TOMÁŠ GREPL: TÝM JE SCHOPNÝ KVALITNÍCH VÝKONŮ

TOMÁŠ GREPL: TÝM JE SCHOPNÝ KVALITNÍCH VÝKONŮ 10.9.2020

V sobotu startuje nový ročník Kooperativa Národní basketbalové ligy a Válečníci v úvodním kole zamíří na palubovku Olomoucka. O proběhnuvší přípravě, pocitech před novou sezónou i nezdaru ve finále evropského Alpe Adria Cup jsme hovořili s trenérem Děčína, Tomášem Greplem.

• Co říkáte vašemu vystoupení ve finále Alpsko-jadranského poháru? Jaké máte pocity?
Jsme zklamaní z toho, že jsme do nedotáhli do vítězného konce. Průběh odvety v Pardubicích se pro nás vyvíjel relativně dobře, pak ale přišel drobný výpadek v obraně, kdy jsme nebyli schopni zastavit pardubický útok a přišli jsme o tvrdě vypracovaný náskok. Do poslední čtvrtiny jsme tedy šli za stavu minus dva, Pardubice vycítily šanci a my jsme to z různých důvodů nedokázali dotáhnout na lepší výsledek, než prodloužení. To už bylo vabank, navíc jsme do něj vstoupili velmi špatně. Nakonec to pro nás nedopadlo vůbec dobře a dvojzápas jsme v celkovém hodnocení prohráli.

• Tady je možná škoda, že jste si do Pardubic neodvezli větší bodový polštář z prvního duelu.
Já jsem na nějaký bodový polštář nechtěl hrát, já jsem chtěl, abychom zápas vyhráli. Každopádně obě střetnutí měla náboj play-off. Nám se povedl především první poločas domácího utkání, který byl tím nejlepším od začátku přípravy. Ve druhém se ale projevilo to naše "nahoru - dolů," kdy jsme soupeři dovolili stáhnout naše třináctibodové vedení na jediný bod. Tady se ukázala naše nezkušenost, což si myslím nás může provázet v celé sezóně. Musíme se teprve učit, jak se rychle vyškrábat z toho, když přijde herní propad.

• Myslíte, že opravdu budete podobné situace zažívat i v lize?
Pokud budeme hrát s tak mladým týmem, jaký máme, určitě tyto situace přijdou. Vždyť v týmu máme jen dva třicátníky - Pomikálka a Ježka, Šiškovi je dvacet sedm, Gruntovi o rok méně, Kroutilovi je čtyřiadvacet a zbytek hráčů má dvacet let nebo ještě méně. Ta nezkušenost je strašně znát, ale na druhou stranu jsem přesvědčen, že hrát můžeme úplně s každým. Může se však stát, že v klíčových okamžicích nám budou chybět zkušenosti z těžkých zápasů. Například včera v Pardubicích jsme měli poslední útok, jedenáct vteřin času. Vzal jsem si time-out, ale naše akce neskočila střelou, protože přišla ztráta. Tomuhle se musíme vyvarovat, z chyb se poučit a příště zahrát lépe.

• Jak byste zhodnotil vaši přípravu?
Je vždy dobré, když se povede vyhrát, i když jde jen o přípravu. A to se nám dařilo. Měli jsme dva zápasy s druholigovými soupeři z Čech, druholigový tým z Polska, tam naše výhry nebyly úplně vypovídající. Ale povedlo se nám zahrát velmi dobré pasáže s Ústím, dvakrát s Hradcem a Pardubicemi, což jsou věci, na kterých se dá stavět. Doufám, že hráči vydrží stejně hladoví v přístupu a trénování, abychom byli konkurenceschopní. Věřím tomu, že to bude dobré.

• Bavili jste se s vedením klubu o cílech do sezóny?
Jsme Děčín, takže je jasné, že minimálně si chceme zahrát play-off a udělat našim fanouškům, kteří jsou jednoznačně nejlepší v celé republice, radost. O cílech na konečné umístění jsme se zatím konkrétně nebavili. Bohužel, stále jsme hodně oslabeni na pozici číslo pět, tedy na postu klasického pivota, a já bych potřeboval ještě jednoho hráče pod koš, který by pomohl Pavlu Gruntovi táhnout tu káru. Dokud tuhle mezeru nezacelíme, budeme pod košem trochu hořet a nevíme, co to udělá výsledkově. I tak jsem přesvědčen, a příprava tomu napověděla, že tento tým je schopný předvádět kvalitní výkony.

• Když se bavíme o pivotech, jak to vypadá s návratem Roberta Landy?
V tuhle chvíli jeho návrat není aktuální. Téma je, že nám několikrát pomohl Jakub Houška a jeho zkušenosti pomáhaly mě, mladým hráčům i týmu. Kdyby tedy Robert byl, já s tím ale moc nepočítám, protože jeho pauza byla hodně dlouhá a v sedmatřiceti se vracet zpět mezi českou špičku je velmi náročné, bylo by to fajn. Kdyby byl k dispozici Jakub Houška, beru ho všemi deseti. A bylo by jedno, jestli bude hrát pět, deset nebo patnáct minut. Už jen jeho přítomnost strašně pomáhá ostatním. Situace je ale taková jaká je, a musíme hrát s tím, co máme k dispozici. Budeme se rvát, budeme zlepšovat mladé hráče a uvidíme, zda se třeba během dvou, tří měsíců situace v klubu zlepší a budeme schopni naši podkošovou sestavu vylepšit o zkušeného hráče.

