Svoboda přes Janoucha

Svoboda přes Janoucha 30.1.2023

V sobotním duelu proti Olomoucku zazářili v děčínském dresu především dva hráči. AJ Walton získal ceněný triple-double, kdy skóroval 22 bodů, měl 12 asistencí a doskočil 10 míčů. Kromě něho měl však ještě produktivnější mušku Matěj Svoboda, který skóroval 40 bodů a měl 7 doskoků. Aktuálně jeho průměry dosahují hodnot 29,4 minut, 16,1 bodu a 6 doskoků ná zápas.

40 bodů je novým klubovým rekordem v zápase vyhraném 94:84 v sobotu 29.1.2023. Matěj tak překonal více než dvaadvacet let starý rekord držený do soboty Petrem Janouchem, který dal 11.11.2000 ve vyhraném utkání 91:86 proti BK GA Nymburk výborných 38 bodů.

Podařilo se nám získat Petrovo vyjádření: "Jojo, jsem tou zprávou o překonání rekordu úplně zdrcen :D věříl jsem, že vydrží aspoň jako ten Jabbarův! Samozřejmě mě to nemrzí. Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly a moc Matějovi gratuluju. Popravdě jsem ani netušil, že rekord ještě držím a překvapuje mě, že vydržel 22 let. To je fakt dlouho a já už dvacet let na míč vůbec nesáhl. Tato situace je pro mě fajn příležitost si zavzpomínat. A také chci pogratulovat k tomu, že se takový výkon podařil během výhry, a ještě domácí, to je totiž úplně jiný pocit!"

Po tak mimořádném výkonu jsme Matěje, jehož průměr tak stoupl na současných 16,1 bodu na zápas, krátce vyzpovídali.

Matěji, gratulace k výkonu. Jak se to stane, že dáš 40 bodů v zápase? 
Děkuji. Řekl bych že to byla souhra okolností. Chyběli nám důležití hráči, takže více zodpovědnosti a příležitosti v útoku pro nás ostatní. K tomu navíc jsem měl dobrý den a konečně mi tam něco spadlo z trojky.

Připravoval ses nějak speciálně při aktuálních absencích?
Připravoval jsem se stejně jako na každý zápas. Každopádně těch absencí jsem si byl vědom a říkali jsme si s klukama, že všichni budeme muset přidat něco navíc, abychom mohli vyhrát.

Povedl se Ti už někdy podobný střelecký výkon?
V nejvyšší mužské soutěži ne, takže to bylo poprvé.

Sledovals aktuální počet bodů? Hrál na Tebe v závěru pak tým nějakou akci speciálně...?
Věděl jsem, že se mi daří, ale hlavním cílem bylo dotáhnout zápas do vítězného konce. Nějakou akci jsme pak pro mě hráli, ale to je přirozené, když se někomu daří, tak proč toho nevyužít. No a později ve čtvrté čtvrtině jsem si řekl, že tu 40 bych mohl pokořit... :)

Víš, že jde o klubový střelecký rekord v NBL? A koho, ze kdy a jakou statistiku si překonal?
Po zápase mi pár lidí hlásilo, že by to snad mohl být klubový rekord, ale více podrobností už neznám.

Jak jsi zatím spokojený s průběhem sezóny a postavením týmu v tabulce?
Myslím, že několik zápasu se dalo zvládnout lépe, takže ta bilance mohla být o 2 až 3 výhry lepší. Na druhou stranu jsme tam, kde jsme chtěli být, a to je skupina A1, takže bych řekl, že převládá spíše spokojenost.

Video

Nahoru