BK ARMEX Děčín vs BK KVIS Pardubice 79 : 87

17 : 22
13. 11. 2021, 19:30 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Šiška, Nichols, Kroutil, Pomikálek, Prahl
Pardubice: Vyorala, Šafarčík, Walton, Pekárek, Švrdlík

Válečníci zapsali další domácí prohru. Tentokrát nestačili na Pardubice, proti kterým více než polovinu duelu vedli, ale v koncovce ukázali hosté svoji sílu i zkušenost. Oba celky nebyly kompletní, když domácím chyběl Martin Mach, Pardubičtí pak postrádali Američana Henryho.
Úvod střetnutí patřil děčínskému Prahlovi, který nejprve proměnil trojku, poté dvě dvojkové střely a spolu s jednou šestkou Nicholse se tak postaral o vedení svého týmu 8:4. Válečníci pak pokračovali v dobrém úvodu, a po pěti minutách vedli 14:6. Pardubice však pomalu snižovaly a po trefě Potočka už byly na dostřel - 16:13. Naštěstí Žikla dal dva body, Kroutil proměnil obě šestky a rázem to bylo 20:13. Poslední slovo ovšem patřilo Pekárkovi, který upravil na 20:15. Druhou čtvrtku zahájila jedna šestka Osaikhwuwuomwana, jenž měl však brzy problémy s fauly a mnoho toho v zápase neukázal. Naopak Šafarčík na druhé straně zapsal koš s faulem, s odpovědí ale přispěchal Pomikálek, když proměnil trojku - 24:18. A vyrovnaná bitva pokračovala dál. Po trojce Waltona bylo srovnáno na 25:25, Pomikálek se Šiškou a Svobodou však znovu zařídili pro Válečníky větší náskok - 33:25. Soupeř má ale svého rozehrávače Vyorala, který umí dávat těžké střely v klíčových okamžicích, což potvrdil i tentokrát a jeho dvě trojky pomohly přitáhnout Pardubice na 39:38. V závěru poločasu se ovšem zadařilo Nicholsovi, jenž šesti body v řadě, poslední koš dal po útočném doskoku s klaksonem, upravil poločasový stav na 45:41
Do třetí čtvrtiny nevstoupili Válečníci zle a Prahl zvýšil na 47:41. Jenže pak Burda proměnil trojku, Švrdlík se prosadil zpod koše a Pekárek další trojkou poslal hosty poprvé do vedení - 47:49. Na to zareagoval Svoboda košem s faulem, ale bylo vidět, že se začíná stahovat k tuhé bitvě. Skóre se měnilo jen pomalu, nehrálo se nijak v rychlém tempu a Pardubičtí si v obraně věřili. Děčínští jen ztěžka skórovali, na jejich trefy naopak soupeř rychle odpovídal a stále si držel vedení okolo pět bodů. Půl minuty před poslední přestávkou to bylo po trojce Burdy 60:65, Prahl ale korigoval na 62:65. Poslední periodu opět zahájil Prahl střelou zpod koše, jenže na druhé straně odpověděl Potoček trojkou - 64:68. Po třech minutách se pardubický pivot Švrdlík dopustil nesportovního faulu, Pomikálek proměnil obě šestky a Šiška trojkou překlopil vedení zpět na stranu Děčína - 70:69. Pak zase dvakrát skórovali hosté, jenže Pomikálek těžkou střelou z odskoku a Šiška smečí po zisku ještě vykřesali naději - 74:73. Bohužel, v závěru dokázaly Pardubice své útoky proměňovat, a když ne, tak alespoň ubránit ty domácí, a dokráčely si pro výhru 79:87.
Děčín neodehrál špatný zápas, ale ve druhé půli jakoby mu chyběla energie a víra ve výhru. Pardubice byly lepší ve střelbě za dva body, také daly více trojek a tak je nemrzelo ani osm zahozených šestek. Válečníci prohráli na doskoku 26:36, z čehož rezultovalo 11 bodů hostů z druhých šancí. Na asistence to bylo vyrovnané 18:18, na ztráty 13:13, v rychlých protiútocích byli o kousek lepší domácí, naopak v souboji laviček vyhráli Pardubičtí 17:20.
Děčín měl nejlepšího střelce v Šiškovi (19 bodů), dobrý zápas odehrál Prahl, k tomu přidal 15 bodů. Svoboda zapsal 14 bodů a Nichols 11. Hosté se mohli spolehnout na Vyorala a Šafarčíka, dva patnáctibodové střelce, Pekárek nenápadně nasbíral 14 bodů, Švrdlík přidal 13, Walton a Potoček po deseti. Se svým výkonem jistě může být spokojený mladík Burda, když zaknihoval 8 bodů a 17 odehraných minut.

