1. kolo

BK ARMEX Děčín vs Královští sokoli 89 : 86

1. čtvrtina
30 : 20
2. čtvrtina
18 : 25
3. čtvrtina
20 : 21
4. čtvrtina
21 : 20
20. 04. 2021, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

PO UTKÁNÍ

Základní sestavy
Děčín: Šiška, Bradley, Kroutil, Pomikálek, Mach
Sokoli: Stamenkovič, Halada, Barač, Lošonský, Sedmák

Válečníci si vezou do čtvrteční odvety předkola play-off tříbodové vedení nad vítězem skupiny A2. Zdánlivě to není mnoho, ale hosté, kteří nastoupili kompletní včetně pivota Koloničného, ukázali svoji sílu a Děčínu cestu za výhrou hodně ztížili. 
Skóre zápasu otevřel zkušený pivot Sedmák, na domácí straně (už s uzdraveným kapitánem Šimonem Ježkem) kontroval mladý pivot Mach a skóre se pak rychle měnilo na obou stranách. Poprvé do vedení šli Válečníci po dvou minutách, kdy Pomikálek trefil trojku, po něm stejný zásah připsal i Bradley a povedenou pasáž završil Šiška - 14:6. Po oddechovém čase Sokolů se hosté blýskli dvěma trojkami, domácí ale byli při střelecké chuti a jejich rychlá hra s dobrou obranou dělala soupeři problémy. Ty největší přišly tři minuty před přestávkou, kdy Kroutil zvyšoval na 28:14. Zkušený tým hostů však nezpanikařil a stačil snížit do konce této čtvrtky na 30:20. V té druhé se zkraje Válečníkům stále dařilo v útoku, a po třech minutách vedli 39:25. Jenže další time-out Hradce jakoby děčínskou ofenzívu zastavil, naopak Sokolové začaly sypat do děčínského koše trojky a během tří minut snížili na 41:38, když se trojkami prezentovali Halada, Stamenkovič i Šoula. O chvíli později to bylo po dalším koši Sedmáka 41:40 a naděje na pohodové vítězství Děčína se rozplynuly. Pak sice domácí díky šestkám Grunta, koši Bradleyho a trojce Žikly odskočili na 48:40, jenže Hradečtí do poločasu snížili na 48:45.  
Vstup do druhé půle se povedl lépe hostům, když Halada pěti body v řadě otočil na 48:50, následně pak Sedmák s Lošonským zvýšili na 52:57. Válečníci ale další prohlubování deficitu nedovolili, naopak zabojovali a především díky bodům Osaikhwuwuomwana otočili na 66:62. Sokoli však znovu vyrovnali a až teprve šestky Bradleyho a Pomikálka upravily na 68:66 po třetí desetiminutovce. Poslední periodu zahájila parádní smeč Pomikálka, soupeř ovšem odpověděl trojkami Stamenkoviče se Sedmákem, po koši Peterky to bylo 70:74 a děčínská lavička požádala o oddech. Ten týmu pomohl, protože Osaikhwuwuomwan s Kroutilem vyrovnali na 74:74 a následně Kotásek trojkou a Bradley dvěma body překlopili vedení na domácí stranu - 79:76. V závěru navýšili Šiška s Machem vedení svého týmu na 84:78, jenže Barač košem a Halada dvěma trojkami otočili na 84:86. To už do konce duelu zbývala jen minuta, tu však zvládli lépe Válečníci, kteří nedovolili Hradci skórovat a naopak Šiška trojkou a Bradley košem zařídili tříbodovou výhru - 89:86.
Zápas přinesl napínavou podívanou, která by se divákům líbila. Ti by jistě ve stoje aplaudovali smečím Pomikálka a Osaikhwuwuomwana, důležité trojce Šišky i tříbodové akci Macha v závěru střetnutí. A také by museli uznat střeleckou kvalitu soupeře, který ji potvrzoval celé utkání.
Duel byl velmi vyrovnaný nejen bodově, ale také ve statistikách - ve střelbě za 2 body to bylo 25/39:20/42, za 3 body 9/27:12/26 a v trestných hodech 12/18:10:15. Na doskoku vyhráli Válečníci 38:35, v asistencích byla plichta 17:17, ve ztrátách byl opět mírně lepší Děčín (14:17), který také vyhrál zisky (9:8). V bodech z druhých šancí naopak zvítězili Sokoli (11:13), a tak jediný větší rozdíl byl v bodech laviček, kde domácí porazila tu hradeckou 25:13.
Lídrem Děčína byl rozehrávač Ondřej Šiška, autor 18 bodů, 8 asistencí, 5 doskoků, 4 zisků a jednoho bloku. Za ním pak byli Nathan Bradley (16), Tomáš Pomikálek (15) a Craig Osaikhwuwuomwan, který ke 13 bodům přidal i 12 doskoků. Kroutil zapsal 8 a Žikla s Machem po 7 bodech. 
Hradecké opět táhl pivot Sedmák s 23 body, ostrostřelec Halada přidal 22 bodů, stoprocentní Stamenkovič nenápadně nasbíral 12 bodů (za 2 body 2/2, za 3 body 2/2, TH 2/2) a Barač pomohl 10 body, 7 doskoky, 5 asistencemi a 4 zisky.

