Matěj Svoboda novým Válečníkem

Matěj Svoboda novým Válečníkem 23.5.2021

Matěj Svoboda je novou tváří v sestavě Děčína a i přes svých dvacet čtyři let má již dostatek bohatých zkušeností. Matěj je mládežnický reprezentant, odchovanec Ostravy a prošel programem nymburské akademie. V Kooperativa NBL zanechal nejvýraznější stopu v ročníku 2019/20 v dresu Svitav, kde sice odehrál před zraněním jen několik utkání, ale dosahoval úctyhodné průměry 18 bodů, 5 doskoků a 3 asistence. V uplynulém ročníku pak dosahoval 14 bodů a 5,5 doskoku za 27 minut. Tři sezóny strávil i v Nymburku, kde jako mladík nakukoval rovněž do převážně ruské VTB ligy. V druhé nejvyšší soutěži 1.lize se Matěj ukázal v dresu Kondorů Liberec, Nymburku B a UP Olomouc.

V reprezentaci kadetů U16 pomohl nejprve k postupu do divize A v roce 2011, aby byl o rok později nejlepším střelcem s průměrem 19,5 bodu. V "osmnáctce" byl rovněž obě léta, především v tom druhém 2014 patřil znovu k výrazným osobnostem s průměrem 13 bodu na zápas. Ani nejzajímavější mládežnický výběr U20 Matěje neminul - nejprve turnaj v létě 2015 v Itálii a 2016 ve finských Helsinkách, kde se Matěj znovu výrazně zapsal (19 bodů a 7 doskoků na zápas) a byl dokonce vybrán do druhé pětky ME.

Dva metry vysokému křídlu bude v září pětadvacet let, má osmiměsíčního syna a stihl odpovědět na několik otázek... 

Matěji, co bylo hlavním lákadlem či důvodem k Tvému příchodu právě do Děčína?

Děčín považuji za skvěle vedenou organizaci už několik let. Líbí se mi profesionální přístup celého klubu, a styl jakým se děčínský basketbal prezentuje. Věřím, že pod trenérem Greplem se můžu dále zlepšovat a basketbalově růst. Navíc nás s Děčínem spojují společné ambice, a to návrat do horního patra tabulky NBL.

Přicházíš ze Svitav, ale máš toho na svůj věk už dost za sebou. Mohl bys příznivcům rychle přiblížit své dosavadní basketbalové kroky?

S basketbalem jsem začínal v Ostravě, odkud také pocházím. V 15 letech jsem přestoupil do Nymburka, kde jsem působil 5 let. Po Nymburce jsem rok hrál na americké univerzitě za Dayton Flyers. Po roce v USA jsem se vrátil zpět do Česka a 3 sezóny jsem hrál za Svitavy.

Bereš na sever Čech i svou čerstvě rozšířenou rodinku?

Moje rodina je pro mě to nejdůležitější, takže se do Děčína určitě budou stěhovat se mnou. Věřím, že se nám v Děčíně bude všem líbit.

Máš nějaký kariérní cíl, jehož chceš dosáhnout? 

Mým kariérním cílem je se probojovat do seniorské reprezentace mužů.

Jak jsi dosud vnímal děčínské fanoušky a jak to s nimi vidíš od září?

Děčínské fanoušky vnímám jako ty nejlepší v republice. Než přišel covid, nepamatuji si, že bych v Děčíně snad někdy viděl neobsazenou sedačku. Doufám, že od září se budou moct fanoušci vrátit zpátky do hal v plném počtu, a zažiju v Maroldovce tu pravou atmosféru. 

 

Nahoru