BK ARMEX Děčín vs BK KVIS Pardubice 88 : 85

28 : 27
08. 05. 2023, 16:10 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner
Pardubice: Vyoral, Šafarčík, Pekárek, Čolak, Švrdlík

Hned dvě nervy drásající koncovky si připravili Válečníci pro své příznivce v úvodním střetnutí semifinálové série s Pardubice. Obě ale zvládli, a v elektrizující atmosféře vyprodaného ARMEX Sportcentra svého soupeře porazili popáté v sezóně, čímž se ujali vedení 1:0 na zápasy.
Úvod zápasu přinesl výbornou obranu Válečníků, kteří nedovolili Pardubickým za 24 vteřin vystřelit. Na druhé straně se ale Děčínu nedařilo v útoku, a tak skóre otevřel Čolak parádní smečí. Jenže odpověď byla blesková a Walton po koši s faulem otočil na 3:2. A podobný vývoj pak měla celá první čtvrtka, kdy se oba týmy střídaly ve vedení. Po parádním alley-oop Brunera to bylo 9:8, naopak nejlépe na tom byli Pardubičtí po sedmi minutách hry, kdy Dickerson zvyšoval ma 11:17. Ale Mach trojkou a Nichols třemi body vyrovnali a nerozhodně pak skončila celá první desetiminutovka - 19:19. Druhou čtvrtku začali lépe hosté, kteří díky šestkám Rikiče a trojce Burdy utekli na 19:24, jenže Macháč snížil na 21:24, poté se zdravě naštval Walton a přitáhl svůj tým na 26:28. Následně Svoboda vyrovnal a Pomikálek dokonce otočil na 30:28. Na trojku Pekárka odpověděl Bruner další skvělou smečí, a po koši s faulem Waltona to bylo 35:31. Ovšem Pardubice ihned kontrovaly, šly do mírného vedení, které držely ještě dvě minuty před přestávkou - 39:41. Pak ovšem kapitán Děčína, Pomikálek, vypustil dvě přesné trojkové střely a bylo to 45:41. Tečku za první půlí udělal Dickerson trestnými hody - 45:43.
Ve druhém poločase obrany převyšovaly útoky, a tak se skóre měnilo jen pomalu. Po trojkách Svobody a Kroutila vedli Válečníci v polovině této části 53:49, za další necelé dvě minuty to bylo 56:51. Avšak hosté znovu ukázali své kvality, přitáhli šrouby v obraně, a po šestkách Švrdlíka, trojce Štěrby a koši Vyorala platil stav 56:58. Děčín se však nelekl, chodil si pro fauly, ale úspěšnost šestek nebyla nic moc, přesto po trestných hodech Nicholse platil stav 60:58. Hned v úvodu poslední periody pozvedl prapor Děčína kapitán Pomikálek, když proměnil svoji třetí trojku, navíc vzápětí Nichols prokličkoval obranou a zvýšil na 65:58. Pardubice sáhly k oddechovému času, po kterém otočily na 65:66. Nichols sice kontroval dvěma body, ale Vyoral, který si to pošramotil u děčínského publika už v prvním poločase a to na něj celý zbytek zápasu pískalo a bučelo, trefil trojku - 67:69. Válečníci se ale rvali dál a Walton se Svobodou překlopili znovu vedení na stranu domácích - 72:71. Děčínskou radost ovšem zchladily čtyři body Rikiče, ty ale zase vygumovala veledůležitá trojka Waltona - 75:75. Poslední minutu zahájily dva body Rikiče, falouvaný Bruner sice mohl vyrovnat, ale dal jen jednu šestku - 76:77. Po oddechovém čase Pardubic zkusil Vyoral trojku, nedal a Nichols mohl po faulu na svoji osobu rozhodnout, jenže proměnil jen jednu - 77:77. Po dalším time-outu hostí vyšla střela na Šafarčíka, který ale nebyl přesný a šlo se do prodloužení.
