26 : 14
06. 01. 2021, 17:30 HOD. SH Ostrava-Tatran

Ostrava: Alleyn, Šmíd, Svoboda, Waterman, Bohačík
Děčín: Šiška, Ježek, Žikla, Pomikálek, Grunt

Dlouho tahali Válečníci v prvním utkání roku 2021 za delší konec provazu, ale nakonec odjíždějí z předposlední Ostravy s prázdnou. Domácí totiž v závěrečné čtvrtině vygumovali osmibodové manko a v napínavé koncovce díky přesnější střelbě urvali cenné vítězství.
Duel začali o trochu lépe domácí, kteří se ujali vedení 4:0, ale Válečníci díky pěti bodům Žikly a čtyřem Grunta otočili na 6:9, povedenou pasáž pak pečetila trojka Kroutila a dvě šestky Šišky 6:14. Necelé tři minuty před první přestávkou sice Ostrava snížila na 15:19, jenže závěr čtvrtiny patřil jasně Děčínu. Nejprve Šiška trefil trojku, po něm Kroutil zaznamenal dva body a vzápětí přidal stejný hráč trojku, takže naši vedli 15:27. Poslední slovo měl ale domácí Alleyn a jeho přesné šestky - 17:27. Druhou desetiminutovku zahájila Ostrava čtyřmi body, Kroutil však kontroval trojkou a Válečníci si pak vlastně po celou čtvrtku udržovali vedení okolo hranice devíti bodů. Těsně před přestávkou však Bohačík snížil na 39:44, ale faulovaný Houška se z čáry trestného hodu nemýlil a upravil na poločasových 39:46.
Druhý poločas začal náporem Ostravy, jež za minutu a půl snížila náskok Děčína na 45:48. Proti tomu ale byla trojice Kroutil, Grunt, Šiška, která během minuty vrátila svému týmu pohodlné vedení 45:54. Po trojce Pomikálka vedli Válečníci opět dvojciferným rozdílem (47:57), což platilo i dvě minuty před poslední přestávkou, kdy Kotásek zvýšil na 57:67. V závěru této části však Ostrava pěti body v řadě upravila na 62:67. Také v poslední periodě se oba týmy střídaly v bodových úspěších a Válečníci si stále drželi své vedení - po třech minutách a koši Pomikálka to bylo 69:76. Avšak s blížícím se závěrem se do hry Děčína začaly vkrádat nepřesnosti, nedařilo se ani střelecky, a přestože Válečníci si v této pasáži připsali tři bloky při střelbě domácích, Waterman tři a půl minuty před koncem otočil košem s faulem na 78:76. Druhý ostravský Američan Alleyn pak přidal další dva body, Kroutil sice trojkou snížil na 80:79, ale Alleyn odpověděl rovněž trojkou - 83:79. Další jiskru naděje vykřesal Grunt, který dal koš a ještě byl faulovaný, ovšem  šestku neproměnil - 83:81. Naopak Waterman se po ztrátě Kotáska prosadil střelou za tři body a Děčané už nenašli odpověď. Výhru domácích pak pečetil Pumprla dvěma šestkami - 88:81.
Zápas přinesl ve statistikách vyrovnanou bitvu. Oba celky vystřelily téměř shodný počet střel (Ostrava 60, Děčín 61), jenže domácí byli výrazně lepší ve dvojkové střelbě, kde proměnili o sedm pokusů více. Děčínu pak nepomohlo ani 10 trojek a 15 šestek, protože domácí dali 8 trojek a 14 šestek. Na doskoku to bylo opět vyrovnané (36:34), Ostrava ale byla lepší ve skórování z druhých šancí. Válečníci byli naopak lepší v bodech po ztrátách Ostravy (8:26). Domácí výrazně vyhráli v asistencích (18:9).
Domácí táhl opět Američan Waterman (18 bodů, 6 doskoků, 4 získané fauly), jeho krajan Alleyn dal 17 bodů (6 asistencí, 5 získaných faulů). Pivot Bohačík přidal 15 bodů a 7 doskoků, druhý pivot Heinzl dal 14 bodů. Dvojciferným střelcem byl ještě Pumprla s 13 body.
Děčín se opět mohl spolehnout na Filipa Kroutila, autora 20 bodů a ratingu 26. Šiška si připsal 14 bodů a 7 získaných faulů, ale také 7 ztrát. Po 13 bodech pak zaznamenali Grunt a Pomikálek. Bohužel, v poslední čtvrtině se vyfaulovali Žikla a Ježek.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: „Utkání jsme začali velmi dobře, vedli jsme o deset bodů. Pak to domácí stáhli a v koncovce jsme prohráli."
Peter Bálint, trenér NH Ostrava: „Náš tradiční špatný první poločas, kdy jsme hráli vlažně a dostali spoustu bodů. Do druhého poločasu jsme vstoupili jinak než v zápase s Kolínem. Nasazení bylo daleko větší, enormnější. Měli jsme lepší doskok a také otevřené střely a zakončení a nakonec z toho bylo vítězství, za které jsem rád a doufám, že v tomto duchu budeme pokračovat dále.“