Dino Repeša, trenér BK JIP Pardubice: "Gratuluji svým hráčům k vítězství. V Děčíně je vždy skvělá atmosféra a byla i dnes. Je těžké hrát s Děčínem, protože má tři nové hráče a jeho kvalita je rozhodně větší, než na začátku sezóny. Dnes jsme měli problém pod košem, protože Henry byl mimo hru a měli jsme jen jednoho pivota. Navíc Švrdlík měl brzy tři fauly, takže jsme museli změnit obranu. Na zónové obraně jsme pracovali od začátku sezóny a dnes nám to přineslo vítězství. Věřili jsme ve vítězství celou dobu, nemohu říct, že jsme to měli úplně pod kontrolou, ale v závěru jsme měli výhodu a té jsme využili. "
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Nám se zápas relativně povedl, byli jsme ve vedení třiadvacet minut, což se nám nestává příliš často. Prohry je hrozná škoda, protože dnes jsme na Pardubice rozhodně měli. Rozhodly detaily v koncovce a fakt, že sice jsme Vyorala docela ubránili, ale přesto jeho body padly vždy v klíčových pasážích a pomohly hostům k výhře. Zkrátka opět ukázal svůj talent do klíčových okamžiků."

Kamil Švrdlík, pivot BK JIP Pardubice: "Pomohli jsme si zónovou obranou, kterou po nás trenér chce. Už nám to párkrát vyšlo a pomohlo k několika výhrám. Musíme to praktikovat, obzvlášť když hrajeme v užší rotaci a nechce na sebe nachytávat fauly."
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: "První poločas jsme odehráli dobře, plnili jsme to, co jsme chtěli plnit, v obraně jsme pokryli vše, co jsme si řekli a nenechali jsme soupeře lehce skórovat. Naopak ve druhé půlce jsme podle mého selhali po taktické stránce. Inkasovali jsme několik volných trojek, což bylo to, co jsme nechtěli, aby se dělo. Také jsme se dopustili hrubých ztrát, některé situace jsme nevyřešili dobře a Pardubice ukázaly svou zkušenost."

BK ARMEX Děčín - BK JIP Pardubice 79:87
Body Děčína: Šiška 19 (3x 3, 7 asistencí, 4 zisky, 6 získaných faulů), Prahl 15 (1x 3), Svoboda 14 (2), Nichols 11 (8 doskoků, 7 asistencí), Pomikálek 9 (1x 3), Kroutil 8 (1), Žikla 2, Osaikhwuwuomwan 1, Sertič 0.
Body Pardubic: Šafarčík 15, Vyoral 15 (3x 3, 6 doskoků, 5 asistencí), Pekárek 14 (1x 3), Švrdlík 13, Walton 10 (2), Potoček 10 (2), Burda 8 (2), Svoboda 2.
Střelba za 2 body 19/38:22/34, za 3 body 8/19:10/26, TH 17/25:13/21. Doskoky 26:36 (útočné 6:9), asistence 18:18, ztráty 13:13, fauly 23:24.

