BK KVIS Pardubice vs BK ARMEX Děčín 70 : 84

25 : 17
08. 03. 2023, 16:30 HOD. hala Sportovní gymnázium

Pardubice: Vyoral, Čolak, Neal, Potoček, Rikič
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Bruner

I potřetí v sezóně získali Válečníci skalp Pardubic, které nepotvrdily pozici nejlépe bránícího týmu ligy. Naopak Děčín udržel domácí na pouhých sedmdesáti bodech a protože v útoku zapsal stejně jako v minulém utkání proti Kolínu 84 bodů, odváží si velmi důležité vítězství.
Válečníci začali střetnutí na výbornou, když první koš dal Walton, a vzápětí byl při trojce faulovaný Pomikálek, který proměnil všechny tři šestky - 0:5. Pardubičtí (stále bez Šafarčíka a Pekárka) však bleskově vyrovnali trojkou Potočka a košem Neala - 5:5. Na trojku Svobody sice odpověděl domácí rozehrávač Vyoral jedním trestným hodem, pak ale Válečníci "zavřeli krám", nedovolili soupeři přes čtyři minuty skórovat a díky trefám Waltona, Macha, Nicholse, Josipoviče a tříbodové akci Svobody utekli na 6:21, což se ukázalo jako rozhodující. Skvělou první čtvrtinu završila trojka Kroutila - 10:26. Ve druhé čtvrtce skóroval jako první domácí Neal, pak se ale znovu rozjel děčínský stroj, který trestal domácí nepřesnosti, Válečníci byli v útoku velmi produktivní, a po trojce Žikly vedli už 14:35. Následně Macháč šestkami a Nichols trojkou navýšili na 14:40, po dalších čtyřech bodech Waltona to bylo dokonce 16:44! Hrozivé manko však domácí dokázali do poločasu trochu snížit, když si pomohli trojkami Vyorala a Neala, přesto zněl poločasový výsledek děčínským fanouškům velmi libozvučně - 28:46.
Druhý poločas bodově odšpuntoval Josipovič, Pardubice ale snížily na 32:48. Proti tomu však byly trojky z rukou Kroutila a Svobody, jenž navýšily rozdíl zpět přes dvacet bodů - 32:54. Domácí se snažili, bojovali, ale každý jejich úspěch Válečníci hned vygumovali svými body, takže tři minuty před poslední přestávkou to bylo po koších Waltona a Nicholse 39:63. V závěru této čtvrtiny si zasmečovali Bruner i Švrdlík, takže před poslední periodou platil stav 45:67. V jejím úvodu odrazili Bruner a Kroutil domácí snahy o zdramatizování vývoje a zvedli náskok Děčína na 50:74. Pak Pardubičtí přece jen stlačili rozdíl pod hranici dvaceti bodů, ale Válečníci měli průběh zápasu absolutně pod kontrolou. Minutu před koncem se bodově prosadil i Bobek, po něm zapsal jednu šestku Nichols, na druhé straně skóroval Nichols a konečné skóre znělo 70:84.
Válečníci svého soupeře jednoznačně přestříleli, když vyprodukovali o 11 střel více. Navíc byli úspěšnější jak ve dvojkách (14/30:22/42), tak v trojkách (4/22:7/21). Naopak domácí těžili z trestných hodů, kterých házeli 35 a proměnili jich 30. A to znamená, že Děčín dovolil domácím pouhých 40 bodů ze hry. Ani Válečníci se nevedli na čáře šestek špatně, když proměnili 19 z 25 střel. Na doskoku vyhráli domácí 38:34, v bodech z druhých šancí to bylo takřka remíza (11:10). Hosté byli lepší v asistencích (17:19), měli méně ztrát (18:12), více zisků (7:10), ale především ničili domácí z brejků (2:26). Po návratu Macháče a Pomikálka se stala děčínská lavička silnější a porazila tu domácí těsně 24:25.
Tahounem Děčína byl opět rozehrávač AJ Walton, který si připsal druhý triple-double v dresu Válečníků. Tentokrát to bylo za 22 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí! K tomu pak přidal 5 zisků a 3 získané fauly. Skvěle mu sekundoval Nichols se 17 body a 3 zisky, Kroutil zapsal výborných 12 bodů za dvě trojky, jeden dvoubodový koš a 4 šestky ze čtyř pokusů. Svoboda pomohl 9 body, Pomikálek dal 7 bodů (TH 5/6), Bruner a Josipovič měli shodně po 4 bodech. Prosadili se také Mach, Macháč, Žikla a Bobek a jejich body pomohly k vysoké výhře.
Domácí měli svou jedničku podle očekávání ve Vyoralovi, který dal 17 bodů (TH 9/11) a získal 7 faulů i asistencí. Američan Neal nastřílel 15 bodů (TH 6/6), Štěrba přidal 13 bodů a 10 doskoků, Rikič zapsal 11 bodů, ale z toho jen jeden koš ze hry, zbytek byly šestky (9/9). Švrdlík dal 9 bodů, Burda i Čolak vyšli bodově naprázdno.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Obrovsky jsme si pomohli první čtvrtinou, protože tam jsme domácí dokonale zaskočili. Vypadalo to, že jsme byli líp připraveni než oni. První čtvrtka udala tón celému zápasu, nám se pak povedlo zůstat koncentrovaní po celý zbytek utkání a pořád jsme si udržovali rozumný náskok. Je to obrovsky cenná výhra, protože Pardubice hrály v poslední době velice dobře.”
Dino Repeša, trenér BK KVIS Pardubice: „Gratuluji Děčínu, od začátku byl lepší než my. Pro nás to byl náš nejhorší zápas v sezóně. To, že nám chyběli dva důležití hráči, není důvod, abychom ztratili osmnáct míčů, měli jsme úspěšnost osmnáct procent za tři body a dostali dvacet šest bodů z rychlých protiútoků. Připravovali jsme se na přechodovou fázi z útoku do obrany, ale bohužel... Určitě je hodně věcí, na kterých musíme dál pracovat.”

