BK ARMEX Děčín vs ERA Basketball Nymburk 74 : 92

25. 09. 2021, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Děčín: Šiška, Kroutil, Svoboda, Žikla, Dodd
Nymburk: Tůma, Palyza, Hruban, Rivers, Benda

Válečníkům se úřadujícího mistra nepovedlo zaskočit a připsali si třetí prohru v řadě, porážka to byla ale se ctí. Hráči Děčína makali po celý zápas, bojovali a potěšili diváky několika povedenými akcemi. Na vysokou kvalitu nymburského celku to ovšem nestačilo. Snad to ale bude odrazový můstek do dalších střetnutí.
Válečníci začali duel střeleckým trápením a první body obstarala až trojka Svobody po čtyřech minutách hry. Kdo by si však myslel, že hosté tou dobou už vedli závratným rozdílem, pletl by se, neboť stav byl po úvodních bodech Děčína 3:7. V dalších minutách dokázali domácí držet se soupeřem krok, a po koši nové tváře v dresu Děčína, Jamaura Gregga, bylo srovnáno na 10:10. A když Kroutil proměnil oba své trestné hody, Válečníci za hlasitého potlesku diváků dokonce vedli - 15:14. V závěru čtvrtky však hosté otočili a Harding upravil na 19:23. Zkraje druhé desetiminutovky narostlo vedení Nymburku, jenž ukazoval velikou efektivitu v útoku, na 21:32, naši se ale nevzdali a díky trojce Svobody a pěti bodům Kroutila rychle snížili na 29:34. A po trojce Šišky to bylo ještě lepší - 32:36. Diváci sledovali zajímavý basketbal, plný fyzična a hezkých akcí, které více vycházely hostům, jenž v poločase vedli po dvoubodově střele Hrubana 38:49.
Pro Děčín nadějný poločasový výsledek však Nymburk roztrhal ve třetí čtvrtce, kdy spustil trojkovou kanonádu. Hned na úvod trefil ostrostřelec Palyza dvě trojky, Tůma přidal jednu a rázem to bylo 38:60. Ani za tohoto stavu ale Válečníci nehodili flintu do žita, sympaticky se snažili a výsledkem bylo, že se jim povedlo zastavit navyšování rozdílu, takže po trojce Svobody to bylo před poslední periodou 54:77. Tu pak zahájila trojka Šišky, který vzápětí přidal dva body a hned poté trefil svoji další trojku - 62:77. Trenér hostí tak poslal raději zpět na hřiště Hardinga, který dal důležitých pět bodů a zastavil děčínský tlak 62:82. V dalším průběhu padaly body vyrovnaně na obou stranách, po koši Dodda a zisku Sertiče zakončeného košem to bylo dokonce 72:87. Nymburk si ale přesvědčivou výhru vzít nenechal a tečku za zápasem udělala symbolicky sedmá trojka Palyzy - 74:92.
Válečníci nepředvedli špatný výkon, srdnatě se postavili ohromné síle Nymburka a statečně jí vzdorovali. Kvalita hostů je však veliká a Děčín jí podlehl. Oba celky vyprodukovaly téměř shodný počet střel (67:68), Nymburk byl však produktivnější ve střelbě. Také měl více asistencí, vyhrál i na doskoku a dal více bodů z druhých šancí (11:22). Naopak Děčín ovládl brejky, kde vyhrál 25:10.
Nejlepší střelcem Děčína byl opět Matěj Svoboda s 20 body, rozehrávač Šiška přidal 19 bodů, trefy v závěru pak vynesly pivota Dodda na 10 bodů. Bohužel, nikdo další dvojcifernou hranici nepřekonal.
U hostů zářil Lukáš Palyza, autor 24 bodů, když proměnil sedm z deseti trojek. Harding přidal 21 bodů, Hruban přihodil 12 a Rivers 10 bodů.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: “Nymburk má dlouhodobě skvělou třetí čtvrtinu, v níž dotahuje nebo rozhoduje své zápasy. A to nejen proti nám, ale proti všem týmům z ligy. Mají na tom založený svůj systém a třetí čtvrtka po návratu ze šatny je klíčová. Když se podaří jejich nástup zachytit, je šance s nimi hrát. Nám se to tolik nepovedlo a soupeř utekl na dvacetibodový rozdíl. My jsme bojovali až do konce a závěr byl v podání našich mladších hráčů mnohem povedenější, než třeba při duelu v Pardubicích. Teď nás čeká důležitý duel s Olomouckem a musíme zopakovat dnešní výkon."
Aleksander Sekulič, trenér ERA Basketball Nymburk: “Pro nás je důležité, abychom dávali prostor našim mladým českým hráčům, obzvlášť v takovém těžkém zápase jako v Děčíně. Učí se, získávají zkušenosti. V jeden okamžik se ale domácí přiblížili, museli jsme reagovat a nastoupil Harding. Je to skvělý hráč, který uklidnil tým.”

