04. 02. 2023, 18:00 HOD. Víceúčelová hala Opava

PO UTKÁNÍ

Opava: Šiřina, Farský, Slavík, Gniadek, Carl
Děčín: Walton, Nichols, Kroutil, Svoboda, Josipovič

Rozloučení ze základní části se Válečníkům nepovedlo. Na palubovce Opavy sice odehráli povedený první poločas, ale ve druhém už na domácí nestačili a přes boj v poslední čtvrtině si odvezli vysokou prohru.
Zápas začal domácí Slavík košem za dva body, na druhé straně ale odpověděl Nichols trojkou. Pak dal Slavík trojku a Svoboda vyrovnal košem za dva body - 5:5. A podobně vyrovnané to bylo celou první čtvrtinu. Opava v jednu chvilku vedla 13:8, jenže Walton s Nicholsem brzy otočili na 13:14. Díky dalším trefám Waltona vedl Děčín 14:18, ovšem domácí ihned vyrovnali na 18:18. V poslední minutě se trojkou prosadila nová děčínská posila, pivot Bruner, ale domácí stihli do přestávky vyrovnat - 21:21. Start do druhé čtvrtky se povedl lépe Děčínu a Josipovič čtyřmi a Kroutil dvěma body zařídili vedení 21:27. Následně sice Mokráň snížil, ale Josipovič zaznamenal koš s faulem a Walton po zisku upravil na 23:32. Opavští si však ihned pomohli trojkami a přitáhli se na 32:36. Trenér Grepl si proto raději vzal oddechový čas, avšak domácí manko znovu snížili - 36:38. Bruner však znovu trefil trojku, po šestkách Nicholse to bylo 37:43, jenže  Slezané se stále drželi na dostřel a poločas skončil výsledkem 42:46.
Druhý poločas začal vyrovnaně a oba celky se střídaly v bodových úspěších - 47:51. Následovala sice smeč Svobody, ale pak opavský Šiřina dal pět bodů v řadě, Švandrlík přidal trojku a rázem to bylo 55:53. Josipovič ještě vyrovnal, ale Opava díky čtyřem šestkám a trojce Šiřiny utekla na 62:55. Válečníci se snažili zastavit ofenzívu domácích, ale nedařilo se jim to a brzy prohrávali dvojciferným rozdílem - 71:59. Děčínu se díky Waltonovi a Nicholsovi snížit na 74:66, ale poslední slovo měl Kvapil - 76:66. V poslední periodě Válečníci využili nepřesností v útoku domácích a díky trefám Macha, Nicholse a Kroutila se přiblížili na 78:72. Pak ale Opavští znovu začali pálit ostrými, utekli na dvojciferný rozdíl, který se v závěru vyšplhal na konečných 97:80.
Opava předvedla v utkání svůj typický basketbal, ve kterém si pomohla 14 trojkami. Naopak Děčín dal o deset dvojkových střel více, takže rozhodovaly trestné hody. A zde domácí dominovali. Házeli jich 32 a proměnili 21, kdežto Válečníci měli jen 11 šestek a proměnili jich osm. Další veliký rozdíl byl v doskocích, kde Slezané měli celkem 52 doskok a 20 útočných, Válečníci doskočili jen 33 míčů, z toho 7 v útoku. V asistencích opět kralovala Opava (31:13), v míčových ztrátách vyhráli hosté (13:11).
Válečníci se opět mohli spolehnout na dvojici Američanů, Walton i Nichols dali shodně po 18 bodech. Svoboda přidal 15 bodů, Josipovič 11 a Bruner se na úvod blýskl double-double za 10 bodů a 10 doskoků.
Opava rozložila svůj bodový potenciál na šest dvojciferných střelců - Mokráň a Slavík dali po 15 bodech, Šiřina přidal 14 bodů, Carl, Kvapil a navrátilec Gniadek po 11 bodech.
Děčín tak skončil základní část na 4. místě se stejnou bilancí jako třetí Ústí, tedy 14 výher a 8 porážek. Nyní čekají na Válečníky boje v nadstavbové skupině A1.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Domácí nás přeskákali pod oběma koši. Když se přidala na opavskou stranu i úspěšnost trojek, bylo rozhodnuto. Máme do nadstavby co zlepšovat.”
Kryštof Vlček, asistent trenéra BK Opava: „Jsme rádi za vítězství, které se nerodilo lehce. Děčín nás v prvním poločase trápil rychlými protiútoky a proto vyhrál první poločas. Ve druhém poločase jsme dominovali na doskoku a ve střelbě trojek, čímž jsme utkání rozhodli.”

Hráči po utkání
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Utkání mělo skvělou diváckou atmosféru, která se u nás jen tak nevidí. Věděli jsme, co nás v Opavě bude čekat, a to se naplnilo. Domácí zaznamenali čtrnáct trojek a padesát dva doskoků.”
Miroslav Kvapil, pivot BK Opava: „Důležitá výhra pro naší psychiku. Po dvou prohrách s Ústím jsme na tom nebyli dvakrát dobře, ale dnes zejména ve druhém poločase to už byl náš basket. V první půli nás Děčín trápil rychlými protiútoky, ale druhý poločas již byl náš.”

