23. 03. 2022, 17:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO ZÁPASE

Děčín: Bobek, Kroutil, Svoboda, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan
Ostrava: Svoboda, Šmíd, Vann, Bohačík, Radukič

Sedm statečných Válečníků ukázalo své bojovné srdce, a přestože děčínský tým stále trápí veliká marodka (nehrál nemocný Ondřej Šiška, zranění Ty Nichols, David Žikla, Tomáš Randýsek, Filip Sertič i Andrew Eudy, který je mimo hru už do konce sezóny), dokázali v důležitém duelu porazit Ostravu a přerušit nepříjemnou třízápasovou sérii porážek.
Válečníci začali duel stylově, když kapitán Pomikálek hned první střelou trefil trojku. Poté zvýšil Svoboda na 5:2, a po trojce Osaikhwuwuomwana to bylo dokonce 8:2. Jenže hosté dokázali do poloviny úvodní čtvrtiny téměř vyrovnat - 8:7. Pak se na straně domácích poprvé bodově prosadila nová děčínská akvizice Brandon Alston a šestkami zvýšila na 10:7. Ostrava však dokázala překlopit vedení na svou stranu a necelou minutu před první přestávkou vedla už 14:19. A mohlo být ještě hůře, ale hostům se nedařilo z čáry trestného hodu. V posledních vteřinách pak nejprve domácí Svoboda snížil, ale poslední slovo si vzal zkušený rozehrávač soupeře, Ubilla, a upravil na 16:21. Ve druhé čtvrtce se Kroutilovi trojkou a Bobkovi košem podařilo vyrovnat na 21:21, hosté pak sice odskočili na 22:28, ale Válečníkům se začalo dařit v obraně a postupně manko likvidovali, takže po trojce Svobody už zase vedli - 29:28. Pak se oba týmy přetahovaly ve vedení, po koši Svobody a čtyřech bodech Alstona však Děčín utekl na 37:32. V závěru půle ale Bohačík z pod koše snížil a následně Ubilla potrestal jednou šestkou technickou chybu Pomikálka - 37:35
Druhá půle začala dvěma body Kroutila, ostravští pivoti Bohačík s Radukičem ale rychle otočili na 39:41. Následně padaly body jen z trestných hodů, a to včetně jedné šestky Kroutila, který potrestal technickou chybu trenéra Ostravy a vyrovnal na 42:42. Navíc vzápětí přišly trojky Svobody a Pomikálka, takže Válečníci vedli 48:42. Na druhé straně trefil ale trojku také Ubilla, ovšem po bodech Alstona, Pomikálka a Osaikhwuwuomwana se zvedl děčínský náskok na 54:47. Ostravský Heinzl sice snížil na 54:49, ale v poslední minutě této desetiminutovky se už skóre neměnilo. Závěrečnou periodu zahájila trojka Osaikhwuwuomwana, Alston si došel pro další faul, a ze šestek zvýšil na dvojciferný rozdíl 59:49. Ostrava se sice ještě vzepjala, a v polovině této části i díky trojce Ubilly snížila na 61:58, ale šanci na zvrat jí vzaly dva body Svobody a trojka Kroutila, která navíc byla s faulem - 67:58. Na trefu Bohačík pak odpověděl Alston slepenými koši, na dva body Šmída zareagoval Bobek trojkou a to byl konec ostravských nadějí - 74:62. V závěru si zasmečoval Osaikhwuwuomwan a Kroutil potrestal technický faul Šmída třemi trestnými hody - 79:64. Tečku za zápasem pak udělala jedna šestka Šmída - 79:65.
Důležitá výhra pro Děčín se zrodila především díky dobré práci Válečníků v obraně, jejich lepší trojkové střelbě a solidnímu počínání na čáře trestných hodů. Ostrava sice byla lepší ve dvojkách (18/42:26/49), ale domácí dali devět trojek proti pouhým dvěma hostů, v šestkách pak proměnili 16 střel z 21 pokusů, kdežto Ostrava jen 7 střel ze stejného množství šestek. Hosté sice vyhráli na doskoku 38:50, a na druhé šance 6:17, ovšem Děčín byl lepší v asistencích a především udělal jen pět ztrát, takže hosté nezaznamenali ani jediný bod po děčínské ztrátě a prohráli tuto statistiku 16:0. A Válečníky jistě také může těšit, že jejich třímužná lavička porazila tu ostravskou 19:16.
Děčín měl nejlepšího střelce v Matěji Svobodovi, který zaznamenal 17 bodů. Dobře se uvedl Alston a jeho 15 bodů včetně 5 doskoků a 7 získaných faulů týmu hodně pomohlo. Patnáct bodů zapsal také Osaikhwuwuomwan, k tomu přidal 8 doskoků. Velmi jistě střílející Kroutil přidal 13 bodů, kapitán Pomikálek stihl 10 bodů, ale také pět faulů, takže závěr duelu se odehrál bez jeho přítomnosti na palubovce. Své si odvedli také Bobek s Machem, osmý hráč Děčína, Lukáš Rozsypal, do utkání nezasáhl.
Ostrava se opírala o veterána Bohačíka, autora 18 bodů a 10 doskoků, který však zahodil šest šestek. Ubilla si připsal 13 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí, ale ani jemu se nedařilo na čáře trestných hodů. Dvojcifernými střelci byli ještě Radukič (12) a Vann (10), Šmíd dal 9 a pivot Heinzl dokonce jen 2 body.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "My se pořád potácíme na hraně zdravotního kolapsu. Někteří hráči se dneska dostavili se sebezapřením a za to jim moc děkuju. Ostrava nastoupila soustředěně, ale nám první poločas ukázal, že můžeme hrát - předvedli jsme proti velmi ofenzivnímu týmu možná nejlepší obranný part v sezóně. Takhle kdybychom hráli, byl bych spokojený. A ve druhém poločase jsme to urvali bojovností a díky fantastickým divákům, kteří nás k výhře dotlačili."
Adam Choleva, trenér NH Ostrava: "Těžko se to dnes hodnotí, sahali jsme po vítězství, snažili jsme se dovést zápas do vyrovnané koncovky, kde bychom to na zkušenost vyhráli. Z toho nakonec náš zkušený rozehrávač nedal trestné hody, ztratili jsme míč. Pak jsme se začali vztekat a už to bylo špatný. Ale myslím, že to byl zajímavý zápas, divákům se musel líbit a gratuluji domácím klukům k výhře."

