9. kolo

BK ARMEX Děčín vs Basket Brno 63 : 67

1. čtvrtina
16 : 18
2. čtvrtina
15 : 19
3. čtvrtina
15 : 10
4. čtvrtina
17 : 20
19. 11. 2022, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy 
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Josipovič
Brno: Půlpán, Bálint, Chatman, Svoboda, Puršl 

Válečníci v 9. kole Kooperativa NBL přišli o domácí neporazitelnost. Po reprezentační pauze nestačili na silné Brno, které sice zastavili na 67 bodech, ale sami se v útoku rovněž trápili a dali ještě o čtyři body méně.  Nicméně vyprodané ARMEX Sportcentrum vidělo skvělý zápas plný emocí a po utkání potleskem poděkovalo děčínskému týmu za bojovnost, která tentokrát na úspěch nestačila.
První body zápas obstaral domácí Svoboda, hosté sice vyrovnali, ale následovalo sedm bodů AJ Waltona, k němu se trojkou přidal Nichols, a po čtyřech minutách to bylo 12:6. Brno však využilo děčínského trápení v útoku a otočilo na 12:14. Válečníci ještě do konce první čtvrtky dvakrát vyrovnali z trestných hodů, ale poslední slovo měl exděčínský Krakovič, který upravil na 16:18. V úvodu druhé desetiminutovky se oba celky střídaly ve skórování, na straně domácích to byl Svoboda, který i díky dvěma trojkám držel Válečníky stále na dostřel - 24:26. V dalších minutách se skóre měnilo jen velmi pomalu a prim hrály obrany. Závěr poločasu ale vyšel podstatně lépe hostům, kteří získali dvojciferný náskok 27:37. Ten se ale Nicholsovi a AJ Waltonovi povedlo to přestávky trochu snížit na 31:37. Domácí kromě bodového manka jistě mrzel i fakt, že měli jen čtyři střelce a kapitán Pomikálek už měl čtyři fauly.
Druhý poločas začala trojka Bálinta, pak ale Válečníci ještě více přidali v obraně, konečně také zpřesnili útok a začali Brno dotahovat. Lví podíl na to mměli opět Nichols a AJ Walton, po jehož koši byl stav 41:42. Následoval brněnský time-out, po něm hostující Svoboda trefil trojku, ale Pomikálek těžkou střelou za dva body a Nichols šestkami vyrovnali na 45:45. Vyprodané hlediště hnalo domácí do útoku, ale tam to stále drhlo, a tak Krakovič otočil na 45:47 a následně Kroutil po technické chybě lavičky hostů uzavřel třetí čtvrtku na 46:47. V poslední periodě se Válečníkům podařilo dvakrát odpovědět na šestky Svobody, po koši AJ Waltona a jedné šestce Pomikálka šli dokonce do vedení 53:51. Po dalších trefách Nicholse a AJ Waltona to bylo čtyři minuty před koncem 59:55 a zdálo se, že by Děčín mohl jít do rozhodujícího trháku. To se však nepovedlo a Chatman vyrovnal na 59:59. Dvě minuty před koncem pak Mišula trefil trojku a poslal Brno zpět do vedení - 59:62. Válečníci kontrovali dvěma body AJ Waltona, na druhé straně ale lehce zakončil Bálint, který po koši Nicholse proměnil oba trestné hody - 63:66. V posledním útoku bohužel Nichols minul svůj trojkový pokus a následně Půlpán jednou šestkou pečetil na 63:67.
Přes nízké skóre viděli diváci zajímavý, atraktivní a velmi fyzický basketbal, v němž hlavní roli hrály obrany a každý koš měl cenu zlata. Válečníci byli o trochu lepší ve dvojkové střelbě, trojky zaznamenaly oba celky jen čtyři, naopak Brno si vedlo výrazně lépe v trestných hodech. Také mělo produktivnější lavičku (5:18), rovněž vyhrálo souboj v druhých šancích (2:10). Další statistiky byly velmi vyrovnané - doskoky 40:39, asistence 7:8, ztráty 16:15.
Tahouny Děčína byli oba Američané - AJ Walton dal 26 bodů, měl 9 doskoků, ale také pět ztrát, Nichols přidal 16 bodů, 4 zisky a 8 získaných faulů. Matěj Svoboda byl s 11 body posledním dvojciferným střelcem domácích, zbytek týmu jen paběrkoval. Do hry se dostala i nová posila Děčína, rozehrávač Tomáš Jansa.
Brno se opíralo o Bálinta (13), Puršla (10) a Svobodu (10). Chatman zapsal 9 bodů, po sedmi pak Mišula a Půlpán. Krakovič nedohrál pro pět faulů. 