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: “Samozřejmě, že jsme dnes nechtěli prohrát, ale především jsme chtěli odevzdat své maximum, a to se myslím povedlo. Makali jsme celých čtyřicet minut a nemáme se zač stydět. Na to, v jaké momentálně situaci jsme, to byl dobrý zápas a diváci to ocenili potleskem. Rozhodla nejen třetí čtvrtka, ale celkově síla Nymburku. Svou kvalitou a širší rotací nás přejeli.”
Lukáš Palyza, křídlo ERA Basketball Nymburk: “Bylo to náročné, protože Děčín dobře bojoval od prvních minut, hrál velmi fyzicky a s velikou energií. Už ale na konci první půle a především pak ve druhém poločase se projevila naše větší herní kvalita. Přesto Děčín nesložil zbraně, stáhl to na dvanáct, čtrnáct bodů a my se museli potit až do konce. Soupeř si zkrátka zasloužil dnes respekt. Po prvních dvou kolech a těsných výhrách jsem rád, že jsme vyhráli přesvědčivěji. Pomohli jsme si střelbou z dálky. Cvičíme speciální signály a pomalu se do toho dostáváme. Na mě dnes vycházely volné střely a jsem rád, že jsem je proměňoval.”

BK ARMEX Děčín - ERA Basketball Nymburk 74:92
Body Děčína: Svoboda 20 (3x 3, 6 doskoků), Šiška 19 (4x 3, 5 asistencí, 8 získaných faulů), Dodd 10 (6 doskoků), Kroutil 9 (1x 3), Kotásek 6, Mach 4, Skalička 2, Sertič 2, Gregg 2, Vlasák 0, Žikla 0.
Body Nymburku: Palyza 24 (7x 3), Harding 21 (2x 3, 4 asistence), Hruban 12 (1x 3), Rivers 10 (1), Gak 7, Kovář 7 (1), Tůma 5 (1), Benda 4 (9 doskoků), Váňa 2, Rylich 0.
Střelba za 2 body 21/45:21/36, za 3 body 8/22:13/32, TH 8/15:11/19. Doskoky 34:43 (útočné 10:13), asistence 12:20, ztráty 17:17, fauly 21:21.

