14. kolo

ERA Basketball Nymburk vs BK ARMEX Děčín 102 : 86

1. čtvrtina
32 : 20
2. čtvrtina
27 : 23
3. čtvrtina
19 : 24
4. čtvrtina
24 : 19
23. 11. 2022, 17:00 HOD. Sportovní centrum ČUS Nymburk

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy 
Nymburk: Klassen, Rylich, Lockett, Kříž, Watson
Děčín: Walton, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Josipovič

Mistrovský Nymburk se po počátečním trablech v sezóně opět dostává do své tradiční formy, o čemž se v předehrávce 14. kola přesvědčili i Válečníci, kteří na jeho palubovce padli o 16 bodů. Nymburk jim tak vrátil porážku z úvodu sezóny, ale Děčín nemusí smutnit. Bez svého klíčového hráče Ty Nicholse dokázal s českým šampiónem držet krok, ve druhém poločase s ním dokonce sehrál remízu a navíc rozehrávač AJ Walton získal triple-double!
Válečníci vstoupili do zápasu velmi dobře a během necelých tří minut vedli 4:11, když pět bodů zaznamenal kapitán Pomikálek, po dvou pak Kroutil s Josipovičem a Svobodou. Na to ale odpověděl rozehrávač Klassen pěti body v řadě, na koš Josipoviče a trojku Kroutila pak zareagoval Watson dvěma smečovanými koši - 13:16. Po dalším koši Svobody to bylo 15:18, ale následně Simmons trojkou vyrovnal a Ivanauskas a Palyza poslali Nymburk poprvé do vedení - 22:18. Dvě minuty před koncem první čtvrtiny pak Rozsypal snížil na 22:20, ale koncovka se Válečníkům nepovedla, mimo jiné inkasovali dvě trojky, a mistr utekl na 32:20. Druhou desetiminutovku zahájil Walton košem s faulem, za domácí ale stejnou akci ukázal Simmons, jenž na další koš Waltona odpověděl trojkou - 38:25. Nymburku si v dalších minutách pomohl trojkou Klassena, Palyza dokonce zaznamenal čtyřbodovou akci, když byl při úspěšné trojce faulován - 45:29. Domácí si pak stále udržovali bezpečný náskok, který se postupně dostal až na hranici osmnácti bodů, o což se mimo jiné zasloužilo i pět bodů Rylicha - 59:41. Poslední slovo první půle ale patřilo Kroutilovi, jenž upravil na 59:43.
Ve druhém poločase se hra zcela vyrovnala a Válečníci se snažili manko snížit. To se jim několikrát povedlo, ale Nymburští vždy v pravou chvíli odskočili a stále si drželi dvouciferné vedení. V závěru třetí čtvrtiny však Josipovič zapsal čtyři body v řadě a Pomikálek z trestných hodů dostal náskok soupeře na devět bodů - 76:67. Jenže Watson stihl do přestávky upravit na 78:67. Poslední periodu zahájily trojky Palyzy a Klassena a rázem to bylo opět o sedmnáct - 84:67. Na druhé straně kontroval Kroutil dvěma šestkami, jenže Klassen trefil další trojku - 87:69. V dalších minutách zapsal Nymburk ještě dvě trojky, naštěstí za Děčín odpověděli stejnou mincí Walton a Kroutil. Přesto domácí vytáhli svůj náskok na dvacet bodů a Palyza v polovině této části upravil na 100:80. Ve zbytku utkání se už skóre příliš neměnilo, a tak po čtyřech bodech Pomikálka a koši Macháče skončilo střetnutí výsledkem 102:86.                   
Domácí vyprodukovali celkově o osm střel více, ve dvojkách Děčín ještě držel krok (26/48:24/46), ale ten hlavní rozdíl byl v trojkách, kde jich Nymburk nastřílel 14, kdežto Válečníci jen sedm. Těm se naopak dařilo v trestných hodech, kterých proměnili 17 z 22 pokusů. To Nymburk se v této disciplíně trápil a zapsal jen 8 šestek ze 17 pokusů. V dalších statistikách byli domácí vždy o kousek lepší. Na doskoku vyhráli 42:37 (druhé šance 19:17), měli více asistencí (21:15), méně ztrát (15:19) a dali více bodů z brejků (23:19). Zásadní rozdíl byl pak v souboji laviček, kde ta nymburská zvítězila 53:18!
Děčín táhl rozehrávač AJ Walton, který dal 13 bodů, měl 10 asistencí a 11 získaných faulů, což znamená cenný triple-double. K tomu pak ještě zaknihoval 7 doskoků a 3 zisky. Nejlepší střelci Válečníků byli ale Pomikálek a Svoboda, oba dali shodně po 17 bodech. Dobrý zápas odehrál také Kroutil (13 bodů), Josipovič přidal 8 a Macháč 6 bodů. 
Na straně Nymburka byl nejlepší Klassen s 20 body (trojky 5/10), k tomu přihodil 9 asistencí a 5 doskoků. Po 17 bodech zapsali Watson a Simmons, ostrostřelec Palyza měl 16 bodů. Ivanauskas dal 8 bodů, Rylich 7, Lockett 5. Martin Kříž vyšel bodově naprázdno.

