O. Šiška: Chci do finální nominace reprezentace basketbalu 3x3

O. Šiška: Chci do finální nominace reprezentace basketbalu 3x3 2.5.2021

Letní olympijské hry v Tokiu se nezadržitelně blíží a tím se také blíží premiérový start basketbalu 3x3 na tomto velikém sportovním svátku. O medaile v mladém sportovním odvětví se popere osm mužských i ženských týmů, z nichž zatím jistotu startu mají v mužích Srbsko, Rusko, Čína a Japonsko, v ženské kategorii se do Tokia chystá Rusko, Čína, Mongolsko a Rumunsko. O zbývající čtyři místa se uchází v obou kategoriích ještě 20 týmů a kvalifikace proběhne 26. - 30. května v rakouském Grazu. Mezi muži se pokusí vybojovat si cestu do Tokia také Češi, kteří ve skupině A vyzvou Mongolsko, Polsko, Brazílii a Turecko. A možná bude v české reprezentaci i děčínská stopa. Kvůli sérii zranění v českém výběru (mimo hru jsou momentálně Jiří Dedek, Tobiáš Mikula, Vladimír Sismilich i Ondřej Dygrýn) totiž v minulých dnech obdrželi dva Válečníci, Ondřej Šiška a Šimon Ježek, pozvánku na reprezentační soustředění do španělské Valencie. Oba měli na rozhodnutí velmi málo času, přesto na pozvánku kývli, i když reálnou šanci na start v reprezentaci má jen Ondřej Šiška. U Šimona Ježka jde spíše o jeho seznámení se s basketbalem 3x3 a seznámení se trenéra s Šimonem Ježkem. O krátký rozhovor před odletem do Španělska jsme požádali děčínského rozehrávače Ondřeje Šišku.

• Jak dlouho už se věnujete basketbalu 3x3 a jaké jsou vaše největší úspěchy v tomto sportovním odvětví?
Začal jsem nějakých šest nebo sedm let zpátky, a bral jsem to jako aktivní výplň léta. Mezi největší úspěchy řadím několikanásobné finále turnajů Challenger a postup ze skupiny na turnajích World tour.

• Co vás na basketbalu 3x3 baví nejvíce? Profitujete pak z toho v pětkovém basketbalu?
Nejvíce mě baví vybočení a nabourání stereotypu ze sezóny, a zároveň zachování basketbalové složky, disciplíny a soutěživosti. Určitě mi to pomůže od lenosti a udržení kondice, specificky ve hře si zvyknu na tvrdší hru. V sezóně pětkového basketbalu mě neuvidíte na zemi.

• Pozvánka na reprezentační soustředění přišla dost narychlo, bylo těžké se rozhodnout? 
Rozhodnutí odjet do Španělska jsem vzal hned a všemi deseti. Sezóna v Děčíně byla náročná po psychické stránce a takové zpestření přijde vhod. Zatím jsem neplánoval žádnou dovolenou, takže rozhodnutí mi mnoho času nezabralo.

• Na sraz nepojedete z děčínského týmu sám, parťákem vám bude kapitán Válečníků, Šimon Ježek. Nepomohl jste mu trochu k pozvánce?
Kluci z reprezentačního basketbalu 3x3 a trenér Michal Kruk, který je pověřenou hlavou tohoto sportu, už v průběhu zimy volali a sondovali situaci, takže o Šimona měli zájem již delší dobu. Z mé strany tam tedy žádná tlačenka nebyla.

• Jaké má vůbec Šimon zkušenosti z basketbalem 3x3 a má šanci se v tomto odvětví prosadit? Jaké rady mu můžete dát?
Nějaký rok zpátky jsme se spolu zúčastnili jednoho turnaje, takže si myslím, že má předpoklady být platným hráčem. Záleží jak rychle dokáže přepnout na jiný basketbalový mód. S nějakými zkušenostmi se mohu podělit, ale už je to delší dobu, co jsem hrál. Basketbal 3x3 je dynamicky rozvíjející se sport, takže mám před Šimonem jen lehký náskok.

• Na desetidenním soustředění vás čekají zápasy s výběry Kanady a Litvy. Jací to jsou soupeři?
Vím, že Litevci patří poslední roky k naprosté špičce. O Kanadě toho moc nevím, ale určitě budou mít také našlapaný tým. Myslím, že lepší sparing partnery nemůžeme mít. Bude to skvělá konfrontace.

• Českou reprezentaci bohužel momentálně trápí zranění, jaká je šance, že se dostanete do výběru ČR?
Těžko říct. Bude to naše první soustředění, uvidí se v jaké sestavě to bude nejvíc šlapat. Já se samozřejmě pokusím probojovat do finální nominace.

• Na konci května se bude hrát kvalifikační turnaj ve Štýrském Hradci o tři místa pro OH v Tokiu. Češi vyzvou Mongolsko, Polsko, Brazílii a Turecko. Jaká je šance na postup?
Šance je vždycky a jen na nás bude, jak velkou ji uděláme. Samozřejmě to bude extrémně těžké, protože dostat se na olympijské hry je velké lákadlo, ale účast na ně vede jen trnitou cestou.

• Chtěl byste být u toho, když se basketbal 3x3 poprvé představí na olympijských hrách? Je to veliká motivace pro postup?
Určitě bych u toho chtěl být, protože nikdy by mě nenapadlo, že se tenhle sport kdy objeví na olympijských hrách. Bylo by super to zažít. Doufám, že pro to uděláme vše, co bude v našich silách a postoupíme mezi ty nejlepší.

Nahoru