To zahájil Nichols trojkou, poté obral o míč Vyorala, ten ho fauloval a Nichols zvýšil ze šestek na 82:77. Na druhé straně proměnil Čolak jen jednu, další útok Děčína skončil pátým faulem Dickersona na Nicholse, jenž ovšem dal jen jednu šestku ze tří možných - 83:78. Na koš Rikiče pak odpověděl Svoboda drzým nájezdem, který skončil košem, faulem Rikiče a jednou šestkou Svobody - 86:80. Ani za tohoto stavu a necelou minutu a půl do konce se soupeř nevzdal, Štěrba proměnil dvě šestky a Pekárek trefil trojku - 86:85. To zbývala do konce už jen minuta a drama vrcholilo. Děčín svůj útok nezakončil střelou do 24 vteřin, Rikič na druhé straně těžce minul a Svoboda, který byl při svém doskoku faulovaný, ukázal pevné nervy a oba trestné hody proměnil - 88:85. Navíc poslední rozehrávku Pardubic vystihl Walton a pak už jen hala spolu s hráči spokojeně řvala nadšením.
Zápas přinesl skvělý basketbal plný fyzických soubojů, parádních zakončení i hlasitého vzdychání haly při nevyužitých šancí Válečníků. Ti svého soupeře přestříleli jak ve dvojkách (22/46:19/37), tak v trojkách 8/25:6/27). Naopak v šestkách to Děčínu nešlo (20/33:29/34). Na doskoku vyhrály o kousek Pardubice (42:44), ovšem na body z druhých šancí slavil Děčín (12:9). Ten byl také lepší v ziscích (13:7) a měl méně ztrát (13:21). To Pardubice byly zase lepší v asistencích (17:21) a porazili Válečníky v bodech z brejků (20:22). Také měly produktivnější lavičku (14:32).
Tahounem Děčína byl Ty Nichols, který zapsal triple-double za 24 bodů, 10 asistencí a 14 získaných faulů. Na druhou stranu, jeho šestky 9/17 přivodily lehký infarkt nejednomu z fanoušků. AJ Walton zapsal 17 bodů, měl 8 doskoků a 5 asistencí. Vyfaulovaný Pomikálek stihl 13 bodů, stejně jako Svoboda, který k nim přihodil ještě 11 doskoků a 3 zisky. Bruner dal 7, Kroutil 5, Josipovič 4 a Mach 3 body. Posledním střelcem Děčína byl Macháč se 2 body.
Pardubice se opírali o Pekárka, který dal 18 bodů, většinu z nich z trestných hodů (12/13). Stejný počet bodů nastřílel Rikič, Švrdlík přihodil 12 bodů a Čolak 10. Válečníkům se podařilo přibrzdit Vyorala (9) a Dickersona (6). Navíc Dickerson, Vyoral i Čolak nedohráli prodloužení pro pět faulů.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Počítali jsme s tím, že to takhle bude. Pardubice hrají celou sezónu konzistentně výborně v obraně a mají útok na vysoké procentuální úrovni. Takže jsme čekali, že to bude veliká bitva, kterou budou rozhodovat maličkosti. A zápas to potvrdil, protože se dostal až do prodloužení, kde jsme byli trochu šťastnější. Teď si musíme odpočinout a dobře se připravit na zítřejší zápas. Dnešní utkání s Pardubicemi už bylo páté v této sezóně, a každé bylo hodně fyzické. Dnes to ale bylo ještě vyšponované tím, že je to play-off. Nám se bude regenerovat o trošičku lépe, ale zítra očekávám opět tuhý boj a vůbec bych se nedivil, kdyby bylo znovu prodloužení."