Trenéři po utkání 
Ladislav Sokolovský, trenér ERA Basketball Nymburk: „Výhra je samozřejmě dobrá, ale přesto to nebudu hodnotit úplně pozitivně, protože jsme tam dnes udělali hodně chyb z pohledu taktiky a občas mi tam chybělo větší nasazení. Dostali jsme hodně bodů z protiútoků, jak kdybychom se neuměli vrátit zpět do obrany. Ale na tom se dá pracovat, to se dá zlepšit. V útoku to celkem jde, dnes jsme ukázali i to, že umíme střílet za tři, což z tréninku víme, jak hráči střílí, ale dosud se to nedařilo dostat i do zápasů. Ale měli jsme soupeři dovolit o deset až patnáct bodů méně. Pak bych řekl, že to bylo velice slušné utkání. Takhle je to dobrá výhra, ale máme na čem v obraně pracovat. Možná to bylo nekoncentrovaností, že si hráči mysleli, že když Nichols nehraje, že to bude jednoduché. Útok byl v pořádku, i když bych si představoval, že se míč ještě malinko víc pustí, ale já se chci hlavně bavit o problémech, a v obraně to dobré nebylo. Co se týče Natea Watsona, tak ten těžil z toho, že Marek Klassen ho dobře vidí a Děčín tam na pick-and-rollu udělal chyby, čehož oba velmi dobře využili. Pět dunků za prvních pět minut se moc často nevidí, ale já stejně pořád přemýšlím spíše nad tou obranou. Když budeme v zápasech koncentrovaní, můžeme hrát ještě mnohem lépe, protože tým máme opravdu dobrý. Já to nebral jako zápas o první místo, ale jako těžký zápas, což se potvrdilo.” 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My si nemůžeme myslet, že pojedeme do Nymburka vyhrávat, protože má nejlepší a nejdražší mančaft v celé lize. Ono se to jen říká, že je to zápas o první místo, realita je někde jinde. My jsme zápas začali velmi dobře, vedli jsme prvních pět minut první čtvrtiny. Na konci první čtvrtiny nás položil úsek 10:0, když jsme nebyli schopni zastavit clonu na hráče s míčem a dostávali jsme jednoduché koše od Watsona. Tím se Nymburk dostal do vedení 32:20 po první čtvrtině. To nás zlomilo na zbytek zápasu, protože jsme se už nedokázali dostat pod deset bodů v rozdílu, i když jsme se o to snažili až heroickým bojovným výkonem ve druhém poločase. Škoda toho výpadku sedmi, osmi minut na přelomu první a druhé čtvrtiny, kde jsme defenzivně propadli a naše obranné snažení bylo velmi špatné. Utkání bylo agresivní od začátku. My jsme si ale na rozdíl od druhého poločasu nechali dát jednoduché koše. Jednoduchá stupidní dvojička mezi Klassenem a Watsonem a naši pivoti nejsou schopni Watsona ubránit. Proto vypadal konec první čtvrtiny, jak vypadal. Ve druhém poločase jsme odvedli lepší práci na Watsonovi, a to se projevilo v tom, že jsme už nedostali tolik jednoduchých košů. Nymburk ale má takovou kvalitu, že když jsme pokryli clonu na hráče s míčem, trefí se zvenku. Když mají trojky 28/14, není se čemu divit, že nám nastřílí stovku. Šedesát bodů na první polovinu je ale opravdu hodně a máme na čem pracovat. Dneska jsme neměli Tye Nicholse, který nastoupil už se sebezapřením proti Brnu, a proto jsme ho dneska šetřili. Matěj Svoboda si poranil koleno a odstoupil během utkání. Uvidíme, jak to s ním bude vypadat. Věřím, že minimálně Nichols bude schopen v Olomouci hrát.”

