BC GGMT Vienna vs BK Děčín 98 : 78

17. 11. 2021, 20:00 HOD. Hallmann Dome

Vídeň: Jones, Vujoševič, Siriščevič, Jogela, Rados
Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Prahl

Odplata za vysokou prohru na domácí palubovce se nekonala. Válečníci (bez svých pivotů Osaikhwuwuomwana a Macha) ve čtvrtém duelu evropského poháru Alpe Adria Cup nestačili na kvalitní celek Vídně, který pálil s obdivuhodnou jistotou za tři body, a podlehli mu o dvacet bodů.
Vstup do zápasu ovládli jednoznačně domácí, kteří díky dvěma trojkám Siriščeviče a koši Jonese vedli během dvou minut 8:0. Teprve za tohoto stavu skóroval poprvé také Děčín, a to zásluhou Nicholse a jeho šestek. Jenže Vujoševič ihned kontroval další trojkou a pivot Rados přidal dva body - 13:2. Hosté ale ukázali bojovného ducha a především díky Svobodovi už nedovolili zvyšování náskoku Vídně. Po sedmi minutách to bylo 20:9, pak ale Pomikálek trefil trojku, Nichols přidal dvě šestky a Kroutil koš. ALe hlavně děčínská defenzíva nedovolovala soupeři skórovat, a tak to minutu před přestávkou bylo 21:16. A když vzápětí proměnil Šiška tříbodovou střelu, bylo to ještě veselejší - 21:19. Bohužel, poslední slovo patřilo domácímu Jogelovi a jeho trojce - 24:19. V úvodu druhé čtvrtky se Válečníci drželi v kontaktu s domácími, pak ale ukázala Vídeň opět svoji ofenzivní sílu, mimo jiné trefila tři trojky, a odskočila na 39:25. Ovšem Děčín se nevzdal, trestal vídeňské fauly a přitáhl se 39:32. Závěr první půle byl střeleckou přehlídkou, kdy hrstka diváků viděla čtyři trojky a dva dvoubodové koše spravedlivě rozdělené, takže rozdíl v poločase byl stále sedmibodový - 47:40
Druhý poločas začali domácí tak jako ten první, tedy trojkou, tentokrát z rukou Jonese. Pak přišly dvě dvoubodové trefy, další trojka a koš s faulem. Válečníci se sice snažili držet krok, ale po další trojce Vujoševiče prohrávali během čtyř minut 63:45. Ve druhé polovině této desetiminutovky se hostům podařilo především díky Prahlovi a Kroutilovi manko snížit na 69:55. Po koších Žikly a Nicholse to bylo 71:59, tečku za touto částí pak udělala smeč Prahla - 74:61. V poslední periodě se Válečníci drželi Vídně a nedovolovali jí zvyšovat své vedení, takže v polovině této čtvrtky to bylo o stále přijatelných 13 bodů - 84:71. Bohužel, v závěru střetnutí měl rakouský celek více sil i přesnější mušku, pomohl si dalšími dvěma trojkami a utekl na 98:76. Poslední body duelu obstaral Bobek, který upravil na konečných 98:78.
Vídeň vyprodukovala v zápase 64 střel, což bylo o devět více než Děčín, navíc měla velmi přesnou mušku. Ve dvojkách proměnila 22 střel z 37 pokusů, v trojkách pak 16 střel z 27 pokusů! Úspěšnost 60% v obou statistikách tak nechala zapomenout na bídné šestky, kde to domácí měli 6/15. Válečníci stříleli srovnatelně za dva body (20/34), měli výborné trestné hody (20/25), ale zaostali v trojkách (6/21). Děčín vyhrál na doskoku, ale jinak všechny další ukazatele ovládl rakouský celek. Ten byl lepší v asistencí, měl méně ztrát, dal více bodů z brejků i druhých šancí, ale především jeho lavička porazila tu děčínskou 30:12.
Domácí táhl pivot Rados s 20 body a 8 doskoky, na 15 bodech se pak zastavila hned trojice hráčů - Jones, Radakovics (trojky 5/5) a Vrabač (trojky 4/6, TH 4/10). Jogela přidal 13 bodů, když neminul ani jednu svoji střelu, Siriščevič přidal 12 a Vujoševič 8 bodů (k tomu 11 asistencí).
Děčín měl nejlepší střelce ve Svobodovi a Nicholsovi, oba dali shodně po 15 bodech. Pomikálek přidal 14, Prahl 12 a Šiška 10 bodů. Hodně prostoru dostali mladíci Vlasák a Rozsypal.

Trenér po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Chtěli jsme napravit dojem z prvního vzájemného zápasu v Děčíně, který jsme jasně prohráli, když nás Vídeň brutálně roztrhala. A to se nám částečně podařilo, i když jsme prohráli o dvacet bodů. Relativně dobře jsme bránili vymezené území, ale soupeř střílel se šedesátiprocentní úspěšností za tři body, kde se nám ho nedařilo zastavovat. A to bylo pro dnešní duel klíčové. Náš výkon byl lepší, než v Děčíně, ale je to další porážka, a to nás samozřejmě mrzí."