Trenéři po utkání
Lubomír Peterka, trenér Královští Sokoli: “Máme to, pro co jsme sem jeli. Chtěli jsme buď vítězství nebo hratelný výsledek. Domácí udělali to, co jsme čekali a vlítli na nás. Jsem moc rád, že jsme se z toho vyhrabali, protože to hrozilo debaklem. Nakonec jsme ale mohli i s trochou štěstí vyhrát. Dnes podle mého vyhrál šťastnější tým. Každopádně při odvetě si musíme lépe pohlídat vstup do zápasu a zapracovat na ztrátách. Máme jich sedmnáct, což v takhle důležitém utkání je moc. Takže chválím, že jsme přežili strašidelný začátek a myslím si, že nyní je to padesát na padesát. Je to zcela otevřené. Zápas měl nasazení, energii a kdyby tady byli diváci, jistě by se jim zápas líbil.” 
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: “Pro nás je každé vítězství super, protože pořád máme na hřišti velmi mladé hráče a zkušenosti jsou k nezaplacení. Hradec je ale velmi zkušený tým, který dokázal potrestat snad všechny naše chyby v obraně a Sedmák, Stamenkovič, Barač, ale hlavně Halada, který má skvělou formu, nám ukázali, že jsou schopni dát koš odkudkoliv. Nám se je podařilo jenom přizastavit, nicméně je to jen poločas a nyní se porveme v Hradci o to, abychom si mohli zahrát čtvrtfinále. Úvod do dnešního duelu byl asi náš nejlepší v celé sezóně, ale také jsme věděli, že zde získaný čtrnáctibodový polštář nic neznamená. Škoda je, že ve druhém poločase, když jsme měli volné střely a něco jsme si vypracovali do zónové obrany, nedokázali jsme to potrestat. Máme ale vítězství, a po výhře se vždy lépe regeneruje. Do odvety jedeme s otevřeným hledím a budeme se čtyřicet minut rvát o postup.” 

Hráči po utkání
Peter Sedmák, pivot Královští Sokoli: “Jsem trochu naštvaný, protože to byl náš zápas a myslel jsem si, že to dotáhneme do vítězného konce. V závěru jsme ale dostali nějaké trojky a na závěr pak dvojku, takže jsme prohráli o tři body. Když se ale podívám zpátky na první čtvrtinu, kde jsme prohrávali o deset bodů, nevypadalo to tam s námi dobře. Naštěstí jsme se dali dohromady, nakoplo nás to a začali jsme hrát naší hru. Tohle je tedy slušný výsledek a doma se pokusíme vyhrát o čtyři body. Odveta bude stejný zápas jako dnešní, tedy bitva od začátku do konce. A podle mého vyhraje tým s větším srdcem, které doufám budeme mít větší, než Válečníci.”
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: “Začátek byl úplně perfektní a fungovalo nám to v obraně i útoku. Měli jsme relativně otevřené střely a dokázali jsme toho využít. Také jsme ale věděli, že tohle nám nevydrží celých čtyřicet minut, což se potvrdilo, přišla naše chladnější chvíle a soupeř nás dotáhl. Škoda, že v koncovce se to tak tahalo, že nemáme větší náskok. Do odvety plánujeme stejný start jako dnes a doufám, že bude platit slovo rozhodčích, kteří nám dnes řekli, že budou pouštět trochu tvrdší hru. A to je dobře, protože je to play-off a tady končí košíková a začíná tvrdý basketbal. To by nám mohlo vyhovovat, protože čím tvrdší hra, tím lépe pro nás.” 

