Ell Sanders v nové roli

Ell Sanders v nové roli 17.3.2021

Kdo by v Děčíně a vůbec v celé české basketbalové komunitě neznal Levella Sanderse?

Přezdívaný Ell tady zdomácněl, má českou manželku a ČR je jeho druhým domovem. V Pardubicích skončil hráčskou a začal klubovou trenérskou kariéru, aby poté zamířil do USA a tam získal pozici trenérského asistenta. V minulých dnech však došlo ke zlomu a Ell se stal hlavním trenérem Binghamton University! Především pro děčínské příznivce jsme získali odpovědi na několik otázek a také videovzkaz! 

Elle, jaký byl Tvůj rok 2020 a sezóně 2020/21?
Tahle sezóná byla samozřejmě zvláštní. Hrát během pandemie je záležitost, kterou jsem nikdy nečekal, že zažiju. Museli jsme přerušit třikrát nebo čtyřikrát tento ročník a vždy bylo těžké se znovu vracet. Věřím, že další sezóna bude zpět v normálu.

Nedávno si byl jmenován hlavním trenérem na Binghamton University. Co to pro Tebe znamená a jaký je to rozdíl oproti dosavadní pozici? 
Hlavní věcí je, že v tuto chvíli mám smlouvu na rok v pozici head coach a pokud se týmu bude dobře dařit, dostanu já a můj trenérský tým šanci získat dlouhodobou smlouvu. Dosud jsem byl asistent, tudíž jsem neměl takovou zodpovědnost, jakou budu mít nyní. Teď budu řídit ostatní trenéry a všechny hráče. S ohledem na rozpočet musím vybrat nové trenéry, rekrutovat hráče, atd. Je to fakt spousta věcí a zodpovědnosti.

Pomohly Ti v dosavadní práci trenérské zkušenosti z Pardubic, z mládežnické reprezentace?  
Poprvé, když jsem byl trenére, tak to byly tři roky v roli asistenta Petra Bálinta u reprezentace U16, U17 a U18. To by pomohlo tyto dva uplynulé roky, kdy jsem dělal asistenta. Abys mohl plnit roli asistenta, musíš být schopen spolupracovat s ostatními trenéry. Tvé poslání je pomáhat a ulehčovat hlavnímu trenérovi - tudíž rozhodně mi tahle zkušenost pomohla. Role hlavního trenéra v Pardubicích mi také určitě pomůže, naučil jsem se tam v té pozici mnoho.

Jsi v kontaktu s fanoušky nebo s lidmi z Děčína? 
Jsem v kontaktu především přes facebook, alespoň popřát k narozeninám a občas si napsat.

Zaznamenal jsi, že Bobo Landa oznámil konec svojí profi kariéry? Pamatuješ ho také jako trenéra mládeže?
Cože? Bobo skončil? Skutečně? Já myslel, že ten bude hrát navždy... :) Byl to jeden z nejlepších spoluhráčů, které jsem měl. Miloval jsem s ním nastupovat, vždy tak dřel, bojoval a hrál tvrdě, neřešil svoje osobní statistiky a tým byl u něj vždy na prvním místě. Ale především je skvělý člověk, často jsme spolu chodili na kafe a hodně povídali. Jako mládežnického trenéra si ho moc nepamatuju, jestli si dobře vzpomínám, tak můj poslední rok v Děčíně začínal vést děti.

Jaké máš v NCAA plány na další sezónu? Jak moc můžeš ovlivnit soupisku?
O dalším ročníku ještě nepřemýšlím, na to je ještě moc brzy. Dali jsme hráčům možnost odjet domů a znovu začínáme 5.dubna. Moje soustředění jde nyní na pomoc hráčům dokončit rok. Ujistit se, že mají všechny školní záležitosti hotové a začít plánovat individuální přípravy. Musíme se stále zlepšovat.

Je nějaká šance, že bys měl v přístí sezóně nebo blízké budoucnosti v týmu českého hráče?
Já v to doufám! Sám jsem zvědavý, jestli k tomu dojde.

Děkujeme za rozhovor, zdravíme celou rodinu a přejeme hodně zdaru v nové roli!

Video

Nahoru