19 : 13
30. 01. 2021, 18:00 HOD. ARMEX Sportcentrum

Děčín: Šiška, Kotásek, Kroutil, Ježek, Ščekič
Svitavy: Marko, Dragoun, Slezák, Bujnoch, Johnson

Poslední domácí zápas v základní části nedopadl pro Válečníky dobře, když v důležitém souboji o šanci na postup do první šestky nadstavbové části nedokázali porazit svitavské Tury.
Děčín přitom nezačal zle a první dva útoky soupeře s přehledem ubránil. Jenže sám neproměnil ani jednu ze tří střel, a tak do vedení šli hosté zásluhou Marka. Na jeho trefu odpověděl Kotásek, Kroutil pak košem s faulem kontroval na trojku Slezáka a na dva body Johnsona zareagoval košem Ščekič - 7:7. Pak ale Slezák opět zůstal volný a dal trojku, Johnson přidal jednu šestku a Marko tříbodovou akci - 7:14. Domácí ale zabojovali  a po trefách Ježka, Grunta a Šišky vyrovnali na 17:17. Jenže v koncovce této čtvrtky se jim přestalo dařit střelecky a hosté šesti body v řadě odskočili na 17:23. V úvodu druhé desetiminutovky Tuři díky dvěma šestkám zvýšili svůj náskok na 17:25, na to ale odpověděl Pomikálek trojkou a zdálo se, že by Válečníci mohli manko smazat. Měli k tomu několik příležitostí, když dobře zapracovali v obraně a získali míče, ale stále je zrazovala střelba, a tak další dva body přidal až Ježek z trestných hodů - 22:25. Po odehraných šesti minutách a trojce Ježka to bylo opět veselejší, protože Děčín ztrácel už jen dva body - 27:29. Bohužel, Tuři kontrovali šňůrou 0:9, v poslední minutě pak udělali další šňůru, tentokrát 0:6, a poločas skončil jejich jasným vedením 31:46.
Do druhé půle nastoupili Válečníci evidentně s odhodláním ještě se poprat o výsledek, a hned zkraje to potvrdila trojka Šišky a koš Pomikálka. Jenže na obě trefy zareagoval Dragoun trojkou, po něm se trefil za tři body i Slezák, Johnson si zasmečoval a Dragoun přihodil další dva body - 36:59. Tím bylo vlastně o osudu duelu rozhodnuto, navíc domácím se nedařilo herně ani střelecky, a nebýt rozehrávače Šišky, který v posledních dvou minutách zaznamenal devět bodů, mohl být rozdíl ve skóre po třetí čtvrtině výrazně vyšší - 51:72. Poslední perioda přinesla velikou dávku bojovnosti od obou týmů, Děčín se snažil opravdu usilovně o snížení manka, ale stále to nebylo střelecky ono, a když už se podařilo skórovat, soupeř na druhé straně ihned odpověděl stejnou mincí, takže po pěti minutách byl rozdíl vlastně stále stejný - 60:80. V závěru se přeci jen Válečníkům, díky trojkám Šišky a Ježka a čtyřem bodům Pomikálka, podařilo stáhnout náskok Turů, ti si přesto dokráčeli pro pohodlnou výhru 70:85
Hráči Děčína celý zápas bojovali a tvrdě makali, ale tentokrát je zradila střelba. V konečném součtu vyprodukovali 69 střel, tedy o deset více než soupeř, ale měli úspěšnost jen 33%, kdežto Tuři 52%. Svitavští byli také lepší na doskoku (Děčín ale dal více bodů z druhých šancí) a jasně vyhráli v asistencích (7:20).
Bodovým lídrem domácích byl rozehrávač Ondřej Šiška, který se ve druhém poločasu snažil strhnout své spoluhráče k obratu, ale nepovedlo se. Přesto jeho 24 bodů výrazně snížilo porážku. Pomikálek dal 15 bodů, k tomu si připsal 9 doskoků a získal na sebe 8 faulů. Kapitán Ježek pomohl 12 body, bohužel, nikdo další se již výrazněji neprosadil.
Na straně Turů se dařilo šestnáctibodovým střelcům Slezákovi a Johnsovi, který navíc zapsal 11 doskoků a pět získaných faulů. Dragoun přihodil 14 a Svoboda 10 bodů.

Lukáš Pivoda, trenér DEKSTONE Tuři Svitavy: „Určitě se nám pojede domů dobře, protože v Děčíně se tak často nevyhrává. To zdejší prostředí, i bez diváků, kteří vytvářejí skvělou kulisu, je takové specifické pro hostující týmy. Takže za výhru jsme moc rádi a stále držíme šanci postoupit do první šestky. Myslím si, že po celou dobu, snad kromě poslední čtvrtiny, bylo naše vítězství kontrolované. Hlavně na obranné polovině jsme předvedli dobrou práci. Věděli jsme, že Děčín není tak dobře střílející tým z dálky, takže jsme se spíše snažili zacpat bednu, což se nám dařilo. Udrželi jsme domácí na sedmi asistencích, což je výborné číslo. Také jsme se vyrovnali děčínské tvrdosti ve druhém poločasu, to byl další důvod toho, že jsme dovedli zápas do vítězného konce. Doufáme, že dnešní výkon přeneseme i do posledního zápasu základní části.“
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Žádné veliké střelce nemáme, a pro ty hráče, kteří jsou do těchto rolí posunuti, je to zase vyšší a nový level. Někteří hráči musí zkrátka do tohoto play-off módu, který se už pomalu blíží, teprve dorůst. Chladná hlava a pevná ruka v klíčových okamžicích se nedá natrénovat, to se musí zažít a zkušenosti pracně získat. Jinak dnešní utkání rozhodl podle mého první poločas, kdy jsme netrefili vůbec nic. Pozice jsme si sice vypracovali, ale bohužel jsme je neproměnili. Navíc jsme nezvládli obranný doskok, dostali jsme pár košů z druhých šancí a dovolili jsme soupeři vyhrát dva úseky 7:0 a 9:0. Ve druhém poločase jsme se snažili to dotáhnout, nechali jsme na hřišti hodně sil, ale bodový polštář soupeře byl veliký a umožnil mu hrát v pohodě.“

