09. 09. 2020, 17:00 HOD. Enteria Aréna

PO UTKÁNÍ

Pardubice: Vyoral, Svoboda, Dunans, Merešš, Švrdlík
Děčín: Šiška, Ježek, Žikla, Pomikálek, Grunt

Náskok sedmi bodů Válečníkům nestačil. Druhé finále evropského poháru Alpe Adria Cup na pardubické palubovce přineslo opět skvělou podívanou a téměř neuvěřitelný vývoj, když po odehraných 40 minutách bylo celkové skóre z obou zápasů nerozhodné a muselo se jít do prodloužení. V něm už byli lepší Pardubičtí, kteří nakonec vyhráli o 16 bodů a radují se ze zisku poháru.

"Náš tým se ale nemá zač stydět. Sehrál s kvalitním soupeřem dva parádní zápasy, které snesly velmi přísná měřítka. Bylo v nich hodně energie, hezkých akcí a oba celky předváděly play-off basketbal," chválil, byť zklamaně, sportovní manažer Děčína, Jakub Důra.

Válečníci začali odvetu finále srdnatě, měli dobrý pohyb míče a dařilo se jim držet s domácími krok. Pardubice držel v úvodu rozehrávač Vyoral, který zaznamenal 9 z 11 bodů svého týmu. Na druhé straně se dařilo obdobně Šiškovi, takže v polovině úvodní části byl stav 11:11. Pak ale Kroutil trefil dvě trojky, Kotásek přidal jednu, k tomu se trefili za dva body Šiška a Pomikálek a Děčín vedl 15:24. Domácí sice snížili na 19:24, ovšem poslední slovo patřilo Kroutilovi - 19:26. Ve druhé čtvrtce začali naopak  lépe domácí a šesti body v řadě se dotáhli na 25:26. Válečníkům se dlouho nedařilo střelecky, teprve po třech minutách skóroval Grunt, ale Švrdlík překlopil nejprve na 29:28, po jeho trojce byl stav 32:30. Pak však pomohl svému týmu další trojkou Kroutil, po něm začal řádit na čáře trestného hodu Ježek, jenž proměnil všech šest šestek, Žikla přidal jednu a naši vedli v poločase 34:40
Ve druhém poločasu sice Válečníci opět dobře začali a především díky svému kapitánu Šimonu Ježkovi vedli po šesti minutách 42:51. Jenže domácí během jediné minuty díky dvěma trojkám a tříbodové akci Merešše vyrovnali na 51:51. Pak se Pardubicím dokonce podařilo odskočit na 61:56, avšak Šiška trojkou v posledních vteřinách snížil na 61:59. V závěrečné periodě padaly první body jen z trestných hodů - 65:61. Oba týmy se nedokázaly dlouho prosadit ze hry, až po třech minutách to dokázal Vyoral košem s faulem - 68:61. V polovině této desetiminutovky vedli domácí již 72:62, a v tuto chvíli byli blíže zisku poháru. Jenže Válečníci začali nutit soupeře k faulům a jejich šestky v podání Houšky, Šišky a Žikly byly stoprocentní - 72:68. A když Grunt dal první body Děčína ze hry v této části, bylo to 72:70. Pak ale zase přišli ke slovu Pardubičtí a získali vedení 77:70. Následně faulovaný Šiška bohužel proměnil jen jednu šestku, na druhé straně odmítl výhru Pardubic Heřman, když také proměnil jen jeden trestný hod. Válečníci pak měli ještě 11 vteřin na útok, ale přišla ztráta a výsledek 78:71 znamenal prodloužení! V něm Pardubice zahájily šňůrou 6:0, Děčín musel začít hrát vabank a domácí si dokráčeli pro vítězství 96:80

"Nemyslím si, že by dnes vyhrál jasně lepší tým, spíš o něco šťastnější. Prohra mě mrzí, ale jsem rád, že jsme byli ve finále důstojným soupeřem," dodal Jakub Důra.

Oba celky se vcelku trápily střelecky, domácí to ale vykompenzovali velikým počtem dvojkových pokusů, Děčín naopak těžil z přesných šestek. V trojkách to nebyla žádná sláva ani na jedné straně. Na doskoku vyhrály Pardubice, které daly 18 bodů z druhých šancí, a také měly produktivnější lavičku.
Lídrem Beksy byla opět dvojice Vyoral - Švrdlík, důležité body dával Slanina. Na straně Děčína byl nejlepším kapitán Ježek s 20 body, když proměnil všech 10 trestných hodů. Dvojcifernými střelci byli také Šiška, Kroutil, Žikla a Kotásek.

BK JIP Pardubice - BK ARMEX Děčín 96:80 po prodloužení
Body Pardubic: Vyoral 23 (3x 3, 9 doskoků, 4 asistence), Švrdlík 21 (1x 3, TH 4/4), Slanina 15 (9 doskoků), Škranc 10 (1x 3), Potoček 8 (1), Merešš 8 (1), Dunans 4, Heřman 3, Svoboda 2, Svojanovský 2.
Body Děčína: Ježek 20 (TH 10/10), Šiška 16 (1x 3, TH 9/11, 7 doskoků, 7 asistencí), Žikla 11, Kroutil 11 (3x 3), Kotásek 10 (1x 3, TH 7/8), Grunt 8 (7 doskoků), Houška 2, Pomikálek 2, Mach 0, Bobek 0.
Střelba za 2 body 27/56:16/32, za 3 body 7/27:5/32, TH 21/31:33/39. Doskoky 51:45 (útočné 16:11), asistence 23:15, ztráty 11:20, fauly 33:27.

Čtvrtiny: 19:26, 15:14, 27:19, 17:12 - 18:9

PŘED UTKÁNÍM

Do druhého finále evropského poháru Alpe Adria Cup si basketbalisté Děčína nesou sedmibodový náskok, když doma vyhráli 96:68. Jejich náskok byl v průběhu duelu už téměř dvacetibodový, ale Pardubičtí ve druhé půli ukázali svoji sílu, a především díky Vyoralovi se Švrdlíkem dokázali manko takřka vygumovat. Naštěstí Válečníci ve vypjatém závěru trojkou Houšky, který se pro toto finálové dvojklání vrátil do děčínského týmu, a koši s faulem Šišky získali sedmibodové vítězství.
Svěřence Tomáše Grepla čeká v Pardubicích těžká prověrka, ale pokud zopakují výkon z prvního poločasu děčínského finále, nejsou rozhodně bez šance na úspěch.
Zajímavý bude duel pro Jakuba Houšku, který utrpěl na této pardubické palubovce v roce 2012 vážný úraz hlavy a bojoval zde o život.

"Věřím, že se všechno na tomto místě v dobré obrátí a někdo tam nahoře bude stát při nás," doufá Jakub Houška před zápasem.

O vítězi poháru AAC rozhodne součet obou finálových zápasů, v případě nerozhodného stavu se bude prodlužovat.