13. kolo

BK ARMEX Děčín vs BK KVIS Pardubice 89 : 85

1. čtvrtina
26 : 22
2. čtvrtina
23 : 25
3. čtvrtina
20 : 16
4. čtvrtina
20 : 22
08. 04. 2023, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO ZÁPASE

Základní sestavy
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Bruner
Pardubice: Vyoral, Neal, Pekárek, Štěrba, Rikič

Válečníci i počtvrté v sezóně porazili silné Pardubice a dosáhli na třetí výhru v řadě. Pohled na děčínskou lavičku byl povzbudivější než v minulých zápasech, protože z marodky se vrátili Svoboda, Josipovič, Macháč i Jansa. Naopak doma v posteli musel zůstat nemocný Nichols, ale jeho absenci zacelili domácí hráči velikou bojovností a skvělým představením pivota Brunera. Kaňkou na výhře je zranění kotníku kapitána Tomáše Pomikálka, jeho vážnost se teprve ukáže.
Utkání bodově otevřel rozehrávač hostí, Neal, na druhé straně ale odpověděl Bruner trojkou a stejnou mincí pak Bruner zareagoval také na koš Rikiče - 6:4. Pardubičtí se spoléhali především na svého obrovského pivota Rikiče, který těžil z chytrých asistencí svých spoluhráčů a dával snadné body. Válečníci ale odpovídali vždy stejně pohotově, po šesti bodech Pomikálka a koši Kroutila vedli už 14:10 a trenér hostí si vzadu raději oddechový čas. Po něm jeho svěřenci vyrovnali, ale následovala skvělá pasáž Děčína, v níž se bodově prosadili Svoboda, Macháč, Josipovič i Walton a bylo to 24:16. Soupeř si ovšem v závěru čtvrtiny pomohl dvěma trojkami a upravil na 26:22. Druhou čtvrtku zahájil smečí Bruner, po něm se prosadili Walton i Kroutil a Válečníci vedli rázem dvojciferným rozdílem - 32:22. To byl pokyn pro pardubickou lavičku k time-outu, po kterém sice Štěrba s Rikičem snížili, ale vzápětí na druhé straně Mach košem s faulem a Kroutil trojkou vrátili rozdíl na deset bodů - 38:28. A po koši Svobody to bylo dokonce 40:28. Pak ale Pardubice zabraly jak v obraně, tak útoku, a po trojce Pekárka bylo vyrovnáno 40:40. Proti tomu byla ale trojka Waltona šest bodů Svobody v řadě, ale hosté se stále drželi na dostřel, a po koši své nové akvizice, Dickersonovi, prohráli první poločas jen 49:47.
Druhou půli zahájila trojka pardubického Štěrby, ovšem Walton a Bruner přispěchali s rychlou odpovědí - 53:50. Vedení se poté několikrát překlopilo na obě strany, takže v polovině této části to bylo po dvou bodech Svobody 59:58. Pak dvakrát skóroval Kroutil, jednou Josipovič, naopak hosté se střelecky trápili a Mach s Waltonem zvedli náskok na 69:61. Jenže poslední slovo měl opět Dickerson - 69:63. V poslední periodě se pardubickému týmu povedlo rychle vyrovnat na 69:69 a trenér Grepl raději sáhl k oddechovému času. Po něm sice trefil Bruner trojku, ale na druhé straně dal tříbodovou střelu také Dickerson - 72:72. Poté se prosadil i Pekárek a Dickerson přidal trojku, takže Děčín sáhl k dalšímu oddechovému času - 72:77. Po návratu na palubovku si Bruner troufl na další těžkou trojku, kterou proměnil, poté stejný hráč po oboustranných nepřesnostech a jednom parádním bloku Svobody vyrovnal na 77:77. Následně Dickerson opět posunul hosty do vedení, to ale vygumoval snadný koš Kroutila z brejku. V tuto chvíli už nebyl na palubovce Pomikálek, který s pochroumaným a zaledovaným kotníkem usedl na lavičku. Následně Bruner získal míč při přihrávce na Rikiče a trefil svoji pátou trojku - 82:79. Pekárek ještě snížil jednou šestkou, ale Walton zapsal koš s faulem a zvýšil na 85:80. Pardubicím se pak přestalo dařit v útoku, rozbíjely se o obranu Válečníků, kteří byli faulováni, ovšem šestky se jim dařily jen málo - 87:80. Hosté i za tohoto stavu bojovali a nechtěli se s prohrou smířit, avšak čas utíkal příliš rychle a Válečníci si pohlídali vítězství 89:85.
Zápas přinesl kvalitní podívanou, oba týmy zahrály dobrý part a měly také velmi podobnou střeleckou mušku. Děčín proměnil 35 střel ze 76 pokusů (46%), hosté 33 střel z 71 pokusů (46%). Ve dvojkách byli o kousek přesnější Pardubičtí, ovšem o čtyři koše více dali domácí (28/54:24/45), v trojkách byli úspěšnější opět hosté (7/22:9/26). V trestných hodech vyhrál Děčín, ale jen nepatrně (12/20:10/18). Na doskoku vyhráli Válečníci 43:40, body z druhých šancí pak ovládli 20:12. Asistencí zapsaly více Pardubice (21:24), Děčín byl lepší v ziscích (9:5), měl méně ztrát (13:18) a více trestal ztráty soupeře (26:13). Domácím také vycházely brejky (28:13). V souboji laviček vyhrála ta pardubická 13:35.
Tahounem Děčína byl tentokrát pivot Dontae Bruner, který nasázel 24 bodů (dvojky 4/5, trojky 5/6) a doskočil 7 míčů. AJ Walton zapsal další double-double za 17 bodů a 11 asistencí, navrátilec Svoboda se uvedl 15 body, Kroutil přidal 14 bodů, když skóroval především z brejků. Dobrý part odehrál Martin Mach, který měl stoprocentní střelbu a dal 7 bodů. Pomikálek stihl 6 bodů, Josipovič se pral pod košem s Rikičem a dal 4 body. 
Hosty bodově držel nad vodou pivot Rikič s 26 body (dvojky 11/14), novic Dickerson se blýskl 16 body, Burda a Pekárek zapsali 11 bodů. Obraně Děčína se povedlo vygumovat Vyorala s Nealem, kteří dali shodně po 4 bodech.