Hráči po utkání
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Ostrava byla určitě fyzičtější, rotaci taky měla dnes větší, ale devět útočných doskoků za první poločas je strašně moc. V poločase jsme se o tom bavili i s trenérem, že tohle je právě drželo ve hře. Možná těch emocí bylo ve druhém poločase moc, ale zase to k tomu patří a zápas měl i díky tomu fakt náboj."
Petr Bohačík, pivot NH Ostrava: "Zápas byl dobrý, měl šťávu, měl energii, hodně nesouladu s rozhodčími z obou stran. Dneska nám skvěle fungovala spolupráce s Manu Ubillou, na druhou stranu nám to funguje, ale zapomeneme rozehrát i ostatní kluky."

BK ARMEX Děčín - NH Ostrava 79:65
Body Děčína: Svoboda 17 (2x 3), Osaikhwuwuomwan 15 (2x 3, 8 doskoků), Alston 15 (TH 7/10, 5 asistencí, 7 získaných faulů), Kroutil 13 (2x 3, TH 5/5), Pomikálek 10 (2x 3), Bobek 5 (1), Mach 4.
Body Ostravy: Bohačík 18 (TH 2/8, 10 doskoků, 7 získaných faulů), Ubilla 13 (2x 3, 7 doskoků, 5 asistencí), Radukič 12 (10 dosakoků), Vann 10, Šmíd 9, Heinzl 2, Týml 1, Svoboda 0, Dedek 0, Havlík 0, Prošek 0.
Střelba za 2 body 18/42:26/49, za 3 body 9/25:2/17, TH 16/21:7/21. Doskoky 38:50 (útočné 10:17), asistence 15:11, ztráty 5:12, fauly 21:22.

