21. 01. 2023, 18:00 HOD. STAREZ ARÉNA VODOVA (Velká hala)

Základní sestavy:

Brno: Půlpán, Culpepper, Bálint, Chatman, Krakovič

Děčín: Walton, Nichols, Kroutil, Svoboda, Josipovič

Oba trenéři postrádali v sestavě dva borce. Lubomír Růžička nemohl využít dvojici Matěj Dáňa (zraněný kotník) – Danilo Djuricic (poraněný prst na ruce), Tomáš Grepl potom Tomáše Pomikálka (svalové zranění) a Petra Macháče (zranění kotníku).

Do utkání o první místo v tabulce Kooperativa NBL vstoupili lépe hráči domácího Brna, kteří se brzy dostali do vedení a byli lepší na obou polovinách kurtu. V polovině 7. minuty prohnal síťkou trojku Richard Bálint, čímž domácí odpoutal na dvouciferný rozdíl – 21:9 – a donutil Tomáše Grepla k oddechovému času. Po něm Válečníci nápor domácí ekipy otupili a do konci úvodního kvartálu snížili na 23:16.

Druhou desetiminutovku odstartovali Děčínští šňůrou 8:2 korunovanou dvoubodovou trefou Igora Josipoviče, kterou v půlce 13. minuty přitáhl svou družinu na 25:24. Po time-outu kormidelníka Brna Lubomíra Růžičky se sice domácí dokázali znovu utrhnout až na rozdíl sedmi bodů, ale konec úvodní půle měli ve své režii opět hráči v tmavých dresech, kteří strhli vedení na svou stranu – a po úspěšném nájezdu Filipa Kroutila svítil po první dvacetiminutovce na tabuli stav 39:42.

Po návratu ze šaten to byli znovu děčínští hráči, kdo třímal otěže zápasu ve svých rukou. Vedení Válečníků se vyšplhalo až na dvouciferný rozdíl a během úvodních necelých pěti minut třetí periody si navíc čtvrtý faul připsaly domácí opory Bálint a Chatman. To jako by ovšem paradoxně brněnský celek nakoplo a ten se nadechl k velkému obratu, který pečetila závěrečná trojka třetí periody z rukou kapitána Jakuba Krakoviče na 64:61.

Válečnická DNA ovšem vyvstala v poslední čtvrtině řádné hrací doby a svěřenci Tomáše Grepla začali mnohem víc dupat v obraně, což domácím činilo značné problémy. K tomu navíc hráči Děčína zrychlili hru a výsledkem bylo, že si postupně vybudovali až sedmibodový náskok. Tento rozdíl ve skóre platil ještě v závěru 39. minuty po dopíchnutí Nicholse na 72:79. Válečníci byli blízko blizoučko megacenné výhry na kurtu Brna, ovšem závěrečnou minutu si vzal pod svou kuratelu Randy Culpepper, který také trojkou s klaksonem vyrovnal na 81:81 - a utkání tak dospělo do prodloužení...

V něm se sice jako první prosadil děčínský centr Igor Josipovič, ovšem to byla jedna z mála radostí na naší straně. Přesnější mušku i více sil měli v prodloužení hráči brněnského celku, kteří si tak nakonec došli pro vítězství v poměru 96:86 a udrželi se v čele tabulky tuzemské nejvyšší soutěže.

Basket Brno - BK ARMEX Děčín 96:86 po prodloužení (23:16, 39:42, 64:61, 81:81)

Body Brna: Culpepper 19 (+ 5 získaných faulů; trojky 5/4), Chatman 18 (+ 7 doskoků), Krakovič 15 (+ 8 doskoků – 6 útočných a 5 asistencí), Bálint 14, Půlpán 12 (+ 15 doskoků – 7 útočných a 8 asistencí), Puršl 7, Nečas 6 (+ 7 doskoků), Křivánek 5.

Body Děčína: Nichols 20 (+ 8 plusových faulů, 7 doskoků i asistencí), Walton 18 (+ 8 doskoků a 6 asistencí; TH 6/6), Svoboda 15, Josipovič 12, Kroutil 11, Žikla 8, Mach 2.