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Jsem rád, že jsme byli v takřka kompletní sestavě, protože všichni marodi se už vrátili. Naopak bohužel chyběl Nichols, který nemoc dostal zatím jako poslední. Celý týden jsme tedy celkem slušně, v porovnání s minulými týdny, trénovali, což se projevilo v dnešním utkání, kdy jsme měli trochu těžší nohy. Za výhru jsme moc rádi, vydřeli jsme ji až v závěru, protože Pardubice hrály velmi dobře. A porazit někoho čtyřikrát v sezóně, to není vůbec nic jednoduchého. Musím před svými hráči smeknout, protože Pardubice mají dobrý tým a veliké problémy nám dělá Rikič. Naopak radost mám z toho, že jsme dnes zastavili Vyorala s Nealem, kteří hráli v minulých zápasech famózně, ale dnes dali jen po čtyřech bodech. Dobrou věcí byl také výkon pivota Brunera a jsem moc rád, že mu zápas takhle bodově ulétl. Má výbornou ruku a i když někdy na hřišti vypadá, že nemůže snad ani chodit, je to skvělý basketbalista a střelec. A my ho dnes nacházeli v jeho oblíbených pozicích, které proměňoval a jednoznačně nám velikou měrou pomohl zápas vyhrát.”
Dino Repeša, trenér BK KVIS Pardubice: „Gratuluji Děčínu k výhře. My jsme dnes začali velice špatně, stejně jako proti Ostravě. V prvním poločase měl Děčín hodně rychlých protiútoků, dal z nich čtrnáct bodů. U Nás chyběla energie a soupeř dával jednoduché koše. Potom ale přišli hráči z lavičky, dali týmu energii a vrátili jsme se zpět do zápasu. Čtyři minuty před koncem jsme byli plus pět bodů, ale Bruner trefil dvě těžké trojky, my jsme pak ztratili míč v protiútoku a závěr rozhodly už detaily. Doufám, že už nebudeme dělat v dalším utkání stejné chyby, které jsme dělali v posledních dvou zápasech. Je to pro nás velmi důležitý zápas, ve hře je čtvrté místo v tabulce.”

Hráči po utkání 
Tomáš Jansa, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „S dnešní minutáží jsem vůbec nepočítal, protože jsem měl deset dní antibiotika a teprve týden trénuji. Můj první vstup do utkání byl šílený, musel jsem si zase zvyknout na to tempo. Pak jsem byl myslím už lepší, ale dnes jsem hlavně rád za to, že jsme to zvládli jako tým. Sice se nám vrátili marodi, ale moc dlouho jsme spolu netrénovali. Naštěstí jsme na hřišti nechali úplně všechno, odvedli jsme dobrou práci a jsem moc rád, že jsme vyhráli. Je fajn, že máme jistotu toho, že nemůžeme být horší, než třetí, ale k utkání jsme přistupovali na sto procent. Chceme vyhrávat, navíc před domácími fanoušky. Dnes rozhodla naše vůle, naši fanoušci, a to, že jsme byli koncentrovanější. Hráli jsme týmově, Pardubice mi přišly, že byly někdy frustrované. Jediná škoda je zranění Pomiho (Tomáše Pomikálka), ale doufám, že to nebude nic vážného, a ve středu už bude na Opavu v pořádku. Je to tvrďák, určitě nebude chybět dlouho."
Matěj Burda, rozehrávač BK KVIS Pardubice: „Já jsem se dnes cítil na hřišti dobře, ale náš tým prohrál, takže šťastný být nemůžu. Jsem rád, že jsem si zahrál proti AJ Waltonovi, protože je to fyzicky vybavenější hráč, já mám zase navrch v mrštnosti. Je to každopádně dobrá zkušenost, tohle mě zoceluje a jsem rád za každou minutu. Moc se nám nedařilo v obraně, protože jsme dostali osmdesát devět bodů, což je na naše poměry dost. V prvním poločase se nám nedařilo zastavovat brejky Děčína, ve druhém jsme se nezlepšili natolik, abychom vyhráli.”                                                                                     

