BK REDSTONE Olomoucko vs BK ARMEX Děčín 91 : 85

26. 11. 2022, 17:00 HOD. SH Gymnázia Olomouc

PO ZÁPASE

Olomoucko: Feštr, Williams, Tkadlec, Kněževič, Moten
Děčín: Walton, Nichols, Kroutil, Pomikálek, Josipovič

Po domácí prohře s Brnem a venkovní porážce v Nymburku se Válečníci chtěli dostat zpět na vítěznou vlnu na palubovce posledního Olomoucka. Měli k tomu blízko, ale nakonec se to nepovedlo a domácí vyhráli v prodloužení, čímž pokazili Děčínu oslavy dvanáctistého utkání v české lize.
Děčínští basketbalisté (bez zraněného Matěje Svobody) nezačali zápas příliš dobře, protože minuli první dvě střely a následně Nichols fauloval Tkadlece při trojce - 4:0. Po dvou minutách pak prohrávali 7:2 a střelecky se trápili. V polovině první desetiminutovky pak Nichols znovu fauloval Tkadlece při trojce, který byl při šestkách stoprocentní - 12:6. Pak ale Pomikálek trefil první děčínskou trojku, následně Walton proměnil šestky a Nichols trojkou vyrovnal na 14:14. Po šestkách Waltona, Nicholse a Kroutila to bylo už 14:18, domácí Halada sice snížil, ale poslední slovo měl Nichols, jenž upravil na 16:20. Druhou desetiminutovku zahájil čtyřmi body Heinzl a vyrovnal na 20:20. Na druhé straně se prosadili pivoti Macháč a Josipovič, po šestkách Kroutila to bylo 22:26, jenže pak Děčín nedal dvě minuty koš a Olomoucko vyrovnalo na 26:26. Utkání plné nepřesností, faulů a útočných doskoků, ze kterých ale většinou nic nebylo, pokračovalo jako na houpačce a oba týmy se střídaly v mírném vedení. V poslední minutě první půle se postavil na čáru trestných hodů děčínský Jansa a zaznamenal své první body v dresu Válečníků - 37:38.
Druhý poločas začali Válečníci aktivně, během dvou minut si připsali dva zisky a třikrát donutili domácí faulovat. Jenže Macháč i Nichols proměnili jen jednu šestku. Pak ale Walton zapsal koš s faulem, Děčín odskočil na 37:43 a zdálo se, že získává jistotu. Bohužel, následovalo další střelecké trápení a Olomoucko se stále drželo v těsném kontaktu. V polovině této části to bylo 46:47. Pak Kroutil trojkou trochu zvedl děčínskou náladu, jenže domácí Halada čtyřmi body v řadě vyrovnal, po trojce Motena šlo Olomoucko do vedení, které pak v koncovce třetí čtvrtky narostlo na 60:51! Naštěstí v poslední minutě Macháč snížil na 60:53. A stejný hráč bodově otevřel také poslední periodu, ovšem na druhé straně kontroval Lewis trojkou - 63:55. Pak ale Pomikálek trefil trojku, Walton přidal koš, navíc  svojí aktivitou nutil soupeře k faulům a přesnými šestkami pomohl po čtyřech minutách snížit na 68:66. Následně Nichols vyrovnal na 70:70, ale v útoku to Děčínu stále skřípalo a Olomoucko tak odskočilo dvě minuty před koncem na odskočilo na 77:71. V tu chvíli se ale naštval Walton, získal míč a po nesportovním faulu Williamse proměnil další dvě šestky - 77:73. Kapitán Pomikálek další akci Děčína zakončil košem s faulem a bylo to 77:76. A když v poslední minutě přidal Kroutil trojku, Válečníci rázem vedli 77:79. Navíc získali míč po další ztrátě domácích, ale vzápětí se Žikla dopustil útočného faulu a Halada trojkou otočil na 80:79. Děčín sáhl k oddechovému času, po rozehrání byl Pomikálek faulovaný a 14 vteřin před koncem mohl rozhodnout. Jenže proměnil jen jeden trestný hod a šlo se do prodloužení - 80:80.
V něm jako první skóroval Žikla, avšak Halada odpověděl trojkou. Válečníkům se střelecky nedařilo, ze šestek ale snížili na 87:85. Pak ovšem Heinzl zaznamenal koš s faulem a Olomoucko odskočilo na 90:85. Děčín sice následně v rychlém sledu vypálil tři trojky, ale ani jedna nenašla cíl, a tak po nesportovním faulu Macháče pečetil Heinzl jedním trestným hodem na 91:85.
Oba týmy se po celou dobu střelecky trápily - domácí měli celkovou úspěšnost střely 41%, Děčín dokonce jen 36%. Olomoucko bylo lepší v dvojkách, hosté v trojkách, ale jen o jednu střelu (5:6). Házelo se hodně trestných hodů (celkem 90!), ale ani zde to nebyla z žádné strany hitparáda (28/42:31/48). Pro pět faulů nedohráli Nichols, Josipovič, Macháč a Jansa, v dresu Olomoucka to byli Williams, Moten a Feštr. Na doskoku zvítězilo Olomoucko 50:46 (na útočné doskoky to bylo 22:22!), které bylo lepší také na body z druhých šancí (19:14). Válečníci byli naopak lepší v brejcích (11:23). Veliký rozdíl byl opět v bodech laviček, kde ta olomoucká porazila děčínskou 47:15.
Lídrem Děčína byl opět rozehrávač AJ Walton, který k 19 bodům přidal 8 doskoků, 7 asistencí, 6 zisků a 11 získaných faulů! Za ním pak byli čtrnáctibodoví Kroutil a Pomikálek, Nichols přidal 13 bodů, 4 zisky, 7 získaných faulů, ale také pět ztrát a šestky 4/10. Dvojciferným střelcem byl ještě Josipovič (10), Macháč zapsal 7 bodů.
Domácí táhl exděčínský Halada s 21 body, Heinzl zapsal 15 bodů (+ 11 doskoků) stejně jako Williams. Kněževič přidal 14 bodů a 15 doskoků, Tkadlec dal 9 bodů, Welsch 6...

