SK Slavia Praha vs BK Děčín 63 : 81

11. 01. 2023, 18:30 HOD. Hala Slavie Eden

Slavia: Dworsky, Rožánek, R. Pumprla, Páleník, Jelínek
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Josipovič

Válečníci zvládli osmifinálový duel Českého poháru mužů v pražském Edenu na jedničku a nechali v něm zapomenout na týden starou ligovou výhru nad domácí Slavií až v prodloužení. Domácím chyběl Radek Pumprla, Děčínu zase pivot Petr Macháč, naopak v základní sestavě se již objevil Tomáš Pomikálek, který ovšem po dvou minutách vystřídal až už do zápasu nenastoupil.

První body utkání zařídil děčínský Svoboda, domácí sice vyrovnali, ale pak Válečníci díky trefám Pomikálka, Josipoviče, Waltona a Nicholse odskočili na 2:10 a Děčín vyrazil za postupem. Slávisté sice bojovali a především díky mladému Kheilovi se drželi na dostřel, ale v závěru první čtvrtky zaznamenal Kroutil dvě a Žikla jednu trojku, k tomu Mach přidal dva body a hosté rázem vedli 13:24. Úvod druhé čtvrtky byl poněkud nervózní a Válečníci zde zapsali brzy dvě ztráty. Jenže Pražané toho nevyužili, naopak Josipovič zvýšil na 13:26. A dvojciferný náskok si Děčín udržoval po celou tuto čtvrtinu. Po koši Bobka to bylo 22:37, po následné trojce Svobody dokonce 22:40. V závěru první půle se domácím přece jen podařilo něco z manka ubrat, přesto šli Válečníci do kabin s pohodlným náskokem 14 bodů - 28:42.

Start druhé půle nezastihl Děčín v herní pohodě a domácí pivoti Jelínek s Brunerem osmi body v řadě snížili na 36:42. Dalšímu zdramatizování ale ukázali stopku Svoboda a Kroutil, kteří vrátili náskok Děčína na dvojciferný - 36:48. Pak se ale Slavii znovu povedlo trochu přiblížit, když po trojce Kheila a jedné šestce Rožánka byl stav 44:51. Naštěstí Nichols trefil důležitou trojku, Walton přidal dva body a bylo to 44:56. Střelecky disponovaný Kheil ovšem ještě jednou zazlobil, když nejprve proměnil tři trestné hody po faulu Waltona a poté trojkou snížil na 50:58. Poslední slovo ale patřilo Waltonovi, který jednou šestkou upravil na 50:59. V poslední periodě zblokoval Svoboda střelu Bernátha, Walton poté zapsal koš s faulem, který sice nepotrestal proměněnou šestkou, ale vzápětí získal míč a Svoboda trojkou zvýšil na 50:66. Následovala divoká střelecká pasáž, v níž domácí Rožánek dokázal třikrát za sebou proměnit trojku, naopak Válečníci kontrovali přesnou střelbou za dva body, takže v polovině této části to bylo 59:74. Navíc o chvíli později přidal Nichols další trojku, Kroutil zapsal dva body a Děčín vedl necelé čtyři minuty před koncem od dvacet - 59:79. To už bylo jasné, že o postupujícím je rozhodnuto, a tak trenér Grepl dal šanci méně obvyklé sestavě a Rozsypal po zisku Bobka pečetil na 63:81.

Děčín vyhrál naprosto zaslouženě, když v průběhu ani jednou neprohrával. Svého soupeře navíc jasně přestřílel, když ve dvojkách to bylo 16/29:23/44, v trojkách pak 5/25:7/21. V šestkách byli lepší domácí, ale rozdíl pouhých dvou bodů nemohl s výsledkem pohnout. Na doskoku to bylo vyrovnané 36:37, ovšem v bodech z druhých šancí si vedli lépe Válečníci (8:16). Ti měli také více asistencí (13:20) i zisků (5:16), ale především vyrobili jen 12 ztrát, kdežto Slavie hned 23! Souboj laviček skončil takřka vyrovnaně 23:24.
Bodovým lídrem Děčína byl Matěj Svoboda, autor 20 bodů, sedmi doskoků a tří zisků. Skvělý výkon podal rozehrávač AJ Walton, jenž zapsal double-double za 13 bodů a 11 asistencí. K tomu měl ještě 4 zisky a 8 získaných faulů. Po jedenácti bodech přidali Josipovič a Nichols, Kroutil zaknihoval 10 bodů. Důležité bylo, že do listiny střelců se zapsal každý Válečník, tedy i čerstvě nastoupivší Pomikálek a Rozsypal.