BK ARMEX Děčín - BK KVIS Pardubice 89:85
Body Děčína: Bruner 24 (5x 3), 7 doskoků), Walton 17 (1x 3, 11 asistencí, 4 zisky, 7 získaných faulů), Svoboda 15, Kroutil 14 (1x 3), Mach 7, Pomikálek 6, Josipovič 4, Macháč 2, Žikla 0, Rozsypal 0, Jansa 0.
Body Pardubic: Rikič 26 (8 získaných faulů), Dickerson 16 (2x 3), Pekárek 11 (2), Burda 11 (3), Štěrba 5 (1x 3, 14 doskoků), Potoček 5 (1x 3), Neal 4, Vyoral 4, Švrdlík 3, Čolak 0. 
Střelba za 2 body 28/54:24/45, za 3 body 7/22:9/26, TH 12/20:10/18. Doskoky 43:40 (útočné 16:15), asistence 21:24, ztráty 13:18, fauly 19:25.

Čtvrtiny: 26:22, 23:25, 20:16, 20:22

Rozhodčí: Baloun Jan, Pokorný Štěpán, Melichárek Ivo

Komisař: Ringsmuth Zdeněk     

Diváci: 1 200

PŘED ZÁPASEM

V posledním domácím zápase nadstavbové skupiny A1 Kooperativa NBL přivítají Válečníci tým Pardubic, se kterým v letošních třech zápasech neokusili hořkost porážky.

Pardubice tradičně patří k celkům, které aspirují na příčky nejvyšší. A nejinak je tomu letos. Start do KNBL sice neměly povedený, když ze čtyř zápasů prohrály hned tři (v Ostravě a Děčíně, doma s Nymburkem), ale následovaly tři výhry v řadě a posun tabulkou směrem vzhůru. Pardubičtí zakončili základní část na 5. místě s bilancí 13 výher a 9 porážek, když získali mimo jiné skalp Opavy (dvakrát), Nymburku, Kolína a dalších. V úvodním utkání nadstavbové skupiny A1 porazili ústeckou Slunetu, čímž zastavili její parádní sérii 11 výher v řadě. Následně vyhráli znovu v Opavě a doma přetlačili Kolín. Jenže pak přišla smutná série pěti porážek v řadě. Ta ovšem skončila na konci března, kdy Pardubice vyhrály v Ústí nad Labem 85:98 a následně doma porazily počtvrté v sezóně Opavu, tentokrát 88:82 (nejlepší střelci Pardubic: Rikič 23, Švrdlík 14, Neal 14). Momentálně je pardubický tým na 4. příčce a bojuje o výhodu domácího prostředí do play-off. V sobotním duelu rozdrtili Pardubičtí i Brno 97:77 (nejlepší střelci Pardubic: Rikič 21, Vyoral 19, Neal 17). Ve středu v domácím dohrávce 1.kola nadstavby hostili hráči z města perníku tým NH Ostrava a porazili ho 90:77 (nejlepší střelci Pardubic: Neal 17, Štěrba 16, Vyoral 12)..

V Českém poháru Pardubice vyřadily v osmifinále Ostravu 77:67, ve čtvrtfinále ale nestačily na domácí Kolín 87:75 a zůstaly mimo finálovou čtyřku. 

Pardubice jsou nejlépe bránícím týmem soutěže, když v průměru inkasují jen 75,4 bodu (Děčín je čtvrtý s průměrem 80,4).
Tým vede trenér Dino Repeša, který se může spolehnout především na chorvatského pivota Roberta Rikiče, který je s průměrem 14,1 bodu nejlepším střelcem. K tomu pak doskakuje přes šest míčů. Za ním jsou pak exděčínský Tomáš Vyoral (14,0 + 4 doskoky a 5 asistencí) a momentálně zraněný Petr Šafarčík (12,3). Posledním dvojciferným střelcem je Američan Nickolas Ralpheal Neal, jenž přišel na konci základní části, a po 15 zápasech má průměr 12,0 bodu. Nebezpeční jsou ale také David Pekárek, Mateo Čolak, zkušený Kamil Švrdlík a další. Za zraněného Šafarčíka přivedly Pardubice náhradu v podobě 196 cm vysokého Američana DeMarca Dickersona.