Hráči po utkání 
Lukáš Palyza, křídlo ERA Basketball Nymburk: „Byl to hodně fyzický zápas jako play-off utkání. Hodně se to mlelo, a když Děčín zjistil, že herně to dnes s námi nepůjde, tak sáhl k fyzické hře, kouskování hry a to se jim ve druhé půli povedlo a náš náskok nenarůstal. Naše chyba byla, že jsme neudrželi koncentraci, nechali se rozhodit. To musíme zlepšit. První poločas byl velmi dobrý v útoku, bylo tam hodně pěkných akcí. Všichni v týmu pod novými trenéry pochopili, že hraní za Nymburk je o týmu. Vždy to vyjde na někoho jiného a je důležité, abychom tu hru dobře četli. Pak jsou všichni hráči v rytmu a vypadá to dobře. Od začátku sezóny jsme se trápili se střelbou a dnes se do toho konečně dostalo více hráčů. Je to důsledek tréninků, kde už to vypadá lépe, a vše si analyzujeme. Pro nikoho nebylo příjemné se prvních pár kol dívat jiným na záda, takže jsme rádi, že jsme to dnes zvládli a dostali jsme se zpět tam, kam patříme.”
Anthony Walton, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Byl to opravdu těžký zápas a je třeba ocenit Nymburk, protože hrál opravdu lépe než u nás. S novým trenérem a rozehrávačem hrál jinak. Teď byli doma a čekali jsme, že si budou chtít pohlídat domácí prostředí. Byl to opravdu dobrý zápas. Ty Nichols je náš nejlepší střelec, prohráli jsme o šestnáct bodů a právě jeho body nám chyběly. A Matěj Svoboda se dostával do dobré pohody v zápase, než musel odstoupit. Ale útok nebyl náš problém. To spíše obrana. A také doskok. Doufejme, že do soboty to dáme dohromady. Hlavně doskok byl problém. Dovolili jsme jim snad devět útočných doskoků za poločas, což není zas tak hrozné, ale oni z toho dali minimálně dvanáct bodů. To jim hodně pomohlo. Takže obrana byl problém, hlavně komunikace. Musíme se na to podívat a zlepšit to. Druhý poločas byl hodně fyzický a tak to má být. Kdybychom bojovali už v první půli tak, jako ve druhé, tak by to byl zcela jiný zápas. Ale je to jen jeden zápas z dlouhé sezony a jedeme dál.”