Soupeře Děčína pro čtvrtfinále určí los.

Domácí se opírali o Martina Kheila, jenž dal 17 bodů a pětkrát doskočil. Robert Rožánek se dostal na 15 bodů, když si pomohl v poslední čtvrtce třemi trojkami. Pivot Jelínek dal 14 bodů, Děčínu se naopak povedlo zastavit amerického rozehrávače Dworského (6 bodů) i jeho krajana Brunera (2 body).

Ohlasy po zápase
Martin Kheil, křídlo SK Slavia Praha: „Tenhle zápas bych zhodnotil samozřejmě negativně, protože jsme prohráli. Ale ve třetí čtvrtině jsme se vzpamatovali, začali jsme dotahovat, takže to vypadalo, že máme nějakou šanci vyhrát. Vzpamatovali jsme se, šlápli jsme do toho, ale pak jsme do toho zase spadli. Na začátku jsme si to nechali trošku utéct doskoky. Na to, že jsme menší družstvo, měli jsme to stejně na koše z protiútoků dva dva v poločase. Takže jo, hosté vyhráli zaslouženě. Myslím, že jsme měli šanci, ale nedopadlo to.”
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Zápas se pro nás od začátku vyvíjel slušně. Celou dobu jsme vedli, Slavia sice vyhrála třetí čtvrtku a dokázala se přiblížit na rozdíl, mám pocit, šesti bodů a trošku nám tu chtěnou cestu do čtvrtfinále Českého poháru zkomplikovala. Nicméně my jsme dokázali nějakým způsobem odpovědět a ve čtvrté čtvrtce jsme vytáhli náš náskok na víc než deset bodů, a to bylo pro finální průběh zápasu rozhodující. Jsme hrozně rádi, že jsme tady vyhráli. Slavia zase odehrála podle mě velmi slušný zápas a my jsme rádi, že jsme zvládli postoupit do čtvrtfinále.”

SK Slavia Praha - BK ARMEX Děčín 63:81
Body Slavie: Kheil 17 (2x 3), Rožánek 15 (3), Jelínek 14, Dworsky 6 (4 asistence), Olejník 4, R. Pumprla 3, Páleník 2 (6 doskoků), Bruner 2, Benák 0, Bernáth 0.
Body Děčína: Svoboda 20 (2x 3, 7 doskoků), Walton 13 (11 asistencí, 4 zisky, 8 získných faulů), Nichols 11 (2x 3, 3 zisky), Josipovič 11, Kroutil 10 (2x 3), Žikla 6 (1), Mach 4, Pomikálek 2, Bobek 2, Rozsypal 2.
Střelba za 2 body 16/29:23/44, za 3 body 5/25:7/21, TH 16/21:14/22. Doskoky 36:37 (útočné 14:17), asistence 13:20, ztráty 23:12, fauly 19:16.

Čtvrtiny: 13:24, 15:18, 22:17, 13:22

Rozhodčí: Matějek Ivor, Jedlička Jiří, Výborný Dominik

Komisař: Volejník Pavel

Diváci: 120

Výsledky dalších osmifinálových zápasů: Sokol Pražský - SLUNETA Ústí nad Labem 62:114, BK KVIS Pardubice - NH Ostrava 77:67, BC Nový Jičín - BK Opava 65:114, GBA LIONS Jindřichův Hradec - BC GEOSAN Kolín 66:83, Tuři Svitavy - Basket Brno 86:110, Sokol Písek Sršni - ERA Basketball Nymburk (79:87), Královští sokoli - USK Praha (25. 1.).

V krátkém sledu čeká BK ARMEX Děčín další utkání v Edenu, a to hned ve středu 11. ledna. Tentokrát však půjde o střetnutí v rámci osmifinále Českého poháru. Osm celků z loňského čtvrtfinále Kooperativa NBL bylo nasazeno přímo do osmifinále. Zbývající čtyři týmy z Kooperativa NBL nastoupily o kolo dříve, tam si Slavia snadno poradila s prvoligovým týmem SP Basket vedeným ex-děčínským trenérem Pavlem Budínským poměrem 57:91. Naopak překvapivě se do osmifinále neprobojoval BK Redstone Olomoucko, který prohrál v Jindřichově Hradci s GBA Lions 85:75. Královští sokoli zvládli duel na půdě prvoligové rezervy Pardubic jasně 68:104. NH Ostrava v Třebíči vyhrála rovněž jasně 65:117.

