22. 04. 2022, 17:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

BK ARMEX Děčín - ERA Basketball Nymburk 70:115

Základní sestavy:

Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Mach

Nymburk: Tůma, Hruban, Palyza, Kříž, Routt

Čtvrtý zápas čtvrtfinálové série mezi Válečníky a Nymburkem odstartovali před téměř vyprodanou a od začátku burácející arénou lépe obhájci titulu, kteří se brzy dostali do vedení, které postupně navyšovali. Na dvouciferný rozdíl se náskok hostí dostal v polovině šesté minuty po trojce Rosse – 8:18. Po následném oddechovém čase děčínského kouče se však obraz hry příliš nezměnil; ta byla kouskovaná mnoha fauly. Nymburku se dařilo na útočné polovině a svůj náskok dokázal vyšponovat až na dvacet bodů, když úvodní periodu uzavřel po pohledné kombinaci na 12:32 dvoubodovým košem MVP celé Kooperativa NBL Harding.

Ve druhé čtvrtině se obraz hry příliš nezměnil, Šiška a spol. se bohužel i nadále trápili na útočné polovině, naopak Středočeši si v útoku kvalitně půjčovali balon a vytvářeli ideální střelecké pozice, které se jim s vysokou úspěšností dařilo proměňovat. Výrazně také těžili z toho, že svoje body měli oproti Válečníkům rozložené na více person. Na třicetibodovou hranici se náskok hostí vyšplhal v závěru 19. minuty, kdy na tabuli svítil stav 25:55. Nejvyšší vedení svěřenců kouče Sekuliče bylo o 33 bodů, které však do konce poločasu nevydrželo - do kabin se šlo za stavu 30:60.

Po návratu ze šaten se domácí prezentovali větší energií a svoje první body v zápase zapsal také jejich lídr Nichols, ovšem Nymburští brzy zvedli prapor a nedovolili soupeři se víc přiblížit a utkání jakkoli zdramatizovat, jejich náskok osciloval po většinu třetího hracího období okolo hranice třiceti punktů. Nejvyšší hodnoty dosáhl na startu 28. minuty, kdy aktivně hrající Harding zvyšoval již na 44:79. Válečníci z náskoku do konce třetí desetiminutovky jeden bodík umazali, takže po třiceti minutách byl průběžný stav 51:85.

Ve čtvrté periodě již oba trenéři točili sestavami a nechali hrát i hráče širší rotace včetně zkušenosti sbírajících mladíků. Svěřenci trenéra Grepla se ještě snažili své fanoušky, kteří za svůj support zaslouží naprosté absolutorium, potěšit několika efektními i efektivními akcemi, z nichž zřejmě nejhezčí byl alley oop v podání nizozemského letce Osaikhwuwuomwana.

Specifickou, divokou, zvláštní (těch přívlastků může být celá řada) sezonu jako na houpačce nakonec hráči Děčína uzavřeli porážkou 70:115 a obhájce titulu z Nymburka tak celou čtvrtfinálovou sérii ovládl 4:0 na zápasy.

BK ARMEX Děčín - ERA Basketball Nymburk 70:115 (12:32, 30:60, 51:85)

Body Děčína: Pomikálek 16, Svoboda 15, Osaikhwuwuomwan 10, Kroutil 9, Mach a Nichols po 7, Šiška 5, Galloway 1.

Body Nymburku: Harding 19, Hruban 17, Váňa 16, Kovář 13, Ross 12, Kříž 11, Routt 8, Benda 7, Gak 6, Palyza a Tůma po 3.

Čtvrtiny: 12:32, 18:28, 21:25, 19:30

Rozhodčí: Baloun Jan, Vošahlík Marek, Kec Jakub

Komisař: Hlaváček Pavel

PŘED UTKÁNÍM

Do druhého domácího čtvrtfinále play-off jdou Válečníci za stavu 0:3 na zápasy, což znamená, že Nymburk potřebuje k postupu už jen jednu výhru.
Válečníci v bouřlivé atmosféře třetího zápasu inkasovali zatím nejvyšší prohru, když za soupeřem zaostali především v úspěšnost střelby za tři body a nedařili se jim ani šestky. Přesto se jim dostalo potlesku, protože zápas nevypustili ani za vysokého vedení hostů a nakonec stáhli rozdíl na dvacet bodů.
Již zmiňovaná vyrovnanost a kvalita nymburského celku se opět ukázala, když jeho nejlepším střelcem byl tentokrát Jakub Tůma se 17 body (trojky 5/5, TH 2/2). Za ním pak byli Harding a Hruban s 15 body, Palyza přidal 13, Routt 10... Souboj laviček tentokrát nebyl tak jasný, přesto jej děčínská prohrála 21:33
Doufejme, že Válečníci zmobilizují své síly, do hlediště opět dorazí tisícovka diváků a snad se série hraná na čtyři vítězství ještě vrátí do Nymburka.

Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
BK ARMEX Děčín - ERA Basketball Nymburk 74:92
Svoboda 20, Šiška 19, Dodd 10 - Palyza 24, Harding 21, Hruban 12.
ERA Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín 96:89
Ross 20, Hruban 19, Harding 15 - Nichols 22, Šiška 17, Svoboda 15.

Výsledek 1. čtvrtfinále:
ERA Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín 89:74
Harding 22, Kovář 14, Palyza 11 - Svoboda 17, Šiška 14, Pomikálek 10, Kroutil 10.
Výsledek 2. čtvrtfinále:
ERA Basketball Nymburk - BK ARMEX Děčín 91:84
Ross 20, Harding 19, Benda 15 - Šiška 29, Nichols 20, Pomikálek 11, Osaikhwuwuomwan 11.
Výsledek 3. čtvrtfinále:
BK ARMEX Děčín - ERA Basketball Nymburk 72:92
Nichols 25, Pomikálek 10, Kroutil 7, Svoboda 7 - Tůma 17, Hruban 15, Harding 15, Palyza 13.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Máme docela dobré střelecké pozice, máme, přesto že se na nás nepískají jasné fauly, docela dost trestných hodů. Jenže v utkání číslo tři jsme dali jen polovinu šestek, což je brutální číslo. Když k tomu pak připočteme devět trojek, ale z třiatřiceti pokusů, z nichž však alespoň polovina byla otevřená, máme tu nízkou úspěšnost, a to se s tak kvalitním soupeřem jako je Nymburk nedá hrát. Musíme tedy zlepšit procentuální úspěšnost střelby a také zlepšit pohyb míče. Ve třetí čtvrtině domácího zápasu jsme si to přestali půjčovat úplně, ale když jsme to začali dělat, najednou jsme měli volné pozice. Takže tohle všechno musíme ukázat v zápase čtyři."