11. 12. 2021, 18:00 HOD. Sportovní hala Třebeš

PO UTKÁNÍ

Hradec Králové: Stamenkovič, Pešakovič, Goga, Peterka, Vujovič
Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Pomikálek, Prahl

Děčín nezvládl důležitý zápas na palubovce Královských sokolů, kde se mohl v případě úspěchu dotáhnout na domácí v počtu výher a opět se přiblížit vytoužené skupině A1.
Válečníci vstoupili do zápasu jako do nějaké noční můry. Sice vyhráli úvodní rozskok, ale své první dvě střely neproměnili, a následně žádnou po dobu téměř čtyř minut. Ano, tak dlouho čekal Děčín na první body! To domácí stihli za tento časový úsek kromě jiného tři trojky a utekli na 13:0. Teprve pak Svoboda jednou šestkou snížil na 13:1, následně stejný hráč trefil trojku a Válečníci začali manko trochu umazávat. Po koši s faulem v podání Šišky to bylo 17:11 a zdálo se, že by hosté mohli zapomenout na nepovedený start. Jenže Hradečtí nedovolili další snižování rozdílu, naopak jejich balkánská divize Pešakovič, Pavlovič a Vujovič zvedla náskok do konce první čtvrtky na 28:15. Druhou desetiminutovku zahájil košem Nichols, jenže Pavlovič sedmi body v řadě posunul náskok Sokolů na 35:17. Pak se Děčínu ale podařilo přibrzdit domácí ofenzívu, naopak sám udělal šňůru 0:9, takže v polovině této části to bylo po koši Kroutila nadějných 35:26. V tu chvíli ale domácí opět zabrali, a do konce poločasu utekli na 47:32.
Ani vstup do druhé půle nebyl v podání Válečníků povedená a Sokolové díky koši Pešakoviče a trojkám Pavloviče a Vujoviče zvýšili svůj náskok na 55:32. Děčínu se opět nedařilo střelecky a první body v této pasáži zaznamenal znovu až po čtyřech minutách, kdy Šiška proměnil obě šestky. Pak se hosté přece jen začali v útoku trochu lepšit, ovšem domácí si pomohli několika trojkami a před poslední čtvrtinou vedli o 21 bodů - 68:47. Poslední perioda začala dalším trápením Válečníků, kdy Prahl si dvakrát doskočil svoji nepřesnou střelu, ale nakonec neproměnil ani jeden pokus, následně fauloval na druhé straně a Sedmák zvýšil na 70:47. To bylo už moc na Šišku, který se zdravě naštval a trefil dvě slepené trojky. K němu se pak přidal dvojkou Prahl, Šiška následně zaznamenal tříbodovou akci a snížil na 72:58. Hradec ale znovu odskočil, a to na 76:58 a trenér Grepl si vzal oddechový čas. Po něm začali Válečníci konečně být v útoku opravdu nebezpeční a náskok Sokolů se začal krátit. Jenže se krátil i čas utkání. Pomikálek dal pět bodů v řadě, Šiška trefil trojku, pak přidal dvě dvojky Svoboda a Kroutil přihodil trojku - 82:73. Po šestkách Svobody to bylo už jen 84:76, stejný hráč pak necelou půl minutu před koncem zaznamenal svoji druhou trojku a snížil na 85:79. Poslední slovo měl ale domácí Stamenkovič, jenž trestnými hody pečetil na 87:79.
Prohry je veliká škoda a zrodila se hned v prvních minutách, kdy Královští sokoli utekli na 13:0 a svůj náskok si pak kontrolovali 35 minut. V závěru sice Děčín přidal, ale na obrat mu nestačil čas. Hostům se tentokrát nedařilo v obraně ani střelecky. Ve dvojkách sice proměnili více střel než domácí, přesto měl horší úspěšnost. V trojkách se dlouho trápili a až v samém závěru si tuto statistiku trochu vylepšili, přesto Hradec zaznamenal o pět úspěšných střel více. A nešlo to ani na čáře trestných hodů, kde nedali devět šestek. Děčín sice vyhrál na doskoku 36:44, měl dokonce 16 útočných doskoků, ale ty přetavil pouze v 8 bodů z druhých šancí. V brejcích vládli Válečníci, kteří z nich dali 27 bodů proti 7 bodům domácích. Ti naopak byli lepší v asistencích (17:6) a jejich lavička porazila tu děčínskou 34:10.
Děčín bodově táhl rozehrávač Šiška, autor 27 bodů, v závěru si polepšil Svoboda na 17 bodů, Pomikálek přidal 15 bodů a 7 doskoků. A to bylo vlastně vše. Kroutil zaznamenal 9 bodů, Američané Prahl a Nichols zapsali 5 bodů, Osaikhwuwuomwan jen jediný. Z mladých hráčů dostal šanci jen Žikla, ale za deset minut se bodově neprosadil.
Výhru Hradce Králové zařídili především jeho cizinci. Chorvat Pavlovič zaknihoval double-double za 23 bodů a 12 doskoků, Srb Pešakovič dal 14 bodů, stejně jako Ondřej Peterka, další Srb Vujovič přihodil 11 bodů a srbský rozehrávač Stamenkovič zaznamenal 9 bodů a 7 asistencí, tedy více, než celý Děčín dohromady. Své odehráli i Sedmák, Goga a Šoula.

