02. 11. 2022, 16:00 HOD. SH Folimanka

PO UTKÁNÍ

USK: Vyroubal, Pipes, Okauru, Böhm, Fuxa
Děčín: Walton, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Josipovič

Pouhé dvě trojky vstřelili Válečníci na horké palubovce pražského USK, jenže právě tyto trefy Ty Nicholse v posledních 30 vteřinách rozhodly, že děčínská šňůra výher pokračuje a náš tým stráví reprezentační přestávku stále na první příčce tabulky.
První body utkání zařídil děčínský kapitán Pomikálek, ale domácí lídr Pipes ihned otočil na 5:2. Za Válečníky skórovali v úvodu jen Pomikálek se Svobodou, kteří po čtyřech minutách otáčeli na 8:9. Poté zaznamenal první body proti svému bývalému klubu Petr Macháč a Děčín vedl 8:11. Jenže slepené trojky Vlka a Pipese spolu s košem Samoury znamenaly velmi rychlý obrat na 16:11. Za hosty kontroval dalšími čtyřmi body Macháč, ovšem Vlk s Pipesem znovu přesně stříleli za tři body a dvě minuty před koncem tak USK vedl 22:15. Válečníci ale kontrovali minišňůrou 0:6 a přitáhli se na 22:21. Konečnou podobu výsledku první čtvrtky pak dal koš s faulem domácího Okaury - 25:21. V úvodu druhé čtvrtiny se skóre měnilo rychle a USK odskočil na 29:23. Pak ovšem oba celky přidaly v obraně a na palubovce se rozhořela úporná bitva v níž nebyla nouze o nepřesnosti, ztráty, zisky i osobní chyby. Bodů ale bylo jako šafránu. Více toho šafránu však bylo na děčínské straně a Pomikálek se Svobodou a Kroutilem snížili na 33:31. Poté se blýskl Nichols sedmi body, jenž proložil koš Svobody, a protože děčínská obrana nedovolila domácím skórovat, bylo to tři minuty před poločasovou přestávkou 33:40. Ve zbývajícím čase byl úspěšným střelcem jen Vyroubal, a tak hosté vedli 35:40.
Druhou půli zahájil bodově Macháč, avšak čtyři body do té doby nevýrazného Böhma a další trojka Pipese vrátily USK zpět na kontakt - 42:44. Následovala další urputná pasáž, v níž si Válečníci díky trefám Svobody, Nicholse a Josipoviče vypracovali vedení 44:52. To pak narostlo po bodech Žikly na 46:55, jenže Samoura trefil trojku a Pražané snížili na 49:55. Následně měli ještě další šance, ale nebyli přesní, a tak tečku za touto desetiminutovkou udělal koš AJ Waltona, což byly jeho první body v zápase - 49:57. Hráči USK se ale rozhodně nevzdali a během čtyř minut poslední periody dokázali vyrovnat na 61:61. To byl signál pro děčínskou lavičku, která si vzala oddechový čas, ale ten příliš nepomohl a Samoura z trestných hodů otočil na 63:61. Naštěstí Pomikálek ihned vyrovnal. Pak následovala další bodově suchá pasáž, kterou ukončila až jedna šestka Pomikálka - 63:64. Na druhé straně ale odpověděl Vyroubal dvěma body, Böhm pak dvakrát zablokoval děčínské střelce a následně Pipes po faulu Waltona z trestných hodů zvýšil na 67:64. To už chyběla do konce jen minuta a zdálo se, že Děčín stejně jako v Kolíně ztratí zápas v koncovce. Proti tomu byl ale Ty Nichols, který po dvou útočných doskocích Pomikálka trefil vůbec první trojku Válečníků a vyrovnal na 67:67. Domácí Pipes pak nebyl přesný, a tak Nichols dvě vteřiny před koncem druhou trojkou otočil na 67:70. Oba trenéři si následně vybrali oddechový čas, vysokoškoláci sice rozehráli, ale trojkový pokus Samoury vůbec netrefil obroučku a Děčín získal velmi cenné vítězství.
Utkání přes relativně nízké skóre a urputné obrany přineslo kvalitní podívanou, v níž Válečníci byli jasně lepší ve dvojkové střelbě, kde proměnili 27 střel z 51 pokusů (domácí to měli 16/33). V trojkách byli naopak lepší vysokoškoláci, kteří dali 7 trojek z 27 pokusů. To Děčín minul všech svých 16 prvních střel z trojkového oblouku, až poslední dvě Nicholse našly svůj cíl a zařídily Děčínu výhru. V trestných hodech byl lepší opět USK (14/18:10/15). Na doskoku zvítězili Válečníci jasně 35:43, měli také více útočných doskoků, z čehož vytěžili 9 bodů z druhých šancí (domácí jen 5). Děčín měl více asistencí, byl nebezpečnější po ztrátách soupeře, kde zaznamenal 18 bodů (USK jen 8). Domácí naopak těsně vyhráli statistiku body z brejků (20:17) a měli o trochu produktivnější lavičku (21:17).
Válečníky dovedl k vítězství Ty Nichols, autor 20 bodů, 6 asistencí a 4 zisků. Kapitán Tomáš Pomikálek přidal 12 bodů a 7 získaných faulů, k tomu přihodil 3 doskoky, z nichž dva poslední útočné byly veledůležité. Matěj Svoboda se raduje z double-double za 12 bodů a 12 doskoků. Dobrý part odehrál Petr Macháč, jenž zapsal 8 bodů, Josipovič a Žikla přidali po pěti bodech. AJ Walton měl tentokrát 8 ztrát, ale to vynahradil 7 doskoky, 7 asistencemi a 4 zisky. A nakonec i jeho čtyři body měly cenu zlata.
Domácí se opírali o Pipese, který nastřílel 20 bodů a měl 5 doskoků. Nikdo další v dresu USK už ale neměl dvojciferný počet bodů - Samoura dal 9, Vyroubal 8, Böhm a Vlk po šesti bodech.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Dneska to byl zaslouženě zápas v televizi. Oba týmy předvedly velmi dobré výkony. Rvali jsme se o ten výsledek oba až do poslední vteřiny. Já to nebudu nějak obšírně hodnotit, my jsme šťastní, že jsme tu dnes dokázali vyhrát.“
Francesco Tabellini, trenér USK Praha: „Na konci jsme byli schopni se vyrovnat s tvrdostí hostů, ale tak to mělo být po celé utkání. Oni ukázali, proč jsou na špici ligy. Nám chybí konzistence po celých čtyřicet minut utkání.“