ERA Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín 102:86
Body Nymburku: Klassen 20 (5x 3, 6 doskoků, 9 asistencí), Watson 17, Simmons 17 (4x 3), Palyza 16 (2), Ivanauskas 8 (7 doskoků), Rylich 7 (1x 3), Lockett 5, Tůma 4 (1x 3), Kovář 4 (1), Benda 2, Novák 2, Kříž 0.
Body Děčína: Pomikálek 17 (2x 3, 7 doskoků), Svoboda 17 (1x 3), Walton 13 (1x 3, 7 doskoků, 10 asistencí, 11 získaných faulů), Kroutil 13 (2x 3), Josipovič 8 (7 doskoků), Macháč 6, Žikla 5 (1x 3), Mach 5, Rozsypal 2, Bobek 0.
Střelba za 2 body 26/48:24/46, za 3 body 14/28:7/22, TH 8/17:17/22. Doskoky 42:37 (útočné 16:14), asistence 21:15, ztráty 15:19, fauly 21:21.

Čtvrtiny: 32:20, 27:23, 19:24, 24:19

Rozhodčí: Hruša Petr, Scholze Michal, Linhart Tomáš

Komisař: Andrle Petr         

Diváci: 290 

PŘED UTKÁNÍM

Ještě před koncem první poloviny základní části Kooperativa NBL si Válečníci předehrají zápas 14. kola. A bude to předehrávka velmi pikantní, protože v ní nastoupí proti svému bývalému trenérovi, jenž dovedl Děčín k zatím největším úspěchům v jeho historii, Pavlu Budínskému. Ten se spolu s Ladislavem Sokolovským chopili nymburského kormidla poté, co se český mistr na konci října rozloučil kvůli neuspokojivým výsledkům s trenérem Robertsem Štelmahersem a jeho asistencem Akselisem Vairogsem. Nymburk totiž prohrál první dva zápasy v Lize mistrů se španělským Bilbaem i bosenskou Igokeou, v KNBL pak padl s Děčínem 84:82 a následně dokonce prohrál se Slavií Praha 80:71. To byla konečná pro lotyšskou dvojici trenérů i amerického rozehrávače Sterlinga Gibbse a vedení týmu se chopil sportovní ředitel Ladislav Sokolovský, který si za asistenta vybral Pavla Budínského.

Nová dvojice má zatím úspěchy, protože Nymburk pod jejím vedením vyhrál v KNBL na palubovce Královských Sokolů vysoko 52:99, v Lize mistrů doma přehrál po velikém obratu turecký Bahcesehir 79:76 (nejlepší střelci Nymburku: Watson 16, Ivanauskas 12, Klassen 11) a následně musel vynaložit hodně sil, aby zvítězil v Ostravě 86:97 (nejlepší střelci Nymburku: Klassen 17, Kříž 14, Simmons 14, Lockett 13). V zatím posledním ligovém utkání Nymburk smetl doma USK Praha 105:84 (nejlepší střelci Nymburku: Klassen 24, Watson 17, Kříž 12).

Nymburk začal novou sezónu v Kooperativa NBL upracovanou výhrou v Opavě 61:69, což by nebylo divné, ale pak přišla již zmiňovaná prohra na palubovce Válečníků 84:82 (tohoto soupeře naposledy porazil Děčín před deseti roky a právě pod taktovkou Pavla Budínského). Poté český mistr musel doma mazat sedmnáctibodové manko proti Ústí, což se mu povedlo a vyhrál 83:69. Následně se velice nadřel na výhru v Pardubicích 73:76, a pak přišel absolutní šok na palubovce nováčka soutěže, pražské Slavie, která vyhrála 80:71. 

Českého multišampióna bodově táhne kanadský rozehrávač Marek Klassen, jenž dává v průměru 16,6 bodu a má přes šest asistencí na zápas. Klassen na úvod sezóny nahradil zraněného amerického rozehrávače Stokese. Další rozehrávač Gibbs, který se zranil před loňským ročníkem, ale obě strany chtěly dodržet dvouletý kontrakt, odešel po dohodě po prvních zápasech letošního ročníku, kdy v lize odehrál pouze dva duely, jelikož se v dalších jako šestý cizinec nevešel do sestavy. Druhým nejlepším střelcem týmu je litevský pivot Rapolas Ivanauskas (11,1), za ním je Američan Gerel Simmons (10,9). Nejlepším střelcem z českých hráčů je Martin Kříž (10,0).

