16 : 21
25. 04. 2023, 17:30 HOD. SH Ostrava-Tatran

Ostrava: Majerčák, Morgan, Snopek, Mathon, Radukič
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner

Jen kousek chyběl Válečníkům k zisku třetího bodu ve čtvrtfinálové sérii. s Ostravou. Ta ale nakonec vyhrála první duel na domácí palubovce o jediný bod, když Ty Nichols měl v posledních vteřinách možnost vyrovnat, ale ze tří šestek trefil jen dvě a domácí vyhráli 68:67.
Utkání bodově otevřel děčínský Svoboda, poté se dvě minuty nemohl prosadit ani jeden tým, až ostravští pivoti Radukič s Mathonem otočili na 5:2. Pak přišla trojková smršť, kdy v rychlém sledu padly čtyři trojky, tři do koše domácích a Děčín vedl 8:11. Rozehrávač Majerčák sice snížil, jenže následovala povedená pasáž Válečníků, když Josipovič pěti body a Nichols dvěma zvýšili na 10:18. Další nárůst manka zastavili Radukič s Mathonem, ale Josipovič si připsal další koš s faulem a upravil na 14:21. Ve druhé čtvrtce vedli Válečníci po třech minutách a trojce Brunera 16:26, po trojce Waltona dokonce 18:29. Jenže pak se ofenzíva Děčína zasekla, domácí začali stahovat a dvě minuty před poločasem to bylo už jen 25:29. Pak konečně zlomil střelecké trápení Kroutil trojkou, ale na druhé straně trefil trojku i Morgan. Na další dva body Kroutila odpověděl Mathon trestnými hody a tečku za první půlí udělal Radukič jednou šestkou - 31:34
Vstup do druhé půle se Děčínu vůbec nepovedl, první bod zapsal Kroutil až po pěti (!) minutách hry, a to už Ostrava byla ve vedení - 41:35. Válečníkům se nadále v útoku příliš nedařilo, přesto se Nicholsovi a Brunerovi povedlo stáhnout manko na přijatelných 50:46. Jenže v posledních vteřinách fauloval Kroutil a Mathon z trestných hodů upravil na 52:46. Poslední periodu odšpuntoval domácí Morgan trojkou, poté přidal jednu šestku a Ostrava vedla 56:46. A po jeho dalších dvou trojkách, jedné Radukiče a jedné šestce Mathona se náskok Ostravy vyšplhal na 66:54. Po koši M. Svobody to bylo 68:56 a do konce duelu zbývaly už jen necelé čtyři minuty, takže se zdálo, že je rozhodnuto. Ovšem Válečníci ukázali, že se nevzdávají. Jejich finiš zahájila trojka Brunera, Pomikálek a Nichols přidali dvoubodové trefy a bylo to 68:63. Domácí znervózněli, neproměnili ani svůj další útok, naopak Pomikálek po útočném doskoku snížil na 68:65. Ostrava tedy raději sáhla k oddechovému času, po jeho skončení ale Morgan spáchal útočný faul, následně Radukič (pro něj to byl pátá chyba) fauloval Nicholse při trojkové střele a nejlepší děčínský hráč šel na čáru trestných hodů. Proměnil první, pak druhý, ale třetí už ne a domácí se mohli radovat - 68:67.
Zápas byl jako na houpačce a přinesl zatím nejnižší bodový nástřel v této sérii, protože oba celky se praly s přesnou muškou. Ostrava proměnila 16 z 41 dvojkových pokusů (39%), Děčín 13 z 32 pokusů (40%). V trojkách byli Válečníci o jednu střelu lepší (8/30:9/29), v trestných hodech vyhrál opět Děčín (12/20:14/20), ale nakonec mu jedna šestka chyběla alespoň k prodloužení. Na doskoku kralovala Ostrava (51:43), na body z druhých šancí už to ale bylo vyrovnané (12:9). Domácí vyhráli také v asistencích (14:9) a dařilo se jim také v brejcích (10:4). Děčín naopak vyhrál v ziscích (3:6) a jeho lavička porazila tu ostravskou 2:16.
Děčín táhl Ty Nichols, který získal double-double za 20 bodů a 13 (!) získaných faulů. Dvojcifernými střelci byli ještě Bruner (11) a Pomikálek (10). Walton zůstal na 8 bodech, stejný nástřel měli i Kroutil a Josipovič. Jindy střelecky plodný Svoboda zapsal jen 2 body.
Ostrava se opírala o trojici Morgan (20 bodů + 11 doskoků), Mathon (19 bodů + 15 doskoků a 10 získaných faulů) a Radukič (18 bodů + 11 doskoků a 7 asistencí). Snopek dal 7 bodů, Majerčák jen dva a jediným střelcem z lavičky byl dvoubodový M. Svoboda.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „V obraně jsme odehráli velmi slušný první poločas. Ve třetí periodě jsme tahali za kratší konec, byli jsme až dokonce minus dvanáct bodů, a to víceméně rozhodlo. Pak jsme se obrovskou bojovností vrátili zpět, ale dnešní bod získala Ostrava. Musíme zregenerovat a připravit se na zítra.”
Adam Choleva, trenér NH Ostrava: „Jsem šťastný, dnes to byl zápas all in. Za kluky jsem rád, chtěli vyhrát a šli si za tím a umí respektovat soupeře. Chtěli jsme líp bránit oproti zápasům v Děčíně. V útoku jsme se chytli až po poločase a je z toho výhra, byť jsme se nakonec v závěru opotili docela hodně. Teď musíme zregenerovat, ale mám pocit, že započala válka, tak uvidíme, co se stane zítra.”