Hráč po utkání
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Těžký zápas po dlouhé cestě. V prvním poločase jsme měli světlé chvíle, kdy jsme dokázali stáhnout náskok domácích. Ve třetí čtvrtce to ale opět vypadalo, jako kdyby nám došly síly a nebyli jsme schopni si vyhovět v útoku. Naopak domácí nás trestali z brejků a také byla znát jejich širší rotace."

BC GGMT Vídeň - BK ARMEX Děčín 98:78
Body Vídně: Rados 20 (8 doskoků), Jones 15 (2x 3), Radakovics 15 (5), Vrabač 15 (1x 3, 8 získaných faulů), Jogela 13 (2x 3), Sirisčevič 12 (4), Vujoševič 8 (2x 3, 11 asistencí), Hughes 0, Zdravkovič 0, Detrick 0, Zadeh 0, Bozič 0.
Body Děčína: Svoboda 15 (1x 3), Nichols 15, Pomikálek 14 (2, 7 doskoků), Prahl 12 (TH 6/6), Šiška 10 (2x 3, 9 asistencí), Kroutil 7 (1x 3), Bobek 3, Žikla 2, Vlasák 0, Rozsypal 0.
Střelba za 2 body 22/37:20/34, za 3 body 16/27:6/21, TH 6/15:20/25. Doskoky 27:36 (útočné 6:10), asistence 28:22, ztráty 9:15, fauly 24:20.

Čtvrtiny: 24:19, 23:21, 27:21, 24:17

Rozhodčí: P. Zenis, L. Bartoš, V. Obertová

Diváci: 50

Válečníci se ve středu 17. listopadu vypraví do hlavního města Rakouska, kde je čeká další utkání evropského poháru Alpe Adria Cup. Jejich soupeřem bude BC GGMT Vídeň, které mají co vracet, protože ta při prvním vzájemném měření sil vyhrála v Děčíně o markantních 36 bodů! Jenže odveta nebude nic lehkého, tým GGMT má silný rozpočet, vysoké ambice a kvalitní hráče.
V loňské sezóně rakouské Superligy hrála Vídeň po základní části ve skupině poražených, kterou ale ovládla a postoupila do čtvrtfinále. Zde vyzvala druhý Kapfenberg, jehož notně potrápila, ale nakonec mu podlehla 2:3 na zápasy. Kapfenberg pak došel až do finále, kde nestačil na Gmunden.
V této sezóně má Vídeň odehráno v Superlize pět zápasů. Na úvod porazila v městském derby tým Timberwolwes 87:67, pak přehrála St. Polten 65:91, doma si poradila s Klosterneuburgem 93:51 a až ve 4. kole padla na palubovce aktuálního lídra Oberwartu 84:61. Poté si ovšem spravila chuť a před svými fanoušky rozmetala Wels 101:71, takže aktuálně se pohybuje na 3. příčce tabulky.
A Vídni se zatím povedl i první duel Rakouského poháru, kde na úvod vyřadila svého loňského ligového přemožitele z play-off, Kapfenberg, výsledkem 77:89.
Na úvod této sezóny se Vídeň pokusila proklouznout do FIBA Europe Cupu, ale v kvalifikaci nestačila na estonského vicemistra, Pärnu Sadam, který ji vyřadil výsledkem 72:67. Hráči Vídně tedy hrají alespoň AAC, kde zatím zvládli tři střetnutí. V tom prvním vyhráli v Děčíně, pak narazili v Šenčuru, jenž zvítězil 86:67, naposledy však vyhráli v Pezinku, kde porazili Inter Bratislava 84:86.
Kádr Vídně je složen zčásti z domácích odchovanců, z nichž několik patří mezi rakouské reprezentanty, a samozřejmě také z cizinců. Na soupisce je americký pivot Michael Hughes (203 cm), Bosňan Adin Vrabac (206 cm), Chorvat Ivan Sirisčevič (198 cm), litevský borec Tauras Jogela (202 cm) a americký rozehrávač se slovenským pasem, Andre Jones (192 cm) či srbský rozehrávač Bogic Vujošević (192 cm) s rakouským pasem. Na postu trenéra přebral tým v lednu 2021 chorvatský kouč Aramis Naglič, který v minulosti vedl KK Zadar nebo Inter Bratislava.
BC GGMT Vídeň je zatím nejofenzivnějším týmem Superligy, když dává v průměru téměř 87 bodů na zápas. Největší podíl na tom mají Sirisčevič s Vrabacem, kteří dávají shodně 14,8 bodu na utkání. Dvojcifernými střelci jsou ještě Jones (12,3) a Hughes (10,0). Nejlepším doskakovačem je Jozo Radoš s průměrem 9 doskoků na zápas, nejvíce asistencí zapisuje Vujošević (5,2).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Vídeň je velmi zkušený tým, což nám ukázal první vzájemný zápas, který jsme v domácím prostředí jasně prohráli. Chceme předvést mnohem lepší výkon, než minule. K tomu potřebujeme vylepšit týmovou obranu a limitovat ztráty na útočné polovině."
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: "V prvním vzájemném zápase, proti velmi kvalitní Vídni, jsme utržili pořádnou lekci. Nyní budeme mít šanci porovnat, kam se naše hra během měsíce a půl posunula. Věřím, že i přes všechnu nepřízeň, máme talent na to abychom byli schopni ve Vídni zvítězit."