BK Děčín vs Inter Bratislava 80 : 79

10. 11. 2021, 19:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Prahl
Bratislava: Gandia-Rosa, M. Koller, T. Malovec, Blondin, Zubac

Válečníci slaví první výhru v letošním ročníku evropského poháru Alpe Adria Cup, když v odvetě vrátili bratislavskému Interu porážku z Pezinku. Slovenský soupeř se v Děčíně předvedl v dobrém světle, i bez podkošových věží Fuseka a Slavinskase, dlouho držel s domácími krok, kteří o své výhře rozhodli až v posledních minutách závěrečné čtvrtiny.
Skóre střetnutí otevřel děčínský Nichols, ovšem Inter ihned kontroval a otočil na 2:5. Po čtyřech minutách pak vedl i díky čtyřem bodům, které obstaral portorický rozehrávač Gandia-Rosa, 7:12. Naštěstí na straně Děčína zaznamenal trojku Svoboda, který na druhou trojku Američana Blondina odpověděl třemi trestnými hody, takže Válečníci byli stále na dosah. Po šestkách Kroutila bylo dokonce vyrovnáno na 15:15, ale soupeř opět odskočil - 15:19. Pak ale Svoboda trefil další trojku, Šiška přidal pět bodů a Mach dva - 25:19. První čtvrtka skončila 27:22, o což se postaral Gandia-Rosa trojkou a Šiška přesnými šestkami. V úvodu druhé desetiminutovky zvyšoval Kroutil po dalších šestkách na 29:22, ale Inter hrál chytře, vynucoval si fauly, nenápadně snižoval a dokonce šel do vedení 31:34. Proti tomu byla trojka Kroutila, která vyrovnala na 34:34, ale Bratislava dál ukazovala svoji kvalitu i chytrost a stále se držela v kontaktu. Po další trojce Portoričana opět vedla, a to 38:40. Naštěstí trojka Kroutila a koš s faulem Pomikálka poslaly Děčín do kabin s nepatrným náskokem - 44:42.
Ani ve druhém poločase se příliš obrázek nezměnil. Inter získával na Válečnících fauly, sem tam si pomohl trojkou či útočným doskokem nebo blokem a nepouštěl domácí do nějakého bodového trháku, což bylo dáno i menší střeleckou úspěšností Děčína. V polovině této čtvrtky to tak bylo po trojce Šišky 55:53, po koši Macha 57:53, ale Blondin na druhé straně ihned odpověděl košem s faulem - 57:56. V závěru Nichols a Pomikálek zařídili vedení 61:56, ale Blondin opět košem s faulem přiblížil svůj tým na 61:59. V poslední minutě pak sice Šiška dvakrát minul z čáry trestného hodu (byly to jediné dvě minuté šestky Válečníků), ale Pomikálek po útočném doskoku upravil na 63:59. V poslední periodě Bratislava zavelela k útoku, když nejprve vyrovnala na 63:63, po trojkách Zubace a Gandia-Rose šla dokonce do vedení 65:69. Pak ale přišla rozhodující fáze, kterou odstartoval dvěma body Šiška, po něm se trefili i Osaikhwuwuomwan a Nichols a vše završila trojka Šišky - 74:69. Děčín navíc přidal v obraně a hosté se nemohli dlouho prosadit, naopak Nichols po koši s faulem dal na 77:69. To chyběly do konce už jen dvě minuty a zdálo se být rozhodnuto. Jenže Inter nechtěl dopustit prohru větší než své vítězství doma (to kdyby rozhodovalo o postupu ze skupiny skóre ze vzájemných zápasů) a rychle snížil na 77:74. Pomikálek pak trojkou sice definitivně rozhodl o vítězi tohoto duelu, ale Blondin košem a Gandia-Rosa trojkou v poslední vteřině dostali manko na jednobodový rozdíl 80:79.
Děčín vyprodukoval v duelu 74 střel oproti 58 pokusům Interu, ale měl horší úspěšnost jak v dvojkách, tak trojkách. Byl lepší pouze v šestkách, jenže těch zase Bratislava házela téměř dvakrát tolik. A zde je důvod prohry slovenského týmu, protože z 30 trestných hodů dal jen 18, kdežto Děčín to měl 15/17. Na doskoku vyhráli Válečníci 46:38, na body z druhých šancí to ovšem bylo 15:14. Domácí těžili z brejků (16:8), a z faktu, že jejich lavička dala 18 bodů, kdežto ta Interu žádný. A zde se dostáváme k zajímavosti, protože Bratislava si vystačila ve vyrovnaném duelu pouze se čtyřmi (!) střelci ze základní sestavy.
Děčín táhl definitivně uzdravený a správně hladový Pomikálek, autor 18 bodů a 12 doskoků. Za ním se pak seřadili Svoboda (16), Šiška (15) a Nichols (13). Dvojciferným střelcem byl ještě Kroutil s 10 body.
To Inter se mohl spolehnout na své cizince - Blondin 28 bodů a 10 doskoků, Gandia-Rosa 21 bodů a 6 asistencí, Zubac 21 bodů, 13 doskoků a 9 získaných faulů. Posledním střelcem byl sedmnáctiletý mladík Timotej Malovec.