Tomáš Vyoral, rozehrávač BK KVIS Pardubice: „Hodnocení stačí asi jedním slovem: tragédie. Hrajeme doma, máme zraněné dva hlavní hráče, ale nemůžeme hrát s takovým nasazením, s jakým jsme vstoupili do zápasu. Vlastně celý zápas jsme si prohráli v prvních patnácti minutách, kdy jsme nic netrefili v útoku, ztratili jsme patnáct balónů a soupeř nám z toho dal dvacet bodů, když chodil jeden na nula. Těžko se hraje, když prohráváte o dvacet pět bodů.”
Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: „Na soupeře jsme dobře nastoupili, a až do konce jsme si hlídali bodový odstup. Udělali jsme nějaké zbytečné chyby, možná jsme byli nervozní, nechtěli jsme prohospodařit ten náskok, ale v obraně jsme odvedli výbornou práci, a v útoku nás podrželi AJ (Walton) a Ty (Nichols), kteří hráli skvělý zápas. Na hřiště jsme se dostali všichni, takže jsme spokojeni a jedeme domů šťastní.”

BK KVIS Pardubice - BK ARMEX Děčín 70:84
Body Pardubic: Vyoral 17 (2x 3, TH 9/11, 7 asistencí, 7 získaných faulů), Neal 15 (1x 3, TH 6/6), Štěrba 13 (10 doskoků), Rikič 11 (TH 9/9, 8 získaných faulů), Švrdlík 9, Potoček 6 (1x 3), Lukeš 2, Vrábel 0, Burda 0, Novotný 0, Čolak 0.
Body Děčína: Walton 22 (1x 3, 7 doskoků, 11 doskoků, 12 asistencí, 5 zisků), Nichols 17 (1x 3, 5 asistencí, 3 zisky), Kroutil 12 (2x 3), Svoboda 9 (2), Pomikálek 7 (5 získaných faulů), Josipovič 4, Bruner 4 (5 doskoků), Žikla 3 (1x 3), Bobek 2, Macháč 2, Mach 2, Rozsypal 0.
Střelba za 2 body 14/30:22/42, za 3 body 4/22:7/21, TH 30/35:19/25. Doskoky 38:34 (útočné 10:7), asistence 17:19, ztráty 18:12, fauly 21:27.