Trenéři po utkání
Lubomír Peterka, trenér Královští sokoli: „Já jsem hrozně rád, že jsme to zvládli po těch nepříjemných porážkách, protože s Děčínem je to vždy nejen fyzické utkání. Ale tentokrát to bylo i nepříjemné na nervy, protože už jsme potřebovali vítězství. Ale výborný začátek, v podstatě celý zápas jsme vedli, maximální vedení o dvacet tři. Na konci nám už trošku došly síly, takže Děčín to zkorigoval, ale zasloužená a pro nás důležitá výhra.”
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Hodnocení je naprosto jednoduché. Začátek zápasu, když jsem dostali úsek 13:0, rozhodl celé utkání. A to nás vlastně stálo úspěch v zápase.”

Hráči po utkání
Tomáš Pomikálek, forward BK ARMEX Děčín: „Tak, my teď bohužel sice vyhráváme, ale trápíme se s tím, že nám utíká třeba jedna čtvrtina, kterou prohrajeme o patnáct bodů, a pak se celý zápas to snažíme stahovat. Dneska to bylo jako přes kopírák proti Brnu. Jen samozřejmě s Brnem jsme to dotáhli do prodloužení a tam ten šťastný konec se přetočil k nám. Ale nemůžeme spoléhat na to, že když prohráváme o dvacet v poslední čtvrtině, tak že v tu chvíli teprve stačí zapnout. Bohužel, Hradec dneska za mě zaslouženě vyhrál. My jsme nebyli schopní trefit nic a od toho se to odvíjelo. A ve chvíli, kdy zapneme, tak poslední čtvrtinu jsme vyhráli, já nevím, o deset nebo o dvanáct bodů. Bohužel nehrajeme čtyřicet minut souvisle, takže se nám to vrací v tom výsledku.”
Peter Sedmák, pivot Královští sokoli: „Jsme velmi rádi, že jsme vyhráli, protože Děčín změnil tým a má kvalitní hráče. Ale myslím, že jsme super začali. To bylo velmi důležité. Vytvořili jsme si nějaký náskok, a vlastně i když nám už trochu docházely síly na konci, tak jsme z toho náskoku těžili. Nakonec jsme šestkami dotáhli zápas do vítězného konce. Šťastná „sedmička“ dnes, takže jsem rád a doufám, že budeme takto pokračovat. A konečně po té pauze, kterou jsme měli kvůli koroně a reprezentační pauze, jsme se trochu nakopli a ty výkony půjdou nahoru.”

Královští sokoli - BK ARMEX Děčín 87:79
Body Hradce: Pavlovič 23 (2x 3, 12 doskoků, 6 získaných faulů), Pešakovič 14 (2x 3), Peterka 14 (3), Vujovič 11 (1), Stamenkovič 9 (1x 3, 7 asistencí), Sedmák 6, Šoula 5 (1x 3), Goga 5 (1), Kantůrek 0.
Body Děčína: Šiška 27 (3x 3, 4 asistence, 7 získaných faulů), Svoboda 17 (2x 3, 6 doskoků), Pomikálek 15 (7 doskoků), Kroutil 9 (1x 3), Nichols 5, Prahl 5 (8 doskoků), Osaikhwuwuomwan 1, Žikla 0.
Střelba za 2 body 20/32:24/45, za 3 body 11/29:6/27, TH 14/19:13/22. Doskoky 36:44 (útočné 5:16), asistence 17:6, ztráty 15:16, fauly 22:23.