Oleg Meleščenko, trenér Interu Bratislava: "Gratuluji soupeři, byl to celkem dobrý zápas. Věděli jsme, v jaké sestavě jedeme, ale to nemá nic společného s domácími. My jsme bojovali, ale zase jsme prohráli vlastními chybami a tím, že mladým hráčům se to dnes nepodařilo. Chybí nám zatím pár rozhodnutí v klíčových momentech, kdy vedeme nebo prohráváme o bod. Je to pro nás velká škola, jde o mezinárodní zápasy. Věřím, že budeme růst a pokračovat v naší práci."
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Pro mě v tuhle chvíli není důležitý bodový rozdíl, klíčová je výhra, protože každé vítězství pomáhá. Na to jak má Inter mladý mančaft, tak nás přehrál v agresivitě, ale také v disciplinovanosti a v úkolech, které měl plnit. Je to velmi kvalitní tým se skvělými cizinci, také je výborně koučovaný. Oleg Meleščenko je bývalý skvělý hráč a nyní výborný trenér, umí hráče skvěle připravit. My jsme rádi za výhru a teď se musíme připravit na Pardubice."

Timotej Malovec, křídlo Interu Bratislava: "Přijeli jsme v okleštěné sestavě, museli jsme se s tím vyrovnat. Děčín měl hodně útočných doskoků, obrana nebyla ideální, hráli jsme hodně zónu, netrefili jsme několik trestných hodů a soupeř si výhru vybojoval."
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "My jsme ke konci zápasu věděli, že bychom rádi vyhráli o více než sedm, ale v závěru jsme dostali nějaké těžké střely. Je škoda, že jsme nedokázali více běhat a unavit soupeře, který hrál v menší rotaci. Dostali jsme také spoustu košů s faulem a dali jsme jim hodně druhých šancí."

BK ARMEX Děčín - Inter Bratislava 80:79
Body Děčína: Pomikálek 18 (1x 3, 12 doskoků), Svoboda 16 (3x 3, TH 5/5), Šiška 15 (3x 3, 8 asistencí), Nichols 13, Kroutil 10 (2x 3), Mach 4, Osaikhwuwuomwan 4 (6 doskoků), Prahl 0, Bobek 0, Žikla 0.
Body Interu: Blondin 28 (2x 3, 10 doskoků), Gandia-Rosa 21 (6x 3, 5 asistencí), Zubac 21 (1x 3, 13 doskoků, 9 získaných faulů), Malovec 9, M. Koller 0, D. Koller 0, Randuška 0, Borodovčák 0, Boros 0, Orihel 0.
Střelba za 2 body 19/45:17/34, za 3 body 9/29:9/24, TH 15/17:18/30. Doskoky 46:38 (útočné 18:11), asistence 14:11, ztráty 10:14, fauly 26:20.