Čtvrtiny: 20:15, 25:26, 17:24, 17:22

Rozhodčí: Vošahlík Marek, Kec Jakub, Perlík Michal

Komisař: Ringsmuth Zdeněk

V prvním domácím zápase v odvetách základní části Kooperativa NBL se Válečníci utkají s Pardubicemi, tedy soupeřem, který vždy nastupuje do každého nového ročníku s těmi nejvyššími ambicemi. Beksa je ale momentálně až na 5. místě, což je ovšem způsobeno tím, že má k dobru ještě tři zápasy. Nečeká ji ale nic lehkého, protože sice bude hrát všechny doma, ale postupně zde vyzve Ústí, poté Kolín a naposledy Opavu.
Pardubičtí začali sezónu výborně, když na úvod porazili právě Děčín, poté vyhráli v Ostravě, následovala sice očekávaná, ale tentokrát příliš krutá prohra s Nymburkem 65:102, chuť si ovšem spravili výhrami v Olomoucku, doma s Brnem a uspěli také na palubovce Královských sokolů. Pak se ale něco zadrhlo a Pardubice prohrály doma s USK Praha 87:100 a následovala senzační porážka v té době posledního Jindřichova Hradce 92:90. No, a nedařilo se ani v zatím posledním střetnutí v Opavě, kde přišla prohra 92:65 (nejlepší střelci Pardubic: Walton 12, Pekárek 12, Švrdlík 8, Vyoral 8, Svoboda 8).
Pardubice stejně jako Děčín startují v Alpe Adria Cupu, kde v základní skupině A odehrály zatím dva zápasy. Na úvod porazily doma rakouský Wels 79:76, poté inkasovaly těžkou prohru v Levicích 101:71. Odveta s Levicemi se hrála ve stejný den, kdy Děčín porazil doma Inter Bratislava 80:79, a slavili i Pardubičtí, když Levicím připravili první prohru v poháru 83:75 (nejlepší střelci Pardubic: Vyoral 22, Walton 16, Potoček 16).
Celek Pardubic převzal před sezónou z USK Praha dorazivší chorvatský kouč Dino Repeša, jenž se může spolehnout na zkušené české borce Tomáše Vyorala, Kamila Švrdlíka, Michala Svobodu a Josefa Potočka. Ty pak doplnili američtí pivoti Dantez Walton s Philem Henrym, z Olomoucka, respektive z Kolína, dorazil David Pekárek (Česko), a z Nymburku přišel Petr Šafarčík. Soupisku doplnili další čeští mladíci, z nichž nejvíce prostoru dostává rozehrávač Matěj Burda.
Nejlepším střelcem týmu je David Pekárek s průměrem 14,7 bodu na utkání, k tomu přidává 5 doskoků a dvě asistence. Walton dává 14,3 bodu (+ 8 doskoků), Vyoral zapisuje 13 bodů a 7 asistencí, dvojciferným střelcem je ještě Šafarčík s průměrem 11,6 bodu (+ 5 doskoků a 3 asistence). Těsně pod hranicí deseti bodů jsou Henry a Švrdlík, Svoboda má průměr 8 bodů na zápas.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Hrajeme s Pardubicemi, které mají nabitý mančaft. Skvělé duo Američanů Waltona s Henrym doplňují čeští hráči širšího kádru reprezentace Vyoral, Pekárek a hlavně v poslední době úžasně hrající Petr Šafarčík. Pod košem se budeme pasovat se zkušeným Švrdlíkem, kterého musíme uhlídat na útočném doskoku. Pardubice hrají nátlakový basketbal po celém hřišti a zároveň se budeme muset vyrovnat se zónovou obranou lépe, než v našem posledním vzájemném zápase v Pardubicích."
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: "V sobotu k nám přijede letos velice dobře hrající tým Pardubic, který má ve svém jádru několik reprezentantů doplněných kvalitními cizinci Henrym a Waltonem. Pokud chceme pomýšlet nad výhrou, musíme odvést 110% týmový výkon jak v obraně, tak v útoku. Zamezit lehkému skórování soupeře zpod koše a z volných střel za tři body, ve kterých Pardubičtí vynikají."