23. 10. 2021, 17:45 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Děčín: Šiška, Nichols, Svoboda, Mach, Prahl
Kolín: Číž, Mareš, Křivánek, Jelínek, Petráš

Čekání Válečníků i jejich fanoušků na první domácí výhru stále pokračuje. Tentokrát nestačil děčínský tým na ofenzivně velmi dobře naladěný Kolín, který si pomohl 16 trojkami. Výkonnost svěřenců trenéra Tomáše Grepla jde ale evidentně nahoru a snad čekání brzy skončí.
První bodu utkání obstarala trojka Prahla, hosté sice rychle otočili na 3:7, ale Šiška s Machem a Nicholsem překlopili vedení zpět na stranu Válečníků - 10:9. Kolín si ale vzal vedení zpět a držel si ho až do posledních dvou minut, kdy Prahl košem a Nichols trojkou a třemi šestkami po faulu při trojkové střelbě otočili na 25:23. Poslední slovo měl ale Novotný, jenž vyrovnal na 25:25. Ve druhé desetiminutovce se jako první trefil Novotný, a to trojkou, na druhé straně však kontroval Svoboda jednou šestkou a Sertič trojkou s faulem 30:28.Po dvou bodech Nicholse to bylo 32:28, ale soupeř vytáhl svoji silnou zbraň a dvěma trojkami se vrátil zpět do vedení - 32:34. Válečníci se snažili zbrzdit kolínskou ofenzívu, někdy se jim to dařilo více, někdy méně, v útoku to také nebylo zlé, ale dvě minuty před poločasem trefil Číž další trojku, na dva body Šišky odpověděl Mareš opět trojkou a bylo to 42:50. Pak sice Nichols z trestných hodů ubral z manka, poločasový výsledek však pečetil Číž jednou šestkou - 44:51.
Třetí čtvrtina nebyla v minulých zápasech silnou stránkou Válečníků, tentokrát však byla povedená. Děčín nedovolil soupeři získat nějaký rozhodující náskok, naopak se držel Kolína a bodový deficit pomalu umazával. Po čtyřech minutách a trojce Šišky a koši Nicholse to bylo už jen 57:58, po dalších dvou minutách 61:62 a následně snížil Kroutil na 63:64. Po trojce exděčínského Jelínka to bylo sice 63:68, ale Nichols a Šiška spolu s Kroutilem otočili na 71:70 a tečku za povedenou koncovkou udělala smeč Svobody po zisku a asistenci Nicholse - 73:70. Hned na úvod poslední periody ale přišla opět trojka z ruky Novotného, stejnou trefu si pak připsal Číž a znovu Novotný - 74:81. Válečníci však opět zabojovali, Nichols proměnil oba trestné hody, Šiška přihodil trojku a koš a rázem bylo vyrovnáno na 81:81. Kolínská trojková kanonáda však neutuchala, Jelínek přidal jednu, Novotný dvě a bylo to 83:90. Naději pro Děčín vykřesala trojková odpověď Šišky, po dvou bodech Svobody to bylo 88:92 a do konce duelu zbývala ještě minuta. Hosté si ovšem výhru zkušeně pohlídali, z trestných hodů navýšili na 89:97 a zoufalá snaha domácích přinesla až v posledních vteřinách koš Prahla - 91:97.
Jak už bylo napsáno, Děčín předvedl dobrý výkon, vyvaroval se hluchých míst a soupeře hodně potrápil. Byl lepší ve dvojkové střelbě (23/43:16/31), měl lepší procento v trestných hodech, ale Kolín se opíral o trojkovou střelbu, kde vyprodukoval 41 pokusů a proměnil jich 16! Válečníci dali 10 trojek z 31 pokusů. Bohužel, domácí prohráli na doskoku 37:47 a byť vyhráli na druhé šance 15:12, body Kolína po útočných doskocích mrzely. Děčín si tentokrát velmi vážil míče a měl pouhých 5 ztrát, souboj laviček ovládla jasně ta kolínská, která vyhrála 11:40.
Lídrem Děčína byli Ondřej Šiška s 27 a Ty Nichols s 24 body. Dvojcifernými střelci byli ještě Svoboda a Prahl, bohužel více se čekalo od Kroutila, Macha, Žikly i Dodda, který tentokrát zůstal na nule.
Kolín táhl čarostřelec Novotný, jenž proměnil všechny tři střely za dva body, sedm z 16 trojkových pokusů a všech šest šestek. Celkem zaznamenal 33 bodů. Jelínek se blýskl 19 body, Číž zaznamenal 15 a Mareš 11 bodů.