Čtvrtiny: 27:22, 17:20, 19:17, 17:20

Diváci: 320

Zápas se slovinským Šenčurem byl odložen kvůli covidové infekci v týmu soupeře, a tak Válečníci budou mít další pokus na první výhru v základní skupině B Alpsko-jadranského poháru ve středu proti Interu Bratislava. Půjde o odvetu říjnového zápasu na Slovensku, v němž Děčín prohrál 88:81, když mu utekla první čtvrtina, a ve zbytku utkání pak marně dotahoval devítibodové manko.

Inter odehrál v poháru AAC zatím dva duely (oba na domácí palubovce v Pezinku), a to již zmiňovaný s Děčínem, druhý s Vídní, která díky zlepšenému výkonu ve druhém poločasu vyhrála těsně 84:86 (nejlepší střelci Bratislavy: Blondin 26, Slavinskas 26, Gandia-Rosa 12).

V domácí soutěži si vede Bratislava zatím na střídačku. V osmičlenné tabulce je na 6. místě s bilancí tří výher a čtyř porážek. Na úvod porazila úřadujícího ze Spišské Nové Vsi 84:65, poté prohrála v Levicích 90:77 a těsně nestačila na Lučenec 92:96. Následně přehrála nováčka soutěže z Komárna 87:73, ale ve druhém prodloužení padla se Svitem 97:94. V předehrávce 9. kola získal tým trenéra Olega Meleščenka cenný skalp, když doma porazil první Levice 89:81 (nejlepší střelci Interu: Zubac 24, Blondin 19, Gandia-Rosa 15). Pro zajímavost - Levice v tomto utkání představily novou posilu, a to rozehrávače Edu Kotáska! V posledním odehraném střetnutí však Inter padl na hřišti Handlové 84:79 (nejlepší střelci Interu: Gandia-Rosa 18, Slavinskas 16, Blondin 15).

Inter Bratislava, vždy jeden z nejlepších celků tehdy ještě československé ligy i samostatné slovenské ligy (čtyřikrát získal ligový titul a pětkrát se stal vítězem Slovenského poháru), se spoléhá především na čtveřici zahraničních hráčů. Prim hraje portorický rozehrávač Ivan Gandia-Rosa, nejlepší střelec celé ligy, který má průměr 22,8 bodu na zápas, k tomu přidává 8 asistencí a 5 doskoků. Za ním jsou hráč Bosny a Hercegoviny, Jure Zubac (17,7 + 11 doskoků) a Litevec Džiugas Slavinskas (17,2 + 7 doskoků). Americký křídelník Trevor Blondin, jehož statistiky jsou ovlivněné zraněním z počátku rončíku, přidává 11,4 bodu, z domácích borců je nejlepší Timotej Malovec s průměrem 9,7 bodu. Bratislava na delší čas ztratila slovenského reprezentanta 223 cm vysokého Michala Fuseka, jemuž se nevyhly zdravotní komplikace a čeká ho operace.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Inter nás v prvním zápase porazil v koncovce utkání. V tomto duelu se nám nepovedl vstup do utkání, to chceme změnit. Inter se spoléhá na výkony čtyř zahraničních hráčů, z kterých nejvíce vyčnívá rozehrávač z Portorika, Ivan Gandia-Rosa. Velmi slušnou kvalitu v tomto týmu splňují také Litevec Slavinskas, Američan Blondin a Bosnan Jure Zubac. Chceme Interu oplatit nedávnou porážku a udržet se v boji o postup do další fáze Alpe Adria Cupu."
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "V prvním zápase jsme měli špatný vstup do střetnutí, čehož se musíme ve středu vyvarovat. Tým Interu hraje v úzké rotaci, a od toho by se měla odvíjet naše hra."