BC GEOSAN Kolín vs BK ARMEX Děčín 82 : 93

23 : 23
01. 04. 2023, 16:45 HOD. SOU Spojů Kolín

Kolín: Číž, Mareš, Odomes, Jelínek, Petráš
Děčín: Walton, Nichols, Kroutil, Pomikálek, Bruner

Válečníci dorazili na palubovku rozjetého Kolína (ten v posledních třech kolech porazil Pardubice, Opavu i Brno) bez Svobody, Josipoviče, Macháče a Jansy, přesto v okleštěné sestavě znovu vydřeli vítězství, čímž získali jistotu nejhůře třetího místa po nadstavbové části. Bravo!
Skóre otevřel děčínský kapitán Pomikálek, na druhé straně odpověděl Mareš trojkou, který vzápětí trefil druhou, čímž vygumoval koš Kroutila - 6:4. Jenže Kroutil ihned ukázal, že umí také za tři body a Děčín (už s uzdraveným Machem) vedl po dvou minutách 6:7. Válečníci si tak na úvod zvedli sebevědomí, které v polovině této čtvrtky posílily ještě trojky Nicholse a Waltona; Nichols navíc k tomu zapsal další dva dvoubodové koše, takže po šesti odehraných minutách to bylo 14:20. Domácí na to zareagovali oddechovým časem, dokázali poté zastavit děčínský útok a otočili na 21:20. Následně ale Walton z trestných hodů konečně pohnul skórem i na hostující straně, ovšem Kolín v posledních vteřinách strhnul vedení zpět na svoji stranu - 24:22. V úvodu druhé čtvrtky zvýšili Odomes a Šiška na 28:22, navíc si Bobek udělal během 13 vteřin tři fauly a musel střídat. Ani toto ale Válečníky nezastavilo. Naopak Bruner trefil trojku, na druhé straně sice kontroval Číž stejnou mincí, avšak Kroutil přihodil další trojku, faulovaný Walton proměnil oba trestné hody a Bruner přidal koš za dva body - 31:33. Za Kolín ještě vyrovnal Odomes, jenže Walton, Bruner i Kroutil byli při střelecké chuti a jejich trojky poslaly hosty do vedení 36:42. Po koši Nicholse to bylo dokonce 36:44, ale domácí rychle zmobilizovali síly a Odomes se Slavinskasem snížili na 42:44. Po šestkách Mareše se Kolín přitáhl na 44:45, ovšem poslední slovo v první půli měl Pomikálek a jeho trojka - 44:48.
Druhý poločas zahájily dva body Mareše, avšak po dalším zisku Waltona si na druhé straně zasmečoval Pomikálek a Nichols přidal tři body - 46:53. Kolínští se samozřejmě s podobným vývojem nechtěli smířit, a v polovině této čtvrtky se po trojce Slavinskase dotáhli na jediný bod - 56:57. Jenže Pomikálek ihned dal koš s faulem a Nichols přidal další dva body. Navíc v dalších minutách pomohla také děčínská lavička, když Žikla dal tři body a Randýsek dva, čímž Válečníci získali rozhodující náskok - 56:67. V závěru této desetiminutovky pak domácí pracně z trestných hodů snížili, ale Nichols po koši s faulem vrátil rozdíl na 11 bodů - 59:70. V poslední periodě se domácí snažili něco s výsledkem udělat a během prvních tří minut snížili na 68:74. Jenže Válečníci už drželi otěže utkání pevně v rukou a mířili za vítězstvím. Kroutil byl při své úspěšné střele faulovaný a přidal ještě jednu šestku, Walton pak zapsal šest bodů v řadě a náskok Děčína se zvedl na 68:83. Odomes poté pěti body snížil, ale Děčín využíval chyb Kolína, a po trojce Kroutila vedl 75:91. To zbývaly do konce už jen dvě minuty a bylo jasné, že domácím by pomohl jen zázrak. Ten nepřišel a Válečníci po závěrečné šestce Brunera získali důležitou výhru 82:93.