• Máte nějaký tip?
Těch hráčů je teď strašně moc, protože situace nejen v Evropě je velmi složitá. Jde o to, vytipovat správné jméno, a pak mít na něj finance, což je věc, u které všechno začíná a vlastně i končí.

• Myslíte, že ryze český tým, který máte k dispozici, bude mít proti ostatním handicap?
Určitě ano. Autrey, Carlson i Vukosavljevič byli zkušení hráči a jejich odchodem odešla určitá kvalita. Na druhou stranu díky tomu dostanou na pivotu šanci mladí hráči Skalička a Mach, na rozehrávce se může předvést Eda Kotásek, po odchodu Autreyho dostane hodně prostoru Filip Kroutil, za Carlsona naskočí David Žikla. Když mladým hráčům tu šanci v těch nejtěžších zápasech nedáme, nikdy se nedozvíme, jestli na to mají nebo ne. Už v přípravě však ukázali, že budou právoplatnými členy týmu nejen na lavičce, ale také na hřišti. A pak uvidíme, na co to bude nebo nebude stačit.

• Co říkáte výkonům vašich mladých hráčů?
Mach, Bobek i Žikla chytili v přípravě svoji šanci pevně za pačesy a například David Žikla začínal vždy v základní pětce. Tady je ale třeba si uvědomit, že soupeři už o něm ví, začnou se na něj připravovat, což třeba doložil dvojzápas s Pardubicemi. Teď musí zase přidat David, přijít s novými pohyby v útoku a překvapovat obranu soupeře. Musí na sobě pracovat, rvát se a pokoušet se schod za schodem postupovat výš a výš.

• Je pro vás výzva pracovat a zlepšovat mladé hráče?
Pro mě je výzva už to, že mi Děčín dal šanci. Navíc náš rozpočet je nižší a nižší, takže já musím pracovat s mladými hráči. S tím jsem ale tohle angažmá bral, protože strategie klubu je takto nastavena. Pro mě práce s mladými hráči není nic nového, baví mě to a je to dobrá práce. Uměl bych si sice představit, že na sobě budou i sami pracovat ještě více, jenže já jsem náročný trenér a nechci je utavit. Takže musím najít nějaký kompromis a vybrousit z nich borce, kteří potáhnou v dalších letech děčínský basketbal kupředu.

• Sezónu zahájíte dvěma zápasy na palubovkách soupeřů. Co říkáte takovému startu?
Náš los je velmi těžký, ale tak to zkrátka je. My půjdeme do všech zápasů s tím, že je budeme chtít vyhrát a musíme bojovat na sto procent. Když toto splníme, můžeme hrát velmi dobrý basketbal a konečný výsledek nebude až tak podstatný. Tým je sehranější, než loni, ale stále budeme narážet na limity zkušeností a herní vyzrálosti. Znovu se vrátím ke včerejšímu duelu v Pardubicích, kde jsme měli dobře rozehráno, dvakrát jsme měli domácí na lopatě, ale nebyli jsme schopni je dorazit, aby se už nezvedli. A s tímhle budeme podle mého dlouho bojovat, protože cesta mladých hráčů nahoru je velmi zdlouhavá.

• První domácí utkání odehrajete v sobotu 19. září proti Brnu. Jaký to bude soupeř?
Brno má mladý tým, kde je plno hráčů s ročníkem narození 2001, 2002, 2003 až 2004. Brno ale nejvíce posílilo v zázemí, kde k trenéru Luboši Růžičkovi přibyl Luboš Bartoň, který dokázal mladé talentované hráče přitáhnout do Brna. Tým navíc posílili zkušení Půlpán a Puršl, takže to určitě nebude jednoduchý duel.

• Na ligové zápasy bude nově dohlížet video. Jak tuto novinku vnímáte?
Je to dobrý tah. Každý takový posun je výborný, protože to znamená, že v Čechách držíme krok s evropskou špičkou. Je to zařízení, které udělá rozhodování v klíčových okamžicích zápasů mnohem transparentnější a rozhodčí si mohou ověřit, zda se rozhodli správně či nikoliv. Tohle jim pomůže v jejich nelehké práci.

• Těšíte se, až tuto možnost poprvé vyzkouší?
My už to zažili v utkání s Pardubicemi, kdy v závěru rozhodčí po zhlédnutí videa zvrátili svůj verdikt a míč, který se ocitl v autu, dali nám. A tento okamžik ukázal sílu videa. Koncovka zápasu byla vyrovnaná a kdyby rozhodčí neměli video, dali by míč Pardubicím a kdo ví, jestli bychom neprohráli.

• A poslední dotaz. Těšíte se na sezónu?
Těšíme se moc. Příprava byla dlouhá, už před prázdninami jsme přes dva měsíce trénovali fyzičku a nyní jsme to směřovali na herní přípravu. Takže teď to začíná naostro a musíme být minimálně stejně konkurenceschopní jako v přípravě.

Nahoru