Střelba 2 body 42/22 - 55/30, Střelba 3 body 36/12 - 17/2, TH 28/16 - 28/20. Doskoky 55:38 (útočné 21:10), asistence 27:20, ztráty 16:10, fauly 22:25.

Čtvrtiny: 23:16, 16:26, 25:19, 17:20, 15:5

Rozhodčí: Baloun Jan, Hartig Lukáš, Petrák Robin

Komisař: Paulík Robert

PŘED UTKÁNÍM

Základní část se nezadržitelně blíží ke svému konci, a na Válečníky čeká ve 20. kole souboj s lídrem tabulky. Každý by asi před sezónou řekl, že toto znamená zápas s Nymburkem, ale letošní ročník Kooperativa NBL je velmi zajímavý a vedoucí pozici zaujímá Brno! To předvádí letos velmi kvalitní basketbal, a v současné době má na svém kontě pouhé čtyři porážky, když dvakrát nestačilo na Opavu, jednou na USK Praha a jednou na Nymburk. Zatím v posledním kole však Brno padlo na palubovce skvěle hrajícího Ústí 92:90 (nejlepší střelci Brna: Bálint 24, Půlpán 15, Puršl 13), tím inkasovalo pátou prohru v sezóně a má před druhým Nymburkem a třetím Děčínem už náskok jen jednoho vítězství.

Tým trenéra Lubomíra Růžičky se musel v letní pauze vyrovnat s odchodem velezkušeného rozehrávače, když aktivní kariéru ukončil Roman Marko a stal se generálním manažerem klubu. Odešli také Američané Madden s Mickelsonem a dva rozehrávači, Kanaďan Djuricic a Čech Tomáš Jansa. Jenže basketbalové cesty jsou nevyzpytatelné, a tak oba hráče uvidíme opět na palubovce. Tomáš Jansa bude ovšem v dresu Válečníků, naopak Djuricic bude hájit barvy Brna, kam se vrátil na začátku prosince. Kádr Brna opustili v průběhu této sezóny ještě Ukrajinec Mišula (ze smlouvy ho vykoupil kyperský tým Keravnos Strovolou), slovenský pivot Körner a český mladý pivot Koulisianis. Naopak v létě dorazil Američan Kameron Jamal Chatman, který se stal lídrem týmu. Zatím poslední posilou Brna je další Američan, a to rozehrávač Randy Lechard Culpepper, který patřil mezi nejlepší střelce VTB ligy a Eurocupu.

Brno se kromě české ligy účastní také evropského poháru ENBL, kde však zatím prohrálo všechny čtyři zápasy a je poslední v osmičlenné skupině B. V Českém poháru mužů Brno stejně jako Děčín zvládlo svůj osmifinálový zápas, když porazilo prvoligové Svitavy 86:110.

Brněnský celek bodově táhne již zmíněný Chatman, který dává v průměru 16,6 bodu a doskakuje přes šest míčů na zápas. Za ním jsou pak Richard Bálint (12,8), Šimon Puršl (10,8) a Viktor Půlpán (10,3 + 6 doskoků a 6 asistencí). Exděčínský Jakub Krakovič přidává 6,5 bodu a 5 doskoků. Djuricic zatím zapisuje 9,4 bodu a 5 asistencí, dva zápasy má za sebou také Culpepper, který zatím dát 14 bodů Opavě a 4 Ústí.

Absence: Tomáš Pomikálek (svalové zranění) a Petr Macháč (zraněný kotník)

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Brno je vedoucí tým ligy, a to hovoří za vše. V týmu Brna se objevili Culpepper s Djuricicem, kteří na svých postech jednoznačně brněnský tým vylepší. Abychom mohli pomýšlet na slušný výsledek, budeme potřebovat hrát velmi dobře na obranné polovině a zároveň mít vyváženou útočnou fázi, což se nám ne vždy daří. Naším cílem je hrát vyrovnané utkání a zůstat ve hře o výhru až do koncovky."
Igor Josipovič, pivot BK ARMEX Děčín: "Brno je velmi dobrý tým a tuto sezónu hrajou skvělý basket. Očekáváme v sobotu tvrdý těžký duel, ale jedeme tam bojovat a odevzdat naše maximum. Nedávno navíc přivedli nové kvalitní hráče, ale my jim po domácí prohře máme co vracet."