Čtvrtiny: 28:15, 19:17, 21:15, 19:32

Rozhodčí: Kučírek Martin, Scholze Michal, Baudyš Petr

Komisař: Andrle Petr

Diváci: 124

PŘED UTKÁNÍM

Po ligovém úspěchu na palubovce třetího Brna se Válečníci pokusí o další odplatu a zvýšení svých šancí na start ve skupině A1 na půdě Hradce Králového, kterému budou chtít vrátit čtrnáctibodovou porážku z úvodu této sezóny. A mohli by k tomu připočíst i vyřazení z předkola play-off z minulé sezóny, kdy tým Královských sokolů sice prohrál v Děčíně 89:86, ale doma zvítězil 83:77 a postoupil do čtvrtfinále proti Opavě.
Hradec Králové nezačal letošní ročník Kooperativa NBL vůbec zle, když po prvních šesti kolech měl na svém kontě čtyři výhry. Na úvod vyhrál v Ústí 64:72, pak těsně padl doma s USK Praha 95:102, ale následně zvítězil v Jindřichově Hradci 75:82 a doma překvapivě zdolal i Kolín 87:81. Následoval debakl v Opavě 112:59, ale chuť si spravil v Děčíně výhrou 68:82. Pak se ovšem začaly na kontě Sokolů množit spíše porážky, úspěchy přišly už jen dva, a to doma nad Olomouckem 105:77 a nad "bankéři" z Jindřichova Hradce 102:85. Naposledy hostil Hradec Králové silnou Opavu, které podlehl jednoznačně 77:101 (nejlepší střelci Sokolů: Pešakovič 20, Pavlovič 13, Peterka 12). Bilance 6 výher a 9 porážek tak pro Sokoly znamená v současnosti 9. příčku, Děčín si naopak dvěma posledními úspěchy polepšil na pět výher a 10 porážek, z čehož je zřejmé, že duel ve sportovní hale Třebeš bude mít o náboj postaráno.
Loni v Českém poháru bronzový Hradec Králové se spoléhá především na sehranost a zkušenost svých hráčů - v sestavě má hned čtyři třicátníky. A také těží z kvality svých cizinců, jichž je v sestavě pět. Jedním z nich je srbský rozehrávač či křídlo Nikola Pešakovič, který je bodovým lídrem svého týmu s průměrem 16,9 bodu na zápas. Za ním je chorvatské křídlo/pivot Ozren Pavlovič, má za sebou už angažmá ve Svitavách i Pardubicích, které dává 14,9 bodů a doskakuje 6 míčů na utkání. Posledním dvojciferným střelcem je slovenský pivot Peter Sedmák, jenž mimo jiné oblékal také děčínský dres. Jeho průměr je 12,5 bodu a 4 doskoky. Těsně pod hranicí deseti bodů je srbský pivot Nikola Vujovič (9,7 + 5 doskoků), tým pak řídí srbský rozehrávač Peda Stamenkovič (7,1 bodu + 7 asistencí + 5 doskoků). Z českých hráčů jsou nejlepší David Škranc (9,1) a kapitán týmu Ondřej Peterka (8,3).

Zajímavostí je, že děčínský pivot Craig Owen Osaikhwuwuomwan, jenž se na začátku listopadu vrátil do týmu Válečníků, odehrál v minulé sezóně v děčínském dresu jen čtyři zápasy, ale tři z nich právě proti Hradci Králové.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V Hradci nás čeká velmi těžký zápas. Pod košem Sedmák s Vujovičem, na křídlech Pavlovič, Škranc a Peterka. Velký pozor musíme dávat na Pešakoviče, který nám v posledním zápase nastřílel dvacet osm bodů a zcela jistě bude opět velkou útočnou hrozbou. Nade všemi hradeckými hráči ční dirigent Stamenkovič, který je nejdůležitějším prvkem sestavy Sokolů. Pokusíme se co nejlépe připravit na zónovou obranu, která je hradeckou specialitou a v posledních zápasech nám dělá problémy."
Ty Nichols, křídlo BK ARMEX Děčín: "Teď jsme české lize vyhráli dva zápasy v řadě. Věřím, že to znamená, že se zlepšuje naše týmová chemie. Jakmile se vyhneme problémům s fauly a budeme dobře doskakovat, můžeme vyhrát každý zápas v NBL. Co jsem tady, každé utkání bylo vyrovnané a měli jsme možnost ho vyhrát. Cítím, že nás to připravilo na další fázi sezóny. Co jsem řekl, platí i pro sobotní zápas v Hradci - musíme si pohlídat doskok, vydržet hrát bez potíží s fauly a plnit své role, které jsme si už našli. Pak máme šanci uspět."

Zdravotní stav týmu Děčína: Trenér Tomáš Grepl má k dispozici všechny hráče.