19 : 28
11. 04. 2021, 16:30 HOD. SH Ostrava-Tatran

Ostrava: Pumprla, Týml, Svoboda, Šmíd, Prošek
Děčín: Šiška, Bradley, Kroutil, Pomikálek, Mach

Tak napotřetí to už vyšlo. Předchozí dva venkovní duely Válečníci prohráli, tentokrát však na palubovce poslední Ostravy zabrali, a po zlepšenému výkonu ve druhém poločase porazili domácí tým, pro který to byl závěrečný duel sezóny. Výhra se ale nerodila lehce a Nová Huť v poločase dokonce vedla.
Skóre duelu otevřel domácí Svoboda, Válečníci ale kontrovali šestkami Kroutila a odpověděli také na trefy Proška a Šmída a ujali se vedení 6:7. Domácí však využili několika děčínských ztrát a odskočili na 12:7. Ani pak ale hra hostů nedoznala přesnosti a Ostrava po trojce Proška získala vedení 15:9. Pak konečně začal fungovat děčínský útok, Šiška košem a Žikla trojkou snížili na 15:14, skóre na stranu Válečníků pak překlopil Kotásek a povedený závěr první čtvrtiny završily přesné trestné hody Bradleyho. Definitivní podobu výsledku ale dala jedna šestka ostravského Snopka - 16:18. Druhou čtvrtku odstartovaly dva body Kroutila, po dalších zásazích Žikly, Pomikálka a Kroutila to bylo už 18:26 a zdálo se, že Děčín přebírá otěže střetnutí do svých rukou. Jenže chyba lávky. Statický útok Válečníků se dařilo domácím zastavovat, naopak v děčínské obraně se objevovala okénka a Ostrava i díky trojkách Šmída a Svody a tříbodové akci Proška otočila na nepříjemných 39:30. Naštěstí v závěru poločasu trefil Pomikálek trojku a zjemnil poločasovou prohru na 39:33.
Start do druhé půle se Děčínu povedl a Mach se Šiškou rychle přitáhli svůj tým na 39:37. Domácí ale stále dokázali dávat body, naštěstí Válečníci vždy našli odpověď a po pěti bodech Pomikálka to bylo 45:44. Ovšem stačila  stačila necelá minuta a Ostrava zvýšila své vedení na 52:44. To byl signál pro děčínskou lavičku k oddechovému času, po kterém zaznamenal Bradley pět a Grunt čtyři body a hosté měli opět domácí na dostřel - 54:53. A jednobodový rozdíl platil i předposlední desetiminutovkou, o což se zasloužily trojky Svobody a Žikly - 60:59. Závěrečnou periodu zahájil dvěma body Bradley, Nová Huť ještě odskočila na 63:61, ale děčínský nápor sílil a domácím začaly docházet síly. Nejprve Žikla vyrovnal na 63:63, následně Bradley jednou šestkou posunul Děčín do vedení, které pak zvýraznila trojka Šišky - 63:67. Ostrava se pak ještě jednou vzepjala a pět minut před koncem vyrovnala na 69:69, jenže Mach ihned vrátil vedení na děčínskou stranu a Šiška po koši s faulem trochu uklidnil Válečníky - 69:74. Velmi důležité okamžiky pak přišly necelé tři minuty před koncem, kdy nejprve Mach zablokoval Snopka a z následného protiútoku dal Bradley trojku - 71:78. Tato trefa jakoby amerického borce nabudila a po zisku zaznamenal koš s faulem - 73:81. Pak získal další míč a vybídl ke skórování Kroutila - 73:83. Domácí se v poslední minutě ještě pokusili o nemožné a dvěma trojkami snížili na 79:85, ale Válečníci si už výhru pohlídali a Kotásek šestkami pečetil na 79:87.
Utkání nabídlo nepříliš líbivý basketbal s řadou nepřesností, ale důležitá výhra putuje do Děčína, a to je to hlavní. Děčín tentokrát střílel výborně za dva body (úspěšnost 70%) a byl také lepší v trojkách. Bohužel, nedařilo se mu v trestných hodech, kterých zahodil deset, kdežto domácí jen tři. Válečníci svého soupeře jednoznačně přeskákali 27:42, dali více bodů z druhých šancí (3:12) a měli produktivnější lavičku (7:23). Naopak vyrobili 20 ztrát a domácí z toho vytěžili 17 zisků! Sama Ostrava ale také spáchala 15 ztrát a Děčín to potrestal 19 body. Na brejky vyhráli domácí 26:18, v asistencích pak 23:14.
Nejlepším hráčem Děčína byl tentokrát Bradley, autor 21 bodů (za dva body 4/5, trojky 3/7), 6 doskoků a 4 zisků. Rozehrávač Šiška přidal 18 bodů, 9 doskoků a 7 získaných faulů, ale také 7 ztrát. Žikla zapsal 11 bodů, Pomikálek s Kroutilem po 10, Mach se blýskl 10 doskoky, k nimž přidal 5 bodů.
Na straně domácích byl nejlepší Pumprla s 19 body, 10 asistencemi, 4 zisky a 8 získanými fauly. V dobrém světle se předvedli šestnáctibodoví Svoboda a Prošek, oba však nedohráli pro pět faulů. Šmíd přidal 11 bodů a 8 doskoků, dvojciferným střelcem byl ještě desetibodový Týml.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Neodehráli jsme moc pohledné střetnutí. Při dvaceti ztrátách je těžké uspět na venkovní půdě. Musím pochválit domácí tým za to, jak v mladé sestavě bez cizinců hrál. My jsme to otočili až v závěru, kdy jsme se konečně trefili z dálky. Toto a zlepšená hra pod oběma koši nakonec rozhodla o tom, že jsme si mohli vychutnat, jak chutná venkovní výhra.”
Peter Bálint, trenér NH Ostrava: „Chtěli jsme vyhrát, dlouho jsme usilovali o to, abychom vyhráli. Pak však nastaly chyby, nechali jsme volné střelce a ke konci to už bylo vabank. Tak jako v minulém utkání jsme odvedli dobrou práci, ve druhém poločase jsme dobře bránili. Pak nám bohužel asi došly síly. Tato sezóna proběhla tak ,jak proběhla, ale myslím, že jsme ukázali, že i v této sestavě jsme schopni hrát.”

Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: „Byl to velmi těžký, vydřený zápas. Bylo to o tom, kdo to chce víc. V první půli jsme měli hodně ztrát, v té druhé to bylo lepší.”
Adam Šiška, rozehrávač NH Ostrava: „Do zápasu jsme vstoupili, jak jsme chtěli. Vyrovnali jsme se bojovností Děčínu a dokonce jsme vedli o šest bodů. Pak však hosté dali těžké trojky a nám se to již nepovedlo otočit. Škoda, mohli jsme zakončit sezónu výhrou.“

NH Ostrava - BK ARMEX Děčín 79:87
Body Ostravy: Pumprla 19 (1x 3, TH 6/6, 10 asistencí, 8 získaných faulů), Svoboda 16 (2x 3), Prošek 16 (2), Šmíd 11 (1x 3, 8 doskoků), Týml 10 (1x 3), Snopek 5, Lukáč 2, Žák 0, Havlík 0, Šiška 0.
Body Děčína: Bradley 21 (3x 3, 6 doskoků), Šiška 18 (1x 3, 9 doskoků, 4 asistence, 7 získaných faulů), Žikla 11 (2x 3), Kroutil 10 (1), Pomikálek 10 (2), Kotásek 6, Grunt 6, Mach 5 (10 doskoků), Boyko 0, Vlasák 0.
Střelba za 2 body 21/37:22/31, za 3 body 7/27:9/27, TH 16/19:16/26. Doskoky 27:42 (útočné 6:10), asistence 23:14, ztráty 15:20, fauly 25:20.

Čtvrtiny: 16:18, 23:15, 21:26, 19:28

Rozhodčí: Matějek Ivor, Jedlička Jiří, Hecl Jan

Komisař: Andrle Petr

Třetí venkovní utkání v nadstavbové skupině A2 v řadě odehrají Válečníci v sobotu na palubovce poslední Ostravy, která už z této pozice nemůže utéct a je to její poslední utkání sezóny.
Týmu Nové Huti se příliš nedařilo v základní části, kde obsadil předposlední příčku s bilancí 6 výher a 16 porážek, ještě smutnější je jeho bilance ve skupině A2, kde zatím prohrál všech osm zápasů a propadl se na poslední místo tabulky. Na vině je řada odchodů kvalitních hráčů a poměrně úzká rotace. Naposledy prohráli Ostravané doma se svitavskými Tury jednoznačně 65:85 (nejlepší střelci Ostravy: Pumprla 15, Prošek 13, Šmíd 11).
Severomoravský celek přišel na začátku ročníku o zraněného rozehrávače Martina Nábělka, poté přestoupil do Opavy slovenský křídelník Juraj Páleník, následně odešel do Polska americký pivot Zane Waterman. Další citelné oslabení přišlo v únoru, kdy Ostravu opustil její kapitán Petr Bohačík, který do konce této sezóny bude pomáhat Opavě. A poslední kapkou byl odchod poslední zahraniční posily týmu, rozehrávače Justuse Alleyna, který v polovině března odcestoval z vážných rodinných důvodů zpět do Kanady. Nepříjemné je i to, že od začátku března nehraje pivot Dominik Heinzl, takže Ostrava se musí obejít zcela bez pivotů. Tyto ztráty se snaží ostravský klub zacelit mladými hráči, ale to se ne úplně daří a trenér Peter Bálint je v nezáviděníhodné situaci.
Momentálním lídrem Nové Huti je tedy momentálně nehrající pivot Dominik Heinzl s průměrem 11,1 bodu a 5 doskoky na zápas, druhým a posledním dvojciferným střelcem je Radek Pumprla (10,5). Filip Šmíd, který při posledním utkání v Děčíně dost zlobil Válečníky, přidává 9,0 bodu.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "V Ostravě se pokusíme konečně prolomit sérii neúspěchů na palubovkách našich soupeřů. Klíčem bude ubránit Pumprlu se Šmídem, kteří teď Ostravu táhnou."
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Čekají nás poslední tři zápasy ve skupině A2 a pro nás je každý důležitý. Sice hrajeme s posledním týmem, se kterým jsme doma vyhráli, ale všichni víme jak dlouhá je cesta do Ostravy a stejně tak jak je specifická tamní hala. Nesmíme nic podcenit a pokud do zápasu vstoupíme soustředění, věřím, že si odvezeme výhru."

Zdravotní stav týmu Děčína: Mimo hru je kvůli zranění prstu na ruce stále kapitán Šimon Ježek.