BK REDSTONE Olomoucko vs BK ARMEX Děčín 84 : 85

29. 09. 2021, 18:00 HOD. SH Gymnázia Olomouc

PO UTKÁNÍ

Olomoucko: Sehnal, Klepač, Halada, Vučkovič, Wiggins
Děčín: Šiška, Kroutil, Svoboda, Gregg, Dodd

Čekání na první letošní výhru je u konce. Po třech prohrách dokázali Válečníci ve vyrovnaném a velmi napínavém duelu porazit domácí Olomoucko, když jejich hrdinou se stal Matěj Svoboda, jenž střelou v poslední vteřině rozhodl o výhře svého týmu.
Úvodní body duelu obstaral děčínský rozehrávač Šiška, domácí ale ihned kontrovali a odpověděli také na body nové posily Válečníků, Gregga - 4:4. V dalších minutách pak byla k vidění vyrovnaná partie, v níž domácí těžili především z trestných hodů (jen v této desetiminutovce jich házeli 17!), naopak hosté byli úspěšní při střelbě za dva body a dařilo se jim také při rychlém protiútoku. Na straně Olomoucka řádili především pivoti Wiggins a Vučkovič, v dresu Děčína se dařilo hlavně Svobodovi. Poslední body této části však dal Kotásek, jenž upravil na 21:21. Druhou čtvrtinu začali domácí čtyřmi body, Šiška však odpověděl trojkou a vzápětí trefil hned druhou, kterou vymazal tříbodovou střelu Feštra - 28:27. A třetí trojka děčínského rozehrávače pak vyrovnala v polovině této části na 36:36. Olomoucko následně vedlo ještě 39:38, ale po bodech Macha se vedení překlopila na stranu Válečníků, kteří díky třem šestkám Šišky a koši Žikly udělali minišňůru a utekli na 39:45. Pak se ukázal v dobrém světle Gregg a pěti body v řadě zvýšil na 41:50. Domácí pivot Wiggins ovšem v poslední minutě snížil na 44:50
Ve druhé půli skóroval jako první Svoboda, po něm se přidali i Gregg a Šiška a bylo to 47:56. V polovině této čtvrtiny skvěle střílející Šiška zvýšil na dvojciferný rozdíl 52:62, po něm pak Svoboda trojkou navýšil náskok na 52:65. Domácí se prosazovali jen ztěžka, přesto se jim povedlo do přestávky snížit na 62:69. Na startu poslední periody bylo k vidění hodně nepřesností a první body padly až po dvou minutách, kdy Dodd zvýšil na 62:71. Pět minut před koncem si zasmečoval Svoboda a Válečníci opět vedli dvojciferným rozdílem, a to 66:77. Olomoucko však zbraně rozhodně nesložilo a pomalinku začalo díky Vučkovičovi a Wigginsovi i nepřesnostem hostů manko snižovat. Necelé čtyři minuty před závěrečným klaksonem to bylo 74:79, po technické chybě pro Wigginse sice Svoboda zvýšil na 74:80, ale pak Sehnal, Vučkovič a především Feštr svojí druhou trojkou rozdíl ve skóre téměř vymazali - 80:81. Po smeči Wigginse bylo ještě hůře, naštěstí na druhé straně odpověděl Gregg - 82:83. Bohužel, děčínský pivot dvě vteřiny před koncem fauloval Wigginse, který ukázal pevné nervy a šestkami otočil na 84:83. Po děčínském time-outu však přišla veliká chvíle Svobody, jenž po asistenci Kotáska střelou s klaksonem rozhodl - 84:85.
Válečníci vyprodukovali v duelu o deset střel více než domácí a byli jednoznačně lepší ve dvojkové střelbě, kde dosáhli na krásné číslo úspěšnosti 65%. Oběma týmům se nedařilo v trojkách (Olomoucko dalo tři, Děčín čtyři), a tak další klíčovou statistikou byly trestné hody. V nich dominovalo Olomoucko, které házelo 39 šestek a dalo jich 31! Naopak Děčín házel jen 18, ale měl rovněž dobrou úspěšnost, když jich proměnil 13. Na doskoku vyhráli domácí, kteří také dali 20 bodů z druhých šancí (Děčín dal 11), Válečníci měli naopak méně ztrát a produktivnější lavičku (6:17).
Děčínský tým táhl tentokrát Ondřej Šiška, který už v poločase měl 19 bodů a nakonec jich dal 30. Byl také autorem tří trojek svého týmu a proměnil 7 z 8 šestek. Vítězný střelec Matěj Svoboda přidal 22 bodů, Jamaure Gregg při svém druhém startu za Děčín zapsal 10 bodů, 5 doskoků a dva bloky, také se s Machem podílel na obraně Wigginse. Osm bodů dal Žikla, Kotásek přihodil pět. Dodd měl brzy problémy s fauly, a tak zaznamenal 4 body a 4 bloky.
Na straně Olomoucka vyčníval Wiggins, který dal 30 bodů (TH 12/13), měl 12 doskoků a 9 získaných faulů. Zdatně mu sekundoval Vučkovič s 23 body (TH 13/15), 15 doskoky a 10 získanými fauly. Další cizinec, Carpenter, dal 15 bodů, Sehnal přidal 8 bodů. Exděčínský Filip Halada nedohrál kvůli zranění v prvním poločase.