Zdravotní stav Děčína: otazník visí znovu nad startem Ty Nicholse 

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Nymburk je v našem letošním druhém vzájemném zápase favoritem. Po změně trenéra ještě nymburští hráči neprohráli a jejich herní projev se oproti začátku sezóny zlepšil. Pokusíme se našeho soupeře co nejvíce potrápit a hrát v Nymburce vyrovnaně až do konce."
Lukáš Bobek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Ve středu nás čeká utkání v Nymburce, což je aktuálně nejlépe skórující a zároveň nejlépe doskakující tým. Klíčem k úspěchu bude tedy dobrá obrana a zároveň obranný doskok, abychom Nymburku nedovolili skórovat z druhých šancí. Pokud toto splníme a na hřišti necháme vše, věřím, že uspějeme."

Vzájemný zápas v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - ERA Basketball Nymburk 84:82
Nichols 26, Walton 17, Svoboda 14 - Simmons 21, Watson 13, Gibbs 8, Kříž 8.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

 

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
4 - Tomáš Randýsek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
5 - Tomáš Pomikálek 32:34 6/3 7/2 6/5 2 5 7 0 2 3 2 5 2 21 17
6 - Lukáš Bobek 8:4 0/0 1/0 0/0 1 0 1 0 0 0 2 0 2 -4 0
11 - Matěj Svoboda 18:32 9/7 3/1 0/0 3 2 5 0 0 0 3 0 2 13 17
13 - Filip Kroutil 35:58 4/2 5/2 4/3 3 0 3 1 1 2 2 2 0 14 13
14 - Petr Macháč 16:16 6/3 0/0 0/0 2 3 5 0 0 0 1 0 3 4 6
17 - Lukáš Rozsypal 9:12 1/1 1/0 0/0 0 0 0 0 1 0 0 0 2 0 2
21 - Martin Mach 14:4 2/2 1/0 1/1 1 1 2 0 1 0 3 1 0 5 5
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 35:8 10/2 2/1 9/6 1 6 7 0 10 3 2 11 4 26 13
55 - Igor Josipović 14:4 7/4 0/0 0/0 1 6 7 1 0 1 0 0 2 12 8
40:00 45/24 20/6 20/15 14 23 37 2 15 9 15 19 17 91 81

ERA Basketball Nymburk

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Junathaen Watson 16:38 10/8 0/0 2/1 0 3 3 0 1 0 1 3 3 17 17
2 - Marek Klassen 26:34 7/2 10/5 1/1 1 4 5 0 9 1 4 2 1 22 20
4 - Petr Benda 11:27 3/1 0/0 0/0 1 1 2 0 2 1 0 0 0 5 2
7 - Rapolas Ivanauskas 18:13 9/4 3/0 2/0 2 5 7 1 1 0 2 3 0 8 8
10 - Dávid Novák 4:24 1/1 0/0 1/0 0 0 0 0 1 0 0 1 1 2 2
12 - Gerel Simmons 19:40 4/2 5/4 2/1 0 1 1 0 0 2 0 4 1 19 17
13 - Eric Lockett 19:34 2/2 2/0 2/1 1 5 6 0 1 1 4 1 2 5 5
21 - Luboš Kovář 19:48 0/0 1/1 2/1 1 2 3 0 0 0 1 1 2 4 4
23 - Lukáš Palyza 19:22 4/4 3/2 3/2 1 4 5 0 4 1 2 2 1 23 16
31 - Martin Kříž 13:52 3/0 0/0 0/0 1 1 2 0 2 1 1 0 3 -2 0
73 - František Rylich 19:46 4/2 3/1 0/0 3 0 3 0 0 3 0 1 4 6 7
98 - Jakub Tůma 10:37 1/0 1/1 2/1 1 0 1 0 0 0 0 1 3 1 4
40:00 48/26 28/14 17/8 12 26 38 1 21 10 15 19 21 110 102
Nahoru