22. kolo

BK Opava vs BK ARMEX Děčín

04. 02. 2023, 18:00 HOD. Víceúčelová hala Opava

PŘED UTKÁNÍM

Definitivní tečku za základní částí udělají basketbalisté Děčína na horké půdě loňského vicemistra, který se sice pohybuje v tabulce na jeho poměry nezvykle nízko, ale pořád je to velmi nebezpečný tým, který doma prohrává jen nerad.

Opava zažívá sezónu, v níž je jako na houpačce. Před startem ligy se Slezané představili ve Federálním poháru, kde se probojovali až do finále a porazili zde slovenské Levice 73:71. Dále se zúčastnili poháru FIBA Euro Cup, kde nepostoupili ze základní skupiny D, o čemž však rozhodlo až jejich horší skóre, protože všechny celky v této skupině měly bilanci 3:3 a vyrovnané vzájemné zápasy. Proto se počítalo skóre, které poslalo do dalších bojů z prvního místa kyperský Keravnos a z druhého slovenského mistra z Levic. V Českém poháru mužů smetli hráči Opavy v osmifinále prvoligový BC Nový Jičín 65:114, ve čtvrtfinále (1. 2.) je však doma čeká soupeř daleko těžší, rozjetá ústecká Sluneta. A Ústí potvrdilo, že je v laufu, protože Opavu porazilo 90:102 (nejlepší střelci Opavy: Farský 27, Šiřina 19, Mokráň 12).

Ligu začala Opava těsnou prohrou na palubovce Nymburku, poté ale pětkrát v řadě vyhrála a zdálo se, že opět bude bojovat a špici tabulky. Jenže pak se něco zadrhlo a přišly porážky v Olomoucku, doma s Pardubicemi, v Děčíně, Nymburku, doma s Ostravou, dokonce na palubovce nováčka soutěže, Slavie Praha, a na začátku roku 2023 také v Ostravě. Tím se Opavští propadli v tabulce, ale ihned začali stoupat, protože následovala série výher na USK, v Brně a doma s Olomouckem. Zatím v posledních střetnutích však Slezané znovu klopýtli, a to v Pardubicích, kde prohráli 76:64 (nejlepší střelci Opavy: Mokráň 16, Zbránek 8, Kvapil 8, Farský 7, Šiřina 7), poté nestačili na domácí Ústí 92:88 (nejlepší střelci Opavy: Farský 18, Kvapil 16, Kouřil 11, Carl 11).

Opava se v letní pauze musela popasovat s odchodem švédského obra Markussona a Američana Gumbse, svůj konec ohlásili také čeští borci Martin Gniadek a Radim Klečka. Díry v sestavě zacelil americký pivot Dontay Elijah Bassett, slovenský pivot Jakub Mokráň, křídelník Radek Farský a mladý pivot Adam Robenek (zatím neodehrál za Opavu ani jedno utkání). Bassett však v lednu Opavu opustil, a tým tak doplnil další Američan, 210 centimetrů vysoký pivot Dylan David Carl. Zatím poslední posilou je překvapivý návrat Martina Gniadka, který si zařídí uvolňování z práce, aby mohl pomoci svému bývalému týmu.

Opavu po odchodu Bassetta táhnou tři Jakubové - Mokráň dává v průměru 15,3 bodu + 7 doskoků, rozehrávač Šiřina zapisuje 11,1 bodu + 7 asistencí a křídelník Slavík pomáhá průměrem 10bodů. Další hráči jsou sice pod dvojcifernou hranicí bodů, ale rozhodně jsou nebezpeční úplně všichni.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „I když Opava neuspěla v posledním zápase na palubovce Ústí, předvedla tam velmi dobry výkon. Opavští zapracovávají nové posily a jejich týmová kvalita se bude zvedat. Chceme zastavit trojkovou střelbu a z toho pramenící útočný doskok, abychom mohli pomýšlet na úspěch.“
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Opava je doma velice silný tým, který žene dopředu bouřlivé publikum. Nesmíme si dovolit sebemenší výpadek, jinak by nás to mohlo stát celý zápas. Když zastavíme hlavní zbraně soupeře, což jsou rychlý protiútok a střelba za tři body, můžeme pomýšlet na vítězství.“
 

Vzájemný zápas v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - BK Opava 65:63
Pomikálek 15, Svoboda 12, Nichols 11 - Slavík 18, Kvapil 11, Farský 10.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

Nahoru