Čtvrtiny: 19:23, 19:26, 16:28, 20:15

Rozhodčí: Hruša Petr, Záruba Matěj, Vondráček Marek

Komisař: Andrle Petr

Diváci: 520

Ve druhém domácím střetnutí nové sezóny vyzvou Válečníci soupeře nejsilnějšího, giganta českého basketbalu a úřadujícího mistra České republiky. Ano, do Děčína přijede Nymburk.
Ten v minulé sezóně získal už 17 mistrovský titul v řadě za sebou, když ve finále porazil Opavu 102:72 a 108:89. Celou sezónou prošel opět hladce, jako nůž máslem, a jediné zaváhání přišlo ještě v základní části, kdy překvapivě podlehl USK Praha. Nymburk ovládl rovněž Český pohár, kde ve finále porazil Kolín 96:71.
Středočechům se v minulé sezóně dařilo také v basketbalové Lize mistrů, když nejprve zvládli zápasy v základní skupině, poté uspěli také v další části soutěže a postoupili do čtvrtfinále. Zde však nestačili na turecký klub Pinar Karsiyaka. Ligu mistrů si Nymburk zahraje i letos, v základní skupině E se střetne PAOK Soluň, bosenskou Igokeou Aleksandrovac a Galatasarayem Istanbul. Základní skupiny začnou 4. října.
Tým Nymburku povede do nové sezóny třiačtyřicetiletý Slovinec Aleksander Sekulič, jenž od roku 2017 působil v klubu jako asistent odcházejícího izraelského kouče Orena Amiela, a který je zároveň od roku 2020 hlavním trenérem slovinské reprezentace, jíž se slavným Luka Dončičem dovedl přes kvalifikaci v Litvě na Olympiádu do Tokia, kde po nejtěsnějším vyřazení od Francie prohráli souboj o bronzové medaile s Austrálií. Sekuličovým asistentem trenéra se pak stal třiačtyřicetiletý Chorvat a bývalý euroligový hráč, Jurica Žuža.
Český mistr tradičně udělal ve své sestavě řadu změn, a to především u cizinců. Odešli Hayden Dalton, Retin Obasohan i Stephen Zimmerman, z českých hráčů pak skončil Petr Šafarčík. Naopak novou smlouvu podepsali Lukáš Palyza a Petr Benda, který po konci Davida Machače půjde do sezóny jako nejstarší hráči KNBL. Novými zahraničními posilami jsou americký rozehrávač Sterling Gibbs, který naposledy působil v předním belgickém celku Antwerpy Giants, další Američan Demetre Rivers, hráč na pozici tři a čtyři měřící 203 centimetrů přichází z Kaposvár KK, kde patřil k největším hvězdám maďarské ligy, a Australan Gorjok Gak, čtyřiadvacetiletý pivot měřící 211 centimetrů. Z tuzemských basketbalistů posílil Nymburk třiadvacetiletý křídelník František Váňa, jenž se přesunul z Olomoucka, kde byl kapitánem. Na soupisku pak Nymburk dopsal ze své akademie osmnáctiletého Filipa Kábrta.
Nymburk začal sezónu výhrou v Kolíně 86:91, kterou však urval až v poslední čtvrtině (nejlepší střelci Nymburku: Harding 24, Hruban 23, Benda 13).

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Nymburk je mistr ligy, hraje úspěšně v Lize mistrů a pro nás je takový zápas svátkem. Nymburský tým má každou hráčskou pozici skvěle zdvojenou. Chceme se držet našeho sobotního soupeře co nejdéle a pokusit se ho překvapit, i když víme, že nás čeká nejtěžší možný soupeř."
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: "V sobotu nás čeká veletěžký souboj s nymburským mistrem, který ale v posledním zápase vyhrál rozdílem pouhého jednoho koše. Právě tento zápas nám poslouží jako skvělá příprava, jelikož Opava ukázala nedostatky a slabá místa Nymburku, která se pokusíme využít i my."

Zdravotní stav týmu Děčína: Mimo hru je stále zraněný Tomáš Pomikálek, jehož absence se předpokládá na osm týdnů. Ostatní hráči jsou připravení do hry, včetně nového hráče na pozici čtyři Jamaure Gregga.

Komisař: Andrle Petr

11 - Matěj Svoboda 30:29 9/4 7/3 4/3 1 5 6 0 3 2 1 3 3 20 20
13 - Filip Kroutil 28:13 4/2 4/1 2/2 2 3 5 0 1 1 2 1 1 9 9
17 - Lukáš Rozsypal 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
21 - Martin Mach 19:11 4/2 0/0 0/0 2 1 3 0 0 0 1 0 3 1 4
40:00 17/8 11/4 6/5 5 9 14 0 4 3 4 4 7 30 33