3. kolo

BK ARMEX Děčín vs NH Ostrava 102 : 88

1. čtvrtina
23 : 21
2. čtvrtina
26 : 15
3. čtvrtina
22 : 30
4. čtvrtina
31 : 22
12. 02. 2022, 17:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Nichols, Kroutil, Pomikálek, Osaikhwuwuomwan
Ostrava: Týml, Svoboda, Vann, Radukič, Bohačík 

Válečníci na třetí pokus konečně v této sezóně porazili tým Nové Hutě. A navíc k tomu přidali bonus v podobě první stovky nastřílených bodů. Výhra ale bolela, a to nejvíce asi domácího Nicholse, který ve druhé čtvrtině odstoupil ze zápasu s poraněním ruky a nyní se čeká na výsledky vyšetření. Děčínu už před zápasem chyběl David Žikla, jenž absolvoval operaci kyčle, hosté zase postrádali pivota Heinzla. 
Utkání bodově otevřel nejzkušenější borec hostů, Petr Bohačík, po koši s faulem Štěpaná Svobody a trojce Vanna pak vedla Ostrava po třech minutách 2:8. Obrat však přišel záhy, o což se postarala trojka Kroutila a smeč Osaikhwuwuomwana, který byl navíc faulovaný, stejný hráč pak zvedl diváky ze sedaček dalším parádním zakončení alley-oop - 10:8. Hosté ale kontrovali trojkami Ubilly a Radukiče, Válečníky naopak podržel pěti body Matěj Svoboda - 15:14. Přetahovaná pak pokračovala až do konce první čtvrtiny, kdy Nichols znovu poslal Děčín do vedení - 23:21. Druhou čtvrtku zahájila trojka Pomikálka, následně sice Nichols proměnil jen jeden ze tří trestných hodů, ale Svoboda a Pomikálek přidali po koši a náskok Válečníků začal pomalu narůstat. V polovině této periody to bylo po dalších pěti bodech Pomikálka už 38:26, soupeř pak sice několikrát srazil rozdíl pod dvojcifernou hodnotu, ale další koš a trojka Pomikálka těsně před přestávkou pečetily na poločasových 49:36. Kapitán Děčína tak odcházel do kabin s parádním nástřelem 19 bodů, bohužel na druhé straně byl mimo hru zraněný Nichols a Eudy měl na svém kontě čtyři fauly.
Druhý poločas zahájil Šiška ziskem a dvěma snadnými body, poté vybídl asistencí ke skórování Svobodu a Děčín vedl 53:38. Jenže hosté začali bránit v zóně, navíc rozehrávač Ubilla v útoku praktikoval šikovné přihrávky pod děčínský koš na sbíhající pivoty a Ostrava pomalu ukrajovala z náskoku Válečníků, takže po čtyřech minutách to bylo 57:51. K tomu přišel už pátý faul Eudyho, takže rotace Děčína se ještě více zúžila. Pak se však znovu radovali domácí fanoušci, když Šiška dvakrát za sebou vybídl ke smečování Osaikhwuwuomwana, a ten nahozenými míči nepohrdnul - 61:51. Následně zvýšil Kroutil jednou šestkou po technické chybě Radukiče a poté sám Šiška dal na 64:51. Ještě tři minuty před třetí přestávkou vedli domácí po trestném hodu Svobody 68:56, ovšem Nová Huť ve zbývajícím čase trefila dvě trojky, Šmíd přidal koš a Vann dvě šestky, takže 11 vteřin před koncem této části to bylo už jen 68:66. Naštěstí Šiška v poslední vteřině trefil těžkou trojku a svůj tým uklidnil - 71:66. Navíc poslední periodu zahájili Děčané velmi povedeně a koncentrovaně. Vše začala třetí trojka Pomikálka, následovaly dva body Šišky, pak Kroutil přidal trojku po zisku Pomikálka a když Svoboda znovu s Pomikálkem potrestali další ostravské nepřesnosti, musel si kouč Choleva vzít oddechový čas - 83:66. Po něm jeho tým snížil na 83:71, ale Válečníci už cítili sladkou vůni vítězství. Na body soupeře dokázali vždy odpovědět a pomalu se blížili k magické hranici sta bodů. Tu nakonec překonal pivot Martin Mach po technickém koši, následně Kroutil další šestkou potrestal technickou chybu trenéra Ostravy a Děčín vedl 102:85. Tečku za zápasem udělal Snopek, který v posledních vteřinách trefil trojku - 102:88.
"Za mě musím říct, že si myslím, že můj technický koš byl ve skutečnosti parádní blok Štěpána Svobody. Ale rozhodčí rozhodli tak, jak rozhodli, a já budu muset platit. Ale budu platit moc rád," smál se po utkání Martin Mach.
Zápas přinesl střelecky vyrovnaný průběh, ovšem domácí jasně dominovali ve střelbě za dva body, kde to měli 30/43 (Ostrava 19/35). V trojkách byli o kousek lepší hosté, kteří házeli také více trestných hodů, jenže více bodů z šestek nakonec dali Válečníci. Na doskoku byl o trochu lepší Děčín (35:32), který dal také více bodů z druhých šancí 12:9. Válečníci měli také méně ztrát, více zisků, z brejků dali 26 bodů, kdežto Ostrava jen 19, a měli také produktivnější lavičku (31:21). V asistencích to bylo téměř vyrovnané - 24:25.
Tým Válečníků tentokrát táhl kapitán Tomáš Pomikálek, který nasázel 28 bodů (trojky 3/5, TH 3/3), k čemuž přidal ještě 7 doskoků a 2 zisky. Matěj Svoboda se zastavil na krásných 20 bodech (+ 7 doskoků a 4 zisky!), rozehrávač Ondřej Šiška bodově zabral ve druhém poločase a nakonec zapsal double-double za 19 bodů a 11 asistencí (+ 3 zisky). Dvoucifernými střelci byli ještě desetibodoví Kroutil a Mach, Osaikhwuwuomwan dal 9 bodů, ale všechny parádní. Nichols stihl jen 5 bodů, Eudy se vyfauloval a nedal ani bod.
Ostravu bodově táhl Bohačík s 22 body a 8 doskoky, hru pak výborně řídil Ubilla, jenž také zapsal double-double za 11 bodů a 11 asistencí. Druhý pivot Radukič přidal 16 bodů, Štěpán Svoboda nenápadně nastřílel 13 bodů, Vann zapsal 10 bodů a 5 asistencí. 