Čtvrtiny: 10:26, 18:20, 17:21, 25:17

Rozhodčí: Baloun Jan, Salvetr Rudolf, Linhart Tomáš

Komisař: Macela Miroslav

Diváci: 865

Dalším soupeřem Válečníků v nadstavbové skupině A1 Kooperativa NBL budou Pardubice, které zatím prohrály s Děčín oba vzájemné zápasy této sezóny. První duel v ARMEX Sportcentru skončil drtivou výhrou domácích, utkání v Pardubicích se rozhodovalo až v závěru a Válečníci si odvezli těsné dvoubodové vítězství.

Pardubický tým už tradičně patří k tomu nejlepšímu v české soutěži, což potvrzuje i letos. V základní části dokázal dvakrát porazit Opavu, získal rovněž skalp Nymburku nebo třeba Kolína. Po 22 zápasech tak Pardubičtí skončili na 5. příčce s bilancí 13 výher a 9 porážek. V nadstavbové skupině A1 odehráli před reprezentační pauzou jen dva zápasy, ale oba vyhráli. Nejprve na úvod přeťali ústecké Slunetě její jedenáctizápasovou šňůru výher, když ji doma porazili 90:74, poté si dojeli do Opavy pro třetí skalp Slezanů v této sezóně - 66:84 (nejlepší střelci Pardubic: Vyoral 23, Šafarčík 17, Štěrba 11). Po reprezentační pauze absolvovali Pardubičtí domácí duel s Kolínem, který vyhráli 87:82 (nejlepší střelci Pardubic: Vyoral 17, Čolak 15, Švrdlík 13), následně těsně padli na palubovce vedoucího Brna 72:71 (nejlepší střelci Pardubic: Vyoral 21, Rikič 15, Burda 10).

Tým vede Dino Repeša, který na úvod sezóny dostal Pardubice ve Federálním poháru až do zápasu o 5. místo, kde však jeho svěřenci nestačili na Kolín (77:94). A Kolín vystavil stopku Pardubicím také v Českém poháru mužů, když je vyřadil ve čtvrtfinále výsledkem 87:76. V evropském poháru Alpe Adria Cup vyhráli Pardubičtí základní skupinu A, ve čtvrtfinále pak doma přehráli Spišské Rytíře 73:59, ale čtrnáctibodový náskok jim nakonec do odvety nestačil, neboť Rytíři vyhráli nervydrásající odvetu 97:80.

Pardubice mají svého lídra v rozehrávači Tomáši Vyoralovi, který dává 13,7 bodu na zápas, k čemuž zapisuje ještě 5 doskoků a 4 asistence. Podobný stejný střelecký průměr má chorvatský pivot Robert Rikič (13,0), dvojcifernými střelci jsou pak ještě Petr Šafarčík (12,3) a chorvatský rozehrávač Mateo Čolak (10,0). David Pekárek přihazuje 9,7 bodu. Pardubice před koncem základní části sáhly k posílení týmu a přivedly si Američana Nickolase Ralpheala Neala. Ten má po sedmi odehraných zápasech průměr 7,7 bodu.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Pardubice odehrály poslední zápasy takřka skvěle. Čeká nás tým s aktuálně nejlepší obrannou činností a kvalitním procentuálním útokem. Do velmi dobré formy se dostal Vyoral s Rikičem, takže nás čeká velká výzva. Pro nás je důležité, že jsme kompletní a budeme bojovat, co to půjde."
Ty Nichols, křídlo BK ARMEX Děčín: "Ve středu pojedeme k náročnému utkání do Pardubic, kde jsme dříve v letošní sezóně zvládli těsně vyhrát. Jedná se o kvalitní tým, který odehrál v sobotu výborný zápas v Brně. My jsme jako tým konečně pohromadě a věřím, že pokud odevzdáme sto procent v obraně, můžeme pomýšlet v Pardubicích na výhru."