Robert Skibniewski, trenér BK REDSTONE Olomoucko: ”Porážka je pro nás nepříjemná. Určitě jsme utkání neztratili poslední střelou, během zápasu jsme prohrávali i o třináct bodů, týmu se nedařilo. Poslední čtvrtina však opět ukázala, se můžeme hrát s každým. Bohužel to nestačilo na úspěch. Víc než porážka mě osobně mrzí zranění Filipa Halady, který musel odstoupil v průběhu prvního poločasu. To je pro nás velká ztráta.”
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: ”Za takové vítězství jsme hodně rádi, protože jsme úspěch už potřebovali. Na palubovkách soupeřů to pro nás nebude nikdy snadné, i z tohoto pohledu má velkou cenu. Zasloužili jsme si vyhrát, protože tři čtvrtiny jsme byli lepší. Domácí se ale zvedli a nakonec z toho bylo drama. Vyhrál šťastnější. Nám vyšla poslední střela, na kterou nebyl téměř žádný čas, to se nestává.”

Marek Sehnal, forward BK REDSTONE Olomoucko: ”Ani nejde popsat, jak taková porážka bolí. Dlouho jsme se trápili, přesto se tým dokázal za nepříznivého stavu zlepšit především v obraně a z jasného zápasu udělat drama, které jsme mohli vyhrát. Všem je to líto. Hned po zápase padl celý tým na palubovku. To zklamání je velké.”
Matěj Svoboda, křídlo BK ARMEX Děčín: ”Na konci jsme měli strach o výsledek, přestože jsme byli dlouho lepší. Domácí v sobě v závěru našli velkou energii a obrátili výsledek. Štěstí se obrátilo k nám. Potřebovali jsme zabrat a jsem rád, že se to povedlo. Snaž už to bude v dalších zápasech lepší a do takovým koncovek nepůjdeme.”

BK REDSTONE Olomoucko - BK ARMEX Děčín 84:85
Body Olomoucka: Wiggins 30 (12 doskoků, TH 12/13, 6 ztrát), Vučkovič 23 (15 doskoků, TH 13/15, 10 získaných faulů), Carpenter 15 (1x 3), Sehnal 8, Feštr 6 (2), Halada 2, Jirák 0, Štěpán 0, Klepač 0.
Body Děčína: Šiška 30 (3x 3, 6 doskoků, TH 7/8, 5 asistencí, 8 získaných faulů), Svoboda 22 (1x 3), Gregg 10, Žikla 8, Kotásek 5, Dodd 4, Mach 4, Kroutil 2, Sertič 0, Bobek 0.
Střelba za 2 body 22/49:30/46, za 3 body 3/11:4/24, TH 31/39:13/18. Doskoky 42:35 (útočné 14:10), asistence 16:17, ztráty 15:13, fauly 22:27.