Trenéři po utkání 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „My jsme odehráli skvělý první poločas a klobouk dolů před tím, jak jsme si půjčovali míč. Za první poločas jsme měli asi čtrnáct asistencí, což je na nás skvělý výsledek a naprosto spektakulární číslo. Bohužel, ve druhém poločase jsme nemohli už nasadit Nicholse, protože má zraněnou ruku a pojede na rentgen, abychom věděli, co s ním je. Nás pak klasicky přibrzdila zónová obrana, proti které jsme si sice vytvořili dobré pozice, ale nejsme takoví střelci, abychom to zvládali. Nakonec jsme ale dali 102 bodů, což je hezké číslo, a přestože nás trápila clona na hráče s Ubillou, zvládli jsme to. Byl to těžký zápas, protože Ostrava s Ubillou je velmi silný tým.”   
Adam Choleva, trenér NH Ostrava: „Přijeli jsme do Děčína se porvat o třetí vítězství v sezóně. Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli. Bojovali jsme, ale v obraně to nebylo vůbec ono. Byli jsme vlažní, nebyli jsme tvrdí a tak agresivní, jak bychom na děčínské půdě měli být. A to se nám z mého pohledu hodně vymstilo. Dotáhli jsme se na dva body, ale pak jsme se začali dopouštět hloupých chyb. Stáhli jsme to na dva body, ale necháme si dát hloupou trojku od Šišky, hned na úvod čtvrté čtvrtiny uděláme hloupou ztrátu, a to Děčín posadilo na koně. Dnes jsme byli schopní v útoku, ale absolutně neschopní v obraně.” 

Hráči po utkání 
Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: „Hned od začátku jsme šli všichni do zápasu koncentrovaně, protože máme Ostravě co vracet. Kdybychom ji alespoň jednou v základní části porazili, asi bychom teď hráli skupinu A1. Už od pátečního tréninku bylo z týmu cítit koncentrovanost a nahecovanost. Předvedli jsme myslím dobrý týmový výkon, skvěle pak zahrál Tomáš Pomikálek. Ve třetí čtvrtině ukázal své kvality Ubilla, což je opravdu zkušený a skvělý hráč, který držel Ostravu ve hře. Pak se ale domnívám, že mu došly síly, čehož jsme využili a soupeři utekli.” 
Štěpán Svoboda, křídlo NH Ostrava: „Určitě jsme nejeli do Děčína s tím, že to bude lehký zápas, přestože jsme ho letos už dvakrát porazili. Věděli jsme, že hraje už úplně jinak, než na začátku sezóny. Myslím si, že jsme měli i šanci na výhru, ale byly tam dva momenty, kdy jsme úplně vypadli ze hry a rozdíl ve skóre odpovídá těmto dvěma okamžikům. Na konci třetí čtvrtiny jsme se dotáhli na dva body a možná jsme si mysleli, že už domácí máme, že to půjde samo. Ale místo toho se to úplně celé pokazilo.”