BK Opava - BK ARMEX Děčín 97:80
Body Opavy: Slavík 15 (2x 3, 10 doskoků), Mokráň 15 (9 doskoků), Šiřina 14 (3x 3, 7 asistencí), Carl 11 (12 doskoků, 6 získaných faulů), Kvapil 11, Gniadek 11 (3x 3, 6 asistencí), Farský 8 (2x 3), Švandrlík 6 (2), Kouřil 3 (1), Jurečka 3 (1).
Body Děčína: Walton 18 (7 asistencí), Nichols 18 (3x 3, 8 získaných faulů), Svoboda 15 (1x 3), Josipovič 11, Bruner 10 (2x 3, 10 doskoků), Kroutil 6, Mach 2, Jansa 0, Žikla 0.
Střelba za 2 body 17/35:27/43, za 3 body 14/34:6/27, TH 21/32:8/11. Doskoky 52:33 (útočné 20:7), asistence 31:13, ztráty 13:11, fauly 20:26.

Čtvrtiny: 21:21, 21:25, 34:20, 21:14

Rozhodčí: Blahout Petr, Salvetr Rudolf, Jedlička Jiří

Komisař: Kapl Antonín

Diváci: 1 310

PŘED UTKÁNÍM

Definitivní tečku za základní částí udělají basketbalisté Děčína na horké půdě loňského vicemistra, který se sice pohybuje v tabulce na jeho poměry nezvykle nízko, ale pořád je to velmi nebezpečný tým, který doma prohrává jen nerad.

Opava zažívá sezónu, v níž je jako na houpačce. Před startem ligy se Slezané představili ve Federálním poháru, kde se probojovali až do finále a porazili zde slovenské Levice 73:71. Dále se zúčastnili poháru FIBA Europe Cup, kde nepostoupili ze základní skupiny D, o čemž však rozhodlo až jejich horší skóre, protože všechny celky v této skupině měly bilanci 3:3 a vyrovnané vzájemné zápasy. Proto se počítalo skóre, které poslalo do dalších bojů z prvního místa kyperský Keravnos a z druhého slovenského mistra z Levic. V Českém poháru mužů smetli hráči Opavy v osmifinále prvoligový BC Nový Jičín 65:114, ve čtvrtfinále (1. 2.) je však doma čeká soupeř daleko těžší, rozjetá ústecká Sluneta. A Ústí potvrdilo, že je v laufu, protože Opavu porazilo 90:102 (nejlepší střelci Opavy: Farský 27, Šiřina 19, Mokráň 12).

Ligu začala Opava těsnou prohrou na palubovce Nymburku, poté ale pětkrát v řadě vyhrála a zdálo se, že opět bude bojovat a špici tabulky. Jenže pak se něco zadrhlo a přišly porážky v Olomoucku, doma s Pardubicemi, v Děčíně, Nymburku, doma s Ostravou, dokonce na palubovce nováčka soutěže, Slavie Praha, a na začátku roku 2023 také v Ostravě. Tím se Opavští propadli v tabulce, ale ihned začali stoupat, protože následovala série výher na USK, v Brně a doma s Olomouckem. Zatím v posledních střetnutích však Slezané znovu klopýtli, a to v Pardubicích, kde prohráli 76:64 (nejlepší střelci Opavy: Mokráň 16, Zbránek 8, Kvapil 8, Farský 7, Šiřina 7), poté nestačili na domácí Ústí 92:88 (nejlepší střelci Opavy: Farský 18, Kvapil 16, Kouřil 11, Carl 11).

Opava se v letní pauze musela popasovat s odchodem švédského obra Markussona a Američana Gumbse, svůj konec ohlásili také čeští borci Martin Gniadek a Radim Klečka. Díry v sestavě zacelil americký pivot Dontay Elijah Bassett, slovenský pivot Jakub Mokráň, křídelník Radek Farský a mladý pivot Adam Robenek (zatím neodehrál za Opavu ani jedno utkání). Bassett však v lednu Opavu opustil, a tým tak doplnil další Američan, 210 centimetrů vysoký pivot Dylan David Carl. Zatím poslední posilou je překvapivý návrat Martina Gniadka, který si zařídí uvolňování z práce, aby mohl pomoci svému bývalému týmu.

Opavu po odchodu Bassetta táhnou tři Jakubové - Mokráň dává v průměru 15,3 bodu + 7 doskoků, rozehrávač Šiřina zapisuje 11,1 bodu + 7 asistencí a křídelník Slavík pomáhá průměrem 10bodů. Další hráči jsou sice pod dvojcifernou hranicí bodů, ale rozhodně jsou nebezpeční úplně všichni.

Zdravotní stav týmu Děčína: mimo hru jsou stále Pomikálek (svalové zranění) a Macháč (kotník)

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „I když Opava neuspěla v posledním zápase na palubovce Ústí, předvedla tam velmi dobry výkon. Opavští zapracovávají nové posily a jejich týmová kvalita se bude zvedat. Chceme zastavit trojkovou střelbu a z toho pramenící útočný doskok, abychom mohli pomýšlet na úspěch.“
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: „Opava je doma velice silný tým, který žene dopředu bouřlivé publikum. Nesmíme si dovolit sebemenší výpadek, jinak by nás to mohlo stát celý zápas. Když zastavíme hlavní zbraně soupeře, což jsou rychlý protiútok a střelba za tři body, můžeme pomýšlet na vítězství.“