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Byl to velmi intenzivní zápas, na to, že se hrálo po reprezentační pauze. Nám se zápas moc nepovedl v tom, že střelecky to bylo velmi špatné. Sice jsme udrželi nejlépe skórující tým ligy na šedesáti sedmi bodech, ale na druhou stranu jsme se trápili v útoku. Nepomohli jsme si žádnou těžkou střelou jako Brno, Brnu se navíc podařilo zastavit náš rychlý protiútok a když už jsme se dostali do vymezeného území, neproměnili jsme střely, které obvykle dáváme. To nás stálo zápas.“
Martin Vaněk, asistent trenéra Basket Brno: „Byl to skvělý zápas od začátku až do konce. Řekl bych, že od začátku jsme trochu tahali za delší konec provazu, dařilo se nám. Ale celkově to bylo nahoru, dolů. Nám pomohlo, že jsme před poločasem utekli na deset bodů. Druhý poločas byl opět nahoru, dolů, Děčínu se jedna, dvě pozice nepovedly a nám ano. To rozhodlo. Jinak to byl vyrovnaný zápas, skvělá atmosféra.“

Hráči po utkání 
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Dostat pouhých šedesát sedm bodů od nejlépe útočícího týmu je skvělá práce, bohužel dnes jsme se strašně nadřeli v útoku. Máme sice v týmu dvě individuality, které dávají okolo dvaceti bodů na zápas, ale když se k nim nikdo nepřidá, dnes to bylo včetně mě, nemůžeme zápasy vyhrávat. Musí se do hry zapojit všichni hráči, ve třech tým jako je Brno prostě porazit nemůžeme. Brno má zkušené hráče a největší talenty z české republiky, přesto si myslím, že prohrát s takovým útokem před vyprodanou halou je zkrátka ostuda. Doufám, že nás dnešní prohra posadí na zadek a uvědomíme si, že se musíme vrátit ke hře, kterou jsme praktikovali do teď. Ono to samo zkrátka nepůjde, my musíme vyhrát zápasy, nikdo jiný to za nás neudělá. Nemůžeme se spoléhat jen na Nicholse a Waltona, musíme pomoct všichni."
Šimon Svoboda, křídlo Basket Brno: "Bylo to dnes těžké, fanoušci nám to znepříjemnili. Ale bylo to veliká atmosféra a jsem rád za výhru. Okamžik utkání? Určitě trojka Mišuli v závěru."

BK ARMEX Děčín - Basket Brno 63:67
Body Děčína: Walton 26 (1x 3, 9 doskoků, 3 asistence), Nichols 16 (1x 3, 3 asistence, 4 zisky, 8 získaných faulů), Svoboda 11 (2x 3), Pomikálek 3, Kroutil 3, Josipovič 2, Macháč 2, Žikla 0, Mach 0, Jansa 0.
Body Brna: Bálint 13 (1x 3), Puršl 10 (8 doskoků), Svoboda 10 (1x 3), Chatman 9 (8 doskoků), Půlpán 7 (6 zisků), Mišula 7 (1x 3), Krakovič 4, Körner 4, Křivánek 3 (1x 3).              
Střelba za 2 body 19/37:17/43, za 3 body 4/22:4/18, TH 13/18:21/28. Doskoky 40:49 (útočné 7:9), asistence 7:8, ztráty 16:15, fauly 21:23.

Čtvrtiny: 16:18, 15:19, 15:10, 17:20

Rozhodčí: Blahout Petr, Vošahlík Marek, Jeřáb Jan

Komisař: Ringsmuth Zdeněk         

Diváci: 1 200 

PŘED UTKÁNÍM

Po reprezentační přestávce prověří Válečníky ambiciózní tým Basket Brno, který má za sebou velmi úspěšnou loňskou sezónu.
Celek vedený koučem Lubomírem Růžičkou se v ní probojoval do Final four Severoevropské ligy (ENBL), kde v boji o bronz porazil estonský tým Tartu Ulikool Maks and Moorits 80:76. Mezi poslední čtyři se Brno dostalo také v Českém poháru mužů, zde po prohrách s Nymburkem a Pardubicemi skončilo na 4. příčce. Ten největší úspěch si ale Brno schovalo až na závěr sezóny, kdy ve čtvrtfinále Kooperativa NBL vyřadilo Pardubice 4:3 na zápasy, poté sice prohrálo 1:4 na zápasy s Opavou v semifinále, ale v boji o bronz přehrálo ústeckou Slunetu 2:1 na zápasy a získalo pro své město medaili po dlouhých 15 letech

V letní pauze odešli hráči Madden, Mickelson, Djuričič, Jansa i velezkušený rozehrávač Roman Marko, jenž ale klub neopustil úplně, protože zakotvil na pozici generálního manažera. V kádru naopak zůstali Mišula, Půlpán, Puršl, Bálint, Krakovič, Körner, Nečas, Petr Křivánek a Dáňa. Tyto borce pak doplnili Američan Kameron Jamal Chatman a čeští mladíci Rychtecký (18 let), Kubín (22 let), Stráněl (16 let) a Koulisianis (17 let).

Ještě před pauzou Brno ohlásilo zkoušku další posily, a to Charlese Aikena, který už v české lize hrál, konkrétně v dresu svitavských Turů. Naposled hrál v tchajwanské lize, kde zapisoval v průměru 12 bodů a téměř 10 doskoků. V kolence startů mu však nejspíš zůstane nula, neboť podle informací z klubu zkouška nebyla příliš úspěšná a hráč sám ještě před koncem zažádal o uvolnění.