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Hodně vyrovnaný zápas. Poločas remíza, po čtyřiceti minutách taky. Koncovku zvládl lépe soupeř, patří mu gratulace. Nás především  v prvním poločase zradila střelba trestných hodů. Možná kdybychom šli do druhého poločasu s nějakým vedením, mohlo to dopadnout jinak. V tuto chvíli především potřebujeme stabilizovat náš zdravotní stav, protože sezóna bude ještě dlouhá.”
Tihomir Bujan, trenér BK REDSTONE Olomoucko: „Pro nás to byl neuvěřitelně těžký zápas. Máme za sebou náročný program. V týdnu jsme v Alpe Adria Cupu hráli v Lublani také prodloužení, hodně jsme cestovali. Ale hráči to přesto zvládli. Velký zápas odehrál Filip Halada, byl to možná jeho nejlepší výkon v sezóně. Své ale odvedli prakticky všichni. V obraně, na doskoku. Šli jsme za výhrou a v nastavení jsme byli o kousek lepší.“

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Bylo to bojovné a pro diváka určitě zajímavé. Současně jsem ale v zápase viděl i některé vlastně nebasketbalové situace. Žádný ze soupeřů nezískal větší náskok, bylo to koš za koš. Ligu hraji devět let, soutěž sleduji nějakých třiadvacet a nikdy jsem neviděl, že by se házelo devadesát šestek. Z tohoto pohledu to bylo neuvěřitelné!“
Lukáš Feštr, rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko: „Fyzicky i psychicky to bylo náročné. V minulé i této sezoně jsme několikrát koncovku nezvládli a prohráli vyrovnané střetnutí, proto mám radost z tohoto úspěchu. Díky velkému počtu faulů v prodloužení nehráli hráči základní sestavy, my jsme to zvládli lépe. Po poslední porážce v Alpe Adria Cupu v Lublani jsem říkal, že bude méně mrzet, pokud porazíme Děčín, a to se povedlo.”

BK REDSTONE Olomoucko - BK ARMEX Děčín 91:85 po prodl.
Body Olomoucka: Halada 21 (2x 3, 9 doskoků, 7 získaných faulů), Heinzl 15 (11 doskoků), Williams 15, Kněževič 14 (15 doskoků, 7 ztrát), Tkadlec 9 (1x 3), Welsch 6 (6 asistencí), Lewis 5 (1x 3), Moten 5 (1), Feštr 5, Klepač 0.
Body Děčína: Walton 19 (TH 15/16, 8 doskoků, 7 asistencí, 6 zisků, 11 získaných faulů), Pomikálek 14 (2x 3), Kroutil 14 (3x 3), Nichols 13 (1x 3, 4 zisky), Josipovič 10 (7 doskoků), Macháč 7, Žikla 3, Mach 3, Jansa 2, Rozsypal 0.
Střelba za 2 body 24/48:18/38, za 3 body 5/22:6/27, TH 28/42:31/48. Doskoky 50:46 (útočné 22:22), asistence 18:15, ztráty 16:15, fauly 36:37.

Čtvrtiny: 16:20, 21:18, 23:15, 20:27 - 11:5

Rozhodčí: Kučírek Martin, Kurz Vlastimil, Kubiš Michal

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 117

PŘED ZÁPASEM

První polovina základní části Kooperativa NBL se blíží ke svému konci a Válečníci se v rámci 10. kola vypraví na palubovku Olomoucka. Tomu start sezóny nevyšel podle představ a momentálně se pohybuje na chvostu tabulky. To však neznamená, že děčínskou ekipu čeká snadný úkol.