Oba týmy vyprodukovaly v utkání zhruba stejný počet střel, Děčín měl ale přesnější mušku. Ve dvojkách byli Válečníci velmi jistí, když proměnili 21 z 31 pokusů (67%), kdežto domácí jen 19 z 39 střel (48%). Dle dlouhodobé úspěšnosti měl v trojkách vyhrát Kolín, ale hosté nasázeli 10 trojek oproti sedmi domácím. Lepší byli Kolínští jen v šestkách, ovšem jen o kousek (23/28:21/29). Geosan ovládl také doskoky (44:26), ale na body z druhých šancí to bylo jen 17:10. Naopak Válečníci byli lepší v asistencích (14:18) i ziscích (5:10), drtili soupeře body z brejků (13:30), ale především si vážili míče a udělali jen 6 ztrát, kdežto domácí 18! A ztráty Kolína pak Děčín nemilosrdně trestal, když z nich dal 26 bodů (Kolín jen 4). Domácím nepomohla ani lavička, která tu děčínskou porazila 25:5.
Válečníky opět táhl Ty Nichols, který měl blízko k triple-double, když dal 22 bodů, získal 10 faulů a zapsal 8 asistencí. Pět zisků pak jen podtrhlo výborný výkon tohoto rťutovitého Američana. Stejný index úspěšnosti jako Nichols měl i AJ Walton, který dal 21 bodů, měl 7 asistencí, 6 doskoků, 6 získaných faulů a 4 zisky. Skvěle zahrál opět jistě střílející Kroutil (dvojky 2/2, trojky 4/7, TH 1/1), jenž pomohl 17 body stejně jako kapitán Pomikálek, který měl navíc 6 doskoků. Bruner se blýskl 11 body a 6 doskoky. Svým dílem pomohla i lavička, která dala vždy oddechnout základní pětce.
Kolín měl nejlepšího střelce v Odomesovi (20), Slavinskas nastřílel 17 bodů a měl 8 doskoků i získaných faulů, po 14 bodech pak dali Mareš a Petráš. Válečníkům se povedlo ubránit klíčové rozehrávače domácích - Číž měl 7 bodů a jedinou asistenci, Šiška dal 5 bodů a měl 4 asistence.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Pro nás to byl hrozně těžký zápas, z důvodu, že máme velkou marodku. Spousta hráčů hraje se sebezapřením. My jsme sem jeli s tím, že nemáme vůbec co ztratit. Paradoxně nám to dnes sedlo až nadstandardně na venkovní utkání. Myslím si, že jsme domácí trochu zaskočili. Vedli jsme přes třicet dva minut, takže jsme pořád byli vepředu a to byl ten klíčový moment k tomu, že jsme utkání dokázali zvládnou. Já osobně nepamatuji zápas, kdy bychom na venkovním hřišti dokázali vyhrát a poměr doskoků byl 44:26 pro domácí tým. To je absolutně zvláštní. Nečekaná výhra, o to víc jsme za ni rádi.”
Adam Konvalinka, trenér BC GEOSAN Kolín: „Dneska velké vystřízlivění pro nás. Výkon otřesný. Zase osmnáct ztrát. Začali jsme vlažně, soupeři jsme nechali všechno, byl agresivnější, důraznější. Máme skoro o dvacet doskoků víc a nepřetavíme to v nic. Soupeř skvěle bránil, využil všechny svoje silné stránky, my jsme dnes nenašli recept. Takovým vlažným přístupem, pokud budeme takto pokračovat, tak si myslím, že sezóna bude hodně krátká.”

Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Pro nás důležitá výhra. My jsme sem dnes přijeli v hodně okleštěné sestavě, věděli jsme, že v podstatě nemáme co ztratit. Kolín hrál poslední zápasy v dobrém tempu, měl nějaké výhry v řadě. Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Naštěstí jsme měli skvělý start, dobře jsme začali, tam jsme chytli sebevědomí, věděli jsme, že nemáme co ztratit, a to nám dnes v tom zápase hodně pomohlo.”
Michal Mareš, křídlo BC GEOSAN Kolín: „I přes to, že Děčín přijel v okleštěné sestavě, nedokázali jsme toho využít. Bohužel, ani bych neřekl, že Děčín předvedl něco speciálního, spíš my jsme nehráli tak, jak bychom si přáli a občas jsme dělali hloupé ztráty. My jsme si to prohráli sami, kdybychom předvedli náš standardní výkon, tak bychom zvítězili. Víc k tomu asi nemám co říct.”

BC GEOSAN Kolín - BK ARMEX Děčín 82:93
Body Kolína: Odomes 20, Slavinskas 17 (1x 3, TH 8/9, 8 doskoků, 8 získaných faulů), Mareš 14 (3x 3), Petráš 14 (13 doskoků), Číž 7 (1x 3), Šiška 5 (1x 3, 4 asistence), Novotný 3 (1x 3), Jelínek 2.
Body Děčína: Nichols 22 (1x 3, TH 7/11, 8 asistencí, 5 zisků, 10 získaných faulů), Walton 21 (2x 3, TH 9/10, 6 doskoků, 7 asistencí, 6 získaných faulů), Kroutil 17 (4x 3), Pomikálek 17 (6 doskoků), Bruner 11 (2x 3, 6 doskoků), žikla 3, Rozsypal 2, Mach 0, Bobek 0.
Střelba za 2 body 19/39:21/31, za 3 body 7/21:10/31, TH 23/28:21/29. Doskoky 44:26 (útočné 15:5), asistence 14:18, ztráty 18:6, fauly 25:27.

Čtvrtiny: 24:22, 20:26, 15:22, 23:23

Rozhodčí: Baloun Jan, Salvetr Rudolf, Karafiát Kamil

Komisař: Hlaváček Pavel

Diváci: 602

PŘED ZÁPASEM

Předposlední venkovní zápas nadstavbové skupiny A1 odehrají Válečníci na palubovce Kolína, se kterým se v této sezóně utkali již čtyřikrát a třikrát ho porazili. Dvakrát v lize, jednou pak v semifinále Českého poháru mužů.

Kolínští basketbalisté, kteří získali v letní pauze rozehrávače Ondřeje Šišku, byli pasováni na jednoho z favoritů soutěže. To zatím úplně nenaplňují, ale stále se jedná o silného soupeře, který už v této sezóně získal jednu medaili. Na závěrečném turnaji Českého poháru mužů sice prohrál s Děčínem 65:88, ale v boji o bronz porazil ústeckou Slunetu 89:92. Dalším důkazem kolínské síly jsou tři výhry nad nymburským šampiónem. Nejprve Kolín vyhrál v základní části na půdě mistra 85:87, poté zvítězil doma 77:69 a následně v nadstavbové skupině A1 znovu uhájil domácí palubovku 94:84. Kolín zkrátka nelze podcenit, protože konec základní části a start v "ájedničce" mu pravda nevyšel dle představ, ale v zatím posledních dvou domácích zápasech porazil Pardubice 79:72 (nejlepší střelci Kolína: Odomes 21, Slavinskas 12, Petráš 11, Číž 11) a Opavu 81:68 (nejlepší střelci Kolína: Odomes 25, Číž 15, Jelínek 14). Další cenný skalp pak získali Medvědi ve středu 29. března, kdy porazili domácí Brno po prodloužení 95:102 (nejlepší střelci Kolína: Odomes 30, Číž 17, Petráš 14).

Za zlepšením týmu vedeného trenérem Adamem Konvalinkou je bezpochyby příchod zkušeného amerického křídelníka Rasharda Marque Odomese, který má po sedmi zápasech průměr 19,6 bodu, 7 doskoků a 3 asistence. Dalším tahounem je litevský Džiguas Slavinskas, který dává v průměru 15,7 bodu a doskakuje téměř 7 míčů na zápas. K tomu získává přes 6 faulů za utkání a je lídrem této statistiky (pro zajímavost - na 2. a 3. místě jsou děčínští Nichols a Walton). Za ním je rozehrávač Adam Číž (15,6 + 4 asistence), dvojcifernými střelci jsou ještě slovenský pivot Jakub Petráš (11,2 + 9 doskoků) a Ondřej Šiška (10,8 + 5 asistencí). Kolín je druhým nejúspěšnějším týmem v trojkové střelbě.

Zdravotní stav: k dispozici nebudou Jansa, Svoboda, Macháč, Josipović, otazník pak visí nad startem Macha

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Kolín předvádí v posledních zápasech výborné výkony. Skvěle hraje především Odomes. My čekáme ještě těžší zápas, než naše poslední ligové utkání, kdy nám ze zdravotních důvodu vypadlo pět hráčů. Já jen doufám, že se do Kolína vydáme s co nejzdravějším týmem."
Lukáš Bobek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "V sobotu nás čeká utkání na půdě Kolína, který je aktuálně ve formě a vyhrál již čtyři zápasy v řadě. Poslední vítězství přidal na své konto v prodloužení v Brně. Naším cílem bude tuto vítěznou sérii přerušit. K tomu si budeme muset pohlídat obranný doskok, jelikož ve výše zmíněném utkání proti Brnu měl Kolín dvacet útočných doskoků, které proměnil ve dvacet sedm bodů z druhých šancí."