26 : 21
12. 12. 2020, 18:00 HOD. Městská hala míčových sportů-nová

Brno: Půlpán, Farský, Bálint, Puršl, Krakovič
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Žikla, Grunt

Na palubovce třetího Brna předvedli Válečníci velmi dobrý výkon a nebyli daleko od vítězství. Bohužel, v koncovce dohrávali bez pěti vyfaulovaných klíčových hráčů, což se výrazně projevilo, a domácí strhli výhru na svou stranu.
Svěřenci trenéra Grepla začali duel výborně, když Šiška po zisku Grunta trefil trojku, poté Grunt jednou šestkou zvýšil na 0:4 a následně navýšili vedení Ježek se Šiškou, který přidal dalších pět bodů - 2:11. Pak ovšem zaznamenal trojku exděčínský Krakovič a zahájil tím stíhací jízdu svého týmu, který po pěti minutách a trojce Farského vyrovnal na 15:15. Děčínu se v těchto minutách nedařilo střelecky a domácí utekli na 18:15. Na druhé straně ale kontroval Mach, jeho spoluhráči se opět chytli a dvě minuty před první přestávkou to bylo po šestkách Šišky 22:21. Brno však znovu odskočilo, naštěstí v závěru Kroutil snížil na přijatelných 26:23. A Kroutil zahájil také druhou čtvrtku, a to trojkou. Jenže stejnou mincí oplatil Krakovič - 29:26. Pak ale zasmečoval Grunt, po zisku Kroutila proměnil Ježek oba trestné hody a následně Grunt dalším košem navýšil vedení Děčína na 29:32. Domácí odpověděli šňůrou 9:0, po koši s faulem Farského to bylo již 41:34 a zdálo se, že Brno půjde do kabin se solidním náskokem. Jenže proti tomu byl Pomikálek, který nejprve dvakrát doskočil v obraně, poté si došel pro faul, proměnil obě šestky a následně trefil trojku - 41:39. Poslední slovo v první půli měl pak Žikla, který se blýskl trojkou a upravil na 43:42
Start do druhé půle vyšel o něco lépe domácím, kteří rychle utekli na 51:45. Ovšem následně zabrali děčínští rozehrávači Kotásek se Šiškou a vyrovnali na 51:51. A přetahovaná pokračovala. Krakovič s Kozinou posunuli Brno do vedení 55:51, Šiška však snížil a Kotásek slepenými trojkami otočil na 58:59. Pomikálek s Machem poté šestkami navýšili na 58:62, ale soupeř především díky trestný hodům získal vedení 66:54. To vzápětí vygumovaly trestné hody Kroutila, jenže pak v poslední vteřině fauloval Mach a Půlpán uzavřel tuto čtvrtinu dalšími šestkami - 68:66. Také poslední periodu začalo lépe Brno a díky trojkám odskočilo na 75:67. Válečníci ale ukázali tu správnou bojovnost a nesvěsili hlavy. Po trojce Pomikálka to bylo 77:72, pak se sice vyfauloval Ježek, ale trojka Kroutila snížila na 79:75. Děčín si poté několikrát došel pro fauly, ale bohužel na čáře trestných hodů byl úspěšný jen napůl, takže čtyři minuty před koncem to bylo 83:80. Následovala další nepříjemnost, když se vyfauloval Grunt a Brno zvýšilo své vedení na 85:80. Jenže pevné nervy ukázal Šiška a těžkou trojkou snížil na 85:83, a následně pak odpověděl také na koš Georgieva, takže dvě a půl minuty před koncem bylo zaděláno na drama - 87:85. Navíc další útok domácích skončil autem a Válečníci mohli vyrovnat. Jenže přišel přísný pátý faul pro Šišku, Děčín poté vyrobil několik ztrát a brněnský tým získal rozhodující náskok 94:85, který v posledních vteřinách snížil Kroutil na 94:87.
Zápas přinesl velmi kvalitní basketbal, ale také obrovské množství faulů, kvůli čemuž trval dvě a čtvrt hodiny. Válečníci se tentokrát vyvarovali nějakého delšího herního výpadku, neustále dotírali na třetí tým tabulky, dobře bránili a nutili soupeře s několika reprezentanty k maximálnímu výkonu. Svého soupeře dokonce přestříleli ve dvojkách, a v trojkách zaostali jen o jedinou střelu. Největší rozdíl byl tak v trestných hodech, kde rozhodčí odpískali domácím "normálních" 22 faulů, ale Děčínu 34 (+ technická chyba pro Pomikálka), což je nový rekord soutěže. Z tohoto nepoměru pak vyplynulo 40 šestek Brna (29 proměněných) a 24 šestek Válečníků (17 proměněných). Domácí vyhráli na doskoku jen 30:27, na asistence to byla plichta 23:23, na zisky vyhráli Válečníci 6:11, ve ztrátách to bylo opět vyrovnané 20:19.
Děčín znovu táhl rozehrávač Ondřej Šiška, autor 22 bodů a 9 asistencí, Kroutil přidal 18 bodů, Pomikálek 17 a Kotásek (další vyfaulovaný) pomohl 8 body.
Na straně Brna byl nejlepší přesně střílející Farský s 25 body, Krakovič (trojky 3/3) si zapsal 14 bodů stejně jako Američan Blake. Bulhar Georgiev pak v závěru vylepšil svůj účet na 13 bodů. Rozehrávač Půlpán dal 8 bodů a měl 13 asistencí.