Čtvrtiny: 21:21, 23:29, 18:19, 22:16

Rozhodčí: Matějek Ivor, Karafiát Kamil, Petrák Robin

Komisař: Večeřa Pavel

Diváci: 249

Dalším soupeřem Válečníků bude Olomoucko, které je na domácí palubovce vždy nepříjemným rivalem a umí zde potrápit každého favorita. Děčín by o tom mohl vyprávět, když zde v minulé sezóně dvakrát prohrál.
Tým z Hané skončil v uplynulém ročníku po základní části na poslední příčce, v nadstavbové části ale pod sebe dostal Ostravu. V této sezóně však nechce tým Olomoucka hrát druhé housle a udělal řadu změn.
Tou první bylo přestěhování se z Prostějova do Olomouce, další pak bylo angažování nového trenéra, kterým se stal Robert Skibniewski, bývalý polský reprezentační rozehrávač, který ale nebude na Hané poprvé. Během profesionální kariéry totiž odehrál dvě sezony v Prostějově a pokaždé se s týmem dostal až do ligového finále. Co se týká hráčů, týmu Olomoucka se podařilo "ulovit" Marka Sehnala, jenž se do týmu vrátil po roční působení u svitavských Turů. Dalším ostříleným basketbalistou se stal Filip Halada, který poslední tři sezóny strávil v Hradci Králové a ještě před tím působil v Děčíně. Z kádru Nymburka pak přišel nadějný Rostislav Jirák. Ze zahraničí posílili Olomoucko dva Američané, a to pětadvacetiletý rozehrávač Kenneth Anthony Carpenter a pivot Demajeo Wiggins, 206 centimetrů borec, který ukazuje své kvality a zatím je nejlepším střelcem svého týmu. Další zahraniční posilou je opět pivot, a to Arsenij Vučkovič, 206 centimetrů vysoký rodák z Bosny a Hercegoviny.
V přípravě se Olomoucko dvakrát představilo v Polsku, poté doma porazilo Královské Sokoly 81:69 a naopak nestačilo na Opavu 67:90. Ve Federálním poháru si zahrálo Olomoucko ve skupině s Pardubicemi a slovenským mistrem, Spišskou Novou Vsí, v boji o konečné 8. místo pak podlehlo domácímu Kolínu 67:66.
Vstup do ligového kolotoče se Hanákům vydařil, když v úvodním kole porazili doma Jindřichův Hradec 100:92 (nejlepší střelci Olomoucka: Wiggins 25, Carpenter 20, Halada 19). Naopak ve 2. kole podlehli opět doma Kolínu 87:98 (nejlepší střelci Olomoucka: Wiggins 27, Halada 19, Carpenter 20). V zatím posledním duelu prohrálo Olomoucko v Opavě 101:93 (nejlepší střelci Olomoucka: Vučkovič 26, Wiggins 22, Carpenter 19).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Olomoucko je pasováno na černého koně soutěže. Tři zahraniční hráči Carpenter, Vučkovič a zejména Wiggins tvoří kostru tohoto týmu. Obzvláště Wiggins předvádí skvělé výkony a my se pokusíme tohoto hráče přibrzdit. Ale i další zkušení basketbalisté jako Feštr, Sehnal nebo Halada mají svoji kvalitu a my očekáváme velmi těžký zápas."
Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: "Ve středu jedeme do Olomouce hrát proti místnímu BK Olomoucko. Nová hala, nový klub, nový hráči. My se však budeme soustředit pouze na nás a na to, aby jsme přistoupili k utkání minimálně se stejnou agresivitou a energií jako v duelu s Nymburkem. Pokud tohle zvládneme, odejdeme ze střetnutí s hlavou vztyčenou a jako vítězové."

Zdravotní stav týmu Děčína: Mimo hru je stále Tomáš Pomikálek.

6 - Lukáš Bobek 3:1 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 -1 0
11 - Matěj Svoboda 34:12 12/9 8/1 1/1 1 4 5 0 1 3 1 2 3 19 22
13 - Filip Kroutil 27:55 2/1 6/0 0/0 0 1 1 0 3 1 2 1 3 -4 2
21 - Martin Mach 20:11 4/2 1/0 0/0 0 3 3 1 1 1 0 2 3 6 4
40:00 18/12 15/1 1/1 1 8 9 1 5 5 3 5 10 20 28