BK ARMEX Děčín - NH Ostrava 102:88 
Body Děčína: Pomikálek 28 (3x 3, 7 doskoků), Svoboda 20 (1x 3, 7 doskoků, TH 7/8), Šiška 19 (1x 3, 11 asistencí), Mach 10, Kroutil 10 (2x 3), Osaikhwuwuomwan 9 (11 doskoků), Nichols 5, Sertič 1, Rozsypal 0, Bobek 0, Eudy 0.
Body Ostravy: Bohačík 22 (2x 3, 8 doskoků), Radukič 16 (1x 3), Svoboda 13 (2), Ubilla 11 (2x 3, 11 asistencí), Vann 10 (1x 3), Týml 6 (1), Šmíd 4, Snopek 3 (1), Nábělek 3, Antonio 0, Havlík 0.
Střelba za 2 body 30/43:19/35, za 3 body 7/22:10/29, TH 21/26:20/29. Doskoky 35:32 (útočné 6:10), asistence 24:25, ztráty 12:15, fauly 24:22.

Čtvrtiny: 23:21, 26:15, 22:30, 31:22

Rozhodčí: Blahout Petr, Linhart Tomáš, Kovačovič Matej

Komisař: Ringsmuth Zdeněk     

Diváci: 610

PŘED UTKÁNÍM

První domácí zápas v rámci nadstavbové skupiny A2 odehrají Válečníci v sobotu 12. února proti týmu NH Ostrava, kterému mají co vracet, neboť Ostravané porazili Děčín v základní části hned dvakrát. Poprvé to bylo hned v úvodním duelu sezóny v ARMEX Sportcentru, podruhé pak využila Nová Huť své domácí haly, kde dokáže potrápit nejednoho favorita.
Ostrava začala sezónu již zmiňovaným vítězstvím v Děčíně, další výhry doma i venku přišly proti Olomoucku a Jindřichovu Hradci, doma pak dokázala porazit ještě Ústí nad Labem a Královské sokoly. Po základní části jí tak patřila 10. příčka s bilancí 8-14, tedy jedno vítězství za devátými Válečníky.

Ve skupině A2 zatím odehrála Ostrava jeden zápas, a to doma proti Jindřichovu Hradci, který porazila 98:83 (nejlepší střelci Ostravy: Radukič 22, Vann 19, Bohačík 12). V Českém poháru mužů začala Ostrava stejně jako Děčín už ve 2. kole, její pouť touto soutěží ale skončila v osmifinále, kde doma nestačilo na Basket Brno 76:90. 
Ostravský celek bodově táhne trojice cizinců - americký křídelník Issac Vann, který dává v průměru přes 14 bodů na zápas, pivot z Bosny a Hercegoviny, Alexandar Radukič, jenž má průměr 13,8 bodu a 8 doskoků, a americký rozehrávač Emmanuel Ubilla s průměrem 13,9 bodu a 5 asistencí. Ubilla se však zranil na konci prosince v duelu s USK Praha, a od té doby nehrál. Nejlepším z českých hráčů je zkušený Petr Bohačík (8,3 bodu + 7,5 doskoku), daří se také dalšímu českému pivotu Dominiku Heinzlovi (8,3 bodu + 5 doskoků). V sestavě Ostravy je také hráč z Austrálie, křídelník Jonah Antonio, který zatím odehrál sedm zápasů a má průměr 7,3 bodu. 

Absence Děčína: David Žikla (po operaci kyčle, předpoklad absence dva měsíce), Tomáš Randýsek (zranění kolene, předpoklad absence několik týdnů)

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Ostrava nás v letošních dvou zápasech porazila a my bychom chtěli tuhle nepříznivou bilanci změnit. V obou kláních nám dělal obrovské problémy Ubilla. Na křídle se rozehrál k velmi slušným výkonům Američan Vann a pod košem potřebujeme ubránit a přeskákat trojici pivotů Bohačík, Radukič a Heinzl. V týdnu, ve kterém jsme nehráli středeční utkání, jsme se na tento zápas pečlivě připravovali."
Craig Osaikhwuwuomwan, pivot BK ARMEX Děčín: "V sobotu nás čeká Ostrava, což je těžký soupeř. Musíme začít soustředěně od samotného začátku a být celý zápas spolu. Vydržet v týmovém výkonu, vzájemně si pomáhat, podpořit se, když se někomu nezadaří a držet se našeho herního plánu."

Vzájemné zápasy v zákl. části NBL:
BK ARMEX Děčín - NH Ostrava 70:73
Svoboda 28, Dodd 12, Kroutil 12 - Ubilla 21, Radukič 14, Bohačík 12.
NH Ostrava - BK ARMEX Děčín 86:73
Ubilla 31, Radukič 16, Heinzl 12 - Svoboda 15, Pomikálek 14, Nichols 12, Šiška 12.

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video
ZDE.