Brněnský celek začal sezónu výhrami nad Slavií Praha 92:79, poté si přivezl další vítězství z Hradce Králové (70:87). Na Folimance však dostalo Brno tvrdou lekci, když podlehlo mladému týmu USK jednoznačně 95:73. Chuť si svěřenci trenéra Růžičky spravili v Olomoucku (68:97), pak padli na palubovce Opavy 86:77. Následovala domácí dramatická bitva s ústeckými Pandami, kterou rozhodl šest vteřin před koncem Šimon Svoboda trojkou - 92:90 (nejlepší střelci Brna: Svoboda 22, Chatman 15, Bálint 13). Brno má k dobru ještě odložený zápas s Ostravou (23.11.), dohrávka v Pardubicích proběhla 5.11. a tým trenéra Růžičky zde zvítězil 65:75 (nejlepší střelci Brna: Chatman 21, Mišula 20, Puršl 13).

Tým Brna táhne nová akvizice Chatman, který dává v průměru 17,7 bodu, doskakuje sedm míčů a má tři asistence na zápas. Ukrajinský rozehrávač Oleksandr Mišula střílí 13,3 bodu, Richard Bálint přidává 10,1 bodu, tedy téměř stejně jako pivot Šimon Puršl (11,6). Dvojciferným střelcem je ještě Viktor Půlpán s průměrem 10 bodů, k tomu zapisuje přes 6 asistencí na zápas. Exděčínský Jakub Krakovič dává 5,4 bodu.

Růžičkovu partu čekají i letos boje v ENBL, kam vstoupí 29. a 30. listopadu proti domácím Mořským Vlkům z polského Štětína a proti estonskému Tartu. 

Zdravotní stav: otazník visí nad startem Ty Nicholse, který laboruje s drobným zraněním nohy, po rehabilitaci se už téměř plnohodnotně do tréninku zapojuje i Tomáš Randýsek, na soupisce už by měl figurovat i doplněný Tomáš Jansa

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Brno hraje od začátku ligy atraktivní basketbal. Zakládá si na precizní obraně s následným bleskurychlým přechodem do rychlého protiútoku. Kostru týmu tvoří Půlpán, Mišula, Chatman a Krakovič, kteří jsou doplněni šikovnými a talentovanými mladými hráči. Hrajeme doma a před vlastními fanoušky se chceme rvát o výhru až do konce zápasu."
Ty Nichols, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Brno je dobrý tým, jejich soupiska je nabitá od shora dolů, mají dobrého trenéra, takže půjde o těžký boj na obou polovinách hřiště. Hrajeme na domácí palubovce, a tak chceme určitě pokračovat v dobrých výkonech a využít naše skvělé fanoušky jako výhodu. Pokud vydržíme předvádět hru, jakou chceme, včetně všech drobných detailů, věřím, že si odneseme výhru."

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video ZDE.

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
5 - Tomáš Pomikálek 24:11 2/1 2/0 2/1 1 5 6 0 1 0 3 3 4 2 3
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
11 - Matěj Svoboda 26:13 4/2 6/2 4/1 0 5 5 2 0 1 2 2 2 8 11
13 - Filip Kroutil 22:13 1/0 3/0 3/3 2 2 4 0 0 0 0 2 1 4 3
14 - Petr Macháč 15:47 1/1 0/0 0/0 0 2 2 0 0 0 1 0 4 -1 2
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 11:0 0/0 0/0 0/0 1 2 3 0 0 0 0 1 1 3 0
22 - Anthony Lamont Walton Jr. 37:19 16/10 3/1 3/3 1 8 9 0 3 0 5 5 4 26 26
55 - Igor Josipović 19:3 3/1 0/0 0/0 1 3 4 0 0 0 1 1 4 0 2
40:00 27/15 14/3 12/8 6 27 33 2 4 1 12 14 20 42 47

Basket Brno

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
3 - Oleksandr Mishula 22:39 3/1 7/1 3/2 1 4 5 0 2 0 1 3 4 3 7
8 - Viktor Půlpán 32:37 5/2 1/0 6/3 1 3 4 0 2 6 3 3 3 9 7
10 - Šimon Svoboda 18:36 4/1 1/1 6/5 1 2 3 0 0 0 2 3 2 8 10
11 - Richard Körner 20:47 5/2 0/0 0/0 1 1 2 0 1 0 1 1 1 3 4
11 - Richard Bálint 21:27 6/3 2/1 4/4 1 1 2 0 0 1 1 3 4 10 13
12 - Petr Křivánek 12:27 1/0 2/1 0/0 0 2 2 1 0 0 0 0 0 4 3
14 - Tomáš Houzar 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
29 - Jakub Krakovič 9:36 3/2 1/0 0/0 1 2 3 0 0 0 1 0 5 -1 4
73 - Jaroslav Kubín 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
40:00 27/11 14/4 19/14 6 15 21 1 5 7 9 13 19 36 48
Nahoru