Basket Brno - BK ARMEX Děčín 94:87
Body Brna: Farský 25 (4x 3, TH 7/10, 7 doskoků, 8 získaných faulů), Krakovič 14 (3x 3), Blake 14 (1), Georgiev 13, Jokl 8, Půlpán 8 (13 asistencí), Nehyba 6 (2x 3), Puršl 3, Kozina 3 (1), Bálint 0, Křivánek 0.
Body Děčína: Šiška 22 (3x 3, 9 asistencí), Kroutil 18 (2x 3), Pomikálek 17 (2x 3, 8 získaných faulů), Kotásek 8 (2x 3), Žikla 7 (1), Ježek 6, Grunt 6, Mach 3, Skalička 0, Vlasák 0, Boyko 0.
Střelba za 2 body 16/32:20/34, za 3 body 11/21:10/26, TH 29/40:17/20. Doskoky 30:27 (útočné 9:8), asistence 23:23, ztráty 20:19, fauly 22:35.

Čtvrtiny: 26:23, 17:19, 25:24, 26:21

Rozhodčí: Baloun Jan, Scholze Michal, Hartig Lukáš

Komisař: Hlaváček Pavel

Dalším soupeřem Válečníků bude ambiciózní tým Brna, se kterým Válečníci absolvují v rychlém sledu dva duely. Nejprve zajíždějí na jeho palubovku, ve středu 16. 12. pak v dohrávce 3. kola ho přivítají v ARMEX Sportcentru.
Brno si zatím vede dobře, když na úvod ligy porazilo doma Kolín, poté sice prohrálo s Opavou a Pardubicemi, ale po restartu soutěže si poradilo s Olomouckem, USK Praha a výhru si přivezlo také z Ústí. Následovala domácí výhra nad svitavskými Tury a prohra v Kolíně. V posledním kole zajíždělo Brno na palubovku posledního Olomoucka, kde vyhrálo 72:94 (nejlepší střelci Brna: Bálint 19, Půlpán 15, Georgiev 15, Krakovič 13).
Brněnský kádr prošel v létě řadou změn. Do moravské metropole zamířili dva hráči širší reprezentace, a to Viktor Půlpán z Pardubic a Šimon Puršl ze Svitav. U obou se jednalo o vcelku nečekané přesuny. Dalším posilou s kontaktem v mužské reprezentaci je osmnáctiletý Richard Bálint, jenž přišel z prostějovské mládeže. Brno lovilo také v zahraničí, a tak na jeho soupisce je americký rozehrávač či křídlo Javion Blake. Naopak Brno opustili Stegbauer, Kirves, Heřman, Roby, Smithson, Kereselidze, Szarowski a Novotný. V kádru zůstali a jeho oporami by měli být další reprezentant Radek Farský, rozehrávač Jan Kozina a bývalý kapitán Děčína, Jakub Krakovič. Svoji kvalitu mají i pivot Jakub Jokl a Zdeněk Nehyba, a rovněž mladíci Nečas, Musil a Křivánek. Na začátku prosince Brno přivítalo třicetiletého bulharského pivota a reprezentanta Aleksandra Yaneva Georgieva.
V Brně je však ještě jedna nová tvář velmi dobře známá v Děčíně, kterou je Luboš Bartoň, jenž je novým asistentem trenéra Lubomíra Růžičky a vede rozvoj mladých brněnských nadějí.
V tabulce aktuálně třetí Brno nemá vyloženě bodového tahouna, ale spíše spoléhá na vyrovnaný kádr. V něm je nejlepším střelcem Puršl s průměrem 14,2 bodu a 9 doskoky na zápas. Půlpán přidává 12,7 bodu a téměř 7 asistencí na zápas, Georgiev má po třech zápasech průměr 11,7 bodu, Farský dává 11,5 a Blake 10,0 bodu na utkání. Radno ale není dávat prostor ani dalším.

Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX Děčín: "Brno je v tuto chvíli třetím týmem tabulky. Hrajeme s Brnem dva zápasy v řadě, takže to bude jako obdoba play-off. Chtěli bychom navázat na obranu z druhého poločasu posledního zápasu, abychom mohli pomýšlet na úspěch."
Tomáš Pomikálek, křídlo BK ARMEX Děčín: "Jedeme do Brna po skvělém poločase proti Hradci Králové a věřím, že jsme si všichni uvědomili, že opravdu můžeme hrát s každým týmem. Pokud budeme takhle hrát celých čtyřicet minut, věřím, že i v Brně, které letos hraje velice dobře, můžeme pomyslet na výhru."