Komisař: Šikner Roman

Utkání Děčína s Ostravou se zařadí do projektu Bez faulů, ve kterém se budou počítat osobní chyby, neproměněné střely a technické chyby domácích týmů harjících Kooperativa NBL.
Charita Bez faulů, na níž svorně spolupracují CZ BASKETBALL, kluby Kooperativa NBL, Konto Bariéry, Česká televize a nemalým dílem samozřejmě i basketbaloví fanoušci, vyrazila do svého čtvrtého ročníku, a tentokrát se vybírají peníze na obrněný vozík pro Zdeňka Vrábela z Mladé Boleslavi. Ten je už více než pět let po těžké nehodě na motorce upoután na invalidní vozík, a je kvadruplegikem, tedy člověkem ochrnutým na všechny čtyři končetiny. Přes tento handicap se dál věnuje sportu, a to sportu velmi drsnému - ragby. K němu je však třeba velmi speciální a hodně bytelný vozík, který vydrží i velké srážky. Jenže také vyjde na téměř dvě stě tisíc korun, což je nemalá překážka k pořízení. 
„Vozík je vyrobený z úplně jiných materiálů než běžné vozíky. Je to opravdu pevně svařené, protože ty rány při srážkách jsou ohromné. Hráči jsou do vozíků napevno připoutaní a někdy se i překlopí. Schytávají neskutečné rány a při hře připomínají Terminátory,” odkrývá Michaela Vrábelová, manželka Zdeňka, zákoutí sportu, který je už delší dobu i součástí paralympiády, a i v tuzemsku má svou soutěž, byť s nemnoha týmy.
Sbírka „Bez faulů” začala duelem 22. kola KNBL mezi BK Opava a NH Ostrava a domácí celek vždy přispěje 100 korunami za každou neproměněnou střelu svého týmu v zápase, 200 korunami za každý faul svých hráčů a rovnou tisícovkou za technickou chybu. Do projektu se postupně zapojí všech 12 mužstev KNBL ve svých vybraných domácích zápasech.
Generální partner ligy, Pojišťovna Kooperativa, pak věnuje Zdeňkovi v rámci „Kooperativa faktoru” 100 korun za každou smeč a 500 korun za každý „alley-oop”, které budou k vidění ve všech střetnutích v rámci charitativního období.
Zapojit se tradičně budou moct i diváci a fanoušci, a to zasláním dárcovské SMS ve formátu DMS BEZFAULU 30, 60, nebo 90 na číslo 87 777, kdy cena SMS je 30, 60, či 90 korun.

Více informací k letošnímu projektu ZDE.

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Ty Nichols 14:28 3/2 1/0 3/1 1 0 1 0 3 1 2 1 2 3 5
5 - Tomáš Pomikálek 30:42 14/8 5/3 3/3 2 5 7 0 1 2 1 2 1 30 28
6 - Lukáš Bobek 3:34 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0
7 - Filip Sertič 7:33 0/0 1/0 2/1 0 0 0 0 0 0 0 1 3 -3 1
11 - Matěj Svoboda 30:43 7/5 6/1 8/7 1 6 7 0 3 4 2 4 1 27 20
13 - Filip Kroutil 29:4 1/1 3/2 2/2 0 0 0 0 3 0 3 0 2 7 10
17 - Lukáš Rozsypal 2:31 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 -2 0
21 - Martin Mach 16:7 3/3 0/0 5/4 0 1 1 0 0 1 0 3 3 11 10
40:00 28/19 16/6 23/18 4 12 16 0 11 8 9 11 13 74 74

NH Ostrava

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
0 - Emmanuel Ubilla 29:17 5/1 3/2 3/3 1 3 4 0 11 1 3 5 2 22 11
1 - Jonah Antonio 12:45 0/0 4/0 0/0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 -4 0
7 - Filip Šmíd 20:37 2/2 2/0 0/0 1 1 2 0 1 0 0 1 3 3 4
10 - Matěj Snopek 4:25 0/0 1/1 0/0 0 0 0 0 0 0 1 0 2 0 3
12 - Alexandar Radukič 26:43 7/4 3/1 8/5 1 3 4 0 0 0 2 5 4 11 16
13 - Kevin Týml 16:13 1/0 2/1 4/3 0 1 1 0 2 0 1 3 2 6 6
16 - Tomáš Havlík 3:34 1/0 0/0 0/0 2 0 2 0 1 0 0 0 1 1 0
17 - Petr Bohačík 33:46 9/7 2/2 6/2 4 4 8 0 3 2 3 4 2 28 22
18 - Štěpán Svoboda 13:58 4/3 6/2 1/1 0 0 0 0 0 0 1 1 1 7 13
23 - Issac Vann 29:51 6/2 5/1 3/3 0 4 4 1 5 2 2 2 0 14 10
40:00 35/19 28/10 25/17 9 17 26 1 24 5 14 21 18 88 85
Nahoru