BK ARMEX Děčín - Královští Sokoli 89:86
Body Děčína: Šiška 18 (3x 3, 5 doskoků, 8 asistencí), Bradley 16 (1x 3), Pomikálek 15 (2x 3, 7 doskoků), Osaikhwuwuomwan 13 (1x 3, 12 doskoků, 5 získaných faulů), Kroutil 8, Žikla 7 (1x 3), Mach 7, Žikla 3 (1x 3), Kotásek 3 (1), Grunt 2, Boyko 0, Ježek 0.
Body Sokolů: Sedmák 23 (3x 3), Halada 22 (4), Stamenkovič 12 (2x 3, 6 asistencí), Barač 10 (1x 3, 7 doskoků, 5 asistencí, 4 zisky), Peterka 7(1x 3, 7 doskoků), Lošonský 6, Šoula 4 (1x 3), Koloničný 2, Kantůrek 0.  
Střelba za 2 body 25/39:20/42, za 3 body 9/27:12/26, TH 12/18:10/15. Doskoky 38:35 (útočné 8:9), asistence 17:17, ztráty 14:17, fauly 16:18.

Čtvrtiny: 30:20, 18:25, 20:21, 21:20 

Rozhodčí: Matějek Ivor, Vošahlík Marek, Linhart Tomáš

Komisař: Šikner Roman

PŘED UTKÁNÍM

Nadstavbová skupina A2 měla v sobotu 17. dubna na programu své poslední zápasy, které rozhodly o konečném pořadí na 7. až 10. místě a určily dvojice do předkola play-off. Situace před duely byla v tabulce hodně zamotaná a Děčín mohl skončit osmý, devátý i desátý. 

Válečníci svůj poslední duel ve Svitavách sice zvládli na jedničku a porazili domácí 75:82, leč Hradec Králové zvítězil v Ústí nad Labem 83:86, čímž se posunul na 7. místo a Děčín naopak přes výhru zůstal desátý. A to znamená, že v předkole play-off narazí Válečníci právě na Královské Sokoly. Ač se na kdyby nehraje, sluší se poznamenat, že při výsledku ze Svitav a výhře Ústí, by Válečníci skočili na osmé místo a hráli stejně s Hradcem, leč druhý zápas by měli na domácí palubovce a v případném čtvrtfinále by byla větší šance se vyhnout hegemonovi z Nymburka. Při kýženém postupu z 10.místa bude na Děčín čekat čtvrtfinálový soupeř nejtěžší možný.

Sokoli zažívají nejlepší sezónu v historii klubu, když po základní části a nadstavbové skupině obsadili již zmiňované 7. místo. Ještě většího úspěchu pak dosáhli v Českém poháru mužů, kde v osmifinále vyřadili Olomoucko, ve čtvrtfinále porazili mladý celek USK Praha, v semifinále sice nestačili na mistrovský Nymburk 103:64, ale chuť si spravili v boji o bronz, kde překvapivě přehráli Pardubice 92:90 (nejlepší střelci Sokolů: Sedmák 24, Halada 16, Stamenkovič 15).

V nadstavbové skupině A2 vyhráli Sokolové sedm z deseti zápasů, a to přesto, že se potýkali se zraněními i covidem. Nestačili pouze ve venkovních zápasech na Olomoucko 73:69, Svitavy 80:76 a Děčín 100:74. Naopak v posledním střetnutí "ádvojky" si Hradečtí, již s uzdravenými Stamenkovičem, Barače i Šoulou, poradili se Slunetou a ukázali svoji sílu. Na výhře se nejvíce podílel Filip Halada s 22 body, Barač přidal 18 bodů + 8 doskoků, Sedmák 17, Peterka 12 a Stamenkovič 11 bodů + 11 asistencí. 

Děčín porazil Sokoly v základní části v obou zápasech, naopak první duel v "ádvojce" vyhrál Hradec, přestože Válečníci na jeho hřišti opět mohutně dotahovali. V zatím posledním měření si oslabení Sokolové odvezli z ARMEX Sportcentra debakl 100:74.

Královehradecké mužstvo se opírá především o hru zkušených zahraničních borců, a to slovenských pivotů Pavola Lošonského (15,2 bodu a téměř 7 doskoků na zápas) a Petera Sedmáka (13,2 bodu + 4 doskoky) a srbského rozehrávače Peda Stamenkoviče (11,5 bodu a přes 8 asistencí) a křídelníka Nemanja Barače (14,9 bodu). Výbornou formu chytil v posledních zápasech Filip Halada (11,6), nebezpečný je také Ondřej Peterka (9,7).

Předkolo play-off se hraje na dva zápasy, po kterých se sečte skóre z obou duelů a tým s lepším výsledkem postupuje do čtvrtfinále play-off. První zápas se hraje v Děčíně, odveta pak 22. 4. v Hradci Králové.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V předkole play-off na nás vyšel Hradec Králové. Zkušený tým, který se opírá o rozehrávače Stamenkoviče. Z jeho kreativity těží střelci Barač, Halada a Peterka. Pod košem se chceme a musíme popasovat s Peterem Sedmákem a Pavolem Lošonským, kteří nás v našich vzájemných duelech vždy hodně trápili. Začíná nám v sezóně play-off fáze a my chceme být co nejlépe připraveni."
Craig Osaikhwuwuomwan, pivot BK ARMEX Děčín: "Pokud budeme hrát se stejnou intenzitou jako v sobotu, dodržíme taktický plán od trenéra, máme šanci dosáhnout dobrého výsledku. Musíme hrát každý míč, dobře bránit a pak to půjde. Každý chce hrát pro tým, pro ostatní, to je základ."