USK Praha - BK ARMEX Děčín 67:70
Body USK: Pipes 20 (4x 3), Samoura 9 (1x 3, 3 asistence), Vyroubal 8, Okauru 7, Böhm 6, Vlk 6 (2x 3), Fuxa 5, Švec 4 (6 doskoků), Petružela 2, Kulenovič 0.
Body Děčína: Nichols 20 (2x 3, 6 asistencí, 4 zisky), Pomikálek 12 (7 získaných faulů), Svoboda 12 (12 doskoků), Macháč 8, Josipovič 5, Žikla 5, Walton 4 (7 doskoků, 7 asistencí, 4 zisky, 8 ztrát), Kroutil 2, Mach 2.
Střelba za 2 body 16/33:27/51, za 3 body 7/27:2/18, TH 14/18:10/15. Doskoky 35:43 (útočné 10:14), asistence 11:16, ztráty 18:18, fauly 23:21.

Čtvrtiny: 25:21, 10:19, 14:17, 18:13

Rozhodčí: Vyklický Robert, Vošahlík Marek, Kapaňa Lukáš

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 742

PŘED UTKÁNÍM

Tým vysokoškoláků z Folimanky pod taktovkou nového trenéra ukazuje opět svoji sílu, kterou se Válečníci i s bývalým hráčem USK, Petrem Macháčem, pokusí zlomit před televizními kamerami v utkání 8. kola Kooperativa NBL, které je poslední před reprezentační přestávkou, v níž český mužský A-tým 11.11. přivítá v Pardubicích Bosnu a Hercegovinu a 14.11. sehraje duel v maďarském Szombathely.

