Lukáš Houser: Emoce v nás plály

Lukáš Houser: Emoce v nás plály 20.3.2023

Basketbalový klub ARMEX Děčín získal v neděli 19. března historický první zlatý úspěch v dějinách klubu, když ve finále Českého poháru mužů v pražské Královce zdolal aktuálního ligového lídra, Basket Brno. Na veliké oslavy ale není čas, protože liga pádí dál a už ve středu čeká na Válečníky důležité derby s ústeckou Slunetou. Přesto si generální manažer Děčína, Lukáš Houser, našel chvilku na krátký rozhovor, ve kterém jsme si povídali o zlatém pohárovém úspěchu.

• Jaké to je, být u prvního zlatého úspěchu Válečníků?
Super, paráda. Všichni v klubu si to užíváme a současně si úspěchu velmi vážíme, protože jsme na něj čekali velmi dlouho.

• Není škoda, že nemáte více času si úspěch vychutnat?
Tak to prostě je, nic s tím nenaděláme. Hned po zápase apeloval trenér na všechny hráče, že už ve středu nás čeká důležité derby se Slunetou, takže prostor na nějaké veliké oslavy skutečně není. A nemůžeme si to ani pořádně užít s fanoušky. Ale chceme to s nimi sdílet, a tak pro ně připravujeme už na derby fotokoutek s pohárem a medailí.

• Stavili jste se alespoň po cestě na pivko na benzínce?
Já jsem s hráči nejel, jel jsem s rodinou hned domů. Ale kluci si určitě pivko dali, zasloužili si ho. Ten nápor na ně během finále nebyl jen fyzický, ale také psychický. Navíc v pondělí měli jen rehabilitaci. Ale už v úterý je opět čeká tvrdá práce a příprava na derby.

• Souhlasíte, že Děčín si vyhrál turnaj svojí obranou?
My jsme tým s velmi dobrou defenzívou, trenér si na obraně také zakládá, a ve Final Four jsme to potvrdili. Dařilo se nám rozhodit soupeře z jejich hry, navíc jsme k tomu přidali i dobrý útok a nějaké body jsme nastříleli. Závěrečný turnaj Českého poháru je hodně o nastavení hlavy a momentální formě a nám se to sešlo.

• Co rozhodlo?
Všechny týmy jely na Final Four s tím, že chtějí vyhrát, ale nám se sešly všechny výše zmíněné faktory. Další věcí, která možná rozhodla, byly naše zkušenosti. Třeba ve finále jsme měli určitě více zkušených hráčů, než Brno, v semifinále mi zase přišlo, že jsme měli více sil. Prostě jsme přijeli na turnaj v pohodě a všechno si to sedlo.

• V týdnu před závěrečným turnajem jste ale doma prohráli s Brnem a Kolín podlehl Ústí. V neděli to bylo ovšem přesně naopak.
To jsou ta specifika Českého poháru. V lize se prohraje a jede se dál. Není čas nad tím nějak spekulovat, protože se tým musí připravit na další zápas a má možnost opravy. V Českém poháru ale oprava není možná a každý pohárový zápas je vlastně sedmým zápasem play-off. Určitě do zápasů promluvila nervozita všech zúčastněných, ale nám se povedly začátky zápasů, setřásli jsme to ze sebe a to nám hodně pomohlo.

• Kromě poháru jste si z Prahy odvezli také ocenění pro MVP Final Four, které získal Ty Nichols...
Samozřejmě si tohoto ocenění vážíme, ale ono to tak bývá, že nejužitečnější hráč je vybrán z týmu vítěze. Tím nechci nijak snižovat toto ocenění, protože Ty předvedl v obou zápasech výbornou formu. Ale nebyl sám. Matěj Svoboda zahrál skvěle, Tomáš Pomikálek také, o AJ Waltonovi ani nemluvě. Kolektivní úspěch nikdo nezíská sám. 

• Jak jste si užili radost?
Náš tým funguje, kluci drží spolu a podporují se. A tak probíhala i ta oslava. Pro některé to byla první trofej v životě, pro všechny pro nás to byla první trofej pro Děčín a opravdu jsme si to užívali. Každý má radost z výhry, ale když vyhrajete něco vůbec poprvé v historii klubu, je to něco speciálního. Čekali jsme na to dlouho, dřeli jsme, abychom ji získali, a když to přišlo, radost byla opravdu veliká. Emoce v nás plály. Kluci byli skvělí na turnaji i po turnaji.

• Turnaj se sice hrál v Praze, ale chvílemi to vypadalo díky divácké podpoře, že hrajete doma. Vnímali jste to?
Vnímali jsme to na lavičce i na hřišti. Našich fanoušků dorazilo na tento turnaj jednoznačně nejvíc, byli nejhlasitější a nejlepší. A měli veliký podíl na tom, jak turnaj dopadl, protože dodávali hráčům energii a celou dobu je podporovali. My jako klub jsme se snažili být před turnajem aktivní, sdělovat fanouškům informace, vymýšlet pro ně různé soutěže a dostat je na finálový turnaj. Po postupu do finále jsme dokonce rozdávali vstupenky zdarma. Chtěli jsme, aby našich fanoušků přijelo co nejvíc, to se nakonec povedlo a já před nimi smekám. Jet v neděli večer do Prahy, to není jen tak. Do postelí se určitě dostali až okolo půlnoci. Ale na druhou stranu mají skvělý zážitek a jsem moc rád, že jsme jim ho mohli dát. Bylo báječné užít si oslavy společně. Moc děkujeme. A sluší se také podekovat basketbalové federaci, protože finálový turnaj měl opravdu úroveň. Bylo to důstojné vyvrcholení Českého poháru.

• Na rozdíl třeba od Brna jste v místě konání nepřespávali.
Řešili jsme to jak s trenérským týmem, tak s hráči a rozhodli jsme se v Praze nepřespávat. A ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí. Ona Praha není daleko, po dálnici je to kousek, takže to nám nahrávalo. Naši zkušenější hráči chtěli jet domů a vyspat se ve vlastní posteli.

• Zlatý úspěch vás nakopne nebo přijde kocovina vítězů?
Myslím si, že úplně nějak nakopávat nepotřebujeme. Ano, prohráli jsme ve středu doma s Brnem, ale jinak hrajeme dobrý basketbal, máme solidní výsledky a možná i mnohé překvapujeme. Nevíme, jestli se teď nedostaví nějaká poúspěchová kocovina. Já ale věřím, že trenér i hráči za pomoci fanoušků zvládnou středeční derby, i další zápasy co nejlépe a budeme se rvát o co nejlepší postavení v tabulce před play-off. V něm to bude letos na krev, protože soutěž je velice vyrovnaná, a klíčem k postupu bude možná domácí prostředí.

Nahoru