Zdravotní stav: marodka se vyprázdnila, jediný otazník visí nad startem Tye Nicholse, který laboroval s nachlazením

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Pardubice v posledních zápasech předvádí velmi slušně výkony. V našem posledním vzájemném zápase jsme měli obrovské problémy s pivotem Rikičem. Nicméně pro nás bude obrovská výzva zastavit útočnou sílu Pardubic z perimetru, kde operují Vyoral, Pekárek a stále se lepšící Neal. Je to pro nás poslední domácí utkání v nadstavbové části soutěže a my ho chceme odehrát v co nejlepší formě."
Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: "V sobotu k nám přijedou Pardubice, které v posledním kole předvedly skvělý výkon proti Brnu. My se pomalu vracíme po nemocích do tempa a věřím, že se během týdne dostaneme všichni zpět do formy. Očekáváme pěkný, bojovný, rychlý basket a doufáme v opět vyprodanou Maroldovku!"

Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - BK KVIS Pardubice 85:62
Nichols 25, Pomikálek 16, Svoboda 14 - Vyoral 17, Rikič 12, Pekárek 8.   
BK KVIS Pardubice - BK ARMEX Děčín 74:76
Rikič 16, Čolak 12, Vyoral 12 - Nichols 19, Pomikálek 12, Walton 11. 
Vzájemný zápas ve sk. A1:
BK KVIS Pardubice - BK ARMEX Děčín 70:84
Vyoral 17, Neal 15, Štěrba 13 - Walton 22, Nichols 17, Kroutil 12.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Komisař: Ringsmuth Zdeněk

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
1 - Dontae Bruner 18:29 5/4 6/5 2/1 3 4 7 0 1 1 0 1 1 30 24
1 - Dontae Bruner 18:29 5/4 6/5 2/1 3 4 7 0 1 1 0 1 1 30 24
5 - Tomáš Pomikálek 28:19 8/3 4/0 0/0 2 2 4 0 2 1 0 5 3 6 6
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 - Matěj Svoboda 31:21 10/5 3/0 7/5 2 3 5 1 1 1 2 5 1 15 15
13 - Filip Kroutil 33:4 7/5 5/1 2/1 1 0 1 0 2 2 2 2 2 10 14
14 - Petr Macháč 10:10 4/1 0/0 0/0 2 1 3 0 0 0 0 1 1 2 2
17 - Lukáš Rozsypal 1:42 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 9:58 3/3 0/0 1/1 2 3 5 0 1 0 0 1 3 11 7
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 35:18 13/5 4/1 6/4 0 5 5 0 11 4 5 7 3 23 17
55 - Igor Josipović 16:23 3/2 0/0 2/0 3 2 5 1 0 0 2 1 3 3 4
40:00 58/32 28/12 22/13 18 24 42 2 19 10 11 24 18 130 113

BK KVIS Pardubice

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
3 - Nickolas Ralpheal Neal 20:31 4/2 0/0 2/0 1 1 2 0 7 2 3 2 2 8 4
4 - Tomáš Vyoral 26:1 5/2 2/0 0/0 3 2 5 0 4 0 2 1 2 5 4
4 - David Pekárek 25:3 2/1 5/2 4/3 1 3 4 0 2 0 2 2 4 8 11
7 - Adam Lukeš 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
9 - Kamil Švrdlík 13:37 3/0 0/0 4/3 1 0 1 0 0 0 1 2 0 1 3
11 - Demarco Dickerson 25:36 10/5 6/2 1/0 1 1 2 0 5 2 4 2 3 10 16
12 - Mateo Čolak 10:13 1/0 3/0 0/0 0 1 1 0 1 0 1 1 3 -5 0
13 - Josef Potoček 11:4 2/1 3/1 0/0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 2 5
15 - Jan Štěrba 26:49 3/1 3/1 0/0 1 13 14 1 1 0 2 1 4 12 5
18 - Matyáš Vrábel 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
24 - Matěj Burda 14:42 1/1 4/3 0/0 0 0 0 0 1 1 0 0 4 8 11
33 - Robert Rikić 26:19 14/11 0/0 7/4 1 3 4 0 2 0 1 8 2 31 26
40:00 45/24 26/9 18/10 10 24 34 1 24 5 17 19 25 80 85
Nahoru