Tomáš Jansa, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Teď po zápase jsou v nás emoce a mrzí nás ta koncovka. Začátek byl od nás dobrý, byli jsme agresivní. Po poločase jsme nebyli v ideálním tempu a nebyli důslední. Ale jsem rád, že jsme se dokázali vrátit. Zítra je nový den, nový zápas a to nám může pomoct. Půjdeme si pro výhru. Gratulace Ostravě k vítězství.”
Sukhmail Mathon, pivot NH Ostrava: „Dnes to byl play-off zápas se vším všudy. Díky fanouškům, že došli a vytvořili skvělou atmosféru. Zítra je další zápas a nesmíme polevit v koncentraci.”

Po výsledku třetího čtvrtfinále je jasné, že série se bude vracet do Děčína. ARMEX Sportcentrum přivítá pátý duel v sobotu 29. dubna od 18:00.

NH Ostrava - BK ARMEX Děčín 68:67
Body Ostravy: Morgan 20 (4x 3, 11 doskoků), Mathon 19 (TH 9/12, 15 doskoků, 10 získaných faulů), Radukič 18 (3x 3, 11 doskoků, 7 asistencí), Snopek 7 (1x 3), Majerčák 2, M. Svoboda 2, Bohačík 0, Týml 0, Šmíd 0, Š. Svoboda 0, Jakel 0.
Body Děčína: Nichols 20 (1x 3, 5 asistencí, 2 zisky, 13 získaných faulů), Bruner 11 (3x 3), Pomikálek 10 (2x 3, 7 doskoků), Walton 8 (2x 3, 9 doskoků, 3 asistence), Kroutil 8 (1x 3), Josipovič 8, Svoboda 2, Mach 2, Macháč 0, Jansa 0.
Střelba za 2 body 16/41:13/32, za 3 body 8/30:9/29, TH 12/20:14/20. Doskoky 51:43 (útočné 20:12), asistence 14:9, ztráty 14:13, fauly 23:20.

Čtvrtiny: 14:21, 17:13, 21:12, 16:21

Rozhodčí: Matějek Ivor, Scholze Michal, Nejezchleb Petr

Komisař: Paulík Robert

Diváci: 1 000

Válečníci vstoupili do čtvrtfinále play-off tím nejlepším možným způsobem, když využili na sto procent domácího prostředí a vedou nad týmem NH Ostrava 2:0 na zápasy. Ale jsou teprve v polovině cesty, a už oba duely v ARMEX Sportcentru naznačily, že série bude vyrovnaná a náročná.

Po dlouhodobé části šestá Ostrava předvádí v letošní sezóně povedené výkony, obzvlášť pak na domácí palubovce, kde získala 11 výher ze šestnácti možných. Zdolala zde mimo jiné dvakrát právě Děčín, Opavu i Pardubice, dokonce zde získala také skalp Nymburku.

Letošní zápasy mezi Děčínem a Ostravou v dlouhodobé části ligy skončily vyrovnaně 2-2, když z vítězství se vždy radoval domácí tým. A toto platí i po prvních střetnutích ve čtvrtfinále, kde opět vítězil domácí tým, a to Děčín. Obě čtvrtfinále byly přes dvojciferné výhry Válečníků ale dlouho vyrovnané a úspěch se nerodil vůbec jednoduše. Ostrava se spoléhá na své kvalitní cizince, kteří v obou zápasech nejvíce zatápěli děčínské defenzívě. Slovenský rozehrávač Majerčák dal v dvakrát 14 bodů, Morgan měl v prvním duelu problém s fauly, přesto stihl 10 bodů, ve druhém dal 16 a byl nejlepším střelcem svého týmu. Pivoti Mathon a Radukič prověřují kvality děčínských protějšků pod košem a celkem získali už 24 faulů. Pozor si Děčín bude muset dávat ale také na české ostravské mladíky, kteří v dosavadním průběhu čtvrtfinále ukázali, že umí být nebezpeční.

Tým Nové huti vystřelil za dvě čtvrtfinále 76 trojkových střel a trefil jich 23, střel za 2 body vyprodukoval jen 49 a proměnil jich 25.

Zdravotní stav týmu Děčína: Trenér Tomáš Grepl má k dispozici všechny své hráče..

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V Ostravě nás čekají dva velmi těžké zápasy v bouřlivé atmosféře. První dvě utkání ukázala to, že se budeme prát velké části střetnutí se zónovou obranou, která zpomaluje naši hru. Abychom mohli pomyslet na úspěch, potřebujeme hrát kompaktně, jak na útočné, tak na obranné polovině hřiště."
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: "Do Ostravy jedeme s příjemným stavem série 2:0, to však neznamená, že zápasy byly, nebo naopak budou jednoduché. Na horké ostravské půdě se nehraje vůbec lehce, což dokazují i výsledky z posledních sezón. Pokud však navážeme na obranu z pátečního zápasu, a na útok z toho sobotního, nemusíme se ničeho obávat."