16.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.
Utkání vysílá od 18:20 program ČT Sport.

Komisař: Hlaváček Pavel

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Ty Nichols 35:33 6/4 7/3 5/4 1 2 3 0 4 0 2 3 2 20 21
1 - Dontae Bruner 16:43 0/0 1/0 0/0 0 2 2 2 1 0 0 0 2 2 0
3 - David Žikla 1:46 0/0 0/0 0/0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 0
5 - Tomáš Pomikálek 30:28 3/2 9/3 0/0 3 1 4 1 0 0 3 1 3 6 13
11 - Matěj Svoboda 31:14 6/1 4/0 4/3 3 5 8 0 2 0 5 3 5 -2 5
13 - Filip Kroutil 29:42 1/0 3/1 2/2 2 4 6 0 1 2 2 2 5 6 5
14 - Petr Macháč 4:4 1/0 0/0 2/0 0 0 0 0 0 1 1 2 1 -2 0
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
19 - Tomáš Jansa 1:52 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 1:29 0/0 0/0 0/0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 33:33 15/7 6/3 6/5 1 7 8 0 1 1 0 11 4 33 28
55 - Igor Josipović 13:31 1/1 0/0 4/2 1 1 2 0 0 2 1 2 3 4 4
40:00 33/15 30/10 23/16 12 23 35 3 9 6 14 24 25 69 76

BK Opava

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Dylan David Carl 12:10 2/2 0/0 0/0 1 2 3 0 1 0 2 1 2 5 4
8 - Jan Švandrlík 18:46 1/1 4/2 0/0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 6 8
9 - Filip Zbránek 10:19 1/0 2/1 0/0 0 1 1 0 0 0 0 2 5 -1 3
11 - Kryštof Kavan 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
14 - Martin Gniadek 29:55 3/2 6/1 4/3 3 5 8 0 2 2 5 3 3 10 10
18 - Jakub Mokráň 17:31 1/1 3/1 3/2 0 3 3 1 3 1 1 2 5 8 7
21 - Radovan Kouřil 24:4 4/4 3/1 3/2 0 1 1 0 3 4 0 2 2 18 13
23 - Luděk Jurečka 24:12 0/0 3/1 0/0 1 1 2 0 1 0 0 0 1 3 3
24 - Jakub Šiřina 29:10 4/3 8/1 13/11 0 2 2 0 4 1 4 8 1 20 20
33 - Jakub Slavík 22:4 4/0 2/1 2/2 4 6 10 0 1 1 1 3 2 12 5
78 - Jan Mička 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
84 - Radek Farský 11:46 3/2 3/0 4/3 0 1 1 0 0 0 0 3 2 4 7
40:00 23/15 34/9 29/23 9 22 31 1 15 9 13 25 24 85 80
Nahoru