Zdravotní stav týmu Děčína: Stále mimo hru je kvůli zranění prstu na ruce kapitán Šimon Ježek.

Vzájemné zápasy v zákl. části KNBL:
Královští Sokoli - BK ARMEX Děčín 79:83
Lošonský 24, Halada 14, Stamenkovič 13 - Šiška 31, Ježek 19, Žikla 18. 
BK ARMEX Děčín - Královští Sokoli 99:94 po prodl.
Šiška 26, Kroutil 17, Žikla 14 - Stamenkovič 22, Sedmák 16, Lošonský 16, šoula 14.
Vzájemné zápasy v nadstavbové skupině A2: 
Královští Sokoli - BK ARMEX Děčín 81:73
Sedmák 18, Halada 16, Barač 15 - Pomikálek 18, Bradley 17, Šiška 14. 
BK ARMEX Děčín - Královští Sokoli 100:74
Šiška 21, Bradley 16, Pomikálek 11, Osaikhwuwuomwan 11 - Halada 23, Lošonský 14, Sedmák 11.

Komisař: Šikner Roman

Rozhodčí: Matějek Ivor, Vošahlík Marek, Linhart Tomáš

Odkaz na live statistiky ZDE.
Odkaz na stream video
ZDE.
Online bulletin
ZDE

 

BK ARMEX Děčín

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
3 - David Žikla 13:50 4/2 3/1 0/0 1 3 4 0 0 0 0 2 0 9 7
5 - Tomáš Pomikálek 22:4 5/4 6/2 2/1 0 7 7 0 0 0 0 1 0 17 15
6 - Lukáš Bobek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
8 - Eduard Kotásek 18:48 2/0 1/1 0/0 0 1 1 0 1 0 4 1 3 -3 3
9 - Ondřej Šiška 30:7 5/3 5/3 4/3 0 5 5 1 8 4 3 3 2 29 18
11 - Nestor Boyko 2:1 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
13 - Filip Kroutil 34:21 5/4 2/0 0/0 1 2 3 0 4 2 1 1 1 13 8
21 - Martin Mach 16:7 4/3 0/0 1/1 1 1 2 1 0 0 1 1 4 5 7
22 - Nathan Bradley Jr 30:40 8/5 6/1 4/3 0 0 0 0 2 2 2 3 1 11 16
24 - Šimon Ježek 3:58 1/0 0/0 0/0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0
33 - Craig Osaikhwuwuomwan 20:55 4/4 4/1 5/2 3 9 12 0 2 1 0 5 3 24 13
80 - Pavel Grunt 7:6 1/0 0/0 2/2 2 0 2 0 0 0 3 1 2 -1 2
40:00 39/25 27/9 18/12 8 29 37 2 17 9 14 18 16 104 89

Královští sokoli

Jméno hráče min. 2b 3b TH DU DO DC BL AS M+ M- F+ F- Val B
1 - Peter Sedmák 30:15 11/6 5/3 2/2 3 3 6 1 0 0 1 2 3 21 23
5 - Jiří Šoula 10:21 2/0 1/1 2/1 0 1 1 0 0 0 0 2 1 3 4
8 - Nemanja Barac 34:4 8/3 4/1 3/1 3 4 7 0 5 4 2 4 3 15 10
9 - Lukáš Brožek 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
15 - Ondřej Peterka 27:28 2/2 6/1 0/0 1 6 7 0 2 1 1 1 1 11 7
19 - Lukáš Kantůrek 7:36 2/0 0/0 0/0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0
21 - Tomáš Mráz 0:0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
32 - Pavol Lošonský 15:37 6/3 0/0 0/0 0 2 2 0 1 0 5 1 1 1 6
33 - Filip Halada 32:34 7/4 8/4 4/2 0 6 6 0 2 1 2 3 3 20 22
66 - Jan Koloničný 6:38 2/0 0/0 2/2 0 1 1 0 0 1 0 1 5 -2 2
77 - Peda Stamenkovic 35:22 2/2 2/2 2/2 1 2 3 0 6 1 6 2 1 17 12
40:00 42/20 26/12 15/10 9 25 34 1 17 8 17 16 18 86 86
Nahoru