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Dnešní zápas nám napověděl, jak asi bude vypadat celá série. Hráli jsme doma, ale nadřeli jsme se na výhru opravdu hodně. Série bude prostě náročná, nic jednoduchého nás nečeká. Na začátku mi přišlo, že se na nás ta herní pauza projevila, že jsme byli nervózní. Souhra na hřišti nebyla taková, nedrželi jsme pospolu. Ale v průběhu střetnutí jsme se dali dohromady a začali hrát naší hru. Jenže Pardubice umí využívat svých předností, těží ze hry Rikiče, dnes se trefily také z dálky, takže se musíme na vše podívat a na některé věci si dát bacha.     ."
David Pekárek, křídlo BK KVIS Pardubice: "Zápas byl strašně vyrovnaný od začátku do konce. Na konci jsme vedli 72:75, ale dostali jsme takovou blbou trojku. Přesto jsme měli šanci na výhru, ale poslední útok jsme bohužel nedali. V prodloužení byl Děčín o něco šťastnější, ale je to teprve začátek série, takže hlavy nevěšíme. Dnes se ukázalo, že s Děčínem můžeme hrát a myslím si, že série bude velmi vyrovnaná."

BK ARMEX Děčín - BK KVIS Pardubice 88:85 po prodl.
Body Děčína: Nichols 24 (1x 3, TH 9/17, 10 asistencí, 4 zisky, 14 získaných faulů), Walton 17 (1x 3, 8 doskoků, 5 asistencí), Pomikálek 13 (3x 3, 5 doskoků), Svoboda 13 (1x 3, 11 doskoků), Bruner 7, Kroutil 5 (1x 3), Josipovič 4, Mach 3 (1x 3), Macháč 2, Jansa 0.
Body Pardubic: Pekárek 18 (2x 3, 5 asistencí, 6 získaných faulů), Rikič 18 (8 doskoků), Švrdlík 12, Čolak 10 (1x 3), Vyoral 9 (1), Dickerson 6 (9 doskoků), Štěrba 5 (1x 3), Šafarčík 4, Burda 3 (1), Potoček 0.
Střelba za 2 body 22/46:19/37, za 3 body 8/25:6/27, TH 20/33:29/34. Doskoky 42:44 (útočné 13:14), asistence 17:21, ztráty 13:21, fauly 24:32.

Čtvrtiny: 19:19, 26:24, 15:15, 17:19 - 11:8

Rozhodčí: Vyklický Robert, Blahout Petr, Pokorný Štěpán

Komisař: Volejník Pavel

Diváci: 1 200

Letošní ročník Kooperativa NBL je opravdu velmi zajímavý a vyrovnaný. Potvrdila to nejen dlouhodobá část soutěže, ale také předkolo play-off a čtvrtfinále. V předkole skončila letošní sezóna ambicióznímu Kolínu, který podlehl 0:2 na zápasy USK Praha. Sedmá Opava pak musela odehrát tři zápasy s nováčkem Slavií Praha, než postoupila do čtvrtfinále. Zde si ale poradila 4:2 s druhým Brnem a nyní ji čeká mistrovský Nymburk. Ten se naopak natrápil s postupem přes USK Praha, když ho vyřadil až 4:2 na zápasy. Nejdelší sérii, kterou rozhodl až sedmý duel, odehrály čtvrté Pardubice, které vyřadily páté Ústí nad Labem. Naopak nejméně utkání potřebovali Válečníci, jenž zdolali šestou Ostravu 4:1 na zápasy a jako jediný tým ve čtvrtfinále neokusili na domácí palubovce hořkost porážky. A právě děčínský "rychlík" a pardubický "courák" na sebe narazí v semifinále, kde budou mít výhodu domácího prostředí po dlouhodobé části třetí Válečníci.
Pardubice nezačaly čtvrtfinále zle a porazily Slunetu 87:77. Jenže ve druhém duelu zvítězilo Ústí 83:96, které ovládlo také první domácí zápas 93:85. Pardubičtí ovšem kontrovali výhrou 73:77 a doma pak získali mečbol po úspěchu 98:71. Sluneta doma sice jeden mečbol odvrátila (92:84), ale v rozhodujícím střetnutí na pardubické palubovce padla 87:76 a Pardubice ovládly sérii 4:3 na zápasy.
Pardubice se ve čvrtfinále opíraly o americkou posilu Demarca Dickersona, který v sérii s Ústím zapisoval 16,6 bodu, přes 4 asistence a 4 získané fauly na zápas. Exděčínský rozehrávač Tomáš Vyoral dával ve čtvrtfinále 12,3 bodu a měl 4 asistence na zápas. Dalšími dvojcifernými střelci Pardubic byl Kamil Švrdlík (10,6) a chorvatský hráč Mateo Čolak (10,3). Obrovský chorvatský pivot Robert Rikič vynechal první dva zápasy série, přesto má průměr 9 bodů a 7 doskoků na utkání. Navrátilec do sestavy, Petr Šafarčík, stihl čtyři zápasy a měl průměr 7 bodů. Americký rozehrávač Nickolas Ralpheal Neal nezasáhl do posledních dvou bitev a jeho průměr činil 6,4 bodu a 5 asistencí.
Děčín má v této sezóně s Pardubicemi velmi pozitivní bilanci, když dokázal svěřence trenéra Dina Repeši porazit ve všech čtyřech dosavadních zápasech. To ale neznamená, že Válečníky čeká lehký úkol, protože soupeř má svoji nepopiratelnou kvalitu, což dokazují třeba výhry na palubovkách Opavy či Nymburku, ale hlavně postup ze čtvrtfinále ve vypjaté bitvě s Ústím.

Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - BK KVIS Pardubice 85:62
Nichols 25, Pomikálek 16, Svoboda 14 - Vyoral 17, Rikič 12, Pekárek 8.
BK KVIS Pardubice - BK ARMEX Děčín 74:76
Rikič 16, Čolák 12, Vyoral 12 - Nichols 19, Pomikálek 12, Walton 11.
Vzájemné zápasy ve sk. A1:
BK KVIS Pardubice - BK ARMEX Děčín 70:84
Vyoral 17, Neal 15, Štěrba 13 - Walton 22, Nichols 17, Kroutil 12.
BK ARMEX Děčín - BK KVIS Pardubice 89:85
Bruner 24, Walton 17, Svoboda 15 - Rikič 26, Dickerson 16, Burda 11, Pekárek 11.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V pondělí a úterý nás čekají Pardubice, které v sedmizápasovém thrilleru vyřadily Ústí nad Labem. Pardubicím se vrátil zpět do sestavy Petr Šafarčík, který svému týmu dodává obrovskou porci energie. Tým Pardubic spoléhá na stabilně a zkušeně hrající trio Vyoral, Rikič a Pekárek. Velmi dobře se ukazuje nově příchozí Demarco Dickerson, který střílí v průměru osmnáct bodů na zápas. Velmi důležitým hráčem, kterého potřebujeme uhlídat, je Jan Štěrba. Pardubice jsou nejlépe bránícím týmem soutěže, takže se budeme probíjet přes velmi dobře organizovanou obranu. Jsme ale kompletní a chceme se doma rvát o co nejlepší výsledek."
Tomáš Jansa, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Po osmidenní pauze nás čeká první dvojzápas semifinálové série. Věřím, že jsme čas dobře využili k regeneraci a nabrání sil po náročných zápasech s Ostravou. První domácí zápas bude pro nás velmi důležitý. Věřím, že do něj půjdeme s velkou vášní a touhou po vítězství a před plnou halou odstartujeme sérii s Pardubicemi tím správným směrem."

Komisař: Volejník Pavel

1 - Dontae Bruner 23:39 4/3 0/0 2/1 0 4 4 1 0 1 0 3 2 12 7
5 - Tomáš Pomikálek 28:55 5/2 6/3 0/0 4 1 5 0 0 1 0 1 5 9 13
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 - Matěj Svoboda 35:34 6/2 5/1 7/6 0 11 11 0 1 3 4 6 2 19 13
13 - Filip Kroutil 27:46 2/1 3/1 0/0 1 1 2 0 0 0 1 0 1 2 5
14 - Petr Macháč 6:28 1/1 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 -1 2
19 - Tomáš Jansa 2:16 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0