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „První poločas byl z naší strany slušný, měli jsme náskok sedmi bodů. Třetí perioda nebyla od nás povedená, roli hrála taky výšková převaha domácích. Pak přišlo několik sporných autů ve prospěch domácích. My jsme se nechali vyvést z míry a řešili jsme rozhodčí a ne hru. Ostrava byla lepší, nicméně tento zápas byl v našich rukou a mohli jsme ho vyhrát.“
Tomáš Havlík, křídlo NH Ostrava: „Za dnešní zápas musím složit kredit celému týmu, od druhé poloviny jsme začali bojovat a ubránili jsme soupeře na třiceti pěti bodech. Největší rozdíl byl v obraně a také v tom, že jsme neudělali zbytečně stupidní chyby.“

NH Ostrava - BK ARMEX Děčín 88:81
Body Ostravy: Waterman 18 (2x 3), Alleyn 17 (2x 3, 6 asistencí, 5 získaných faulů), Bohačík 15 (1x 3, 7 doskoků), Heinzl 14 (2x 3), Pumprla 13, Svoboda 6, Havlík 3 (1), Šmíd 2, Týml 0, Lukáč 0.
Body Děčína: Kroutil 20 (4x 3), Šiška 14 (2x 3, 4 asistence, 7 získaných faulů), Pomikálek 13 (3x 3, 6 doskoků), Grunt 13, Kotásek 9, Žikla 7 (1x 3), Ježek 3, Houška 2 (6 doskoků), Mach 0, Vlasák 0.
Střelba za 2 body 25/40:18/36, za 3 body 8/20:10/25, TH 14/23:15/22. Doskoky 36:34 (útočné 12:14), asistence 18:9, ztráty 17:15, fauly 23:26.

Čtvrtiny: 17:27, 22:19, 23:21, 26:14

Rozhodčí: Kučírek Martin, Nejezchleb Petr, Vondráček Marek

Komisař: Andrle Petr

Do nového roku vstoupí basketbalisté Děčína dvěma zápasy se soupeři ze Slezka. Nejprve v utkání 18. kola vyzvou domácí Ostravu, hned druhý den pak nastoupí proti Opavě v dohrávce 16. kola.
Ostrava se zatím pohybuje na předposlední příčce tabulky, když ze 16 zápasů vyhrála jen čtyři. Tři výhry přišly na domácí palubovce, kde Nová Huť získala skalp USK Praha (87:83), Svitav (82:81) a Olomoucka (88:74). Na přelomu starého a nového roku, pak Ostravané získali první venkovní vítězství, když v napínavém duelu porazili poslední Olomoucko v prodloužení 93:100 (nejlepší střelci Ostravy: Waterman 22, Pumprla 21, Alleyn 20). Naopak na sklonku roku 2020, přesně 29. 12. vyzvali doma Kolín, kterému však podlehli vysoko 85:110 (nejlepší střelci Ostravy: Waterman 34, Alleyn 20, Bohačík 7, Heinzl 7).
Momentálně zraněními sužovanou Ostravu bodově táhnou dva Američané. Křídlo Zane Waterman má průměr 18,5 bodu, k tomu přidává před 9 doskoků a čtyři získané fauly na utkání. Tohoto borce se rozhodně nevyplácí posílat na čáru trestného hodu, protože zde má úspěšnost 80 procent. Druhým tahounem je rozehrávač Justus Alleyn s průměrem 16,6 bodu a téměř 5 asistencemi na zápas. Třetí je pak Petr Bohačík, ten však dlouho marodil, ovšem poslední dva duely již hrál a má průměr 14,1 bodu a 13,1 doskoku na zápas. Dvojciferným střelcem je také Martin Nábělek, ten ale odehrál dokonce jen pět utkání, poslední v září. Mimo hru byl také Radek Pumprla, jenže už i ten je zpět (hrál proti KOlínu i Olomoucku), a má průměr 10 bodů na utkání, stejně jako pivot David Heinzl. V polovině listopadu přišla Ostrava o Juraje Páleníka, který přestoupil do Opavy.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Ač tomu možná aktuální postavení v tabulce neodpovídá, Ostrava je nepříjemný soupeř. NH táhnou především Bohačík, Pumprla, Alleyn a Waterman, od nich společně s Heinzlem hrozí největší nebezpečí na útočné polovině, ale i mladíci umí zazlobit. Pro úspěch na tatranské palubovce potřebujeme zvládnout obranný doskok a nepropadat i v dalších aspektech hry, z nichž bych vypíchl ještě disciplinovanost na obou polovinách."

Martin Mach, pivot BK ARMEX Děčín: "První zápas nového roku nás čeká v Ostravě. Ta má mladý tým, který hlavně na začátku sezóny trápil jednoho soupeře za druhým. Pak však některé z jejich stěžejních hráčů potkala nepříjemná zranění a mladý tým se z toho zatím nevzpamatoval. Je to ovšem nebezpečný soupeř a za žádnou cenu ho nesmíme podcenit. Věřím, že do nového roku vstoupíme vítězně."