Pražané odehráli v minulé sezóně povedený part v základní části, kde skončili s bilancí 12-10 na skvělém 5. místě. V nadstavbové skupině A1 už to tak dobré nebylo a Sovy připsaly jen dvě výhry, čímž klesly na 7. příčku a musely jako Děčín do předkola play-off. Zde vyzvaly Ostravu, kterou doma porazily 88:84, poté vyhrály i v Ostravě, když jim vítězství 89:91 vystřelil snajper Mangas trojkou dvě vteřiny před koncem. Ve čtvrtfinále pak USK narazil na druhou Opavu, jež sice dokázal ve druhém zápase porazit na její palubovce 96:99, ale Slezané celkově ovládli sérii  poměrem 4:1.

V letní přestávce opustili kádr USK Praha americký rozehrávač Nathaniel West, americké křídlo Kyle Mangas i čeští borci Jan Štěrba (přestup do Pardubic), Radek Farský (přestup do Opavy) a Petr Macháč (přestup do Děčína). V sestavě zůstali Švec, Vyroubal, Bátovský, Fuxa, Vlk, Petružela, Šafařík a Kulenovič. Novými hráči jsou Američané Shawn Pipes a Michael Okauru, zkušenosti se zámořským basketbalem mají také Patrick Samoura a David Böhm, čeští hráči, kteří se vrátili do Prahy ze soutěže NCAA. Dalšími posilami jsou křídelník Cortesao Joao Eduardo, rodák z Kadaně, který dorazil z Nizozemska, kde dlouhodobě žije, a mladý pivot Adam Kopřiva. Změna proběhla také na postu trenéra, kde Američana Joshe Kinga, který se vrátil nyní už jako hlavní trenér do německého Ludwigsburgu, nahradil italský kouč Francesco Tabellini.

Vysokoškoláci vstoupili do nové sezóny domácí výhrou nad Královskými sokoly 87:72, poté si přivezli vítězství také z Ostravy (78:88). V dalších dvou kolech měli výhodu domácího prostředí, kde nejprve nestačili na Pardubice 70:85, ale následně zde zničili Brno 95:73. Poté dlouho trápili domácí Opavu, ta však nakonec zvítězila 79:71 (nejlepší střelci USK: Pipes 23, Okauru 12, Böhm 11), v zatím posledním střetnutí padli na palubovce ústecké Slunety těsně 67:65 (nejlepší střelci USK: Okauru 27, Pipes 16, Samoura 6).

Tým USK Praha bodově táhne rozehrávač Pipes, který má průměr téměř 22 bodů na zápas, k tomu zapisuje čtyři doskoky a tři asistence. Dalším dvojciferným střelcem je křídelník Okauru (16), daří se také Böhmovi, jenž doručuje 12 bodů na zápas, ale především má průměr 10 doskočených míčů! .

Zápas bude přímým přenosem přenášet televizní stanice ČT Sport.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Tým USK hraje dynamický basketbal založený na rychlém protiútoku a bleskovém pohybu míče. Všichni hráči USK hrají výborně jeden na jednoho a z toho buď přímo zakončují anebo vytváří pozice pro střelce z perimetru. Folimanka je velmi specifická hala, kde to mají hostující týmy vždy těžké. Náš cíl je zůstat v zápase co nejdéle a pokusit se dostat střetnutí do vyrovnané koncovky."
Igor Josipovič, pivot BK ARMEX Děčín: "Myslím, že ve středu na USK můžeme očekávat hodně těžký zápas. Připravujeme se na kvalitní basketbalový tým. Mají mladé agresivní hráče, kteří bojují stále na sto procent. My musíme dělat to samé, bojovat celých čtyřicet minut, odevzdat to nejlepší, co můžeme a snažit se udržet naší vítěznou šňůru. V takovýchto zápasech je klíčem k úspěchu vždy obrana klíč."