Trenéři po utkání
Miroslav Sodoma, trenér Geosan Kolín: ”V závěru utkání rozhodla naše zónová obrana. Děčín jsme jí zastavili a byli jsme schopni bodovat v útoku. Před tím jsme však měli slabou třetí čtvrtinu, kterou Děčín vyhrál o deset bodů a skóre otočil. Nepokračovali jsme v ní v tom, jak jsme vstoupili do prvního poločasu. Oba týmy dnes bojovaly na samé hraně basketbalové tvrdosti.  ”
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Věděli jsme, že Kolín je velmi dobře střílející mužstvo, což dnes potvrdili. V útoku si to umí dobře podat a hrají to velmi zkušeně. Prohra nás hrozně mrzí, protože jsme cítili, že bychom to dnes mohli zvládnout, ale bohužel nás zradilo obranné doskakování ve druhém poločase. A když Kolínu dovolíte sedmnáct útočných doskoků, ze kterých má druhé, třetí šance, má natolik kvalitní střelce, aby naše chyby potrestali. A to se stalo. Měli jsme poměrně kvalitní útok, přes bodové výpadky několika hráčů, ale na výhru to nestačilo. Dodd dnes absolutně vyhořel, nemůže skončit zápas s žádným bodem. To nám pak chybí v celkovém skóre. Druhý pivot Prahl se snažil, ale není to typ, který by sám vyhrával utkání. Potřebuje pomoc spoluhráčů."

Hráči po utkání
Jiří Jelínek, pivot Geosan Kolín: "Loni jsme z trojkové střelby těžili hodně, letos se budeme samozřejmě pokoušet se opírat o ni znovu. Dnes nám hodně pomohla právě trojková střelba Filipa Novotného a celkově si myslím, že nemáme špatné procento střelby z tříbodové vzdálenosti. Z mého pohledu to musel být velmi pěkný basketbal, bylo to vyrovnané, Děčín dokonce před poslední čtvrtinou vedl a divákům se to muselo líbit. Bylo to napínavé, mělo to šťávu."
Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "Chyběla nám dnes trochu lepší obrana, protože dostat doma devadesát sedm bodů je strašně moc. Také nám chyběly obranné doskoky, když jsme zkoušeli zónovou obranu. Doufám, že se to už brzy zlomí a konečně doma vyhrajeme."

BK ARMEX Děčín - Geosan Kolín 91:97
Body Děčína: Šiška 27 (4x 3, 4 asistence), Nichols 24 (3x 3, TH 7/7, 5 doskoků, 4 asistence), Svoboda 14 (8 doskoků), Prahl 11 (7 doskoků), Kroutil 5, Mach 4, Sertič 4, Žikla 2, Dodd 0.
Body Kolína: Novotný 33 (7x 3, TH 6/6), Jelínek 19 (2x 3), Číž 15 (3x 3, 10 doskoků, 12 asistencí), Mareš 11 (2x 3), Křivánek 8 (2), Lošonský 7, Petráš 4 (10 doskoků), Rožánek 0, Thomas 0.
Střelba za 2 body 23/43:16/31, za 3 body 10/31:16/41, TH 15/20:17/24. Doskoky 37:47 (útočné 11:17), asistence 13:23, ztráty 5:10, fauly 26:20.