Čtvrtiny: 16:21, 21:14, 17:14, 25:16

Rozhodčí: Blahout Petr, Záruba Matěj, Perlík Michal

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 480

PŘED ZÁPASEM

Poslední třízápasový blok domácích zápasů v nadstavbové skupině A2 zahájí Válečníci s Ostravou, které v této sezóně mají co vracet, neboť z dosavadních čtyřech vzájemných střetnutí jí porazili jen jednou. Je pravda, že poslední prohra v Ostravě byla ovlivněna velikou marodkou Děčína, ale je to porážka a Děčané jí budou chtít jistě odčinit.
Ostrava vyhrála v základní části 8 zápasů (pětkrát uspěla doma) a 14 prohrála, čímž obsadila 10. příčku o jedno vítězství pozadu za devátými Válečníky. V Českém poháru mužů začala Ostrava stejně jako Děčín už ve 2. kole, její pouť touto soutěží ale skončila v osmifinále, kde doma nestačilo na Basket Brno 76:90.
Do nadstavbové skupiny A2 vstoupil celek Nové Huti domácí výhrou nad Jindřichovým Hradcem 98:83, ale pak přišly prohry v Děčíně, na půdě posledních "bankéřů" 84:66 a v Olomoucku 85:76. Po těchto nemastných výkonech se Ostrava doma trochu zvedla a porazila v již zmiňovaném duelu citelně oslabený Děčín i Jindřichův Hradec. V posledním střetnutí sehrála Ostrava dlouhou a vyrovnanou bitvu s Olomouckem, kterou vyhrála v prodloužení 101:99 (nejlepší střelci Ostravy: Radukič 35, Vann 14, Šmíd 14).
Ostravský celek se opírá především o trojici cizinců. Nejlepším střelcem týmu je americký křídelník Issac Vann, který dává v průměru 14,1 bodu na zápas, pivot z Bosny a Hercegoviny, Alexandar Radukič, má průměr 13,8 bodu a 8 doskoků, a zkušený americký rozehrávač Emmanuel Ubilla zapisuje průměrně 13,9 bodu a 5 asistencí. Nejlepším z českých hráčů je zkušený Petr Bohačík (9,2 bodu + 7,5 doskoku), daří se také dalšímu českému pivotu Dominiku Heinzlovi (8,3 bodu + 5 doskoků). V sestavě Ostravy je rovněž hráč z Austrálie, křídelník Jonah Antonio, který zatím odehrál 14 zápasů a má průměr 6,7 bodu.

Zdravotní stav: David Žikla rekonvalescence po operaci kyčle (absence několik týdnů). Tomáš Randýsek rekonvalescence po artroskopii kolena (absence několik týdnů). Ty Nichols rekonvalescence po zlomenině ruky (absence jednotky dnů). Filip Sertič zranění kotníku (na bližší odhad absence se čeká). Andrew Eudy svalové zranění (absence několik týdnů).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "S Ostravou máme letos negativní bilanci, a to chceme změnit, i když naše celková zdravotní situace není příliš dobrá. Ve středu by se ale měl vrátit Ondřej Šiška. V zápase s Ostravou bude klíčem přibrzdit rozehrávače Ubillu s jejich pivoty při cloně na hráče s míčem. Chceme napravit nevydařený druhý poločas posledního utkání v Jindřichově Hradci."
Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: "Ve středu k nám přijede Ostrava, jejíž hra stojí hlavně na zkušeném rozehrávačovi Ubillovi, který je v kombinaci s Petrem Bohačíkem a Dominikem Heinzlem velmi nebezpečný. My budeme hrát po dlouhé době doma a budeme chtít odčinit tři venkovní porážky. I když nás stále trápí marodka, věřím, že zvítězíme."