Ostatní dvojice bojující o čtvrtfinále tvoří:
Sokol Pražský - Sluneta Ústí n.L. (11.1.)
Královští Sokoli - USK Praha (25.1.)
Sršni Písek - Era Basketball Nymburk (12.1.)
BC Nový Jičín - BK Opava (11.1.)
GBA Lions J.Hradec - Geosan Kolín (10.1.)
BK Kvis Pardubice - NH Ostrava (11.1.)
Tuři Svitavy - Basket Brno 86:110 (odehráno 8.12.)

Slavia je na desáté příčce v ligové tabulce se čtyřmi výhrami - všechny získali Pražané v domácím prostředí, kde mají zatím bilanci 4:3, přičemž tam skolili i Nymburk (80:71) a velkým rozdílem i Opavu (98:69), obě další výhry s Olomouckem a Ústím byly rovněž vysokým bodovým rozdílem. V posledním duelu roku 2022 v odvetném utkání v Ústí padla Slavia 94:78 mezi svátky 28.12., kdy se v dresu neobjevil Američan Bruner. Po novém roce pak ve středu 4. ledna zvládli infaktový zápas v Edenu Válečníci v prodloužení urvat o 10 bodů (bez Pomikálka a Macháče). V sobotu 7.1. ještě sešívaní sehrají zápas v Nymburku.

Pražany vede zkušený trenér Pavel Beneš, kterému se statisticky v týmu nejvíce prosazují reprezentant U20 Kheil (13,0 bodu na zápas), Dworsky (12,4), Rožánek (11,1), Jelínek (10,6) a Bruner (9,9). Důležitými hráči jsou však také zkušení bratři Pumprlové nebo ex-opavský Páleník.

Slavia Praha je sice nováček, ale obzvlášť ve specifickém domácím prostředí se jedná o silný střelecky skvěle disponovaný celek. Válečníci se se slávisty letos utkali už celkem třikrát. Poprvé v srpnu v přípravě v Edenu, kdy byl zápas předčasně ukončen po třetí čtvrtině za nerozhodného stavu 61:61 kvůli kluzké podlaze. V ARMEX Sportcentru Válečníci vyhráli 17. září v zápase Federálního poháru 83:75 po prodloužení a následně pak v ligovém dějství v polovině října 80:63. Zatím poslední vzájemné klání přineslo další vyrovnanou bitvu, když Válečníci vyhráli na půdě Slavie po prodloužení 70:80.

Stav kádru Děčína: do utkání nezasáhne Tomáš Jansa, jelikož ve stejném kole ČP již nastoupil v dresu svitavských Turů proti Basket Brno (Svitavy prohra 86:110, Jansa 15 bodů a 5 asistencí za 22 minut), Petr Macháč bude chybět kvůli zranění kotníku, Tomášové Randýsek a Pomikálek jsou ohledně startu ve středu s otazníkem

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Slavia nás čeká podruhé během jednoho týdne. Poslední vzájemné utkání jsme vyhráli se štěstím a chtěli bychom na tuto výhru navázat. Nicméně náš poslední výkon s Hradcem byl velmi špatný a my se potřebujeme odrazit od malých zlepšení, jak na útočné, tak na obranné polovině, abychom mohli předvést mnohem lepší výkon."
Ty Nichols, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Slavia hraje v domácím prostředí velmi dobře, je vedena dobrým trenérem a má jádro dost kvalitních hráčů, kteří bojují a hrají jako tým. My jsme poslední dvě utkání nepodali kvalitní výkony a chceme to změnit co nejrychleji. Přestože nám chybí dva klíčoví pivoti, stále máme dobrý tým a každý soupeř se proti nám hecuje, chce podat co nejlepší výkon. Měli jsme po sobotě týmovou řeč, koukli se na video a věřím, že ve středu vybojujeme čtvrtfinále Českého poháru."

Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - SK Slavia Praha 80:63
Svoboda 22, Pomikálek 14, Kroutil 12 - Dworsky 20, Rožánek 16, Bruner 9.
SK Slavia Praha - BK ARMEX Děčín 70:80 po prodl.
Jelínek 16, Dworsky 11, Kheil 11, Rožánek 11 - Svoboda 23, Josipovič 16, Nichols 15.

Odkaz na online statistiky: ZDE.
Odkaz na online video stream: bude doplněn po založení (je to na domácím týmu, případně by měl být k nalezení podle data na tvcom.cz)