Čtvrtiny: 25:25, 19:26, 29:19, 18:27

Rozhodčí: Blahout Petr, Salvetr Rudolf, Hartig Lukáš

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 610

PŘED UTKÁNÍM

Důležitou výhru z Jindřichova Hradce budou chtít Válečníci v 9. kole KNBL potvrdit proti Kolínu, který v loňské sezóně překvapivě válel. Po základní části obsadil skvělé 3. místo, když jej předskočily pouze celky Nymburku a Opavy. Ve skupině A1 svoji pozici udržel a vyrazil do play-off, kde ve čtvrtfinále překvapivě snadno vyřadil Pardubice 3:0 na zápasy, v semifinále pak podlehl Opavě až 2:3 na zápasy, a v boji o bronz nedal šanci Brnu, které porazil 2:0 na zápasy. Kolínským se dařilo také v Českém poháru mužů, v němž se probojovali až do finále, kde podlehli Nymburku 71:96.
Letos se Kolínským daří zatím půl na půl, když z osmi zápasů vyhráli čtyři a patří jim 7. příčka v tabulce. V úvodním kole kolínští Medvědi dlouho trápili Nymburk, který ještě pět minut před koncem prohrával 76:74, ale nakonec zvítězil 86:91. Pak vyhráli v Olomoucku, ale přišly dvě prohry s Brnem a Královskými sokoly. Ty nezdary však Kolín odčinil výhrami nad USK Praha a posledním Jindřichovým Hradcem. Následoval domácí výprask od ústecké Slunety 84:104, jenž ale byl napraven nečekanou výhrou nad Opavou 92:81 (nejlepší střelci Kolína: Číž 28, Lošonský 15, Mareš 12).
Kolínský trenér Miroslav Sodoma se může stále spoléhat na klíčového muže sestavy, rozehrávače Adama Číže, zůstali rovněž Filip Novotný, Jelínek, Petráš, Jan Křivánek, Dlugoš, Vacek, Kosík, Pavel Novák a Merta. Naopak tým opustili američtí borci Skinner a Wallace, Belgičan Torreborre, ale především ukončil svou kariéru kapitán týmu David Machač. Na soupisce už nejsou také mladík Filip Somberg a David Pekárek, který posílil Medvědy do play-off, ale pak odešel do Pardubic. Na straně příchodů jsou dva slovenští hráči, pivot Pavol Lošonský a rozehrávač Robert Rožánek. Také dorazil Michal Mareš, jenž po dlouhých letech opustil USK Praha, a naposledy posílil Kolín Američan Devin Joseph Thomas.
Medvědy také v této sezóně táhne Adam Číž, jenž má průměr 19,9 bodu, 4 doskoky a přes šest asistencí na zápas. Dvojcifernými střelci jsou ještě Lošonský (14,3 + 8 doskoků), Petráš (11,5 + 8 doskoků), Mareš (11,1) a Rožánek (10,3).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Hrajeme s Kolínem, který byl v minulé sezóně největším překvapením cele soutěže. Kolínští Medvědi nejvíce spoléhají na nejužitečnějšího hráče minulého ročníku, Adama Číže, jehož zastavení pro nás bude největší výzvou. Nicméně Kolín není jen Číž, ale hráči jako Mareš, Novotný, Lošonský nebo Petráš mají svoji nespornou kvalitu. My máme drobné zdravotní problémy, ale doufám, že budeme hrát v co nejsilnější sestavě."
Lukáš Bobek, rozehrávač BK ARMEX Děčín: "V sobotu nás čeká utkání proti Kolínu. Naším cílem bude navázat na skvělý výkon proti Jindřichovu Hradci, a to jak v útoku, tak v obraně. Důležité bude pohlídat si obranný doskok, a tím pádem nedovolit soupeři druhé střely. Také musíme snížit počet ztrát, a tím pádem snížit počet rychlých protiútoků Kolína."

Zdravotní stav týmu Děčína: Mimo hru je stále Tomáš Pomikálek.