Rostislav Dragoun, rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy: „Do Děčína jsme přijížděli s tím, že náš čeká fyzický a bojovný basketbal. A myslím, že jsme se s tím popasovali dobře. Konečně nám fungovala obrana, domnívám se, že asi nejlépe za celou sezónu. A to byl podle mého klíč k výhře. A samozřejmě to, že jsme se bojovností vyrovnali, možná i předčili, domácí. Bylo to důležité vítězství, protože chceme postoupit do první šestky.“
Šimon Ježek, křídlo BK ARMEX Děčín: „Myslím, že naše nasazení v prvním poločase nebylo špatné, ale dovolili jsme soupeři dva úseky, které vyhrál 7:0 a 9:0, a z toho jsme se už nevrátili. Třetí čtvrtka byla tragická, byli jsme naprosto jaloví. V útoku jsme se nedostali k jistému zakončení, chyběla nám koncepce hry, špatně jsme komunikovali. Nebyli jsme také kompaktní v obraně, Svitavy si nás rozpinkaly a protože to jsou střelci, dávali otevřené střely. My jsme se pokusili o návrat, aby to neskončilo fiaskem a nakonec jsme to stáhli na patnáct bodů, především díky Ondrovi Šiškovi. Tento výsledek ale vypadá daleko lépe na tabuli, než tomu bylo na hřišti. My si zkrátka nemůžeme dovolit takové výpadky, být nekoncentrováni celou třetí čtvrtinu. To se pak těžko dohání.“

BK ARMEX Děčín - DEKSTONE Tuři Svitavy 70:85
Body Děčína: Šiška 24 (4x 3, 8 získaných faulů), Pomikálek 15 (1x 3, 9 doskoků), Ježek 12 (2x 3, 4 asistence), Kotásek 18, Grunt 4, Kroutil 3, Ščekič 2, Byoko 2, Žikla 0, Mach 0.
Body Svitav: Slezák 16 (4x 3), Johnson 16 (11 doskoků), Dragoun 14 (2x 3), Svoboda 10 (2), Bujnoch 8 (1), Marko 8 (5 asistencí), Pinkston 5, Welsch 4, Sehnal 4, Hlobil 0.
Střelba za 2 body 16/41:22/32, za 3 body 7/28:9/27, TH 17/22:14/23. Doskoky 35:40 (útočné 12:7), asistence 7:20, ztráty 10:13, fauly 23:26.

Čtvrtiny: 17:23, 14:23, 20:26, 19:13

Rozhodčí: Baloun Jan, Linhart Tomáš, Jeřáb Jan

Komisař: Hlaváček Pavel

V posledním domácím utkání základní části vyzvou Válečníci tým Svitav, který patřil před startem soutěže k favoritům na medaili, ale to se nepotvrdilo a nyní je na 8. místě se stejnou zápasovou bilancí jako desátý Děčín. A z toho vyplývá, že půjde pro oba celky o velmi důležitý duel.
Svitavy začaly sezónu zápasy s těžkými soupeři, Nymburkem a Opavou, s nimiž jasně prohrály. Pak ale Tuři doma porazili Pardubice a zdálo se, že začnou vítězit, jenže místo toho následovaly další prohry a tým se propadal tabulkou až ke dnu. Na sklonku roku loňského a na začátku nového ale vyhráli Svitavští čtyři zápasy v řadě a výrazně si polepšili. Následovaly sice venkovní porážky od Sokolů a Kolína, ale zatím v posledním kole porazili doma poslední Olomoucko 80:72 (nejlepší střelci Svitav: Johnson 15, Bujnoch 15, Svoboda 12). Tuři tak mají na svém kontě osm vítězství, z nichž ale pouze dvě se zrodila na palubovkách soupeřů (v Olomoucku a Pardubicích).
Bodovým lídrem Turů je křídelník Matěj Svoboda, jenž dává v průměru 14,2 bodu na zápas a doskakuje téměř 6 míčů. Za ním je pivot Václav Bujnoch (11,1), následují zkušený rozehrávač Roman Marko (10,5 bodu, 7 asistencí) a křídelník Pavel Slezák (10,4). Svitavy nasadily do posledního zápasu novou posilu pod koš, devětadvacetiletého Američana JayVaughna Pinkstona (201 cm, 111 kg), který má zacelit díru po odchodech Domagoje Prolety a Jana Křivánka. Ten proti Olomoucku odehrál 11 minut, během kterých dal 11 bodů (dvě trojky) a doskočil 4 míče.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "S Tury nás čeká těžký zápas. Svitavy posílil nový hráč Pinkston na pozici 4. Osa týmu zůstala stejná - Marko, Svoboda, Bujnoch a Johnson jsou hráči, kteří mají velikou kvalitu. Nicméně pokud chceme udržet malou naději na horní šestku, musíme tohle utkání zvládnout."
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX Děčín: "V předposledním zápase základní části přivítáme tým svitavský Turů, kterým jde stejně jako nám o co nejlepší umístění před nadstavbovými částmi. Uvědomujeme si důležitost toho utkání a všichni cítíme, že především v posledním zápase to nebylo ono a máme co napravovat."