Zápas bude mít pro Děčín jednu velkou slavnostní zvláštnost. Půjde totiž pro klub o dvanáctisté utkání v české lize! Magickou hranici 1.200 dosáhnou Válečníci jako teprve druzí po Pardubicích, kde byla tato meta překonána v jejich prvním letošním duelu. Děčín vstupoval do ročníku 2022/23 s celkovou historickou bilancí 628 výher a 561 proher, a jako jeden z mála klubů si drží pozitivní bilanci (lepší jsou jen Nymburk, Nový Jičín, Prostějov, Zbrojovka Brno a Opava, dále mají pozitivní bilanci Levice, ale ostatní týmy mají více proher než vítězství). Ta aktuální je tedy 635:564

Olomoucko vstoupilo do sezóny s cílem vylepšit loňské předposlední místo, a ještě před začátkem NBL stihlo vyměnit oba nové Američany. Pak hned na úvod prohrálo doma s Kolínem těsně 73:78, poté padlo na Slavii Praha 81:62 a následně v domácí divoké přestřelce podlehlo Královským sokolům 95:109. Vedení klubu znovu reagovalo, propustilo trenéra Miljana Čuroviče a tým vedl několik zápasů prezident a sportovní manažer Michal Pekárek. Ani jemu se ale nepovedlo zastavit sérii porážek a Hanáci postupně padli s Ostravou, Brnem i Pardubicemi. Na konci října ohlásilo Olomoucko příchod nového kouče, kterým se stal Chorvat Tihomir Bujan, jenž dorazil ze Slovenska, kde vedl Handlovou. A hned při svém prvním startu získal pro Olomoucko první a nečekané vítězství. Jeho tým totiž doma skolil Opavu 92:84 (nejlepší střelci Olomoucka: Williams 22, Feštr 18, Moten 16). V posledním utkání v neděli v Ústí však nestačili na obměněný tým Slunety a i přes 89 vstřelených bodů padl dvacetibodovým rozdílem 109:89.

Olomoucko se letos přihlásilo stejně jako Děčín do Federálního poháru, kde  v základní skupině B obsadilo 2. místo, když porazilo Handlovou i Hradec Králové, ale prohrálo s Lučencem. Tyto výsledky jej posunuly do skupiny o 5. - 8. místo, kde však podlehlo Pardubicím i Svitu a skončilo osmé. Další pohárové zkušenosti sbírá Olomoucko v Alpe Adria Cupu, kde zatím prohrálo ve Vídni 99:69, pak vyhrálo v chorvatské Šibence 77:84, ale ve středu 23. 11. padlo v prodloužení ve slovinské Ljubljani s týmem Ilirija 90:81.

Kádr Olomoucka opustili před sezónou Tomsick, Bracey, Dragovič, McSwain, Marek Sehnal, Žák i Adam Klepač, naopak zůstali Feštr, Halada, Kněževič a Erik Klepač. Tým pak doplnil srbský rozehrávač Peda Stamenkovič, jenž dorazil z Hradce Králové (a dosud odehrál pro zranění pouze 3 zápasy), americký rozehrávač Jonathan Edward Williams, americký pivot Darious Lee Moten a čeští pivoti Dominik Heinzl (příchod z Ostravy) a exděčínský Jakub Skalička. Dále Olomoucko na soupisku zapsalo dvojici rozehrávačů Tomáše Tkadlece a mladičkého Lukáše Olborta. V minulých dnech oznámil klub další posilu, kterou je rozehrávač Marek Welsch, jenž letos působil v prvoligovém Jindřichově Hradci. V Ústí se pak trochu nečekaně objevila další nová tvář, americký křídelník Bradlee Lewis, aby hned v dalším duelu ve Slovinsku vůbec nenastoupil.

Zdravotní stav Děčína: Nichols (nad jeho startem visí otazník, zranění nohy, návrat každým dnem), Svoboda (nenastoupí, pohmožděné koleno, očekávaná absence 10 dní), Randýsek (pokračující rehabilitace po operaci kolene)

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Olomoucko je v domácím prostředí nepříjemný soupeř. V posledním domácím utkání dokázalo porazit Opavu. Tým soupeře udělal v poslední době několik změn. Olomoucko hraje s velkou energií, disciplinovaně a snaží se dodržovat trenérem stanovenou taktiku. Chceme předvést dobry výkon a bojovat o cennou výhru ve venkovním prostředí."
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Po dvou prohrách v řadě si asi každý uvědomuje, jak je pro nás další zápas důležitý. Jedeme na palubovku Olomoucka, které nám to rozhodně nedá zadarmo. Od začátku sezóny udělalo několik změn v týmu, což je to vidět i na výsledcích a herním projevu. Nicméně my se musíme soustředit hlavně na sebe, hrát poctivou obranu a využívat rychlé protiútoky."

Komisař: Večeřa Pavel

5 - Tomáš Pomikálek 21:1 2/2 7/2 7/4 0 4 4 0 0 1 2 5 3 11 14
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 - Filip Kroutil 36:42 3/1 5/3 4/3 3 2 5 0 2 0 0 3 2 17 14
14 - Petr Macháč 19:37 4/3 0/0 2/1 4 1 5 0 1 0 2 2 5 6 7
17 - Lukáš Rozsypal 1:22 0/0 1/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 -2 0
19 - Tomáš Jansa 23:54 3/0 1/0 2/2 1 0 1 0 1 1 0 2 5 -2 2
21 - Martin Mach 16:3 1/1 0/0 2/1 2 5 7 1 0 0 0 1 2 9 3